انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزارش كامل بازي استقلال و ذوب‌آهن
خرید و فروش تیم های فوتبال ممنوع است
توجیهات آقای آلمانی
دست‌انداز اسراييلي
بایکوت قوی ترین ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
تکلیف VAR چه شد؟
کذب فوتبالي
خلاصه ديدار آبي‌پوشان پايتخت و قرمزپوشان تبريز
گزارش كامل بازي پرسپوليس با استقلال اهواز
از آن اوج تا این فرود
طلبکارِ شکست‌خورده
امان از تکرار تاریخ
رانت بلیت!
مسی دو برابر رونالدو دستمزد می‌گیرد
كي‌روش نرسيده به كلمبيا حاشيه‌ساز شد!
ساختار فوتبال بايد تغيير كند
گزارش كامل بازي استقلال با پيكان كه 4 برصفر به پايان رسيد
بلوای داخلی - خارجی
حکومت سوگلی‌ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
ارتشی با دو جین بازیکن
گل بكار و گلستان درو كن
خود شکن، آیینه شکستن خطاست
کشتی به گل نشسته کُشتی
رشیدپور فکرکرده قطری ها مثل ما پاداش را در بوق و کرنا می کنند
کاندیدای رد صلاحیت شده، برگشت
لابی برای ژنرال
جنگجوی جنگ‌های بی‌حاصل
نباید چشم‌مان را به روی همه خوبی های کی روش ببندیم
گزارش كامل بازي قطر و ژاپن
پرده برداری کی‌روش از حرف‌های تاج علیه سلطانی‌فر!
معز علی، مردی شبیه رویاها
سلبریتی های بدون جام
چالش سرمربی «بزرگ»
آقای تک جام
نمک پیشکسوتان روی زخم مردم ایران
خدانگهدار اسطوره فردا!
نگون بختان
هارا گير ي اير اني
كيروش از فوتبال ايران خداحافظي كرد؟
گزارش كامل بازي ايران وژاپن
پرخاش به داور عامل سقوط
اعتراف تلخ سردار
چشم انداز تاریک
ژاپن نه، حواس مان به قطر باشد
تجمید مارکا از عملکرد آزمون و ایران در جام ملت‌های آسیا
شطرنج تازه کی روش
دیوار دور خانه ما «چینی» است
چین قوی‌تر از عمان است
بیشتر
کد خبر: 50202 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۴ - 12:47
زنان زيادي!
تيم‌هاي فوتبال بانوان يكي پس از ديگري منحل مي‌شوند

زنان زيادي!

به گوش رسيدن زمزمه‌هايي مبني بر انحلال تيم فوتبال بانوان «آينده‌سازان ميهن نجف آباد»، جامعه ورزش بانوان را چندان متعجب نكرد.

قانون- به گوش رسيدن زمزمه‌هايي مبني بر انحلال تيم فوتبال بانوان «آينده‌سازان ميهن نجف آباد»، جامعه ورزش بانوان را چندان متعجب نكرد زيرا اين اولين بار نبود كه حرف از منحل شدن تيم‌هاي ورزشي بانوان به ويژه تيم‌هاي فوتبال به ميان مي‌آمد. رشته‌اي كه هرچقدر در بخش مردان از ليگ مدون و برنامه‌ريزي‌شده‌اي بهره‌مند است، در بخش بانوان هر روز با يك معضل جديد مواجه مي‌شود. كمي به عقب كه برگرديم، مي‌بينيم كم نبودند تيم‌هاي فوتبال زناني كه بعد از مدتي فعاليت و حضور در ليگ برتر ، عطاي تيم‌داري را به لقايش بخشيدند و ديگر اثري از آن‌ها باقي نماند. كوتاه بودن عمر تيم‌داري باشگاه‌ها در فوتبال بانوان را شايد بتوان بزرگ‌ترين دغدغه اين روزهاي فوتبال دانست. دغدغه‌اي كه در صورت سروسامان نگرفتن، چرخه بازيكن‌سازي را مختل خواهد كرد و تاثيرات مخرب ِ مستقيم روي روند رشد تيم ملي فوتبال خواهد گذاشت.

