انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 42572 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۱۲ - 10:22
روحانی:رقابت‌های مخرب را کنار بگذاریم

روحانی:رقابت‌های مخرب را کنار بگذاریم

رئیس جمهور با بیان اینکه باید به فکر منطقه قوی باشیم گفت: هیچ سیاستی در منطقه و جهان موفق نخواهد بود مگر سیاست برد – برد.

قانون- رئیس جمهوری، مساله زیست محیطی را معضل فرا ملی و فرا منطقه ای دانست و تاکید کرد: تنها راه برای زندگی مسالمت آمیز در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه سیاست برد - برد در مساله محیط زیست است و باید به همدیگر کمک کنیم و در کنار هم باشیم.
به گزارش قانون به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش ها و راه حل های عملی که در سالن اجلاس سران با حضور نمایندگان سازمان ملل متحد و نمایندگان 34 کشور، وزرا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر کارشناسان برگزار شد، افزود: ما نمی توانیم بدون همکاری با کشورهای همسایه و دیگر کشورها در معضل محیط زیست پیروز شویم.
وی ادامه داد: پیش از این هم گفته ام بحث این که کدام کشور در منطقه قوی تر باشد باید کنار گذاشته شود، قوی ترین کشور در منطقه نباید به عنوان هدف اول دنبال شود بلکه باید منطقه قوی تر مدنظر باشد.
رئیس جمهوری اظهارکرد: این که یک کشوردر منطقه در رقابت های منطقه ای بخواهد در برابر دیگر کشورها قد علم کند و قدرت خود را به رخ بکشد و شکاف را بین کشورها بیشتر کند، اشتباه است، ما یک خانواده در منطقه هستیم و نمی توانیم از هم فاصله بگیریم.
روحانی همچنین گفت: خانواده قوی می تواند در یک جمع زندگی کند نه این که یک فرد در خانواده قوی باشد و مابقی ضعیف باشند، باید به فکر منطقه قوی و قوی تر باشیم و رقابت های مخرب و نابجا را کنار بگذاریم.
وی ادامه داد: جنگ های منطقه ای را خاموش کنیم چرا که شعله آن ها منجر به توفان گرد و غباری خواهد شد که نه تنها در دنیای سیاست که گردو غبار آن طبیعت را فرا خواهد گرفت.
رئیس جمهوری تصریح کرد اگر داعش و مابقی گروه های تروریستی در عراق، سوریه و مابقی منطقه به تخریب ساختمان ها، مزارع و کشتن انسان های بی گناه می پردازند همان کشاورزی آباد منطقه تبدیل به بیابانی خواهد شد که از گرد و غبار ـن مردم منطقه و دیگر کشورها در امان نخواهند بود.
روحانی افزود: اگر تروریسم به عنوان معضل منطقه ای و یک مسئله مسری است و هر آن کس که به هر کشوری و قدرتی فکر کرده از تروریسم به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست هایش در منطقه و جهان استفاده کند، کاملا اشتباه کرده است.
وی ادامه داد تروریسم به عنوان یک معضل دامن همه را فرا خواهد گرفت مگر آن که دست در دست هم این معضل را در منطقه از بین ببریم.
رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: هیچ سیاستی در منطقه موفق نخواهد بود مگر سیاست برد - برد و اگر کسی فکر کند که می تواند منافع خود را به قیمت از بین بردن منافع دیگران تامین کند، اشتباه می کند حتی اگر آمریکا باشد.
روحانی گفت: هر کشوری فکر کند در دنیای امروز می تواند به منافع دیگران صدمه بزند و خود را محفوظ بدارد در خطا است و اگر هر کشوری بخواهد با قدرتش زندگی کشوری را تهدید کند، زندگی خودش را تهدید کرده است.
وی افزود: امروز دوران دیوارکشی پایان یافته است و اگر رهبران برخی کشورهای تازه به دوران رسیده به فکر دیوار کشی افتاده اند این دوران سپری شده است و باید دست به دست هم بدهیم نه این که دست ها را قطع کنیم.
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: باید در کنار هم باشیم و با احترام به حقوق دیگران، حقوق ملت خود را حفظ کنیم و با تهدید نمی توانیم حقوق خود را حفظ کنیم.
روحانی یادآور شد: اگر عربستان در چنین فکری است، خطا می کند یا اگر آمریکا در چنین فکری است اشتباه می کند، از اسرائیل نام نمی برم که همه زندگی سیاسی آن خطا، غلط ، اشغال و تجاوز بوده است بنابراین تنها راه برای زندگی مسالمت آمیز در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه سیاست برد - برد است.
روحانی افزود: باید به دنبال طرح هایی باشیم که ترکیه، عراق و ایران سود ببرد و نمی توان به گونه ای رفتار کرد که یک کشور منتفع شود و از سرچشمه های آب دیگران را محروم کند و فکر کند آینده مطمئن برای مردم خود خواهد داشت.
وی اضافه کرد: امروز راهی نداریم جز این که همدیگر را یاری کنیم و در ایران در طول دهه های گذشته هفت و نیم هکتار از بیابان های ما کنترل و مهار شده است اما همچنان بیش از دو میلیون هکتار از بیابان ها می تواند منشا گرد وغبار خطرناک باشد و بسیاری از سرزمین هایی که در کشورهای همسایه و حاشیه ما قرار گرفته اند نیز چنین شرایطی را دارند.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران هم اقدامات لازم در داخل سرزمین خود را ضروری می داند و ادامه خواهد داد، دریاچه‌ها، تالاب ها و مهار بیابان ها و جلوگیری از بیابان زایی با اقدامات کشت و ماچ پاشی و دیگر اقدامات و حق آبه هایی که برای دریاچه ها قائل است به این مسئله کمک کند ولی کشورهای همسایه و منطقه هم باید به هم کمک کنیم.
روحانی تصریح کرد: اقداماتی با کشور عراق و افغانستان آغاز شده است و مذاکراتی را با ترکمنستان شروع کرده ایم و باید با همه کشورها در سایه گفت و گو و مفاهمه به طرح های مشترک برسیم که به نفع کل منطقه باشد.
وی همچنین گفت: همه باید حس کنیم اعضای یک خانواده هستیم و برای هم تلاش کنیم، اگر مردم عراق در رنج قرار گیرند ناچار به مهاجرت می شوند و شهرهایی که درنزدیکی مرزها قرار گرفته ویران خواهد شد و روابط مردم و تجارت آسیب می بیند و این همه جا این چنین خواهد بود، پس باید به فکر یکدیگر باشیم و بدانیم معضل زیست محیطی، معضل فرا ملی و فرا منطقه ای است.
رئیس جمهوری همچنین اظهارکرد: راه حل این است تمامی کشورها در این زمینه همکاری های گسترده ای داشته باشند و سازمان ملل متحد بار سنگینی بر دوش خود احساس کند و همه توان خود را برای جلوگیری از این معضل به کار گیرد و قطعنامه های متعدد و با کمک های فنی و مالی در مقابله با این مسئله می توانیم پیروز شویم.

