انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارد
واکنش وزیر دادگستری به گرانی و احتکار کالاها
تغییر در کابینه دوازدهم کلید خورد
تصمیم مهم ارزی سران سه قوه
نمایندگان مجلس به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند
واکنش سردار مقیمی به شایعات پرونده دختران ایرانشهر
دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف
«محمد ثلاث» باید زودتر از این‌ها اعدام می‌شد
هماهنگی و اهتمام سه قوه برای حل مشکلات مردم
آغاز طرح تمدید کارت اقامت موقت مهاجرین افغان و عراق
پیشنهاددهندگان مذاکره با آمریکا گمراه هستند
پیشنهاددهندگان مذاکره با آمریکا گمراه هستند
پرچم مبارزه با فساد را بالا نگه می‌داریم
متن کامل طرح استیضاح وزیر اقتصاد
خط تولید دیزل ملی افتتاح شد
برخي راه‌حل‌های اقتصادي اوضاع دولت را آشفته‌تر کرده است
قانون گذاری کافی است بايد شفاف تر عمل کنیم
بهانه دست دشمن دادن
بازه حساس تغيير تاكتيك
دیکتاتوری خاکستری عالیجنابان خاموش
توضیحات سرلشکر فیروز آبادی درباره ویلای لواسان
واکنش نوبخت به نامه اخیر اصلاح‌ طلبان
پیروزی یمن نزدیک است
اجازه نمی‌دهیم FATF در مجلس تصویب شود
نگرانی برای عرضه وجود ندارد
نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبر می روند
بررسی احکام دانشجویان معترض دی ماه
آخرین تغییر و تحولات جامعه روحانیت مبارز
جنبش دانشگاه!
واردات با دلار جهانگیری، فروش با دلار جمشید بسم ا...
اتحاد ملی از مجرای حداکثرسازی ضریب همبستگی تحقق می یابد
سانسور، جامعه را به گناه بزرگ‌تری سوق داده است!
اعلام جرم علیه ۶ مقام ارشد فعلی و سابق بانک مرکزی
جواب نمایندگان به اظهارات وزیر صنعت درباره گرانی خودرو
استیضاح ربیعی با ۵۰ امضا کلید خورد
نشست ویژه مجلس برای بررسی گرانی‌ها منتفی شد
واکنش نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان
جزئیات طرح ساماندهی تجمعات
شورای عالی اصلاح طلبان نیاز به تغییر دارد
استان سازی عوام فریبانه
مناطق دورافتاده باید استان شوند
فضای کشور برای استان کردن برخی مناطق ظرفیت ندارد
نامه ای برای فردا
زنان در دنیای دیگری زندگی نمی کنند که فحش نشوند
عوامل تفرقه افکن در نهادهای انقلابی شناسایی شوند
مسئولان خستگی خود را به حساب مردم می‌گذارند
تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در دستورکارمجلس
فاجعه انسانی در یمن بیداد می کند
سلامتی سرباز ربوده شده ناجا
سؤال از رئیس‌جمهور بابت گرانی ارز، سکه و خودرو
بیشتر
کد خبر: 43553 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۱۸ - 13:40
دليلي ندارد سپاه موسسه مالي و بانك داشته باشد
غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي در گفت‌وگو با قانون:

دليلي ندارد سپاه موسسه مالي و بانك داشته باشد

سازندگي و بنگاه‌داري با يكديگر تفاوت دارد. كشور بايد توان تسليحاتي داشته باشد و نظامي‌ها نيز در سازندگي بايد كمك كنند ولي نبايد بنگاه داري بكنند. دليلي ندارد سپاه موسسه مالي و بانك داشته باشد.

