انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 45839 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۲ - 19:12
ايمن سازي شهرنيازي واجب تر از نان شب

ايمن سازي شهرنيازي واجب تر از نان شب

حادثه تلخ پلاسكو، درس هاي فراواني را براي پايتخت به همراه داشت كه توجه به ايمني زندگي شهري مهمترين آْن بود.

قانون-پيگيري هاي مسئولان شهري براي ايمن سازي ساختمان هاي شهر از يك سو و دغدغه مند شدن شهروندان براي افزايش ضريب ايمني محيط كار و زندگي خود از سوي ديگر، اكنون سبب شده تا با وجود مقاومت هاي فردي و صنفي، نگاهها با دقت بيشتري به ايمني فضاهاي شهري جلب شود. يكي از اين نگاهها، ايمن سازي مجتمع هاي تجاري و اداري شهر است كه در ماههاي گذشته حداقل در دو مورد پاساژ آلومنيوم و علاالدين به طور جدي پيگيري شده است.رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران در همين باره با اشاره به پيگيري ها براي ايمن سازي مجتمع هاي تجاري مهم شهر مي گويد: با وجود اعلام دادستانی و ارائه مهلت به ساختمان های ناایمن در منطقه ۱۱ و ۱۲ همچنان علاءالدین به این امر مبادرت نورزیده و از آن استنکاف نموده است. اقبال شاکری ديروز در سیصد و شصت و دومین جلسه شوراي شهر تهران با اشاره به ادامه پیگیری ها برای اعلام ساختمان های نا ایمن گفت: با همکاری دادستانی ۷ ساختمان بزرگ در منطقه ۱۲ و ۶ ساختمان بزرگ در منطقه ۶ شناسایی شده اند که از سوی دادستانی به آنها ابلاغ شده که در مهلت مقرر باید نسبت بهر فع موارد نا ایمن در ساختمان اقدام کنند از جمله این ساختمان های ناایمن می توان به مجتمع های تجاری اروپا ،نوشین، شیرین، اخوان، حکیم هاشمی، اسلامی در منطقه ۱۲ و ساختمان های علاءالدین ،آلومینیوم، بهارستان و خانقاه در منطقه ۱۱ اشاره کرد که برخی از آنها در محدوده قرمز قرار دارند و می بایست به سرعت نسبت به رفع موارد نا ایمن اقدام کنند. متاسفانه در این مورد نیز بار دیگر علاءالدین از اجرای حکم استنکاف کرده و این در حالی است که مدیریت ساختمان آلومینیوم مناقصه برگزار کرده و پیمانکار خود را نیز انتخاب کرده است.