تثبیت دریاچه ارومیه یکی از افتخارات دولت یازدهم و الگوی زیست محیطی برای منطقه و جهان است
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این که موضوع محیط زیست یکی از مسائل بسیار مهم برای سلامت جامعه، توسعه جوامع و جلوگیری از مهاجرت های بی رویه است، گفت برای اینکه بتوانیم با این معضل به خوبی مواجه شویم و خطرات این تهدید را مهار کنیم، نیازمند برنامه ریزی، سرمایه گذاری و همکاری منطقه ای و بین المللی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم یکی از اولویت های خود را محیط زیست قرار داد، حتی این دولت به عنوان دولت محیط زیست نامگذاری شد و اولین تصمیم و مصوبه آن در زمینه مساله زیست محیطی و دریاچه ارومیه بود.
رئیس جمهوری گفت: اگر اقدام دولت یازدهم نبود امروز در غرب کشور نه با توفان گرد و غبار و شن بلکه با توفان نمک مواجه بودیم و حدود 14 میلیون نفر از مردم ایران که در استان های مختلف غرب کشور زندگی می کنند ناچار به مهاجرت می شدند.
روحانی ادامه داد: بنابراین تثبیت دریاچه ارومیه یکی از افتخارات مهم دولت یازدهم و یک الگوی زیست محیطی برای منطقه و جهان است.
وی با طرح این سوال که چرا با معضل دریاچه ارومیه مواجه شدیم، افزود: برخی شرایط آب و هوایی و برخی به دلیل کاهش ریزش های آسمانی و نبود مدیریت صحیح نسبت به منابع آب و کشت های بی رویه و توسعه آنها در کناردر نظر نگرفتن حق آبه دریاچه ها و تالاب ها از عواملی بود که می رفت دریاچه ارومیه تا سال گذشته به طور کامل خشک شود.
وی اضافه کرد: اقدامات دیگر دولت یازدهم در زمینه زیست محیطی احیای تالاب هورالعظیم بود که امروز بیش از 80 درصد سطح تالاب را آب فرا گرفته است و از دیگر اقدامات این دولت در زمینه دریاچه هامون و مابقی تالاب ها و دریاچه ها است.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این به آن معنا نیست که اقدامات ملی دولت در زمینه محیط زیست کافی بوده ولی در حد توان و اعتبارات اقدامات ارزشمندی انجام شده است.
روحانی یادآور شد: قرار بود برای دریاچه ارومیه بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار صرف شود که تا پایان سال گذشته حدود دو هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شد تا دریاچه تثبیت شود.
وی تاکید کرد: امروز در غرب کشور مردم می توانند مطمئن باشند نسبت به آینده و دریاچه ارومیه و دولت دوازدهم نیز در این راستا اقدامات خود را تکمیل خواهد کرد.
رئیس دولت یازدهم ادامه داد: اقدامات درمورد تالاب هورالعظیم و استان خوزستان و دریاچه هامون در استان سیستان و بلوچستان ادامه خواهد داشت.
وی با یادآوری این که منشاء برخی توفان های گرد و غبار داخلی است، گفت: حدود دو میلیون هکتار از بیابان های ایران می تواند منشا گرد و غبار داشته باشد اما منشا خارجی گرد و غبار در ایران با منشا داخلی قابل قیاس نیست و 20 درصد منشا گرد و غبارها داخلی است و 80 درصد منشا خارجی دارد.
رئیس جمهوری افزود: کشور عراق، سوریه، اردن، کویت، عربستان، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان جزو کشورهایی هستند که در منطقه ما منشا گرد و غبار می باشند که به داخل کشور سرازیر می شود و گاهی در یک 24 ساعت هشت میلیون متر مکعب خاک با طوفان گرد و غبار جابجا می شود که می تواند در زندگی، سلامت، کشاورزی و باغات مردم اثر گذار باشد.