قانون-مريم‌چهاردولي

عده‌اي در كشور ما تصور مي‌كنند كه وقتي مقام يا مسئوليتي مي‌گيرند، بايد چهره درهم كنند و از بالا به همه مردم نگاه كنند. اين افراد در آينده‌اي نه‌چندان دور كه بنا به گردش زمانه، از پشت ميز كنار زده مي‌شوند و جايگاه خود را از دست مي‌دهند، به افرادي تبديل مي شوند كه مردم از رويارويي با آن‌ها سرباز زده و از ملاقات با آن‌ها دوري مي‌كنند. اما در ميان شخصيت‌هاي ارشد كشور، هستند افرادي كه پست و مقام نه تنها آن‌ها را از مردم دور نكرده، بلكه سبب نزديكي‌شان به ملت نيز شده است. يكي از اين شخصيت‌ها، غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، نماينده مردم شريف رشت ‌است. گيله‌مردي كه نه فقط مردم شهر رشت، بلكه در سايرحوزه‌هاي انتخابيه نيز به او علاقه دارند. اين محبوبيت چند دليل دارد كه مي‌توان اخلاق نيكو، رفتار مناسب و شجاعت در موضع‌گيري‌ها را از اين دلايل دانست. اين نماينده مجلس به دعوت روزنامه «قانون»، با شيريني به تحريريه ما آمد و بعد از احوالپرسي با تك‌تك اعضاي حاضر، درباره مسائل مختلف كشور با ما به گفت‌وگو نشست كه در ادامه، مشروح آن را مي‌خوانيد.

اخباري منتشر شده‌است كه فراكسيون مستقلين مجلس براي انتخاب كابينه دنبال سهم‌خواهي است. نظر شما در اين باره چيست؟

خیر اين ادعا واقعیت ندارد. برخي دنبال فضاسازي و جداسازي هستند. ما نماینده های ملت هستیم و چک سفید به کسی ندادیم. دربرخی حوزه ها حرف برای گفتن داریم.براي مثال در وزارت صنعت ومعدن شاید دولت فکر کند 117 رای از مستقلین در مجلس دارد ولي اگر گزينه مناسبي معرفي نشود، اين‌گونه نيست. شايد مدل کارکردن ما این تفکر را ایجاد کرده است كه به راحتي به هر وزيري راي خواهيم داد ولي اين‌گونه نيست. ما دنبال سهم خواهی نیستیم. فراکسیون مستقل‌های ولايي نشست ‌های تخصصی برحسب اقتضای دولت تشکیل داده و طرح‌ها وشاخصه‌هایي را زیر نظر مرکز پژوهش های مجلس تدوین کرده است و قبل از معرفی وزیر پیشنهادی دولت به مجلس، فراکسیون نقاط ضعف وقوت یک وزارتخانه را درنظر می گیرد و باتوجه به کم وکاستی‌ها، برنامه‌ریزی كرده و به دولت اعلام می‌کند كه وزیري با این برنامه ها معرفی کند. این نوع کار کردند مدل پیشرفته پارلمانی است. در دوره های قبلی، وزیر پیشنهادی برنامه ارائه می داد و نماینده ها تجزیه وتحلیل می‌کردند و دست بسته رای می دادیم ولي اين‌بار دیگر به این شکل نخواهد بود.

برنامه هايی که براي انتخاب وزير تدوين كرده ايد با برنامه بالادستی ها تطبیق دارد؟

بي‌شك با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، سند برنامه ششم واقتصاد مقاومتی تطبیق دارد.گفتني است ما روی چهار مساله آب ، راه ، محیط زیست وامنیت حساس هستیم. در اين چهار موضوع باید اساسی کار شود وبیشترین مانور روی آن‌هاست. براي مثال در حال حاضر یکی از چالش‌های بزرگ مساله آب است. وزارت نیرو ومحیط زیست چه برنامه و راهبردي دارند؟! مجلس برنامه‌ها وطرح‌هایش را به صورت کمی بیان می کند وزرا باید طبق برنامه های مجلس، طرح وبرنامه داشته باشند تا در دولت دوازدهم مشكلات بهتر حل شود.