ساختمان هاي ناايمن ريز و درشت

اما علاوه بر ساختمان هاي مهم تجاري و اداري شهر كه نام و نشاني را براي خود رقم زده و نياز به ايمن سازي دارند، شمار زيادي از ساختمان هاي شهري ديگر نيز در شهر وجود دارد كه مي بايست ايمن سازي آنها به فوريت در دستور كار مديران شهري قرار گيرد. پس از حادثه پلاسكو بود كه مسئولان شهري تهران تصميم گرفتند كه با تهيه فهرستي از ساختمان هاي نا امين شهر، ايمن سازي آنها را الزامي كرده تا از تكرار فجايعي چون پلاسكو جلوگيري شود. چند ماه قبل ، اقبال شاکری عضو شوراي شهر تهران درباره چگونگي شناسايي و تهيه ليست ساختمان هاي ناايمن گفته بود كه ساختمان ها بر حسب اولویت در زمان بندی بلند مدت و کوتاه مدت دسته بندی می شوند که ساختمان های اولویت اول باید در کوتاه ترین زمان نسبت به ایمن سازی اقدام کنند. بر اين اساس، لیست این ساختمان ها به دادستانی ارجاع می شود و اگر ظرف مهلت مقرر مالکان نسبت به ایمنی سازی ساختمان ها اقدام کردند که چه بهتر، اگر نه، دادستانی دستور همراهی ضابطین قضایی با شهرداری را خواهد داد و به این ترتیب خلا قانونی در برخورد با مالکینی که نسبت به ایمن سازی ساختمان ها بی تفاوت هستند پر خواهد شد. وي آن زمان ۴۹۰۰ ساختمان اعم از مسکونی، تجاری و اداری را در اولویت یک ایمن سازی عنوان كرد که بیشترین تعداد این ساختمان ها در مناطق ۱۲ و ۱۵ قرار دارد.با اين حال و با گذشت چند ماه از وعده عضو شوراي شهر درباره تهيه ليست ساختمان هاي ناايمن، هنوز خبري از وضعيت نهايي شناسايي و ايمن سازي اين ساختمان هاي پرشمار نيست. ساختمان هايي كه در كنار بافت فرسوده پايتخت، بمب آماده انفجاري است كه هر آن، در حوادث شهري ممكن است صدايش درآيد و بي توجهي به آن، آسيب هاي زيادي را همراه خواهد داشت. «محسن سرخو» عضو شوراي شهر تهران در اين باره با تاكيد بر اينكه تمامي دستگاهها براي ايمن سازي ساختمان هاي شهري بايد پاي كار آْيند، مي گويد كه قطعا ايمن سازي ساختمان ها تنها كار شهرداري نيست و ساير دستگاههاي مسئول بايد با جديت و احساس خطر نسبت به آينده شهر انجام تكليف كنند. وي اظهار مي دارد كه سازمان هايي چون مديريت بحران بايد ورود جدي به موضوع ايمن سازي ساختمان هاي شهر داشته باشند و تنها به صدور اخطاريه و تذكر بسنده نكنند.

گودهاي پرخطر

موضوع ايمن سازي گودهاي شهر نيز كه براي ساخت بناهاي جديد در شهر ايجاد شده اما به دلايل مختلف رها شده اند، از اهميت دو چندان برخوردار است. عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه شورای شهر مصوبه کلی در خصوص تعیین و تکلیف گودهای پرخطر شهر تهران داشته است، گفت: درخصوص گودهای بلاتکلیف دو مشکل اساسی وجود دارد، نخست کارگاه‌هایی که همچنان فعال است و باید تعیین و تکلیف شوند و گودهایی که بدون مالک و کارگاه رها شده‌اند. یکی از این گودها، گود خیابان ایران زمین است که به دلیل آنکه هنوز وضعیت این زمین میان وزارت نفت، دادستانی و شهرداری به نتیجه نرسیده بلاتکلیف باقی مانده است. قوه قضاییه این زمین را در قبال بدهی‌های بابک زنجانی تهاتر کرده اما وزارت نفت زیر بار نمی‌رود. شهرداری نیز پروانه ساخت این زمین را بر اساس مشخصات قبلی نمی‌دهد؛ بنابراین بخش خصوصی نیز انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این زمین را ندارد.تندگویان با اشاره به اینکه شهرداری هزینه‌های ایمن کردن این گود را داده است، افزود: اما باید هر چه زودتر تکلیف آن مشخص شود.وی درخصوص گود بلاتکلیف دیگر پایتخت که در حاشیه برج میلاد قرار دارد گفت: طرحی که برای احداث دو برج حاشیه برج میلاد داده شد، برج میلاد را تحت تأثیر قرار می‌داد همچنین این طرح در شورای شهر تهران نیز مورد تأیید قرار نگرفته بود. مالک قبل از تأیید طرح از سوی شورا گود را ایجاد کرده بنابراین درخواست شده تا تراز صفر -صفر این گود پر شود تا از وضعیت خطر خارج شود. تندگویان درخصوص در گود بلاتکلیف میدان امام خمینی نیز توضیح داد: مشکلی که این گود دارد این است که صاحب آن مشخص نیست یعنی آنکه این سازه ساخته شود، مشخص نیست قرار است به کدام زیرمجموعه شهرداری با چه کاربری داده شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.