انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 50136 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۳ - 20:38
فراکسیون امید باید عملکردش را شفاف اعلام کند
جواد امام در گفت وگو با «قانون»:

فراکسیون امید باید عملکردش را شفاف اعلام کند

آقای میرزایی نیکو به‌طوررسمي اعلام کرد دوستانی که از لیست امید بر خلاف تصمیمات فراکسیون عمل کردند باید مشخص شوند و فکر می‌کنم این اولین انتقادی است که به این فراکسیون و اعضایش وارد است

قانون-رای اعتماد‌ها تمام شده اما حاشیه هایش همچنان ادامه دارد! بعد از اتفاقاتی که در جریان رای اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم رخ داد، انتقادات نسبت به عملکرد فراکسیون امید بیش از پیش شد. تعدادی از اعضای فراکسیون امید از عهد شکنی همکاران‌شان گفتند و سیاسیون نيز از بی‌تدبیری در فراکسیون شاكي شدند! اما در میان همه اخبار جواد امام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مدیر عامل بنیاد باران در توییتی با اشاره به ابتدای فامیل چند تن از نمایندگان مجلس، از جوفروشانِ گندم نمایی گفت که در جلسه میدان آرژانتین تهران با بیطرف شرکت کرده بودند و به نظر می‌رسد از سوی حبیب ا... بیطرف، گزینه پیشنهادی وزارت نیرو به خواسته های‌شان جواب منفی داده شده‌است. در همین راستا و براي اطلاع از پشت‌پرده ماجرا، با جواد امام گفت و گویی کردیم كه در ادامه مي‌خوانيد.

شما در توییتی، تعدادی از نمایندگان مجلس را گندم نمایانِ جو فروش خطاب کردید و از پیمان شکنی این افراد در روند بررسی صلاحیت ها گفتید. ماجرا از چه قرار بود؟

اجازه بدید بیشتر از این وارد بحث نشوم. من فقط یک آدرس دادم تا دوستان بدانند که اتفاقاتی که در مجلس افتاده، تصمیمش بیرون از بهارستان گرفته شده است. به هرحال برخی نمایندگان خودشان را در جایگاهی دیدند که از برخی وزرای پیشنهادی قول‌هایی درباره انتصاب برخی افراد در مناصب یا وعده‌هایی در حوزه نمایندگی‌شان می خواستند که این، دور از شأن نمایندگی مجلس است. وزیر وقتی فردی را درجایگاهی منصوب می کند باید پاسخگوی عملکردش نيز باشد. ارائه درخواست هایی خارج از وظیفه نمایندگی باعث تضعیف جایگاه نظارتی نمایندگان و مجلس و از طرفی بسته شدن دست وزرا و مدیران در انجام وظایف و اختیارات‌شان خواهد بود. به کار بردن واژه گندم نمایان جو فروش برای این افراد بود.

آقای صادقی، نماینده مجلس نيز در توییتی نوشته بودند که جریانی مرموز در فکر انتقاد از عملکرد فراکسیون امید و هدف‌شان، تخریب رییس دولت اصلاحات است. سوال اینجاست آیا انتقاد از عملکرد فراکسیون امید هدفش تخریب رییس دولت اصلاحات است؟

آقای صادقی باید دلایل این صحبت‌شان را بگویند. اگر انتقادی به عملکرد ها وارد باشد و ما نگوییم و با این‌گونه صحبت ها بخواهیم جلوی انتقاد را بگیریم فکر می کنم هیچ وقت ضعف های خودمان را نخواهیم دید و از اصلاح این ضعف‌ها نيز خبری نیست. باید جنس انتقاد و گوینده انتقاد را دید چه کسی است. هدف ما که سال ها با تفکر اصلاح طلبی فعالیت کردیم ، تخریب جریان نیست. نقد به فراکسیون امید نيز نقد به جریان نیست بلکه نقد به روش‌ها و نحوه عملکرد آن ها در مجلس است. آقای صادقی شاید بر اساس اخباری که به ایشان رسیده چنین سخنی را مطرح كرده‌اند و باید این موضوع را روشن کنند و در غير اين صورت، اصل انتقاد که لازم است.

