انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 45749 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۲ - 11:18
اصولگرايان عليه اصولگرايي
فشار« باخت»، محافظه‌كاران را به جان يكديگر انداخته‌است

اصولگرايان عليه اصولگرايي

انتخابات به پايان رسيده و گلايه‌ها از قاليباف گرفته تا ميرسليم آغاز شده است. در اين بين همه از يك فرماندهي واحد كه سعي مي‌كرد همه را مديريت كند انتقاد مي‌كنند

قانون-د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اوود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حشمتی /روزنامه نگار

انتخابات به پايان رسيده و گلايه‌ها از قاليباف گرفته تا ميرسليم آغاز شده است. در اين بين همه از يك فرماندهي واحد كه سعي مي‌كرد همه را مديريت كند انتقاد مي‌كنند. اما از روزهاي اول بعد از انتخابات تيم جليلي نشان داد كه مي‌خواهد راه ديگري را در پيش بگيرد. فشارهاي اصولگرايان جمنا بر جليلي، (براي عدم ورود به انتخابات) منجر شد تا او متواضعانه بپذيرد به نفع رئيسي وارد گود انتخابات نشود.درهمين راستا اولين همايش را نيز در تهران در دفاع از كانديداي اصولگرايان، جليلي برگزار كرد. اما انتخابات كه جلوتر رفت، او را رها كردند و براي راي بيشتر به تتلو چسبيدند و ديگر از جليلي خبري نبود. حتي در همايش‌هاي بزرگ او را با خود نمي بردند. تحليل ستاد رئيسي و جمنا اين بود كه جليلي موجب مي شود تا راي‌ها ريزش كند و براي همين بايد از او فاصله گرفت. در عوض از سمت ديگر به سراغ تتلو رفتند. جليلي اما با همه اين اتفاقات سكوت كرد و حرف نزد. حال نيز سخني از آن روزها به زبان نمي‌آورد اما با اين حال برادرش(وحيدجليلي) نقدهاي فراواني به جريان اصولگرايي مطرح مي‌كند. نقدهايي كه اگر شنيده شود به نفع كشور و جريان اصولگرايي است.در ادامه اين انتقادها، او از جرياني كه تلاش كرد در انتخابات، مخلص‌ها را با قالتاق‌ها تركيب كند، انتقاد كرده و مي‌گويد:« مشخص است صحنه‌گرداني با كدام دسته بود». به نظر مي‌رسد امروز ديگر انتخابات تمام شده و آن‌ها لزومي نمي‌بينند سكوت كنند. قاليباف در نامه‌اش به جوانان از رأس جريان اصولگرايي انتقاد مي‌كند. ميرسليم در گفت‌وگو با روزنامه دولت از خلاف‌هاي قاليباف حرف زده و گفته بايد مراقب بود از اين به بعد در هرجا هست فقط خلافي نكند! جليلي اما نه فقط به مديريت انتخاباتي آن‌ها، بلكه به مرام و مسلك‌شان ايراد وارد مي‌كند.

ژست‌هاي اصلاح‌طلبانه محافظه‌كاران

نقدي جدي كه نشان مي‌دهد آن‌ها به جايي رسيده‌اند كه حرف‌هاي اصلاح طلبانه مي زنند. هرچند خود را اصلاح طلب نمي‌دانند. جليلي از «كمونيستي و چيني شدن» يكي از جريان‌هاي مدعي نظام انتقاد كرده و آن‌ها را مروج «اشعري مسلكي» مي‌داند.اصولگرايان همه را گوش به فرمان مي‌خواهند تا ديگران فقط حرف‌هاي فرماندهي واحد اصولگرايان را گوش كرده و از آن ها تبعيت كنند.

خودزني‌هاي اصولگرايانه

مدلي كه در ميان اصلاح طلبان در سه انتخابات 92، 94 و 96 اجرا شد، مطلوب آن‌هاست اما نمي‌دانند براي داشتن چنين انسجامي چكار بايد بكنند. با اين حال اولين گام را در نقد جريان خودي برداشته اند.

