انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 42092 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۹ - 16:22
نظر اهالی رسانه درباره «شهرزاد»

نظر اهالی رسانه درباره «شهرزاد»

آغاز توزیع دوباره این مجموعه عاشقانه که در بستر تاریخی روایت می‌شود، بهانه خوبی‌ بود تا جویای نظرات جمعی از اهالی رسانه درباره قسمت اول فصل دو «شهرزاد» شویم.

قانونبالاخره اولین قسمت از فصل دوم سریال پر مخاطب «شهرزاد» از راه رسید تا پایانی بر انتظار دوست‌داران این مجموعه شبکه خانگی باشد، آغاز توزیع دوباره این مجموعه عاشقانه که در بستر تاریخی روایت می‌شود، بهانه خوبی‌ بود تا جویای نظرات جمعی از اهالی رسانه درباره قسمت اول فصل دو «شهرزاد» شویم.


به گزارش قانون به نقل از روابط عمومی سریال شهرزاد، آنچه در پی می‌خوانید چکیده نظرات 30 نفر از اهالی رسانه درباره آغاز فصل دوم «شهرزاد» است.
 
 
 
***فرانک آرتا، مسئول سینمایی روزنامه شرق با استقبال از آغاز فصل دوم سریال شهرزاد عنوان کرد: فصل دوم «شهرزاد» آمد؛ خبری خوشحال کننده. البته این خوشحالی به دلیل جذابیت فصل اول آن است و پایان غافلگیرکننده‌اش که قلابِ کنجکاوی تماشاگران را در دست گرفت تا مشتاقانه به انتظار فصل دوم آن بنشینند و زندگی به هم گره خورده‌ی قباد و فرهاد و شهرزاد را دنبال کنند. 

آرتا با اشاره به قسمت اول فصل دوم نیز گفت: حضور رویا نونهالی در قسمت اول این مجموعه  با چهره‌ی جذاب و بازی تاثیرگذار از نقطه قوت این قسمت است. آمدن غافلگیر کننده عمه بلقیس به تهران و بسط این شخصیت فرعی ِفصل اول  در فصل دوم انتخاب هوشمندانه‌ای بود همچون داستان‌های «هزار و یک شب شهرزاد» و حالا همه منتظریم تا ادامه داستان را ببینیم.

***فائزه آقابابایی، دبیر هنری باشگاه خبرنگاران جوان هم قسمت اول از فصل دوم سریال را پرکشش دانست و گفت: با شروع فصل دوم شهرزاد به نظر می‌رسد که همه چشم انتظار این فصل بودند و کشش و پرداخت مناسب و بجا در فصل اول باعث شد این اتفاق برای فصل جدید رخ دهد.

وی افزود: با دیدن قسمت اول زود است که بخواهیم درباره آن حرفی بزنیم اما سابقه حسن فتحی نشان می‌دهد که باز هم شاهد غافلگیری دیگری از این کارگردان هستیم؛ همانطور که در فصل اول هم با انتخاب بازیگران و قصه مخاطب پسند مردم را جذب خود کرد. البته با آن چیزی که از قسمت اول فصل دوم دیدیم ای کاش بخش عاشقانه داستان مقداری کمتر می‌شد و قصه به سمت روایت داستانی خود جلو می‌رفت اما با این حال با ورود شخصیت‌های جدید پیش بینی می‌شود اتفاق‌های غافلگیر کننده‌ای برای بیننده تدارک دیده باشند.

امیرحسین اشرفی دبیر فرهنگی خبرگزاری پانا درباره قسمت جدید سریال شهرزاد گفت: سریال شهرزاد فارغ از هر نوع نگرش و علت معلولی که در ساخت فیلم و سریال در دنیای معاصر وجود دارد، حکایت این موضوع است که ما همیشه شاهد این موضوع هستیم که قسمت های دوم یک تریلوژی یا سریال همیشه مانند قسمت نخست آن با اقبال مخاطبان همراه نیست اما نگاه حسن فتحی و نگرش او باعث می شود ما به آینده سریال شهرزاد امیدوار باشیم.

وی ادامه داد: حال باید منتظر ماند و ماجرا را به سبک حسن فتحی دید. او که  درام را می شناسد و تاکنون نشان داده تاریخ معاصر را نیز به خوبی می شناسد و فیلم هایی که او تا کنون ساخته نوید همین موضوع را می دهد از ازدواج به سبک ایرانی ، مدار صفر درجه، پهلوان ها نمی میرند تا  .... 

فتحی در فصل نخست شهرزاد به درستی توانست مخاطب را هر هفته مجاب کند که قسمت بعدی سریال را ببیند و همین نگاه باعث شد که شهرزاد یکی از پرفروش ترین سریالهای اجتماعی در شبکه خانگی باشد.اما ما در فصل دوم به اصطلاح ورزشی ها با یک قهرمان روبرو هستیم که باید از قهرمانی اش دفاع کند و همین نگاه شاید ضربه ای شدید به سریال بزند.