در دوره اول دولت آقای روحانی برخی، اعضاي كابينه مثل آقایان نهاوندیان و رحمانی فضلی را از نزديكان آقاي لاريجاني مي‌خواندند و مي‌گفتند كه تحميل شده‌اند، اين موضوع را قبول داريد؟

در مورد آقای نهاوندیان نمی دانم اما آقای رحمانی فضلی از دیوان محاسبات کشور آمده بودند. البته قرار نیست تمام افرادی که در دولت کارمی کنند با آقای لاریجانی ارتباط نداشته باشند. شايد ايشان نيز دو نفر را به دولت معرفي كند، ايرادي ندارد و یک حسن است.فراموش نشود كه این دولت به آقای لاریجانی بدهکار است. در زمان مناظره‌ها نيز اگر خاطرتان باشد در زماني كه كانديداها از يارانه‌ها سخن مي‌گفتند، آقاي لاريجاني گفت قول هایي که این‌ها می‌دهند، عملی نیست و تمام اسکلت انتخاباتی را برهم ریخت. اظهاراتي كه آقای لاریجانی دارند از روی حساب وکتاب است.

نزدیکی آقایان لاریجانی و روحانی دراین سال‌ها موضوع مباركي است و دردولت‌های قبل رابطه چندانی ببین روسای مجلس ودولت وجودنداشت، آیا این نزديكي به دليل تغییر رويكرد آقای لاریجانی است ؟ یا راهبردهای هردوطرف عامل اين همگرايي شده است؟

آقای لاریجانی بسیار فرد باهوش ، عاقل وسیاست‌مدار قدری است. هیچ سخني را بدون حساب وکتاب نمی زنند. ایشان دل خونی از احمدی‌نژاد دارند وتمام تلاش خود را می کند تا احمدی نژاد دومی تولید نشود. فارغ از فضای سیاسی کشور و جهت ايجاد فضای عقلانی، سعی می کند با رييس جمهور هماهنگ باشد. به نظرم بسیاری از مسائل ميان دو قوه بیرون از مجموعه با ريیس جمهورحل وفصل می‌شود. براي مثال عدم ابلاغ برنامه ششم توسط دولت به مجلس، اشتباه بزرگی به حساب مي‌آمد ولي آقای لاریجانی سعي دارند این مساله را حل کنند. آقاي لاريجاني روز به روز کامل‌تر می‌شود و من به عنوان شخصی که ازنزدیک با آقای لاریجانی درارتباط هستم احساس می کنم سرمایه بزرگی برای نظام وانقلاب است و نقش ریش سفید را برای مملکت دارد و اين موضوع را در اداره مجلس مشاهده مي‌كنيد. اداره مجلس بسیار سخت است و هرکسی توان اداره 292نماینده با گرایش های و افکارمختلف را ندارد.

جلسات فراكسيون شما منظم برگزار مي شود؟

کمیسیون مستقلین با حدود 80 نفر تشکیل شده و هرهفته یک‌شنبه صبح جلسه برگزار مي‌كند. البته درصورتی که آقای لاریجانی جلسه داشته باشد، جلسات کمیسیون تعطیل می‌شود. افراد کمیسیون بسیار فعال هستند به طوری که برای روزهای جلسه بيشتر افراد خود را موظف می دانند به بقیه افراد پیام دعوت نامه ای بدهند وهمیشه تعداد افراد حاضر درجلسه بیش از افراد کمیسیون است.

از نقش فراكسيون در تعيين اعضاي هيات رييسه مجلس براي ما سخن بگوييد.

درمورد نواب واعضای هيات ريیسه باید اعلام کنم که کمیسیون مستقلین در دوره بعدی به گونه دیگری عمل می‌کند و ما براي هيات رييسه، تیم معرفی می‌کنیم. درمورد ريیس مجلس بهترین گزینه را آقای لاریجانی می دانیم ولي در رابطه با نواب به نوعي ديگر عمل مي‌كنيم. در مورد تعیین نواب مجلس دراین دوره به دليل فضای سیاسی به برخي افراد و جريان‌ها کمک کردیم. دفاع از آقای مطهری موضوعي جدا و راهبردي بود.آقای مطهری جلسات مستقلین را می آید اما در دوره بعد اگر نواب واعضا به کمیسیون مستقلین نپیوندند و با ما همگرایی وتعهد نداشته باشند، مثل قبل از آن‌ها دفاع نخواهیم کرد. قرار نیست فراکسیون مستقلين فقط حامی باشد! به اين نكته نيز اشاره كنم كه در انتخابات هيات رييسه مجلس، فراكسيون اميد بسيار ضعيف عمل كرد و اين موضوع سبب افتادن آقاي يوسف‌نژاد شد.