به نظر، واقعيت اين است كه در ميان اصولگرايان، تيم جليلي زودتر از همه فهميده كه نبايد درانتخابات با زدن برچسب «ضدولايت فقيه» به ديگران پيرزو شد. فهميدند كه اين پيروزي يعني «دوپينگ‌» و آن‌ها به اين دوپينگ معتاد شده‌اند. اين هشداري بود كه پيشتر بارها و بارها اصلاح‌طلبان داده بودند. مصطفي‌تاج‌زاده در هنگامه انتخابات سال 94 بار ديگر به آن‌ها تلنگر زده و گفته بود: «اصولگراها توجه ندارند که قدرت، تفرقه ساز و نزاع افکن است، برخلاف مقاومت که انسجام بخش و الفت دهنده دل ها به یکدیگر است. افزون بر آن، از این حقیقت غافلند که قدرت وقتی با رانت خواری و حذف رقیب یکدست شد، فساد فراگیر می شود و همه حوزه های سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی و ورزشی را آلوده می سازد».

ديرفهمي

اما امروز جليلي با اشاره به اینکه پیروزی‌های دوپینگی اصولگرایان را مفنگی کرده گفته‌است: «اصولگراهای مفنگی امروز همان پهلوان پنبه هایی هستند که به دوپینگ عادت کردند». اين جريان همچنين به درستي به سمت نقد نهادهاي ديگر قدرت در ايران كشيده شده‌اند. جليلي به درستي مي‌گويد كه بايد در كنار انتقاد به دولت، نهادهاي ديگر راكه در اختيار اصولگرايان است، بايد نقد كرد.

تمام اين اظهاراتي را كه اين جريان امروز به آن‌ اذعان دارند، متفكران اصلاحات در روزهاي گذشته بيان كرده بودنداما امروز از زبان خود‌ آن‌ها حتي به شكلي تندتر و بي‌رحمانه‌تري عليه اصولگرايان بيان مي‌شود. زماني گفته مي شد رانت خواری مستمر و گسترده توام با سرکوب حقوق دیگران، هر فرد، گروه و جناحی را از پویایی و تحرک و نوآوری بازمی دارد، پرتوقع، مسئولیت ناشناس، مجیزگو و کم ظرفیت در برابر نقد دیگران بار می آورد و از مردم دور می کند ولي گوشي بدهكار اين رهنمودها نبود. اصلاح‌طلبان هشدار داده بودند كه اين روش‌ها باعث دوري اصولگرايان از مردم مي شود و نتيجه سه انتخابات اخير، آن‌ها را وادار كرده تا واقعيت را ببينند.

اعتراف با تاخير

اين روزها تغييراتي مهمي درون اصولگرايي در حال شكل گرفتن است. برخي به سمت بدنه اجتماعي معترض و متفاوت در حوزه جوانان‌ مي‌روند و معتقدند با دادن آزادي بيشتر به امثال تتلو مي‌توانند راي همفكران آن‌ها را در آينده كسب كنند. اما عده‌اي ديگر نيز وجود دارند كه اين تغيير عجيب و غريب اما غيراصولي بعضي اصولگرايان را درك نمي‌كنند. به نظر مي رسد از ميان اصولگرايان اين تيم جليلي است كه درست تشخيص داده است. آن‌ها فهميدند براي جذب مردم نياز به نمايش نيست. بايد حرف دل مردم را فهميد و آن را بيان كرد. نبايد چشم روي خطاهاي برخي نهادها بست و فقط اصلاح طلبان و دولت را به باد نقد كشيد. آن‌ها به دنبال ترميم خود هستند مانند تيم احمدي‌نژاد كه بعد از رانده شدن به بيرون گود قدرت و زماني كه برخي از نزديكانش دستگير شدند، معناي واژه‌هايي چون:« زندان، ملاقات، دوري، حبس، حصر، اعتصاب غذا،‌ مصاحبه‌هاي يك طرفه عليه افراد را درك كرده است و به اشتباهات خود اعتراف مي‌كنند».

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.