***مسعود احمدی دبیر فرهنگی خبرگزاری برنا درباره فصل دوم شهرزاد گفت: استارت درست داستان برای ساخت آثاری که فصل دوم پیدا می‌کند ازاوجب واجبات است که ازاین حیث قسمت نخست «شهرزاد» دراین زمینه نمره قبولی دریافت می کند، زیرا تعلیق برآمده و کشش درام‌ داستانک‌های آن همچنان خبراز دلربایی آن نزد مخاطب مانند فصل یک می‌دهد.

وی ادامه داد: اتصال سازی خرده داستان‌های فرعی به داستان مرکزی مثل معرفی بی نظیر کاراکتراصلی ومحوری فصل دوم «شهرزاد» عمه بلقیس و ورود او به کاخ بزرگ آقا برای رسیدگی به امورات تجاری واقتصادی خاندان دیوان سالار پس ازدرگذشت او و نشاندن قباد برجای مرحوم تازه از دنیا رفته و ادامه تلاش‌های قباد برای تصاحب مجدد شهرزاد به همراه بستری تنها یادگار بزرگ آقا «شیرین» در تیمارستان...حاکی از ایجاد ظرفیت لازم برای تماشای قسمت های بعدی است.

***مهدی احمدی، سردبیر و مدیرمسئول روزنامه هنرمند درباره قسمت اول فصل دوم سریال اظهار کرد: حسن فتحی همیشه سعی کرده در کارهای خود فرهنگ، آداب و رسوم ایرانی به‌خصوص تهران قدیم را به بهترین شکل برای مخاطب به تصویر بکشد. به‌نظرم معماری بادوام‌ترین بیان از یک فرهنگ اصیل است. در قسمت اول فصل دوم شهرزاد نشان دادن بناهای تاریخی اصفهان بسیار جذاب و می‌تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی هم موثر باشد.

***سمیرا افتخاری، خبرنگار هنرآنلاین، با بیان این‌که به اعتقاد من اظهار نظر درباره فصل دوم شهرزاد کمی زود است، گفت: اما در کل من چندان راضی نبودم، چون کش‌‌های بی‌دلیل داشت و صحنه اضافی در آن زیاد بود. او در ادامه، بازی‌ها را تقریبا یک‌دست خواند و با بیان این‌که به نظر بازیگران ریتم خودشان را به خوبی حفظ کرده بودند، افزود: اما به اعتقاد من گره‌افکنی که باید ایجاد می‌شد، چندان گره محکمی نبود و بیشتر به‌خاطر خاطره‌بازی با فصل اول جذابیت داشت.

***علیرضا بهرامی مدیرکل فرهنگی ایسنا با بیان اینکه مجموعه‌ی «شهرزاد» موفق بوده است گفت: این‌را قسمت اول بخش دومش اصلا نمی‌گوید، که اصلا قسمت اول بخش دوم هر مجموعه‌ی موفقی، معمولا به دلیل‌های فنی، نه قابل اعتنا است و نه ملاک قابلی برای ارزیابی. رقم‌ها البته می‌گویند مجموعه‌ی «شهرزاد» موفق بوده است؛ اما رقم‌ها نه‌تنها خیلی وقت‌ها قابل اعتماد و ملاک قابلی برای ارزیابی نیستند، که بسیاری وقت‌ها، اتفاقا ملاک و معیار ارزیابی معکوس هستند.

وی ادامه داد: با این حال، پس چرا مجموعه‌ی شهرزاد را موفق می‌دانیم؟ و چرا خیلی از مردم به این مجموعه اعتماد کرده‌اند و به آن دل سپرده‌اند؟ دلیل‌های فنی زیادی دارد که درباره‌ی آن‌ها مفصل می‌توان صحبت کرد و البته مجالش اینجا نیست. حتا درباره‌ی خیلی چیزها هم می‌توان صحبت کرد که اگر رعایت می‌شدند، این مجموعه موفق‌تر هم می‌توانست بشود. از همه‌ی این بحث‌ها بگذریم. من دوست دارم فقط به این نکته اشاره کنم؛ مجموعه‌ی «شهرزاد»، حتا شاید برخلاف باور اولیه‌ی سازندگانش، موفق شد؛ چون با «عشق» رفتار محترمانه‌ای داشت؛ یک احترام دل‌انگیز، باوقار و واقعیت‌پذیر.

بهرامی همچنین گفت: وقتی «شهرزاد» می‌بینیم، برخلاف برخی مجموعه‌های این روزهای تلویزیون - با محور «عشق» - مجبور نیستیم گستاخی‌ها و لرزاندن پره‌های دماغ‌ها و ورقلمبیده کردن چشم‌ها را به‌نام «عشق» تحمل کنیم و عذاب بکشیم! این‌را از یک شاعر بپذیرید؛ «عشق» مفهوم سهل و ممتنعی است؛ یعنی خیلی آشنا و به نظر ساده است اما روایت کردنش کار بسیار دشواری است. آقای فتحی در مواجهه با این مفهوم بسیار متضاد انتزاعی، خیلی خوب عنان قصه را در اختیار باورپذیری و دل‌انگیزی گرفته است.