دولت قراراست تا دوماه دیگر روی کار بیایید.به نظر شما آقای روحانی در مواجه با مشکلات جامعه چه رویکردی را باید داشته باشد؟

آقای روحانی دربعضی مسائل باید تجدید نظر کند.نزدیکی به مردم جزو ضروریات است و نبايد نگاه بالا به پایین وجود داشته باشد. هيات دولت خود را عقل کل مي‌داند و اين بسیار بد ونگران کننده است. بنده برای انتخابات ریاست‌جمهوری بسياري از سخنراني‌هایم رادر روستاها، قهوه خانه ها، وسط میدان ،کنارخیابان با مردم چهره به چهره انجام می دادم.

نكته ديگري كه بايد در دستور كار قرار بگيرد اين است كه آقای روحانی باید دولت رفاه تشکیل دهد. درحال حاضرفقط دولت اقتصادی داریم. اینجا اروپا نیست. دولت برخی اصلاحات را هنوز انجام نداده است. اوضاع رفاهی مردم باید درست شود.فراموش نشود درایران، ما موضوعي به نام تامین اجتماعی نداریم و اين وضعيتي كه در حال حاضر وجود دارد، بیمه خدمات اجتماعی است. جالب است بدانید اولین قانون تامین اجتماعی در سنگ نوشته های شوش پیدا شده است اما امروز ما هنوز تامين‌اجتماعي نداريم. ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه ها، دولت را مکلف به تشکیل دولت تامین اجتماعی کرده است. باید تمام افراد جامعه تحت پوشش این دولت باشند و فرد رها شده ای وجود نداشته باشد. اگر دولت رفاه به معنای واقعی تشکیل شود، همه افراد جامعه را تحت پوشش قرارمی‌دهد. آقای روحانی بايد دولت دوازهم را با شعار دولت رفاه آغازکند. در دولت یازدهم، ساختارها اصلاح شد و دولت دوازدهم بايد ارائه خدمت کند.

دردوره دوم باید بیشتر خدمات ارائه شود. دوسال آخر خدمت دولت اصلاحات، مسئولان دوران طلايی کشور را نشان دادند.آن زمان در چهار سال اول هرکاری صورت گرفته بود،در چهارسال دوم برداشت کرد. تمام شاخص ها دراوج بودند.در اين دولت نيز چنین اتفاقی باید بیفتد. هردولتی آقای روحانی تشکیل می دهد باید رفاه اجتماعی داشته باشد.

وقتی آقای جهانگیری در زمان انتخابات به رشت تشریف آوردند، بیشتر افراد حاضردرسالن جوان بودند و انتظار نمی‌رفت این همه جوان پای کار دولت باشند. کاری برای جوانان صورت نگرفته است ولي آن‌ها براي انتخابات مردانه پای کار دولت آمدند. فراموش نكنيم وقتی جوانان به مسائل ورود کنند، کار تمام است.

مشکل اصلی دولت چیست؟

من معتقد هستم دردوسال اول که اوضاع مملکت خوب نبود، دولت بايد ازافراد کارکشته استفاده مي‌کرد و همين‌گونه نيز شد. در آن زمان افراد کاردانی به كمك دولت آمدند و این قطاررا بلند کردند وروی ریل گذاشتند. افرادي مثل آقای زنگنه، بعد بیست سال آمدند و وزارت نفت درهفته اول تغییرات خوبی را شاهد بود اما با تمام احترامی که برای تمام وزرا قايل هستم، دولت باید بعداز دوسال که کارها راه افتاد، از افراد جوان استفاده می‌کرد. متاسفانه امروز دیده می‌شود بعضی از وزرا توان کار بیش از 8 ساعت راندارند و حتي برخي در ميان جلسات خواب شان مي‌برد!

