انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 44370 | تاریخ : ۱۳۹۶/۴/۲۳ - 21:25
رانت جهادي!
فرافكني و فرار بي فايده شهرداري از پاسخگويي به حراج بيت‌المال ادامه دارد

رانت جهادي!

مديران عالي شهرداري به شهرداران مناطق دستور مي‎دادند كه از پيمانكاران خود در قالب طرح‎هاي مختلف كمك‎هاي مالي بگيرند. جالب است بدانيد كه كف مبلغ اين كمك‎ها، يك ميليارد تومان است

قانون-گروه سیاسی

قرارگاه امام رضا(ع) از جمله مجموعه‎هاي به ظاهر جهادي به شمار مي‏‎رود كه با حضور در مناطق محروم، سعي مي‎كند امكانات اوليه زندگي را از لحاظ عمراني يا فرهنگي و اجتماعي براي مردم آن مناطق فراهم كند. اين قرارگاه با استفاده از ظرفيت و استعداد موجود افراد از هر قشري (كارگر، معلم و پزشك و ...) و همچنين بهره بردن از كمك‎هاي مالي خيرين، سعي مي‎كند فاصله طبقاتي موجود در مناطق مختلف را كاهش و سطح كيفي و كمي زندگي مردمان نقاط محروم را افزايش دهد. رياست اين قرارگاه بر عهده حجت الاسلام قاسميان است كه رصد فعاليت‎هاي او نشان مي‎دهد نيم نگاهي به حضور در عرصه‎هاي تصميم‎گيري مانند شوراي شهر نيز دارد.به طور طبيعي اقداماتي كه قرارگاهي مانند امام رضا(ع) انجام مي‎دهد، در وهله اول مورد تاييد و قبول همگان است. اينكه مجموعه‎اي سعي كند با اقداماتش ميزان محروميت‎هاي موجود را كاهش دهد ارزشمند و قابل دفاع است اما به دليل اينكه اقدامات عمراني و فرهنگي بدون در اختيار داشتن بودجه و بارمالي براي آن مجموعه امكان‌پذير نيست، نياز است كه روند شكل‎گيري و اساسنامه چنين مجموعه‎اي نيز مورد بحث و بررسي قرار گيرد.آنچه از طريق رسانه‎ها و اخبار منتشره در خصوص قرارگاه امام رضا(ع) مي‎توان به آن پي برد، ارتباط نزديك اين مجموعه با مديران در سطوح بالاي شهرداري تهران بوده كه اين مساله، ابهاماتي را نيز براي اعضاي شوراي شهر مطرح كرده است كه تا اين لحظه براي هيچ كدام از سوالات، به صورت مشخص و روشن جوابي ارائه نشده است و مسئولان شهرداري فقط به تكذيب و فرافكني در خصوص موضوعات مطرح شده پرداختند.

از سوي ديگر، برخي از ابهاماتي كه اين روزها حرف آن در ميان رسانه‎ها داغ است، بودجه اي است كه شهرداري در ايام اربعين حسيني(ع) در اختيار اين قرارگاه تحت عنوان خدمت‌رساني به زوار قرار داد. ديگر مساله قابل اشاره به برخي اقدامات اين مجموعه، فعاليت‌هايي به حساب مي‌آيد كه در ايام انتخابات صورت گرفت و با فعاليت‎ و اخلاق جهادي كه مورد تاييد بزرگان است، تناقض دارد. نكته‌اي كه غلامرضا انصاري، عضو شوراي شهر تهران نيز آن را در گفت‌و‌گو با «قانون» تشريح كرد. او در اين باره مي‌گويد: «قرارگاه امام‌رضا(ع) در ايام نزديك به انتخابات، بيش از هفتاد هزار نفر از خانواده‎هاي مستضعف را شناسايي و به آن‎ها مبالغي را كمك كرده است و بي شك اين اقدام ،نوعي تبليغات انتخاباتي به شمار مي‎رود».

فرار از پاسخگويي

براي بررسي آخرين اتفاقات پيرامون نحوه فعاليت قرارگاه امام رضا(ع) و ارتباط آن با شهرداري تهران و همچنين اخبار منتشر شده در خصوص واگذاري مجموعه بهاران به اين قرارگاه، به سراغ غلامرضا انصاري، عضو شوراي شهر تهران رفتيم. انصاري در گفت‎وگو با «قانون» با بيان اينكه موضوع نحوه فعاليت قرارگاه امام رضا(ع) سوالي است كه در سال گذشته و در صحن شورا آن را مطرح كردم، اظهار داشت:« تا اين لحظه و با توجه به اينكه زمان قابل توجهي از طر ح اين موضوع مي‎گذرد، هيچ پاسخي از سوي شهردار تهران در اين خصوص ارائه نشده است. سوال و ابهامات فراواني در خصوص زمينه و نحوه فعاليت اين قرارگاه و همچنين بودجه‎اي كه از سوي شهرداري تهران در اختيار آن قرار مي‎گيرد، باقي است».انصاري با بيان اينكه بنده به عنوان عضو شوراي شهر تهران اين اختيار را دارم هر جايي كه ابهاماتي در آن وجود داشت از شهردار سوال كنم و شخص شهردار نيز موظف است كه با ارائه سند و در چارچوب قانون به ابهامات موجود پاسخ دهد، گفت:« اينكه برخي از دوستان و مسئولان شهرداري از طريق تريبون‎هاي غير رسمي نظرات خود را مطرح مي‎كنند، اشكالي ندارد اما نكته قابل توجه اين است كه شهردار بايد نسبت به اين موضوع بدون فرافكني پاسخگو باشد».

