انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 46516 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۸ - 10:26
اصولگرایان از جمنا عبور خواهند کرد؟

اصولگرایان از جمنا عبور خواهند کرد؟

یک چهره سیاسی اصولگرا تاکید دارد: باید یک تجدیدنظری در منش ها، روش ها و برخوردها برای ایجاد جاذبیت بیشتر در حرکت نیروهای اصولگرا صورت گیرد.

قانون-یک چهره سیاسی اصولگرا تاکید دارد: باید یک تجدیدنظری در منش ها، روش ها و برخوردها برای ایجاد جاذبیت بیشتر در حرکت نیروهای اصولگرا صورت گیرد.

به گزارش قانون به نقل از نامه نیوز، جمنا بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم کجای جریان اصولگرایی قرار داد، آیا اکثریتی است که می خواهد موقعیتش را حفظ کند یا اقلیتی است که می خواهد اکثریت جلوه کند. 

مشاهده موضع گیری های روزهای اخیر محمدباقر قالیباف و مصطفی میرسلیم پالس های مثبتی برای بقای ماهیت وجودی جمنا به حساب نمی آید. یکی به سمت رأس هرم جمنا اعلام آتش کرده و دیگری در مقام افشاگری پشت پرده ها برآمده است. 

با حسین سبحانی نیا عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری به گفتگو نشستیم. او از جمله کسانی بود که در نخستین مجمع عمومی جمنا شرکت کرد و در صف اول حاضران نشست اما امروز نظر دیگری دارد.

مشروح گفتگوی با این چهره اصولگرا را در ادامه بخوانید؛

***************

مواضع یک هفته اخیر شخصیت های سیاسی اصولگرا از انتقادهای جدی آنها به جمنا حکایت می کند، آقای قالیباف به سمت رأس این مجموعه اعلام آتش کرد، گویا هنوز درباره اینکه مجبور به کناره گیری از انتخابات ریاست جمهوری شده، دلخور است. آقای جلیلی که پیش از انتخابات به جمنا نپیوست و بعد از آن هم فاصله خود را حفظ کرد. جبهه پایداری هیچ گاه جمنا را به رسمیت نشناخت، جبهه پیروان خط امام و رهبری همواره در حمایت از جمنا مردد نشان داد و همین رویکرد را گویا می خواهد ادامه دهد، اخیرا نیز آقای میرسلیم در مقام افشاگری برآمد و گفت جمنا از امکانات یک نهاد نظامی استفاده می کرد، با این تفاسیر به نظر شما جمنا چه عاقبتی پیدا خواهد کرد؟

جمنا در یک زمان کوتاهی قبل از انتخابات شروع به کار کرد، ضرورتی الزاما پشت سر قضیه بود که مجموعه نیروهای اصولگرا را به سمت هدف واحدی سوق دهد، افراد حاضر در رأس جمنا نیز توانستند یک حرکت منسجمی را ایجاد کنند حالا نتیجه چه شد؟ من به آن کاری ندارم ولی در مجموع می خواستند اصولگرایان به انسجام برسند تا از پراکندگی خارج شوند که به این هدف دست یافتند بنابراین نسبت به زمان و شرایط، کارشان خوب بود اما اینکه جبهه مردمی نیروهای انقلاب توان مدیریت و انسجام همه نیروهای اصولگرا را در یک روند سیاسی داشته باشد، از همان ابتدا با تردید به آن نگاه می شد. 

البته افراد خوبی در رأس جمنا قرار دارند اما در رده سایرین هستند و خیلی ویژگی های ممتازی برای ایجاد این هماهنگی ها نداشتند. به عبارت دیگر نیروهای کاریزماتیک و تأثیرگذار در مجموعه آنها نبود. حالا اینکه در ادامه جمنا بتواند عامل همبستگی همه نیروهای اصولگرا شود، باید گفت از همان اول با تردید به آن نگاه می شد کما اینکه اشاره شد برخی در حمایت این مجموعه مردد بودند و برخی پیوستگی با جمنا را محکم اعلام نکردند. طبیعتا بعد از انتخابات انگیزه های قبل از انتخابات کمتر خواهد بود بنابراین بحث های حاشیه ای که این روزها نسبت به جمنا مطرح می شود در این راستا است.