مشكل بعدي این دولت ریسک پذیر نبودن آن‌است. آن‌ها باید در سال دوم دولت، هدفمندی را درست می‌کردند ولي همه تصور می‌کردند اگر هدفمندی درست شود، مشکل ایجاد می‌شود.اما من با دلیل عرض می‌کنم با حل مشكل يارانه‌ها، هیچ مساله‌اي ایجاد نمی‌شد.شما چهارسال بودجه عمرانی کشور رادرنظر بگیرید، سال اول با 13 هزار میلیارد تومان شروع وسال چهارم 27 هزار میلیارد تومان بوده است، این چهار سال بودجه عمرانی شامل همه زیرساخته ها وصنایع مادرکشور می‌شود. از سويي هرساله دولت به طور متوسط 50 هزار میلیارد تومان هزینه يارانه می دهد! در همين راستا اگر دولت این شجاعت را داشت يارانه‌ نصف جمعیت کشور را قطع می‌کرد 25هزار میلیارد به بودجه اضافه می شد. باید با مردم صحبت شده و این مسائل باز شود. در یکی از سخنرانی‌هایم در استان گیلان برای مردم حساب کردم كه هزینه يارانه یک‌سال استان معادل 13 سال بودجه اختصاصی استان است. به آن‌ها گفتم اگر یک سال يارانه نگیرید 13 سال جلو خواهند افتاد. همه حاضران موافق قطع رایانه بودند.

با توجه به اين اظهارات چرا مجلس وارد بحث يارانه نمی‌شود؟

دولت به مجلس لایحه داده و ما آن را بررسي می‌كنيم. مجلس از 3 تا 5 درصد مجاز به تغییر در لایحه است. اگر بیشتر تغییر بدهد شورای نگهبان با استدلال حقوقی می گوید این تبدیل به طرح شده است و لایحه را برمی‌گرداند. ازسال 93 تا کنون، قانون بودجه درمورد يارانه تغییرات زیادی کرده ولي هیچ کدام انجام نشده است.

قبول دارید مساله يارانه‌ها درحال حاضر بیشتر جناحی وسیاسی شده است؟

آقای روحانی در بازی سیاسی وجناحی، یک تنه وارد میدان می‌شوند و بار این دولت فقط بر دوش ایشان است. تیم آقاي روحاني دربازی خوب عمل نمی‌کند. چه کسی حاضر است مردانه روبه‌روی هدفمند کردن يارانه بایستد وآن‌را کامل برای مردم شرح دهد. تنهايي روحاني در مواجه با مسائل مختلف يك اشکال بزرگ است. براي مثال در مورد دولت با تفنگ وبی تفنگ، فقط آقای جهانگیری یک اشاره کوچکی کردند و کسی از کابینه از دولت دفاع نکرد! دولت باید از حاشیه نگاری دست بردارد قدرت چانه زنی با مقامات لشکری وکشوری را بیشتر کند. لزومی ندارد دولت به همه مسائل ورود کند.البته انتقادي نيز به آقاي رييس‌جمهور وارد شده و آن زود عصباني شدن ايشان است.

از سوي ديگر، تیم اقتصادی ایشان خود را عقل کل می دانند و این اشکال بزرگی است. یک زمان کوتاهی، تیم اقتصادی به ریاست آقای نجفی تشکیل شد كه بسيار خوب بود ولي متاسفانه هركدام از افرادحاضر در دولت، خود را قطب اقتصادي مي‌دانند و آقای روحانی بايد یک تنه تکلیف تیم اقتصادی را روشن کند.