از ابتدای تشکیل مجلس دهم و تشکیل فراکسیون امید در این مجلس، انتقادات نسبت به عملکرد این فراکسیون به خصوص بعد از جدا شدن تعدادی از نمایندگان از این فراکسیون وارد بود. چه انتقادات مشخصی به فراکسیون امید در روند بررسی صلاحیت وزرا وجود دارد؟

به نظرم نمایندگان لیست امید بهترین سند برای بررسی عملکرد اعضای این فراکسیون است. آقای میرزایی نیکو به‌طوررسمي اعلام کرد دوستانی که از لیست امید بر خلاف تصمیمات فراکسیون عمل کردند باید مشخص شوند و فکر می‌کنم این اولین انتقادی است که به این فراکسیون و اعضایش وارد است.

آقای مازنی نيز در مصاحبه ای اعلام کرده که برخی از نمایندگان مجلس راه را گم کردند و بحث‌های قومی و منطقه ای را به بحث های ملی ارجح دانسته و این به دور از وظیفه نمایندگي مجلس است که بخشی از وظیفه اصلی‌شان کلان نگری و نگاه ملی و قانون‌گذاری و نظارت بر دولت است. نگاه محلی و بومی نيز در جای خود باید انجام شود اما در مجلس باید نگاه کلان داشت.

اما در بسیاری از نمایندگان ادوار مختلف نگاه محلی به نگاه ملی ارجحیت داشته است!

به نظرم بحث های محلی باید در شوراهای استانی دنبال شود. وظیفه نماینده مجلس تصمیم‌گیری در سطح کلان است. نگاه ملی نباید در بومی نگری گم شود.

از سوی بسیاری از فعالان سیاسی درخواست شفافیت در عملکرد فراکسیون امید مطرح می شود. انتقادات هم از ابتدا به این مساله وارد می‌شد. شما روند فعالیت فراکسیون امید را چگونه دیدید؟

در فراکسیون امید به دلیل شرایط و محدودیت‌هایی که در انتخابات مجلس برقرار بود و بسیاری از چهره های اصلی اصلاح طلب رد صلاحیت شدند، اعضای این فراکسیون نسبت به یکدیگر و نحوه سیاست ورزی يكدیگر شناخت کمی داشتند.البته بسیاری از این افراد در مجلس کار سیاسی را تمرین کردند. نکته‌ای که از بیرون مشاهده می‌شود این است که انسجام لازم در بین افراد این فراکسیون دیده نمی شود.

بي‌شك باید انسجام اعضای فراکسیون امید بیشتر شود. تجربه انتخاب کابینه دوازدهم تجربه‌ای تلخ اما مفید بودکه امیدواریم فراکسیون امید بتواند خودش را زودتر پیدا کند.

برخی از این نمایندگان در شورای عالی اصلاح طلبان عضویت دارند. شما اطلاعی دارید که آیا انتقادات گروه های سیاسی خارج از مجلس به هیات رییسه فراکسیون امید که رییس مشترک نيز دارند، رسیده‌است یا خیر؟

نقد‌ها منتقل می شود و من فکر می کنم فراکسیون امید خودش نيز از این موضوع رنج می‌برد و این مطالب به فراکسیون امید نيز منتقل شده است؛ اما وقتی افراد به صورت فردی تصمیم بگیرند تقصیر را نمی توان گردن فراکسیون امید انداخت. من در توییتی نيز نوشتم ولي از کلمه امید استفاده نکردم بلکه از «گندم نماهای جو فروش» خطاب به افرادی استفاده کردم كه رفتارشان برای لیست امید نيز هزینه ایجاد می‌کند.

البته با توجه به ساختار سیاسی و نحوه بسته شدن لیست‌های انتخاباتی به نظر نمی‌رسد تقاضای برخورد خاصی با این افراد وجود داشته باشد!

شورای عالی در واقع یک فصل مشترک در بستن لیست امید بود که دوستان اعتدال نيز به دليل حمایت هایی که از دولت داشتند در لیست قرار بگیرند. اگر ساختار و قانون متناسب با اعضای حزبی تغییر کند ما می توانیم برنمايندگان نظارت داشته باشیم و احزاب، ناظر عملکرد نمایندگان خود در مجلس باشند تا در صورت تخطی، با این افراد برخورد شود و آن‌ها موظف باشند در چارچوب برنامه‌های حزبی حرکت کنند.

به نظرم به دليل آنكه ساز و کار قانونی برای احزاب محدودیت هایی را لحاظ کرده است هنوز احزاب جایگاه خودشان را پیدا نکردند. با این اتفاق نمی‌توانیم از نمایندگان توقع داشته باشیم که حزبی نگاه کنند، چون انسجام حزبی در این موضوع وجود نداشته است.امیدوارم در دوسال آینده شاهد انسجام فراکسیون امید باشیم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.