تقويم سال‌هاي اخير فوتبال بانوان را كه ورق بزنيم، نام تيم‌هايي را مشاهده مي‌كنيم كه گاهي با دلايل بي سروته و اكثرا به دليل تامين نشدن منابع مالي منحل شدند و ديگر هيچ اثري از آن‌ها نماند‌ه‌است. تيم فوتبال بانوان استقلال، تيم بانوان ملوان، ماهان تندیس، دادگر جيرفت و خيلي از تيم‌هاي ديگر كه عمري طولاني در ليگ‌هاي فوتبال بانوان نداشتند. سال قبل، لیگ بانوان ایران با 12 تیم آغاز شد اما با هشت تیم به کارش پایان داد. دادگر جیرفت و ماهان تندیس در همان ابتداي ليگ برتر از اين مسابقات کنار کشیدند. لیگ خود به خود با 10 تیم استارت زد اما هیات فوتبال اردبیل نيز به دلیل مشکلات مالی، در هفته دوم انصراف ‌داد. فدراسیون فوتبال بلافاصله «قشقایی شیراز» را جانشین ‌کرد.

در هفته ششم، «استقلال تهران» به دليل اعتراض بازيكنان به سرمربي از لیگ انصراف داد؛ دليلي خنده‌دار و عجيب! هرچند مسئولان استقلال، دلايل اين انحلال را مشكلات دروني عنوان كردند اما واقعا غيرقابل درك بود كه يك تيم به هر دليلي هر زمان صلاح ديد از مسابقاتي مانند ليگ برتر كناره‌گيري كند. در نهايت اما تمام حرف و حديث‌ها به كناره گيري استقلال از ليگ انجاميد. اين اما پايان ماجراي كناره‌گيري تيم‌ها نبود. دو هفته بعد تيم «آرسن» تهران بدون هيچ دليل قانع‌كننده‌اي از ادامه بازی‌های لیگ انصراف داد تا در نهايت ليگ دوازده تيمي با هشت تيم به پايان برسد و البته با قهرماني تيمي كه در آستانه منحل‌شدن است.

اين بار اما خبر كمي بيشتر ناراحت‌كننده بود؛ چرا كه صحبت از انحلال تيمي به ميان آمده بود كه فصل قبل را با عنوان قهرماني پشت سرگذاشت. حالا در فاصله يك ماه مانده به آغاز دور جديد ليگ برتر فوتبال بانوان، هنوز تكليف حضور يا عدم حضور اين تيم نجف‌آبادي در ليگ برتر بانوان مشخص نيست.

«سمیه شهبازی» سرمربي تيم فوتبال آينده‌سازان ميهن نجف آباد پس از كسب عنوان قهرماني اين مسابقات، در جمع اصحاب رسانه جمله‌اي را به زبان آورد كه نشان داد ادامه فعاليت اين تيم در هاله‌اي از ابهام قرار دارد: «امیدوارم این تیم سال بعد نيز، چه با من و چه بدون حضور من، به حیاتش ادامه دهد». عنوان شدن اين جمله از سوي سرمربي تيم، نشان از اين داشت كه ادامه فعاليت اين تيم در فوتبال بانوان قطعي نيست.