اصولگرایان بعد از جمنا باید دنبال چه سازوکاری باشند، آقای قالیباف نواصولگرایی را مطرح کرد و برخی دیگر پارلمان اصولگرایی را، نظر شما چیست؟

تردیدی نیست که باید یک تجدیدنظری در منش ها، روش ها و برخوردها برای ایجاد جاذبیت بیشتر در حرکت نیروهای اصولگرا صورت گیرد. بررسی اینکه چه عواملی در شکست نقش داشت؟ از کجاها این آسیب ها به بدنه اصولگرایی وارد شد؟ اقدامی لازم و اجتناب ناپذیر در وضعیت امروز است تا آسیب ها و عوامل شکست رفع شود.

کجا باید این آسیب شناسی ها انجام شود؟

هر کدام از مجموعه های مختلف در درون خودشان به سهم خود باید این کار را انجام دهند. جبهه پیروان خط امام و رهبری جدا از جمنا است. جمنا واقعا یک بررسی دقیق و منصفانه ای در عملکردش انجام دهد و مشخص کند کجای کارش گیر داشت که اگر نمی بود شانس بیشتر می شد. در کل هر مجموعه ای چه جامعه روحانیت و چه گروه های سیاسی که در شعاع کار جامعه روحانیت فعالیت سیاسی می کنند باید نقد از خود و اصلاح تاکتیک ها و روش های کاری را در دستورکار خود قرار دهند.

اصولگرایان اگر بخواهند از جمنا عبور کنند باید به چه سمتی بروند و چه ساختار تشکیلاتی را برای فعالیت سیاسی آینده خود برگزینند تا ماندگار باشد؟

من در آغاز فعالیت جمنا را مثبت می دانستم، حرکت جمنا اگر جامعیت بیشتری می داشت، قاعده خوبی برای مدیریت کار می شد اما الان احساس من این است که در این مجموعه نیز گروه هایی تأثیرگذاری بیشتری را در انتخاب نیروهای استان ها و شهرستان ها داشتند و دارند حال آنکه درباره این مسائل باید دقت بیشتر صورت می گرفت تا در هر استان و شهرستانی نیروهای فراگیرتر و مقبول تر میان همه گروه ها انتخاب می شدند.

اینکه می گویند انتخاب نیروهای استانی مهندسی شده بود و آقای زاکانی این کار را انجام داد شما تأیید می کنید؟

حالا نمی خواهم درباره مدیریت چنین کاری صحبت کنم ولی این حرکت اجمالا مشاهده می شد یا افرادی که هنوز راهی را انتخاب نکرده بودند تأمل داشتند که آیا این کار به یک سمت و سو حرکت می کند یا آنچه که واقعا ادعا است یعنی استفاده از مجموعه ظرفیت درون اصولگرایی مدنظر است و قرار است از همه ظرفیت ها استفاده شود. این تردید در طول کار بین خیلی از نیروهایی که حتی جمنا را همراهی می کردند وجود داشت.

پس اینکه جمنا مدعی بود می خواهد تصمیم گیری ها را از پایین به بالا انجام دهد عملا این اتفاق نیفتاد و از بالا به پایین تصمیم گیری شد؟

عملا آنچه هدف بود واقع نشد.

آیا اصولگرایان باید از طراحی مکانیزم های مقطعی مثل جمنا، 7+8 و 5+6 خارج شوند چون این مکانیزم ها چند ماه قبل از هر انتخاباتی تشکیل و بعد از انتخابات متوقف می شود، به نظر شما در 2 سال و نیم آینده اصولگرایان باید چه کار کنند؟

باید سازوکاری باشد که بتواند مقبولیتی حتما در میان مجموعه های اصولگرا داشته باشد ولی اگر یک سازوکاری دیکته شده باشد، فکر نمی کنم این سازوکار دیکته شده بتواند نظر مجموعه های اصولگرا را همراه خودش داشته باشد. سازوکاری باید باشد که از دل همه مجموعه ها در آید و همه مجموعه ها احساس کنند نظرشان در حرکت بازسازی و اصلاح ساختار کار تشکیلاتی آینده اصولگرایان لحاظ می شود.

در واقع یک عاملی که باعث شد همه اصولگرایان از جمنا استقبال نکنند این بود که احساس کردند دیکته شده است؟

حالا به هر صورت این تلقی شاید برای بعضی ها وجود داشت.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.