انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مهمترین بحث در رژیم حقوقی دریای خزر
صدور حکم متهمان پرونده اختلاط خاک و گندم
15 عامل اصلی تجمعات شوش آزاد شدند
صدرالساداتی ۴ شاکی دارد
توالت خصوصی امپراطور در اوین
قوه قضاییه در حال تغییر رویکرد است
«باقری درمنی» در آستانه رهایی از اعدام
زمان اجرای منع به کارگیری بازنشستگان ۲۶ آبان است
ازدواج كودكان همچنان قانوني است
آیا برخورد با نوازندگان خیابانی در رشت جرم نیست؟
درخواست قوه قضائیه ازظریف برای ارائه اسنادپولشویی
جزئیات جدید از پرونده تجاوز به چند کودک در شوشتر
سلطان سکه و همدستش اعدام شدند
آزادي 4هزار زنداني در نيمه نخست سال
سرقت‌های سنگین
محکومیت متهمان پرونده تلفن‌همراه به زندان
۷۰ درصد زندانی‌ها دارای جرایم مواد مخدری
پیوست حقوق شهروندی به جشنواره‌های وزارت ارشاد
وزیر احمدی نژاد بازداشت شد
قاضی پرونده جاسوسان محیط‌زیستی مشخص شد
ماجرای داماد جعلی روحانی و اژه‌ای
معرفی عامل اعدام یک سگ به دادگاه
حضور مددجویان کانون اصلاح و تربیت در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان
جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی دادگاهی می شود
صدور حکم اعدام برای دو مفسد اقتصادی
صدور احکام جدید درپرونده های فساداقتصادی اخیر
پرونده محیط زیستی ها به دادگاه رفت
سلطان سکه در آستانه اعدام
مرگ تدریجی فرهاد میثمی در بهداری اوین
نگاه مردانه به حقوق زنان
دربرخوردبا مفسدان اقتصادی باقاطعیت عمل خواهد شد
محاکمه مخلوط کنندگان خاک و گندم در شیراز
مدال‌آور کولبر
در آمریکا برنامه حاکم نیست
رد شکایت ۲ دانشجوی دختر از مامور گشت ارشاد
تالارهای قد‌یمی برای د‌اد‌گاه
روز گار سياه جنگل‌هاي سبز
درخواست دادستان تهران برای حذف بلیت‌های چارتری
بازداشت یک مقام محلی به جرم رشوه‌خواری
بازداشت فرماندار سابق چابهار به جرم اخذ رشوه
پرداخت دیه دنیـا
پرونده بازداشت فعالان محیط زیستی در دولت
حقوق مردان در «ازدواج»
«الیور توییست » در کانون اصلاح و تربیت
وعده آزادی مشروط عبدالفتاح سلطانی از سوی مسولان
شهوت جنايت!
عبدالفتاح سلطانی به زندان بازگشت
سلول های خالی
۵ هزار زندانی افغان در ایران داریم
پیگیری دادستانی برای مرگ گورخرهای ایرانی
بیشتر
کد خبر: 47871 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۱۹ - 14:57
بررسي جایگاه حقوق مطبوعات در لایحه نظام جامع رسانه‌ها
اعظم انتظاری، معاونت برنامه‌ریزی کنگره بین المللی حقوق ایران خبرداد:

بررسي جایگاه حقوق مطبوعات در لایحه نظام جامع رسانه‌ها

اعظم انتظاری ضمن یادآوری ماده چهار قانون مطبوعات بیان کرد: هیچ مقام دولتی و غیر‌دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند

قانون- معاونت‌ برنامه‌ریزی کنگره بین‌المللی حقوق ایران با تبریک روز خبرنگار به فعالان عرصه خبر از برگزاری نشست ویژه‌ای در خصوص حقوق مطبوعات، مسئولیت‌ها و چالش‌های پیش رو به منظور تعیین راهکارهای حقوقی برای حل این چالش ها با حضور کارشناسان حقوقی و مسئولان مربوطه در کنگره بین المللی حقوق ایران خبر داد. اعظم انتظاری ضمن یادآوری ماده چهار قانون مطبوعات بیان کرد: هیچ مقام دولتی و غیر‌دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند

نقش پررنگ خبرنگاران در رسانه

معاونت برنامه‌ریزی کنگره بین‌المللی حقوق ایران با اشاره به نقش پررنگ خبرنگاران در رسانه، بیان کرد: خبرنگاری یکی از مهم‌ترین امور یک رسانه است که با حضور بانوان، رنگ‌پر نورتري به خود گرفته است، اما با وجود این همه پیشرفت در رسانه و سهم‌گیری بانوان، باز هم مشکلات برای بانوان در این عرصه وجود دارد. این مشکلات باعث شده است که بانوان کم‌کم از این عرصه خود را دور نگه دارند.انتظاری با مروری بر مهم‌ترین چالش‌های حقوقی مطبوعات گفت: باوجوددستاوردهای زیاد در عرصه مطبوعات هنوز بسیاری از چالش‌های مطبوعات همان مواردی است که دهه‌هاي قبل نیز در مباحث حقوقی وجود داشته است. وی ادامه داد: از جمله مواردی که به عنوان چالش‌ مطبوعات در ایران وجود دارد، می‌توان به موضوع معیارهای تشخیص هویت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران و مرجع تشخیص آن‌هادر نظام حقوقی ایران در مقايسه با سايرمدل‌های موجود در جهان اشاره کرد.