روحانی افزود: البته مساله گرد و غبار در دهه های گذشته در منطقه و کشور ما مسبوق به سابقه است اما نسبت به گذشته این پدیده خطرناک به چند برابر افزایش یافته است به طوری که اگر این رخ داد در دهه های گذشته در طول سال، 10 یا بیست روز شاهد بودیم امروز 100 و گاهی 130 روز در طول سال و در برخی از مناطق شاهد هستیم.
وی اضافه کرد اگر دریاچه هامون با ظرفیت 15 میلیارد متر مکعب آب می توانست بادهای 120 روزه سیستان وبلوچستان را در وضعیت مطلوبی قرار دهد امروز با خشک شدن این دریاچه و تالاب های اطراف تبدیل به معضل بزرگ برای مردم شده است.
رئیس جمهوری با یادآوری این که راه چاره چیست، گفت: موضوع گرد و غبار همانند بسیاری از مسائل زیست محیطی از حد مسائل ملی فراتر رفته است و یک مسئله منطقه ای و گاهی جهانی است و امروز غرب آسیا، شرق آسیا، شمال آفریقا در بسیاری از مناطق دیگر جهان از این موضوع در رنج هستند.
روحانی خاطرنشان کرد: بی تردید این موضوع راه چاره دارد و برخی از راه های آن سلبی و برخی ایجابی است و احداث سدها و بندها بدون مطالعه کافی می تواند آثاری زیست محیطی خطرناکی برای آینده منطقه داشته باشد و بسیاری از این گونه فعالیت ها باید متوقف شود.
وی افزود: این که در کشور همسایه ما طرح 22 سد بزرگ در جریان است، می تواند تاثیرات مخربی در فرات و دجله بگذارد و در سایه آن عراق، ایران و سایر کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.پس نمی توان در برابر آثار مخرب آن بی تفاوت بود.
روحانی همچنین گفت: هم کشورهای منطقه و هم سازمان های بین المللی در این زمینه مسئولیت دارند و نمی توانیم در برابر آن چه محیط زیست ما را تخریب می کند بی تفاوت باشیم و احداث سدهای متعدد در افغانستان و بندها از کجکی، کمال خان و سلما و دیگر سدها و بندها که بر استان خراسان و سیستان و بلوچستان تاثیر گذار است، بی تفاوت باشیم.
وی یادآور شد: اگر هامون به طور کامل خشک شود نه تنها از گرد و غبار منطقه سیستان وبلوچستان در رنج است افغانستان هم در رنج خواهد بود و اگر جلوی توفان های شن گرفته نشود هم مردم منطقه و هم کشورهای همسایه ناچار به مهاجرت خواهند شد و تمدن ها در بخشی از سرزمین قدیمی رخت بر خواهد بست.
رئیس جمهوری اضافه کرد: اگر جلوی این اقدامات گرفته نشود کشاورزی‌، شهرسازی و زندگی مردم متوقف خواهد شد و این مسئولیتی انسانی، بین المللی و منطقه ای برای همگان است تا در برابر این تهدید خطرناک برای انسان های منطقه و جهان تدبیر کنند.
به گزارش ایرنا، کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار، چالش ها و راه‌ حل‌ها امروز با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ، گری لوئیس هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران، نمایندگان 34 کشور که بیشترین تاثیر را از این پدیده گرفته‌اند، در سطح وزرا و کارشناسان در تهران گشایش یافت.
در این کنفرانس سه روزه، وزرا و نمایندگانی از کشورهای مختلف از جمله از کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آذربایجان، بلژیک، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اردن، کره جنوبی، اسلواکی، صربستان و آمریکا حضور دارند.

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.