انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 45948 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۳ - 18:55
می توان این بازی را جدی نگرفت!

می توان این بازی را جدی نگرفت!

خاورمیانه عربی و خلیج فارس به نحوی آزار دهنده به بحران و شوک های دیپلماتیکی عادت کرده است. هنوز از شوک مصايب قطر خارج نشده ایم ، چند روز است بحران مناسبات کویت و ایران خود نمایی می کند

قانون- متین مسلم/ تحلیلگر روابط بین الملل

خاورمیانه عربی و خلیج فارس به نحوی آزار دهنده به بحران و شوک های دیپلماتیکی عادت کرده است. هنوز از شوک مصايب قطر خارج نشده ایم ، چند روز است بحران مناسبات کویت و ایران خود نمایی می کند.دولت کویت ظاهرا تحت تاثیر یک حکم دیوان عالی علیه 14 شهروند خود و یک ایرانی عضو گروه موسوم به «العبدلی» و نیز آنچه نقش ایران در حمایت از این گروه خوانده، سطح مناسبات خود با تهران را کاهش داده است.به گفته منابع محلی گروه «العبدلی» متشکل از 22 نفر هسته اولیه، در اوت 1990 پس از آغاز جنگ دوم خلیج فارس و حمله عراق به کویت علیه نیروهای عراقی زیر نظر یکی از اعضای خانواده سلطنتی آل صباح تاسیس شد.ظاهرا این گروه تا سال 1991 وشکست عراق در کویت ، فعالیت نظامی زیر زمینی می کرده اما کوچک ترین شواهد وارتباطی با ایران نداشته است.پس از شکست عراق وپایان جنگ، از سرنوشت اعضای«العبدلی»اطلاعاتی دردست نیست .اما با توجه به حمله غیر منتظره دوسال پیش سازمان های امنیتی کویت به این گروه،در محتمل ترین فرضیه می توان تصورکرد مقامات کویتی آن‌ها را زیر نظر داشته اند.در واکاوی این بحران برای برخی ناظران و محافل سیاسی آگاه به امور منطقه، دو ابهام جدی مطرح است.

نخست،مقامات امنیتی کویت چرا تا پیش از سال 2014 علیه این گروه اقدام جدی به عمل نیاوردند، در حالی که یکی از اعضای خاندان آل صباح با این گروه رابطه داشته است. این شاهزاده اکنون کجاست و در کجای این پرونده حضور دارد؟

دوم،هم موقعیت جغرافیایی منطقه کشاورزی «العبدلی» در شمال کویت وهم معدود افراد وابسته به گروه مذکور، به گونه‌ای نبوده و نیست که اگر فعالیت غیر متعارفی توسط آن‌ها در حال انجام بوده، مقامات امنیتی از آن بی خبر مانده باشند. توجیه اينكه شاید فعالیتی نداشته اند(!) با توجه به حجم اتهامات وارده به آن‌ها منطقی به نظر نمی رسد .عبدالحميد دشتي نماينده سابق پارلمان كويت به‌طورتلويحي، غیرعادی بودن روند رسیدگی به پرونده “العبدلی” را تایید کرده است.

سوم، نوع اتهامات وارده به اعضای گروه به قدری جدی ست که سابقه دستگاه قضایی کویت نه تنها نشانی از اغماض در اتهامات مشابه از خود بر جای نگذاشته،بلکه در موارد سبک تر احکام بسیار سنگین تا اعدام برای مجرمین صادر کرده است. در حالی که 2 ماه پیش دادگاه عالی، دو حکم اعدام سران این گروه رابه زندان تبدیل کرد.احکامی شبیه سایر اعضای متواری گروه که دادگاه مدعی ست به ایران گریخته اند امامدرکی ارائه نکرده است .

حال صرف نظر از میزان اهمیت و اصالت سوالات مطرح شده، محافل ناظران سیاسی (ولو با استناد به قرائت مسئولان کویتی ونه الزاما تکذیب ایرانی ها) مایل هستند با زوایای بیشتری ازپرونده آشنا شوند.این کنجکاوی بیشتر به این دلیل است که حتی اگر قرائت پر ابهام مسئولان کویتی پذیرفته شود، اما نوع واکنش آنها در برابر تهران(کاهش سطح کادر دیپلماتیک سفارت ایران) تناسبی با حجم اتهامات وارده ندارد.روابط تهران و اعراب آنقدر ها هم تعارف بردار نیست که با مطرح شدن چنین اتهاماتی، یکی از طرفین عرب بخواهد به سادگی از کنار آنها عبور کند . اساس وبنیان ادعا بسیارعجیب وتردید برانگیز است.دو فرضیه می تواند مطرح باشد.

1- پس از بحران قطر،کویت از سوی ائتلاف عربستان در شورای همکاری خلیج فارس زیر فشار شدیدی برای ایجاد محدودیت در مناسبات خود با تهران قرار گرفته است.کویت که از یک طرف مایل به رودرویی با متحدان منطقه یی خود نیست و از طرف دیگر میلی هم به فاصله گرفتن معنا داراز ایران ندارد ، با زنده کردن موضوعی داخلی که مربوط به دوسال پیش بوده،حدی از بحران را وارد میدان کرده که به جای رویکرد تنش زا در عرصه دیپلماسی عمومی که می تواند پای دیگران را به میدان بکشاند، زمینه یی کاملا داخلی،قضایی و قابل مدیریت دارد.عبدالحميد دشتي با اشاره به غيابي بودن دادگاه‌هاي اعضاي گروه “العبدلي” می گوید “هيچ نقل قول مستقيمي از سوي اين افراد مبني بر ارتباط با ايران وجود ندارد”.

2- با قضایی جلوه دادن موضوع (ونه کل حاکمیت) از سوی کویتی ها، من فکر میکنم آنها با زیرکی خاصی اصل بحران را از چارچوب یک موضوع عربی ویا مرتبط با شورای همکاری خلیج فارس نجات دادند . با درکی دیپلماتیک از اجزای بلوک بحران اکنون می توان فهمید کویتی ها با نگاه به آینده،مسیر دیپلماسی با ایران را تعمدا مسدود نکردند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.