*** فهیمه پناه آذر خبرنگار سینمایی روزنامه همشهری نیز گفت: تنها با ديدن قسمت اول سريال نمي‌توان در ادامه رويه داستاني شهرزاد كه جز پرمخاطب‌ترين سريال‌هاي شبكه نمايش خانگي است، نقد و نظري نوشت و از الان قضاوت كرد كه آيا اين سريال مانند فصل اول در اوج مي‌ماند يا خير؟ با اين حال شهرزاد با ادامه پايان فصل قبل، آغاز شد. آغازي كه حسن فتحي در لوكيشن‌ها و فضاسازي پا را فراتر گذاشته و اين بار به سراغ اصفهان رفته است. فتحي نشان داده كه از عهده اين كار به خوبي بر مي‌آيد، اين بار نيز فضاسازي، دكور و طراحي لباسش باز هم به مذاق تماشاگر خوش آمده است.

وی ادامه داد: حضور شخصيت‌هاي جديد در شهرزاد 2 و ورود آنها از ابتدا نيز شكل خاصي به سريال بخشيده هر چند جاي خالي بزرگ آقا به سبب نقشي كه داشت و توانايي بازيگر در بازي و ماندگاري‌اش در ذهن تماشاگر ديده مي‌شود. بايد ديد ادامه داستان چگونه پيش خواهد رفت و شخصيت‌هاي اضافه شده تا چه اندازه در ادامه داستان نقش دارند و تا چه اندازه مي‌توانند جذابيتي كه در فصل اول ايجاد شده بود را ادامه دهند؟ اما نمي‌توان اين موضوع را منكر شد كه داستان شهرزاد كماكان در ميان سريال‌هاي شبكه نمايش خانگي و حتي تلويزيون كه اين روزها كار چشم‌گيري در سريال‌سازي انجام نداده، در ميان علاقمندانش در اوج قرار دارد.

***محمدصالح حجت‌الاسلامی، دبیر سینما در خبرگزاری شبستان ابتدا با منسجم خواندن خلاصه فصل اول سریال که با نام «قصه‌های شهرزاد» عرضه شده بود، گفت: قسمت اول فصل دوم سریال، داستانی ملتهب و پر ماجرا و احتمالا پیچیده را نوید می‌دهد.

وی در عین حال یادآور شد: به نظر می‌رسد که در برخی موارد با یک افت نسبی روبرو باشیم. این مسئله از تیتراژ متفاوت این فصل خودنمایی می‌کند تا  قدرت و کشش بازیها و کارگردانی که به نظر میرسد دست کم در این قسمت کاسته شده که امیدوارم در قسمت‌های بعدی این افت جبران شده و پروژه با همان جذابیت گذشته پیش برود. شاید یکی از دلایل عمده این حس خلاء حضور و نقش‌آفرینی بی‌نظیر علی نصیریان در نقش بزرگ آقا باشد که به فراخور داستان از گردونه خارج شد.

حجت الاسلامی یاداور شد: برخی از اشکالات می‌توانست وجود نداشته باشد به عنوان مثال حرکت دورانی فرهاد و شهرزاد در فضای مسجد شیخ لطف‌الله خیلی مصنوعی و دور از امضای حسن فتحی بود. یا مثلا به رغم اجرای با کیفیت جلوه‌های ویژه کامپیوتری در حرکت خودروها ضعف‌هایی وجود دارد که یکی از واضح ترینش در آخرین سکانس و زمانی که شهرزاد در ماشین منتظر فرهاد نشسته به نظر می‌آید که عابرینی که از پشت ماشین در حرکت‌اند دارای فاصله و پرسپکتیو مناسبی نیستند و  در نتیجه کولاژ انجام شده وصله‌ای به نظر می‌آید.

*** مهدیار حسن پور دبیر فرهنگی خبرگزاری میزان، سريال شهرزاد كاملا در ابتداى راه دانست و گفت: حالى كه سرى اول اين سريال پرمخاطب با استقبال بى‌سابقه مواجه شد، ابتداى سرى دوم اين مجموعه مى‌توانست با انرژى و روايت جذاب‌ترى آغاز شده و مخاطب را با خاطرات سرى قبل دوباره به وجد بياورد.بازى بازيگران اصلى اين مجموعه از جمله ترانه عليدوستى و مصطفى زمانى بسيار سرد و تصنعى به نظر مى‌رسد و اين حس به مخاطب منتقل مى‌شود كه براى سرى دوم اين مجموعه، دست گرمى مى‌كنند. 

وی ادامه داد: اما نقطه اوج شهرزاد ٢ بازى بی‌نظير شهاب حسينى است كه مخاطب را غرق در نقش قباد و ماجراى عشق او در سرى اول مى‌كند! با این تفاسیر، بعد از بزرگ آقا، تنها نجات دهنده شهرزاد ٢ را مى‌توان شهاب حسينى خواند.

*** الهام درفشی دبیر روزنامه مردم‌سالاری نیز گفت: فصل دوم شهرزاد با مجموعه‌ای از بهترین بازیگران سینما و تلویزیون دوشنبه‌های هر هفته میزبان خانه‌های‌مان شده است. حسن فتحی این بار در فصل دوم با به تصویر کشیدن اصفهان دهه 40 و 50 در قسمت اول، بیننده را به بهترین نحو به آن زمان و اصفهان زیبا و زاینده رود پرآب سوق داد.به نظر می‌رسد آرامش قبل از طوفان و شروع اتفاقات برای شهرزاد در قسمت های آینده به خوبی به تصویر کشیده شده است.