نظر شما در رابطه با تفكيك وزارتخانه‌ چيست؟

بنده یکی از افراد مخالف تفکیک وزارتخانه ها هستم.اين كار بسیار مشکل است و در چهارسال دوم دولت جواب نمی دهد. تجميع وزارتخانه یک مشکل دارد و تفکیک کردن آن 10برابر، مشکل ایجاد می‌کند.

شاهد آن هستيم كه برخي محافظه‌كاران به باهنر نيز انتقاد مي‌كنند، دليل اين اقدام چيست؟

آقای باهنر بسیار باهوش است و پیش بینی های بسیار دقیق و درستی دارد. در حال حاضر اصوالگرایان نسبت به ایشان موضع دارند. باهنر از روی دلسوزی سخن مي‌گويدكه از ظرفیت رييس‌دولت اصلاحات باید استفاده شود؛ حرف بسیار درستی است و اين باعث محبوبیت بیشتر اصولگرایان می‌شود. حمله به ایشان کاری اشتباه است. اصولگرایان افراد بافکروپرکاری هستند و صدای بلندی دارند. تحلیل‌های آقای باهنر را بخوانید چقدرمغزداراست. وقتی آقای باهنر می‌گوید مداحی روز عید فطراشتباه بوده به نفع آقای روحانی صحبت نکردند درواقع به نفع اصولگرایان است. این نشان می دهد دیده بانی خوبی دارند؛ درحال جمع بندی وبازسازی خودشان هستند و مدل کاری‌شان را عوض کرده اند.

كنار زدن قاليباف از رقابت را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

درانتخابات ریاست جمهوری، انصراف آقای قالیباف اشتباه بزرگی برای اصولگرایان بود زیرا آقای رئیسی قابلیت رای جمع کردن را نداشت و مردم براي همين به روحاني روي آوردند.اما صادقانه بگویم برای 1400 بسیار نگران هستم.

عملكرد فراكسيون اميد را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

فراکسیون امید تازه کار و بی تجربه است. بعضی از افراد امید حتی اصلاح طلب نيز نیستند و فقط به عنوان یک فرد روشنفکر تایید شده اند.براي مثال در مورد مسائل روز قدس ومداحی عید فطر انتظار می‌رفت افراد لیست امید درمجلس تذکر قانونی بدهند ولي حتی از آقای مطهری عکس العملی دیده نشد! امیدها در جذب ونگهداری افراد بسیار ضعیف عمل می‌کنند و ادبیات مجلس را نمی دانند. نه قاعده بازی را بلدند و نه بازی سازي دارند و اين خوب نيست. بنده در این یک‌سال فقط یک بار صدای آقای عارف را شنیدم. ايشان نسبت به نمايندگان مجلس نگاه بالا به پایین دارند، بايد اين رويه تغيير كند.من افکاروسخنان حدادعادل را قبول ندارم و نداشتم اما ایشان با برخورد خوب، همیشه آدم را شرمنده می‌کردند.حداد هر صبح با تک تک افراد حاضر درصحن خوش وبش واحوال پرسی داشت و شوخی می‌کرد. با برخوردي كه برخي افراد داشتند، بي شك اگر مستقلین تشکیل نمی‌شد نمايندگان به سمت اصولگرایان سرازیر می‌شدند. حتی درانتخابات شوراها دربعضی شهرها لیست امید رای نیاورد و اين نشان می‌دهد مردم از امید بریدند و این برای امید خوب نیست و خطر بزرگی برای اصلاحات است.

شما یکی از اعضاي کمیته تحقیق وتفحص ازبنیاد شهید بودید در رابطه با تخلفات این بنیاد توضیح می دهید ؟

تخلفات بزرگ وباورنکردنی در بنیاد شهید صورت گرفته است. در آن دوره باید تخلفات طبق آيین نامه با شورای 15 نفری رای گیری می‌شد. درواقع لابی سنگینی به نفع دولت آقای احمدی نژاد صورت گرفت تا گزارش در صحن علنی خوانده نشود. تیمی تشکیل شد، چندين جلسه برگزارکردیم و تمام بحث روی گزارشی بود که قرار شد درصحن قرائت شود. بنده بسيار وقت گذاشتم و اشکالات را برطرف کردم و در آخر به‌قدری پروسه زمانی طول كشيد که دوره مجلس تمام شد. گزارش نيز در صحن خوانده نشد ولي گزارش تخلفات به هيات ريیسه مجلس تقديم شد وآن‌ها مستندات را به قوه قضايیه و دادگاه تحویل دادند.

