انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
برتري دادن قانون جامع به کنوانسیون حقوق معلولان
آغاز خصو صی سازی آموزش!
مخدر گل را ساده نگیریم
آقای روحانی، دوباره منشورحقوق شهروندی تان را بخوانید
اینترنت فرصت یا تهدید؟
ما فقط آرامش می خواهیم
«اسماعیل» ها را دریابید!
اخذ پول زور
مردم منتظر باران و برف باشند
لبخند برباد رفته كودكان متاهل
خبر خوب براي بيمه‌شدگان تامين‌اجتماعي
اقدام جديد پليس براي حراست از مردم
برای خشکاندن ریشه های کنکور چه باید کرد؟
غول كنكور در آستانه شكست
بيكاري، ريشه بسياري از آسيب ها در جامعه
تثبیت نرخ بیکاری باوجود افزایش جمعیت فعال
آمار دانش‌آموزان فوتی در اردوها طی ۴ سال گذشته
هشدار به رانندگانی که قصد سفر به شمال دارند
کسري بودجه ۵۰ هزار ميليارد ریالی شهرداري در ۹۸
کارشناسان قلابی مافیای کنکور در صداوسیما
تقویت فیلترشکن‌ها!
یخبندان 15 دی ایران از اسکاندیناوی می آید !
استفاده از بزن‌بهادرها براي سركوب اعتصابات كارگري!
حادثه اتوبوس دانشگاه نباید به یک بحران تبدیل شود
آزمون سخت شورای پنجم
هشت هزار نفر از شهرداري اخراج مي‌شوند
فغان از بی‌کفایتی
اول ایمنی بعد
نوشداروهاي پس از مرگ
معماي تله كابين دانشگاه
اما و اگرهاي زباله‌سوزها
پاسكاري قصور كشته‌شدن دانشجويان آغاز شد!
و تو ای نماینده مردم...
گم شدن «فيلتر دوده»
چه کسانی زودتر سود سهام عدالت مي‌گيرند؟!
تكذيب فروش وسايل گرمايشي نوسازي مدارس در بازار آزاد
نقشه وزارت‌ارتباطات براي حذف اينستاگرام
جامعه از کمبود شادی ونشاط در رنج است
همشهـري زیر ذره‌بين بازرسی
ضرورت تزريق شادابي و اميد به جامعه
پاییز در بهارستان!
چند ثانیه بیشتر
ما هیچ وقت به زندگی برنگشتیم
ما کی آزاد می شویم؟
فضاي مجازي و فرهنگ هاي نو ظهور
جزييات آخرين وضعيت معلمان بازداشتي
قفل اطلس مال بر مترو
افزایش خشونت علیه زنان در جهان مجازي
تكليف «برجا»
«همباشي» پديده اي با پايان تار
بیشتر
کد خبر: 49668 | تاریخ : ۱۳۹۶/۵/۳۱ - 12:59
وعده‌های حجتی برای سومین دوره سکانداری

وعده‌های حجتی برای سومین دوره سکانداری

در شرایطی که محمود حجتی خود برای ماندن در پست وزارت جهاد کشاورزی برای دولت دوازدهم از سوی مسئولان مختلف متقاعد شده بود، با انتقادات تند برخی نمایندگان مجلس روبرو شد.

قانون-در شرایطی که محمود حجتی خود برای ماندن در پست وزارت جهاد کشاورزی برای دولت دوازدهم از سوی مسئولان مختلف متقاعد شده بود، با انتقادات تند برخی نمایندگان مجلس مجددا در کرسی وزارت جهاد کشاورزی نشست تا از مهلت چهار ساله نمایندگان برای تحقق برنامه‌ها و وعده‌هایش استفاده کند.

به گزارش قانون به نقل از  ایسنا، محمود حجتی در حالی سومین دوره وزارت خود را در بخش کشاورزی تجربه می‌کند که با وجود تحقق بسیاری از برنامه‌ها و اهداف پیش‌بینی شده‌اش در بخش کشاورزی، انتقادات تندی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را شنید و آنها نهایتا برای باقی ماندن او در این وزارتخانه در دولت دوازدهم رای اعتماد خود را گرچه کمتر از تعداد آراء در دولت گذشته اعلام کردند.

حالا حجتی است و وعده‌هایش که در برنامه پیشنهادی ارائه شده به مجلس و سخنرانی‌هایش در جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهاد اعلام کرده است و باید ببینیم این وعده‌ها چه بوده است و آیا در پایان چهار سال حجتی می‌تواند نمره قبولی از کارشناسان بخش کشاورزی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و موافقات و مخالفان خود بگیرد یا خیر.