***هادی داداشی، دبیر سینمایی روزنامه بانی فیلم با اشاره به این‌که چندان از قسمت اول فصل دوم شهرزاد راضی نبودم، گفت: سری جدید شهرزاد بالاخره آمد.از آن خوشم آمد،نه.اما حسن فتحی کارگردانی نیست که بتوانم با جرأت و اطمینان بگویم در ادامه هم نظرم همین خواهد بود یا خیر!فتحی هرچند مثل «میوه ممنوعه» فوق العاده اش این بار علیرضا نادری را با آن اعجازش در دیالوگ نویسی همراه ندشت،اما در سری اول شهرزاد ثابت کرد متکی به شخص نیست و در کنار نغمه ثمینی هم میتواند همان طور با قدرت بنویسد و به تصویرش بکشد.

وی ادامه داد: قسمت اول سری جدید شهرزاد،آنتاگونیست خوفناکش،بزرگ آقا را ناگزیر از دست داده و به ضرب فلش بک هم نمیتواند علی نصیریان را به یاری بطلبد.این نقطه ضعف در قسمت اول حسابی به چشم آمد.از سوي دیگر خود شهرزاد هم به واسطه رویگردانی اش از قباد و ازدواج با فرهاد،یک اشتباه تاکتیکی نزد تماشاگر داشت.خبطی که تماشاگران دوستدار شهاب حسینی_که تعدادشان هم اندک نیست_ آنرا حتی با توجه به ضروریات شکل گیری درام برنمی تابند.شهاب با همان کاریزمایی که مشابهش را در «سوپراستار» تهمینه میلانی یا «رخساره» امیر قویدل،به عنوان دو فیلم به شدت عامه پسند و به یادماندنی دیده ایم،در قالب قباد سمپات و جذاب است;حتی اگر سیاه مست باشد و توطئه بچیند.این خصوصیت که در شهرزاد به خوبی در راستاي درام پرداخته و به قامت شهاب حسینی دوخته شده،اینجا حالا او را در موضع یک قهرمان نشانده است.جایگاهی که تا پیش از این در اختیار کاراکترهای شهرزاد یا تا حدودی فرهاد بود.

داداشی افزود: آيا عمه نورسیده می تواند خلأ غیبت بزرگ آقا و سياستها و قلدری های تمامیت خواهانه نفسگیرش را پر کند?این سوال را با دیدن رویا نونهالی از خودم پرسیدم.در قسمت اول که فرصت نداشت یا زمینه اش فراهم نبود.این بازیگر بگیر نگیر دارد و نباید هم فراموش کرد نصیریان چنان درخشان بوده که آلترناتيو تراشیدن برایش نه محال،که دشوار است.قسمت اول با تمرکز بیش از حد روی رابطه عاشقانه نچسب شده فرهاد و شهرزاد هم وقت زیادی هدر داد.گافهای تروکاژ در بخشهای اصفهان و بویژه حرکت اتومبیلها نیز همانقدر غیرقابل تحمل بودند که سکانسهای چهلستون و پل خواجو،عالی.

وی همچنین گفت: در قسمت دوم کار سازندگان سخت تر است.اگر رویاروییها و گره افکنی های درگیرکننده شان را رو نکنند و آنها را فدای تداوم معارفه و تکرار دانسته ها کنند،دوباره حوصله مان سر می رود!

داداشی  در ادامه اظهار کرد: با دیدن رویا نونهالی از خودم پرسیدم که آيا عمه نورسیده می‌تواند خلأ غیبت بزرگ آقا و سياست‌ها و قلدری‌های تمامیت‌خواهانه نفسگیر او را پر کند، که در پاسخ باید بگویم حداقل در قسمت اول که این فرصت را نداشت. 

***نغمه دانش، دبیرهنری خبرگزاری مهر در یادداشت خود درباره قسمت اول فصل دوم نوشت: سري اول شهرزاد با موفقيت كم نظيري از سوي  مخاطبان روبرو شد و همين موضوع منجر شد تا دنبال كنندگان اين اثر تشنه ديدن سري دوم باقي بمانند.سري دوم خيلي سريع و بدون حاشيه و نقب به گذشته آغاز شد تا نشان بدهد هنوز هم ميخواهد حرف اول را در شبكه نمايش خانگي بزند. اما نكته قابل تأمل در اين ميان تعللي بود كه در روايت صحنه ها بخصوص صحنه هاي مربوط به ماه عسل شهرزاد و فرهاد مخاطب با آن مواجه بود. در كنار آن يكسري ايرادات فني هم مشهود بود كه از نگاه مخاطب دور نماند. 

وی ادامه داد: البته نميتوان از طراحي صحنه خوب مربوط به اصفهان گذشت. ورود رويا نونهالي در نقش خواهر بزرگ اقا نيز اتفاق قابل توجهي در اين سريال بود كه با بازي خوب و محكم اين بازيگر نشان داد كه احتمالا در قسمت هاي بعدي با اتفاقات مهمي روبرو خواهيم بود.