قرارگاه گمنام!

اين عضو شوراي شهر با اشاره به بي پاسخ ماندن سوال اول خود از شهردار و تكرار دوباره آن گفت:« ماهيت سوال و موضوعات اشاره شده به آن، با سوال اول فرقي ندارد و در آن، اشاره شده كه اساسنامه مجموعه قرارگاه امام رضا(ع) چه ساختاري دارد؟ اين مجموعه شركت، نهاد ياNGO است؟ وابسته به نهاد عمومي است يا بخش خصوصي، آن را اداره مي‎كند؟» .

ادامه ابهامات جهادي

انصاري با اشاره به پاسخ يكي از معاونان قاليباف كه مطرح كرده بود اين مجموعه يك شركت خصوصي است، اظهار داشت:« طرح اين موضوع ،ابهامات موجود را بيشتر مي‎كند. شهرداري با چه مجوزي و چگونه با يك مجموعه متعلق به بخش خصوصي بدون انجام تشريفات مورد نياز قرار داد مي‎بندند؟ چرا در زمان اربعين به شهرداران مناطق دستور داده شد، مبالغ هنگفتي به حساب اين شركت خصوصي بريزند؟ بودجه‎اي كه در اختيار اين شركت جهت فعاليت در حوزه مستضعفين قرار مي‎گيرد، طبق چه ضوابطي است؟».

رانت جهادي

اين عضو شوراي شهر با بيان اينكه مجموعه مذكور براي اعضاي شوراي شهر يك مجموعه ناشناخته است، گفت: زماني كه با يك تماس، بودجه هنگفتي يا اقلام ميلياردي در اختيار آن‎ها قرار مي‎گيرد، نسبت به ساير مسائل نيز بايد پاسخگو باشند. برخي مطرح مي‎كنندكه اين مجموعه خودگردان است؛ در پاسخ به اين افراد بايد گفت آيا در اساسنامه اين مجموعه به موضوع عام المنفع بودن آن اشاره‎اي شده است. بايد بگويند اين مجموعه كجا ثبت شده و از كجا مجوز گرفته است. آيا شهرداري حاضر است به تمامي مجموعه‎هايي كه امروزه در سطح شهر به صورت خودجوش در حال فعاليت هستند چنين كمك‎هايي كند.انصاري با اشاره به اينكه آيا بخش خصوصي در ارگان‎ها و سازمان‎هاي ديگر اين اختيار را دارد، كه بودجه و پول‎هاي اينچنيني را دريافت كند، گفت: اگر چنين تخلفي از دولت سر بزند، ديوان محاسبات، سازمان بازرسي كل كشور و قوه قضاييه با آن برخورد جدي نمي‎كنند؟ اين عضو شوراي شهر با اشاره به صحبت‎هاي قاليباف در روزهاي گذشته، اظهار داشت: شهردار تهران از مديريت بحران و عملكردش نسبت به اين موضوع سخناني به ميان آورده است و بايد در پاسخ به آن‎ها گفت كه همين عدم پاسخگويي به اعضاي شوراي شهر ،يك مساله بحران ساز است. شهرداري كه مشروعيت خود را از شوراي شهر مي‎گيرد و با راي اعضاي شورا انتخاب مي‎شود، بايد در قبال اين نمايندگان مردم پاسخگو باشد.

پول‌هاي شايبه‌دار در انتخابات 96؟!

غلامرضاانصاري با بيان اينكه قرار گاه امام رضا(ع) در ايام نزديك به انتخابات بيش از هفتاد هزار نفر از خانواده‎هاي مستضعف را شناسايي و به آن‎ها مبالغي را كمك كرده است، گفت:«بدون شك اين اقدام نوعي تبليغات انتخاباتي به شمار مي‎رود. بحث‎هاي زيادي در خصوص تامين بودجه مورد نياز براي چنين كاري مطرح است. يكي از مواردي كه بايد اشاره كرد اين است كه مديران عالي شهرداري به شهرداران مناطق دستور مي‎دادند كه از پيمانكاران خود در قالب طرح‎هاي مختلف كمك‎هاي مالي بگيرند. جالب است بدانيد كه كف مبلغ اين كمك‎ها، يك ميليارد تومان است. وي افزود: اين مجموعه قبل از انتخابات حدود شصت تا هفتاد ميليارد تومان پول با اين روش جمع كرده و در اختيار خانواده‎هاي نيازمند گذاشته است».

ده‌ها هزار ميليارد تومان بدهي

اين عضو شوراي شهر در پايان گفت:« در شرايطي كه كميته امداد امام خميني(س) و بهزيستي با زير ساخت خود، شبكه‎هاي تخصصي براي پيدا كردن و كمك به افراد مستضعف دارند، شهرداري تهران وظيفه‎اي در خصوص كمك به مستضعفين ندارد و نبايد چنين اقداماتي را انجام دهد». انصاري در پايان با اشاره به مشكلات مالي كه شهرداري امروز با آن دست به گريبان است، افزود:« اين مشكلات به دليل نوع مديريت دوازده ساله قاليباف بر شهر تهران به وجود آمده است و شهرداري با ده‎ها هزار ميليارد بدهي رو به رو ست؛ از منابع شهرداري بايد اين‎گونه استفاده شود؟ اين موضوعات نكاتي‌ست كه بسيار ابهام آميز است. مديران شهرداري به جاي فرافكني جواب اين سوالات و ابهامات را بدهند».

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.