چرا دنبال این بودید که بنیاد شهید وزارتخانه شود؟

زيرا نمايندگان مي‌توانند به به وزیر تذکرداده و ازایشان سوال كنند اما ازمعاون ريیس جمهور نمی‌شود بازخواست كرد و موضوعات باید به ريیس‌جمهور ارجاع داده شود واین کار را مشکل می‌کند.

مشکلات خانواده های شهدا وایثارگران بسیار زیاد است و اعتراضاتی نيز به مدیريت بنیاد داشتند، چرا به مشكلات اين عزيزان رسيدگي نمي شود؟

رسیدگی به ایثارگران چندسالي مي‌شود كه کم شده و اين موضوع به دلیل مشکلات اقتصادی کشور است. ضعف عمده بنیاد شهید این است که خودش را به روز نمی‌کند و دستور العمل‌ها برای 20 تا 30 پیش است. خواسته ومطالبات افراد زیر نظر بنیاد فرق کرده است و علاوه بر ایثارگران، خانواده‌های آن‌ها نيز هستند كه بايد به خواسته‌هاي آن‌ها رسيدگي شود ولي متاسفانه اين‌گونه نيست و ما شاهد مشكلات فراواني هستيم. البته به عنوان فردی که نقشی در قانون ایثارگران دارم ، برنامه ششم را بسیار خوب می بینم. 90 درصد برنامه را بنده نوشتم و اگر دولت این برنامه را اجراکند، بخش اعظم مشکلات بنیاد حل خواهد شد. بنیاد شهید وامورایثارگران باید از حالت اداری خارج شود و توجهاتش به افراد زير مجموعه را بیشتر کند.

موضوع شکایت آقای بقائی از شما به کجارسید ؟

آقای بقائی وکیل بسیار بی ادبی داشتند.مصاحبه کرده بود که از من شکایت می کنند. من نيز گفتم ازبنده شکایت کنید ودادگاه علنی تشکیل بدهید. بعدازمدتی بدون تشکیل دادگاه نامه تبرئه بنده آمد و اينكه مدعي شده بودند من عذرخواهي كردم صحت ندارد.

شبکه‌های اجتماعی تا چه حد بر مسائل كشور تاثیرگذار است؟

شبكه‌هاي مجازي تاثیر فراواني دارد. براي مثال در مورد نايب رييسي آقای مطهری، اگر مطالبات وکامنت‌های مردم نبود شایدعلی مطهری در حال حاضر در هيات رييسه نبود. البته فراموش نشود در دوره انتخاب نواب واعضاي هيات رييسه، دفاع مستقلین از ایشان به منزله دفاع از فکر وعقیده بدنه جامعه بود و به اين دلیل روی آقای مطهری حساس شده بودند كه احترام به رايي كه مردم داده بودند جزو خط قرمزها به حساب مي‌آمد.

در حمله به مجلس آیا افراد نفوذی وجود داشته است ؟

فکر نکنم نفوذی وجود داشت. فیلم را نگاه کنید دونفر با ساک بسیار بزرگ وسنگین که حتی به سختی حمل می‌شد مسافتی را طی می‌کنند تابه درب مجلس برسند و کسی ازافراد حفاظتی ونیروي انتظامی اطراف مجلس از آن‌ها سوال نکرده چه چیزی را حمل می‌کنید و اين يك ضعف بود. از سوي ديگر افراد حفاظت، مسلح نبودند و دیر تجهیز شدند و فقط یک نفر کلت داشته و تعلل كرده بودند.اگر اين افراد رد مي‌شدند و وارد صحن مي‌شدند، مشخص نبود چه اتفاقي رخ مي‌داد.