***علی زادمهر، خبرنگار هنری خبرگزاری ایلنا، برآن است که اگر شخصیت اصلی سریال شهرزاد در فصل اول مردان بودند و در راس آن‌ها بزرگ آقا قرار داشت که برای زنان تعیین تکلیف می‌کرد، در فصل دوم قدرت در دست زنان افتاده است و این‌بار آن‌ها هستند که میدان‌داری می‌کنند. او با تاکید بر این‌که فتحی به خوبی داستان شهرزاد را مانند یک سیب چرخانده است و در ادامه به بیننده آن سوی ماجرا را نشان می‌دهد، اظهار کرد: با این نوع روایت و داستان‌پردازی که فتحی و ثمینی برای فصل دوم انتخاب کرده‌اند، باید شاهد شگفتی‌های جذاب بیشتری باشیم.

***رامین سفری، دبیر فرهنگی سایت مشرق، حسن فتحی را به‌خاطر آغازی هیجان‌انگیز در فصل دوم شهرزاد، در بازگرداندن مخاطب به سمت تماشای بخشی دیگر از این مجموعه موفق خواند و ادامه داد: اما در ادامه که به‌دنبال معرفی شخصیت‌های جدید داستان بودیم به نظر می‌رسد که کمی به بی‌راهه رفت و روایت ماجرا شکل دیگری به خود گرفت، به این معنا که در قسمت اول فصل دوم شهرزاد، شاهد قوام اولیه روایت نیستیم تا جایی که به نوعی جذابیت اولیه خود را از دست داده است.

این خبرنگار درباره دلایل این اتفاق گفت: دلیل آن را می‌توان در طرح روایت جدید و معرفی شخصیت‌ها عنوان کرد.

***امید سهرابی، خبرنگار خبرگزاری تسنیم نیز با ابراز امیدواری از این‌که فصل دوم نیز مانند فصل اول با اقبال مواجه شود، اظهار کرد: با توجه به موضوعی که در فصل اول دیدم، قسمت اولش باید کمی گیراتر می‌بود چرا که مدت زیادی از پایان فصل اول آن می‌گذرد. 

وی افزود: بار عشقی این سریال یکی از کلیدهای موفقیت آن در فصل اول بود که این موضوع باید در قسمت‌های بعدی فصل دوم کاملا تقویت شود. 

***محمدصادق عابدینی خبرنگار روزنامه جوان هم درباره فصل اول نوشت: فیلم گوزن‌ها مثل اکثر فیلم‌های مسعود کیمیایی پر از دیالوگ‌هایی است که تا سال‌ها در ذهن می‌ماند و می‌شود مانند ضرب‌المثل  آن را به کار برد. یکی از دیالوگ‌های فیلم که ما بین دو رفیق قدیمی رد و بدل می‌شود، این است: «وقتی رفتی نفهمیدم کی داره می‌ره. حالا که اومدی فهمیدم کی اومده». قصه آغاز پخش سری دوم سریال شهرزاد هم مثل همین دیالوگ است. سریالی که وقتی نخستین قسمت از سری اولش پخش شد، کسی نمی‌دانست قرار است چه تحولی در صنعت سینمای ایران و بخصوص بخش نمایش خانگی ایجاد کند، اما اکنون همه می‌دانند که سری دوم چه چیزی به سینمای ایران عرضه شده است. حالا همه علاقمندان «شهرزاد» با یک تصویر ذهنی از سریالی قوی و پرکشش‌ به تماشای سری دوم خواهند نشست. قطعا این موضوع از یک سو باعث مسرت دست‌اندرکاران شهرزاد خواهد بود که مجموعه‌شان از پیش مشتری‌های ثابت دارد و از سوی دیگر نگرانی از آنچه در آینده رخ خواهد داد وجود دارد. 

وی ادامه داد: شهرزاد در قسمت اول سری جدید به یادآوری آنچه گذشت و معرفی چهره‌های جدید گذشت، قضاوت برای آینده این سریال نیازمند پخش چند قسمت از مجموعه و دریافت نظرات مخاطبان است. پس چه موافقان و چه منتقدان مجموعه باید چند هفته‌ای را صبر کنند و درگیر قضاوت‌های احساسی نشوند.

***زهرا غفاری، خبرنگار روزنامه جام جم، با اشاره به این‌که شبکه نمایش خانگی بعد از چندین تجربه در عرضه محصولات دنباله‌دار نمایشی، یک سالی هست که اقدام به پخش مجموعه‌ای تازه کرده است؛ شهرزاد را به مدد داشتن کارگردانی کاربلد و شناخته شده و شماری از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون، نمونه موفق محصول شبکه خانگی عنوان کرد و افزود: فتحی، کارگردان این مجموعه پیش از این هم با ساخت مجموعه‌هایی چون «شب دهم» و «مدار صفر درجه» ثابت کرده بود که هم تاریخ و روایت آن را می‌شناسد و هم چگونگی جذب مخاطبانش را، که حالا شهرزاد هم اثباتی بر این مدعاست. این خبرنگار ادامه داد: شهرزاد، مجموعه‌ای است که به نوعی خلأیی که تا پیش از این به لحاظ کیفیت ساخت در مجموعه‌های شبکه نمایش خانگی وجود داشت را پر کرده است و به لحاظ داستان، بازی بازیگران و حتی طراحی‌های چشم‌نواز و بدیع صحنه و لباس، قدمی رو به جلو برای این رسانه برداشته است.