موحدي: احتمال ادغام سپاهان و آينده‌سازان وجود دارد

اين روزها اما زمزمه‌هاي انحلال اين تيم نجف‌آبادي پررنگ‌تر شده است؛ شايبه‌هايي كه مديرعامل اين تيم توضيحاتي درباره آن مي‌دهد. سعید موحدی، مدیرعامل این باشگاه كه سال گذشته در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال، اعلام کرده بود که دیگر قادر به ادامه تیم‏داری نیست، اين تيم را به هر قيمتي كه بود تا پايان فصل حفظ كرد اما اين روزها هنوز قطعيتي براي حضور در ليگ بعدي را تاييد نكرده است. موحدي درباره وضعيت تيم آينده‌سازان ميهن به «قانون» مي‌گويد: «تيم ما وضعيت خوبي ندارد. تا امروز 350 ميليون بدهي روي دست من مانده و نمي‌دانم چگونه بايد مشكلات را حل كنم. بازيكنان من با وجود همه مشكلات در كنار تيم مانده‌اند و دوست ندارند حرف از جدايي بزنند. با وجود اينكه سرپرست قبلي تيم ما به تيم بانوان ذوب‌آهن پيوسته و مذاكراتي با بازيكنان ما انجام داده است، اما بازيكنان من دوست ندارند تيم خودشان را ترك كنند و پاسخي به تلاش‌هاي ذوب‌آهني‌ها براي جذب بازيكنان آينده‌سازان ندادند».

موحدي در ادامه صحبت‌هايش از احتمال ادغام تيم آينده‌سازان نجف آباد با سپاهان اصفهان سخن به ميان مي‌آورد: «صحبت‌هايي با مديرعامل باشگاه سپاهان و همچنين مديركل ورزش و جوانان استان اصفهان كه عضو هيات رييسه سپاهان نيز هست انجام داده‌ايم و احتمال دارد اين دو تيم ادغام شده و با عنوان «آينده‌سازان سپاهان» به فعاليتش در ليگ ادامه دهد اما به عنوان آينده‌سازان ميهن نجف‌آباد كه خود به تنهايي يك برند براي ورزش استان اصفهان به شمار مي‌رفت، احتمالا فعاليت نخواهد كرد. همه چيز بستگي به نظر نهايي هيات مديره باشگاه سپاهان دارد». مديرعامل تيم فوتبال آينده‌سازان نجف‌آباد به مبلغي كه براي اداره يك تيم فوتبال بانوان هزينه مي‌شود نيز اشاره مي‌كند:«با مبلغي نزديك به 600 يا 700 ميليون مي‌توان يك فصل تيم بانوان را اداره كرد. مبلغي كه در مقايسه با فوتبال مردان قابل قياس نيست و هزينه يك فصل قرارداد يك بازيكن تيم‌هايي مانند ذوب آهن و سپاهان نيز نمي‌شود».

مديرعامل تيم فوتبال آينده‌سازان نجف آباد، درباره برگزاري مراسم برترين‌هاي فوتبال كه مدتي قبل برگزار شد نيز، گلايه‌هايي دارد:« نمي‌دانم چرا انقدر به فوتبال بانوان بي‌اهميت هستند. تيم من در ليگ قهرمان شد و بازيكن تيم ما موفق شد به عنوان بهترين بازيكن انتخاب شود اما در تمام طول برگزاري مراسم يك بار هم نام تيم ما به طور كامل برده نشد و حتي زماني كه من بايد براي صحبت پشت تريبون مي‌رفتم، تصوير صداوسيما قطع شد! خب همين رفتارها موجب مي‌شود حاميان مالي علاقه‌اي نداشته باشند كه در بخش ورزش بانوان سرمايه‌‌گذاري كنند».

شهبازي: هنوز بلاتكليفيم!

سرمربی تیم آینده سازان نيز به بلاتکلیفی فعلی این تیم اشاره مي‌كند و مدعی است اگر اسپانسر یا باشگاهی برای حمایت از این تیم پیدا نشود، به احتمال زیاد آینده‌سازان تیمی در لیگ نخواهد داشت. سمیه شهبازی با اشاره به فرصت محدود باقی مانده تا آغاز فصل جدید لیگ برتر بانوان می‌گوید: «متاسفانه فوتبال بانوان به این مشکل عادت کرده است. در این مدت تلاش کردم با بازیکنان در ارتباط باشم و از آن‌ها خواسته‌ام که در شهرهای خود، تمرینات بدنسازی و کار با وزنه را پیگیری کنند. همه چیز به جذب اسپانسر بستگی دارد. اگر اسپانسری پیدا شود که تمام هزینه‌های تیم را بدهد، با نام این اسپانسر به میدان خواهیم رفت».