پیگیری‌ها در مورد لایحه نظام جامع رسانه‌ها

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: نسبت رسانه با امنیت ملی، ارزیابی برخی از اقدامات انجام شده درکشور طی سال‌های اخیر در مباحث حقوق مطبوعات از جمله پیگیری‌های مربوط به لایحه نظام جامع رسانه‌ها ، وضعیت هیات منصفه و شاخص‌های پیشرفت مطبوعات، در چند دهه اخیر در کشورمان مطرح شده است. انتظاری با اشاره به برگزاری نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران در 30 و 31 شهریور سال جاری در برج میلاد تهران گفت: وضعیت اطلاعات و دانش روزنامه نگاران نسبت به حقوق وتکالیف قانونی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران، از جمله محورهای مطرح در کنگره بین المللی حقوق ایران خواهد بود. وی تصریح کرد: هر چند با روی کار آمدن دولت جديد لایحه نیز با تغییراتی دوباره به جریان افتاد، ولی منتقدان همچنان اصرار داشتند که این لایحه با فعالیت آزاد مطبوعات منافات دارد. بنابر گفته منتقدان، طرح نظام جامع رسانه‌های همگانی، مطبوعات را زیر نظارت نهادهای دولتی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌دهد و زمینه‌های فعالیت مستقل و آزاد آنان را از بین می برد.

چالش‌های فراروی حاکمیت قانون در عرصه مطبوعات

انتظاري نکاتی را در مورد چالش‌های فراروی حاکمیت قانون در عرصه مطبوعات عرضه داشت و ضمن بررسی وضعیت نظام حقوقی ایران و حقوق و مسئولیت‌های مطبوعات در قوانین ذی‌ربط و رویه های قضايی، از دست‌اندرکاران رسانه‌ها خواست که نسبت به توسعه اخلاق حرفه ای و اخلاقی اهتمام جدی داشته باشند. زیرا همین امر می‌تواند از بروز بسیاری سوءتفاهمات یا ارتکاب مصادیق مجرمانه جلوگیری کند. وي تاکیدکرد: می‌توان در مقایسه بین نظام حقوق مطبوعات با کشورهای دیگر پیشنهادات مشخصی را در عرصه اصلاح سازوکارهای نظارت و کنترل مطبوعات، مسئولیت‌های مطبوعاتی وحقوق وآزادی ها ارائه کرد تا وضعیت موجود بهبود یابد. وی همچنین خواهان توسعه برنامه‌های آموزشی ویژه دست اندرکاران رسانه‌ها برای آشنايی با جنبه های حقوقی فعالیت مطبوعاتی شد واینکه در مباحث مربوط به مطبوعات، رویکرد متعادل ومتناسب با جامعه ایران مورد پیگیری قراربگیرد نه اینکه مدل‌های کشورهای دیگر را عینا برای جامعه خود تجویز کنیم. اعظم انتظاری با تاکید بر اینکه مسئولان باید به کار و حرفه خبرنگاری نگاه ویژه‌ای داشته باشند، ادامه داد: این قشر دارای مشکلات متعددی بوده که رفع آن نیازمند توجه مسئولان است. وی افزود: ستاد برگزاری این کنگره در نظر دارد در راستای واکاوی دقیق واجرایی شدن فصول منشور حقوق شهروندی در نظام اداری، 23 پنل تخصصی بر اساس 23 فصل آن را با مشارکت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های سراسر کشوربرگزار كند. بدیهی است حضور پررنگ خبرنگاران داخلی و خارجی به منظور پوشش خبری این رویداد بزرگ و بررسی روند اجرايی آن و اقدامات انجام شده در دستگاه‌های اجرایی، تاثیر بسزایی در شناساندن منشور حقوق شهروندی به جهانیان خواهد داشت. انتظاری اظهار امیدواری کرد که بتوانیم در کنگره بین المللی حقوق ایران با پیگیری توصیه های حقوقی این جلسه و همیاری مسئولان ذی‌ربط، شاهد اقدامات مفیدی در آینده برای بهبود وضعیت رسانه ها در کشورمان باشیم وضمن صیانت از دستاوردهای گذشته مسئولان نسبت به رفع اشکالات و چالش‌های موجود تلاش کنند. نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران باهدف تقویت نظارت و اجرای قوانین در راستای توانمندسازی و ارتقاي کارآمدی دستگاه های اجرایی در زمینه حقوقی و همچنین معرفی آخرین نظریه‌ها و دستاوردهای علمی و تبادل دیدگاه‌ها، با حمایت دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور با محوریت نظارت و اجرای قوانین در دستگاه‌های اجرایی، ایجاد محیط و ساختار مناسب حقوقى، قضایى و ادارى براى تحقق اهداف چشم‌انداز 20ساله با حضور ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی و وزرای محترم به همت مرکز همایش‌های بین المللی توسعه، 30 و 31 شهریور سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.