***شیما غفاری دبیر بخش هنر خبرگزاری ایسنا نیز درباره شروع فصل دوم این سریال آورده است: قسمت اول شهرزاد را می‌توان شروع خوبی برای بخش دوم این مجموعه دانست. برخلاف فیلم‌ها و سریال‌هایی که قسمت‌ها و فصل‌های 2 و 3 آن‌ها موفقیت کمتری داشته‌اند، قسمت اول شهرزاد نشان داد که با این شروع می‌توان به فصل دوم امیدوار بود.

***آرزو فیروزفر، دبیر رادیو تلویزیون خبرگزاری فارس نیز با اشاره به موفقیت قابل توجه فصل اول شهرزاد بیان کرد: فصل دوم خيلي سريع و بدون حاشيه و نقب به گذشته آغاز شد تا نشان بدهد هنوز هم مي‌خواهد حرف اول را در شبكه نمايش خانگي بزند. اما نكته قابل تأمل در اين ميان تعللي بود كه در روايت صحنه‌ها بخصوص صحنه‌هاي مربوط به ماه عسل شهرزاد و فرهاد مخاطب با آن مواجه بود. در كنار آن يكسري ايرادات فني هم مشهود بود كه از نگاه مخاطب دور نماند. 

وی تاکید کرد: نمي‌توان از طراحي صحنه خوب مربوط به اصفهان گذشت. ورود رويا نونهالي در نقش خواهر بزرگ آقا نيز اتفاق قابل توجهي در اين سريال بود كه با بازي خوب و محكم اين بازيگر نشان داد كه احتمالا در قسمت‌هاي بعدي با اتفاقات مهمي روبرو خواهيم بود.

***فرانک قنبری از اصحاب فعال رسانه در حوزه سینما و تلویزیون، ارزیابی سریال پرمخاطبی مانند شهرزاد بر اساس یک قسمت را زود دانست و گفت: قسمت اول فصل دوم تا حدودی روایت حرف‌ها و سخن‌هایی بود که در روزهای پایانی فصل اول زده شد.

وی با اشاره به روند قسمت اول فصل دوم یادآور شد: چند نکته در فصل اول مشهود بود؛ اینکه رقبای فعلی در فصل دوم از کجا پیدا شدند؟ در صورتی که همیشه در فصل اول، قباد، جانشین بی‌چون و چرای بزرگ آقا بود یا اینکه به شخصه فکر می‌کردم که خبر مرگ بزرگ آقا در قسمت اول می‌توانست ابعاد گسترده‌تری پیدا کند. 

قنبری در پایان با ابراز امیدواری از تکرار موفقیت فصل اول سریال در فصل دوم، بیان کرد: منتظر هستم اتفاقات خوبی در ساختار، فیلمنامه (دیالوگ‌های شیرین و دوست داشتنی) و وجه تصویری این سریال رخ دهد.

*** پیوند مرزوقی دبیر رسانه خبرگزاری ایسنا نیز گفت: شهرزاد؛ روایتی شیرین از عشق‌های خاص حسن فتحی که انسان امروز فقدان آن را به شدت در زندگی‌اش حس می‌کند و با دنبال کردن زندگی شخصیت‌های خلق شده در این سریال، به نوعی گمشده خود را می‌یابد. 

وی ادامه داد: شهرزاد؛ تصویری از ایران دهه‌ی 40 که همانند امروز روز این سرزمین، داستان مردمانش با سیاست درهم آمیخته و در آن زندگی را از سیاست گریزی نیست. شهرزاد؛ مجموعه‌ای تاریخی که به مدد بهره‌گیری از بازیگران توانمند و البته کارگردانی در خور تحسین حسن فتحی، توانسته یک سر و گردن از تراز سریال‌های سالهای اخیر تلویزیون بالاتر قرار گیرد. اما چند خط بالا که در توصیف مجموعه شهرزاد نوشتم، بیشتر به سری اول این مجموعه مربوط است. ساخته حسن فتحی هنوز در ابتدای مسیر برای ادامه راه است؛ امید است که این نظرات تا پخش آخرین قسمت‌ها باقی بماند.

عطیه موذن خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری مهر نیز گفت:«شهرزاد» توانست از نظر مخاطب رکورد همه سریال‌های قبلی را در شبکه نمایش خانگی بشکند و طبیعتا با تولید فصل دوم این مجموعه، مخاطب با یک ذهنیت قبلی به تماشای آن می‌نشیند. اگرچه با اولین قسمت از فصل دوم نمی‌توان ارزیابی درستی برای آن داشت، ولی شاید انتظار مخاطب آنقدر بالا رفته باشد که قسمت اول رضایتش را جلب نکند. در این قسمت، مخاطب دو داستان را پیگیری می‌کند. از طرفی شهرزاد و فرهاد به ماه عسل می‌روند و از طرف دیگر بیننده با خواهر بزرگ آقا آشنا می‌شود و چون پیش از این ورود او برای مخاطب آشناست، نحوه این ورود و حتی ارتباط‌گیری‌اش با کسانی که احتمالا بر جایگاه بزرگ آقا بعد از فوتش طمع دارند، غافلگیری چندانی ندارد. حتی کشمکش و چالشی هم این میان دیده نمی‌شود و همه اتفاقات به صورت یک دست جلو می‌رود. البته با اولین قسمت از یک سریال نمی‌توان ارزیابی کلی از آن داشت کما اینکه در فصل اول «شهرزاد» علی رغم وجود کشمکش‌ها و فراز و فرودها در همان قسمت‌های اول اما فضای دراماتیک و جذاب داستان بعد از چند قسمت مخاطب را درگیر خود کرد.