شهبازي البته به مذاكرات با تيم سپاهان نيز اشاره مي‌كند: «فعلا که صحبت‌ها شفاهی بوده است و تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسد، نمی‌توان با قطعیت از این ماجرا صحبت کرد. با توجه به تمایل باشگاه سپاهان برای تیم‌داری در لیگ برتر فوتبال بانوان، این احتمال وجود دارد که این باشگاه تمایلی برای همکاری با مجموعه آینده سازان نداشته باشد و به طور مستقل تصمیم به تیم‌داری در لیگ بگیرد، یعنی مشابه همان اتفاقی که فصل گذشته برای ذوب آهن به وقوع پیوست. بر اساس دستور العمل فدراسیون، اگر باشگاهی بخواهد در فوتبال بانوان تیم‌داری کند، باید از لیگ دسته یک کارش را شروع کند و سهمیه لیگ برتری به تیمی مستقیم تعلق نخواهد گرفت».

وعده‌هاي توخالي و بي‌ميلي اسپانسرها

فوتبال بانوان ايران سال‌هاست در انتظار يك نگاه ويژه و حمايت پررنگ از سوي فدراسيون‌نشينان اين رشته است. دختران فوتبال ايران بارها به شيوه‌هاي مختلف درخواست‌هاي خود را عنوان كرده‌اند وگاهي وعده‌‌و‌وعيد‌هايي نيز به آن‌ها داده شد. اما اين وعده‌هاي خوش آب و رنگ هرگز شكل و شمايل واقعي به خود نگرفت. سال گذشته، «مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال ایران وعده‌هایی بزرگ در مورد بهبود اوضاع فوتبال بانوان داد. او اعلام کرده بود که براساس تصویب هیات رییسه فدراسیون فوتبال، دو درصد از قرارداد بازیکنان تیم‌های لیگ برتر آقایان به فوتبال بانوان اختصاص پيدا كند. این مبلغ را فدراسیون فوتبال باید به باشگاه‌ها باز می‌گرداند که خرج تیم‌های بانوان شود، اما اين وعده عملي نشد. مدتي بعد و در مراسم قرعه‌کشی لیگ بانوان، مهدي تاج بار ديگر بر اين مساله تاکید کرد و از يك مصوبه احتمالي ديگر سخن به ميان آورد: «مصوب مي‌شود که همه باشگاه‌های فوتبال، یک تیم بانوان در فوتسال یا فوتبال بدهند و ما نیز به جای پنج درصدی که می‌خواهیم از محل قرارداد بازیکنان‌ آن‌ها بگیریم، سه درصد دریافت می‌کنیم. هر باشگاهي باید 300 تا 400 میلیون تومان را به بخش بانوان اختصاص دهد». اما اين مصوبه احتمالي نيز شكل واقعيت به خود نگرفت و ليگ با شرايطي كه به آن اشاره كرديم، برگزار شد!

فدراسیون فوتبال تنها موردی که برای فوتبال بانوان عملي كرد، تغییر ساعت مسابقات ليگ بود. وعده‌های مالی فدراسیون فوتبال، ابتدا «سپاهان» و «ذوب آهن» را به حضور در لیگ بانوان ترغیب کرد اما هر دو باشگاه خیلی زود کنار کشیدند و میلی برای حضور خود نشان ندادند. دلیل آن واضح است؛ وقتي قوانین به خوبی اجرا نمی‌شوند، وعده‌ها عملی نمي‌شوند، مسابقات حتي از طريق دوربين‌هاي تلويزيوني ضبط هم نمي‌شود چه برسد به پخش، هر تيمي هر وقت دوست دارد از ليگ كناره‌گيري مي‌كند و هزار و يك دليل ديگر ، طبيعي است كه تيم‌ها ترجيح بدهند وقت و پول خود را براي تيم‌داري در بخش بانوان هزينه نكنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.