چرا بیشتر فعالیت نماینده‌ها در حوزه سیاست واقتصاد است؛ در حوزه فرهنگ کسی تلاش نمی‌کند ؟

قبول دارم. در نظر داشته باشید مجلس خودش را با مطالبات عمومی تطبیق می دهد. مطالبات بيشتر مردم به ويژه در حوزه های انتخابیه حل مشکلات ومعیشت است. مردم قبول نمی کنند كه نماینده‌ آن‌ها در حوزه فرهنگ وارد شود وقتی معیشت وبیکاری در جامعه حل نشده است.

اين روزها شاهد آن هستيم كه در رابطه با انتقادهايي كه آقاي روحاني به برخي نهادهاي نظامي داشت، اعتراض‌هاي فراواني به ايشان مي‌شود، نظر شما در اين باره چيست؟

در اين ماجراي دولت بي‌تفنگ و تفنگ‌دار بسيار به روحاني بي‌رحمي شد. به نظر من يك مغلطه‌اي در اين اظهارات روحاني داشت ايجاد مي شد. سازندگي و بنگاه‌داري با يكديگر تفاوت دارد. كشور بايد توان تسليحاتي داشته باشد و نظامي‌ها نيز در سازندگي بايد كمك كنند ولي نبايد بنگاه داري بكنند. دليلي ندارد سپاه موسسه مالي و بانك داشته باشد. به نفع خودشان است از اين مسائل فاصله بگيرند.

محورهاي گفت‌وگو را در زير بخوانيد:


از بقايي عذرخواهي نكردم

کاری برای جوانان صورت نگرفته است ولي آن‌ها براي انتخابات، مردانه پای کار دولت آمدند

دفاع از آقای مطهری موضوع جدا و راهبردي بود

روحانی در بازی سیاسی، یک تنه وارد میدان می‌شوند و بار این دولت فقط بر دوش ایشان است

دولت باید بعداز دوسال که کارها راه افتاد، از افراد جوان استفاده می‌کرد

هيات دولت خود را عقل کل مي‌داند و اين بسیار بد ونگران کننده است

تنهايي روحاني در مواجه با مسائل مختلف يك اشکال بزرگ است

اصولگرایان افراد بافکروپرکاری هستند و صدای بلندی دارند

اصولگرايان درحال جمع بندی وبازسازی خودشان بوده و مدل کاری‌شان را عوض کرده اند

تیم اقتصادی روحاني، خود را عقل کل می دانند و این اشکال بزرگی است

انتقادي نيز به آقاي رييس‌جمهور وارد شده و آن زود عصباني شدن ايشان است

فراکسیون امید، تازه کار و بی تجربه است

روحانی بايد دولت دوازدهم را با شعار دولت رفاه آغازکند

دولت باید از حاشیه نگاری دست بردارد و قدرت چانه زنی با مقامات را بیشتر کند

امیدي ها در جذب ونگهداری افراد بسیار ضعیف عمل می‌کنندو ادبیات مجلس را نمی دانند

بنده در این یک سال فقط یک بار صدای آقای عارف شنیدم

عارف نسبت به نمايندگان مجلس، نگاه بالا به پایین دارند. بايد اين رويه تغيير كند

تخلفات بزرگ وباورنکردنی در بنیاد شهید صورت گرفته است

لابی سنگینی به نفع دولت احمدی نژاد صورت گرفت تا گزارش بنيادشهيددر صحن خوانده نشود

رسیدگی به ایثارگران کم شده و اين موضوع به دلیل مشکلات اقتصادی کشور است

مردم نمي‌پذيرند نمایندگان‌ در حوزه فرهنگ وارد شود وقتی معیشت وبیکاری حل نشده است

گزارش تخلفات بنيادشهيد به هيات ريیسه تقديم شد وآن‌ها مستندات را به قوه قضايیه دادند

اگر نواب واعضا به مستقلین نپیوندند و همگرایی نداشته باشند، ازآن‌ها دفاع نخواهیم کرد

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.