*** علیرضا مرادی دبیر فرهنگی خبرگزاری ایرنا با بیان اینکه فصل دوم شهرزاد در واقع ادامه فصل اول است گفت: شخصيت‌هاي قصه همگي پيش‌تر معرفي شده‌اند و از آنجا كه سطح توقع مردم نسبت به اين سريال بسيار بالا رفته است، بنابراين براي بالا نگاه داشتن سريال قطعا نياز به يك آغاز و حُسن مطلع خوب وجود داشت كه به نظر مي‌رسد كارگردان در اين زمينه خوب عمل كرده و در واقع خواب قباد در آغاز داستان، ببينده را با يك شوك روبه جلو و جذاب در داستان همراه مي‌كند.

وی ادامه داد: فرو ريختن شيرين (دختر بزرگ آقا) در سكانسي كه در تيمارستان، پرستار قصد قرص دادن به او را دارد و شيرين امتناع مي‌كند، از بخش‌هاي جذاب قسمت اول است. در اين سكانس بعد از سيلي كه پرستار به صورت شيرين به خاطر نخوردن قرص مي‌زند و دوربين از بالا به پايين حركت مي‌كند، در واقع به نوعي فروريختن دختر بزرگ آقا بعد از مرگ او را به شكلي بسيار تاثيرگذار نمايش مي‌دهد.در عین حال، نكته قابل توجه بازي نچندان دلچسب ترانه عليدوستي در قسمت اول است. به نظر مي‌رسد شهرزاد در فصل اول به اوج بازي در نقش خود رسيده است بنابراين صحنه‌هاي عاشقانه كه كارگردان تلاش كرده در اصفهان از وصال اين دو عاشق به نمايش بگذارد، چندان موثر توليد نشده است.

***آزاده مختاری، دبیر سرویس هنری روزنامه صبا با تاکید بر این‌که با تولد سریال شهرزاد آبرو شبکه خانگی خریده شد، افزود:  به نوعی می‌توان این اثر را پلی ارتباطی بین این عرصه پردازش هنری، با جمعیت گسترده مردم در اقشار مختلف جامعه دانست.

 او با بیان این‌که همواره فصل دوم همه آثار جهان به دلایلی با نقدهایی روبه‌رو می‌شوند و ضعف‌هایی در خود دارند، ادامه داد: آغاز فصل دوم شهرزاد ما را شگفت‌زده کرد، چرا که در بخش‌هایی از وجود ضعف، دچار بهت می‌شدیم، ضعف‌هایی که از کارگردانی به نام حسن فتحی بعید به نظر می‌رسید. برای مثال لزوما وقتی یک سریال می‌خواهد از گذشته بگوید، نباید مثلا در تکنیک فیلمبرداری نیز مانند گذشته پیش برود؛ به‌ویژه در سکانس‌های داخل خودرو که این برگشت به عقب، برجسته به چشم می‌خورد.

این فعال رسانه‌ای، بخش‌هایی از بازیگری، به‌ویژه آنجا که شهاب حسینی حالت مستی به خود می‌گیرد را هم دارای ضعف‌هایی خواند و افزود: به نظر من، مشاعره شهرزاد و فرهاد در مسجد شاه که دور هم می‌چرخند هم بسیار مصنوعی بود.

او اذعان کرد: البته این را هم بگویم که نتیجه‌گیری از قوی یا ضعیف بودن یک اثر آن هم در قسمت اول فصل دوم آن منطقی نیست و به قول دیالوگ شهرزاد در همین قسمت خطاب به فرهاد: «زمان می‌برد تا آدم به ریخت و قیافه جدید تو عادت کند.»

مختاری ادامه داد: اما نکته‌ درخشان و مهم قسمت اول فصل دوم این بود که در قسمت آخر فصل اول وقتی علی نصیریان در نقش بزرگ‌آقا فوت کرد، نبود او در فصل دوم به نظر می‌رسید که می‌تواند یک نقطه ضعف باشد، اما با حضور و نقش‌آفرینی رویا نهالی در مرکزیت قدرت، این احتمال بسیار کمرنگ شده است. 

دبیر سرویس هنری روزنامه صبا در پایان تاکید کرد: قصه خوب و پردازش مناسب مجموعه شهرزاد، پیش‌برنده این سریال و ضامن پیگیری مخاطب برای دنبال کردن این سریال است.