یکی از بخش‌های برنامه پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی به پروژه‌های اولویت‌دار مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه اجرایی تولید محصولات و نهاده‌های راهبردی، برنامه اجرایی توسعه زنجیره‌ها و مدیریت کلان بازار و توسعه تشکل‌ها، برنامه اجرایی حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و عملیات آبخیزداری، برنامه اجرایی توسعه زیرساخت‌ها، پشتیبانی و انتقال دانش نوین و تداوم پروژه‌ها و برنامه‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی اختصاص دارد.

پایداری تولید، رسیدن به خودکفایی و کاهش وابستگی محصولات راهبردی و اساسی از جمله گندم، برنج، شکر (چغندر قند و نیشکر)، دانه‌های روغنی (کلزا، سویا، آفتابگردان و زیتون)، حبوبات، پنبه، چای، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز، شیر و لبنیات، توسعه و فرآوری گیاهان دارویی، ابریشم طبیعی، نوغانداری، زنبورداری، توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای، پرورش ماهی در قفس، توسعه باغات در اراضی شیب‌دار و معرفی گیاهان جدید به خصوص گیاهان علوفه‌ای کم‌آب‌بر و ... را شامل می‌شود که جزو نخستین پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی یعنی برنامه اجرایی تولید محصولات و نهاده‌های راهبردی است.

همچنین این وزارتخانه و حجتی بر اساس متن برنامه‌های خود موظف به توسعه زنجیره‌ها و مدیریت کلان بازار و توسعه تشکل‌ها با اهداف پایداری تولید از طریق مدیریت بازار و سهیم شدن تولیدکنندگان از حاشیه سود بازار و امکان‌پذیری مدیریت کلان آن در شرایط عدم تعادل با مشارکت تولیدکنندگان در جلوگیری از نوسانات قیمت شده است تا با افزایش درآمد ارزی کشور به وسیله توسعه صادرات محصولات دارای مزیت، به سمت مثبت شدن تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی حرکت شود. همچنین جنگل‌ها به عنوان مهم‌ترین عامل نگهدارنده و منابع ذخیره‌سازی آب مدنظر محمود حجتی قرار گرفته و یکی از برنامه‌های پیشنهادی او به مجلس حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و عملیات آبخیزداری است.

از سوی دیگر نیز توسعه زیرساخت‌ها، پشتیبانی و انتقال دانش نوین به همراه دیگر پروژه‌ها و برنامه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی که شامل ۴۲ برنامه و پروژه از جمله افزایش ضریب خودکفایی محصولات راهبردی مانند گندم، دانه‌های روغنی، چغندر قند، پنبه، شیر و گوشت، مرغ و تخم مرغ و ... از جمله برنامه‌های مهم این وزارتخانه در دوره جدید است که به نمایندگان مجلس نیز ارائه شده است.

وزیر جهاد کشاورزی البته به پروژه‌ها و برنامه‌های مهم‌تر خود بیشتر توجه کرده و برای اجرایی شدن آنها اهداف و الزامات تحقق‌شان را نیز عنوان کرده است که مهم‌ترین آنها شامل افزایش ضریب خودکفایی یا رسیدن به خودکفایی کامل در تولید محصولاتی مانند گندم، دانه‌های روغنی، برنج، چغندر و نیشکر، حبوبات، پنبه، تولید نهاده بذر و نهال، زیتون، گیاهان دارویی، گوشت قرمز و شیر، مرغ و تخم‌مرغ، نوغانداری، پرورش ماهی در قفس و دیگر پروژه‌ها مانند توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، مکانیزاسیون، توسعه زراعت چوب، آبخیزداری، حمایت از توسعه صادرات، مدیریت بازار و تامین عرضه کل محصولات راهبردی، پروژه‌ زنجیره‌های عرضه، توسعه باغات در اراضی شیب دار، توسعه گلخانه‌ها، ایجاد و توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی است که باید دید محمود حجتی و تیم مدیریتی او در دولت دوازدهم می‌توانند به این وعده‌ها و برنامه‌ها جامه عمل پوشانند یا اینکه دیگر او یا یکی از معاونان و مدیرانش برای دوره‌های آینده بخواهند برای کاندیدای وزیری جهاد کشاورزی مطرح شوند، دیگر رای اعتمادی از مجلسی‌ها نمی‌گیرند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.