***مهرداد معظمی،دبیر سینمایی سینماپرس درباره قسمت اول فصل دوم نوشت: هميشه تغيير فصل‌ها در سريال‌سازي نگران كننده بوده است اما حسن فتحي در شهرزاد ٢ نشان داد كه رگ خواب مخاطب در دستانش است.

وی ادامه داد: ریتم سریال در قسمت اول به خوبی پیش می‌رود و كارگردان قصد دارد در همان ابتدا تماشاگر را آماده وقوع اتفاقات غافلگیرکننده و جذاب در قسمت‌های بعدی سریال کند. موسیقی متن در قسمت اول بي‌نظير است و حس خوبي به مخاطب القا مي‌كند. در هر صورت برای قضاوت بهتر و منصفانه‌تر بايد تا هفته‌های آینده صبر کرد و دید آیا حسن فتحی می‌تواند موفقیت فصل اول سریال شهرزاد را دوباره تکرار کند؟

***امیرحسین مکاریانی، دبیر سرویس هنری تسنیم، نظرات خود درباره فصل دوم شهرزاد را این‌چنین، آغاز کرد: فاصله زمانی پخش سریال‌های چند فصلی، محدودیت زمانی مشخص دارد تا مخاطب در تعلیق  و اشتیاق بتواند انتظار مشخصی از آینده یک سریال داشته باشد، اما مجموعه شهرزاد کمی از این فاصله زمانی که بررسی‌های مخاطب‌شناسی این زمان را تعیین می‌کند فاصله گرفت. انتشاری که کمی با بازی‌های مصنوعی قسمت اول به بی تفاوتی مخاطب بیشتر دامن زد. او با بیان این‌که گستره داستانی سریال فضای پرداخت زیادی دارد، دورخیز قصه‌گستری مجموعه در مقدمات قسمت اول را زیاد خواند و گفت: این اتفاق می‌تواند پیش بینی‌های متفاوتی را رقم بزند.

این فعال رسانه‌ای، پرش‌های نامتناسب قصه از درون خانواده دیوان‌سالار به اصفهان و سفر ماه عسل فرهاد و شهرزاد و همچنین فقدان تناسب در ریتم رفت و برگشت‌های دو محور قصه با فصل اول را از نقاط منفی این قسمت خواند و گفت: اما با این حال انتخاب درست رویا نونهالی برای پیشرفت قصه در فقدان بزرگ آقا را می‌توان قابل ستایش عنوان کرد.

***رضامیرمحرابی، دبیر فرهنگی سایت عصرایران نیز درباره سریال شهرزاد گفت: شبكه نمايش خانگي در روزگاري كه وضعيت خوبي نداشت و مخاطبان بسياري را از دست داده بود با ظهور فصل اول سريال شهرزاد يك تحول اساسي به خود ديد، سريالي كه با حضور هنرمندي كاربلد به نام حسن فتحي و با تكيه بر قصه و روايت جذاب و درخشش بازيگران توانست به سرعت مخاطبان بي‌شماري را با خود همراه كند. 

او در این‌باره ادامه داد: فصل اول اين سريال با استقبال كم‌نظير مخاطباني مواجه شد كه هم از سريال‌هاي ضعيف و قصه‌هاي تكراري تلويزيون خسته شده بودند و هم سينماي مطلوبي را مقابل خود مشاهده نمي‌كردند. 

این فعال رسانه‌ای در ادامه با بیان این‌که  شايد اكنون براي بررسي فصل دوم اين سريال زود باشد، افزود: اين اميدواري وجود دارد كه با حضور نويسندگان باهوشي مانند حسن فتحي و نغمه ثميني، شهرزاد به این زودی‌ها از رمق نيفتد و تا انتها بتواند مخاطبان علاقه‌مند را با خود همراه كند و ما نیز با اين اميدواري قسمت هاي بعدي را با اشتياق به تماشا خواهيم نشست.

***محسن محمدی دبیر رادیو و تلویزیون روزنامه جام جم با بیان اینکه با دیدن فقط یک قسمت از سری جدید سریال شهرزاد شاید نتوان قضاوت درستی داشت، گفت: قسمت اول که چندان امیدوار کننده نبود و جای خالی شخصیت بزرگ آقا و صد البته بازی مقتدرانه علی نصیریان کاملا مشهود بود. ساخت ادامه ای بر یک اثر نمایشی موفق در ایران همواره با چالش همراه بوده و امیدواریم حسن فتحی به خوبی از پس این چالش برآید.

***حامد نیکومرام، خبرنگار سایت سوره سینما هم درباره آغاز فصل دوم سریال نوشت: «با این که برای نظر دادن راجع به کلیت فصل دوم سریال شهرزاد زود است اما در قسمت اول این فصل همچنان فیلمنامه و دیالوگ‌های خوب، بازیهای روان بازیگران مخصوصا شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار و کارگردانی خوب حسن فتحی نقاط قوت این سریال به شمار می‌آید؛ هر چند برای قضاوت در نحوه حضور بازیگران جدید مثل رویا نونهالی، امیرجعفری و رضا کیانیان باید کمی صبر کرد. آنچه مسلم است این سریال همچنان ما را با خود همراه خواهد کرد.

قسمت دوم فصل دوم شهرزاد دوشنبه 12 تیر عرضه می شود.
عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.