انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 50311 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۵ - 09:15
سهم فراکسیون‎ امید و ولایی در مخالفت‌ و موافقت‌ با وزرا

سهم فراکسیون‎ امید و ولایی در مخالفت‌ و موافقت‌ با وزرا

با فعال‌ترین نمایندگان در جریان بررسی کابینه‌دوازدهم آشنا شوید | پدیده نوظهور «مخالف‌نما»!

قانون-با فعال‌ترین نمایندگان در جریان بررسی کابینه‌دوازدهم آشنا شوید | پدیده نوظهور «مخالف‌نما»!

به گزارش قانون به نقل از خبرآنلاین،  اولین نتیجه آزمون همکاری مشترک پاستور و بهارستان، بررسی صلاحیت و برنامه‎های اعضای کابینه دوازهم بود که تکلیف 16 وزارتخانه روشن شد؛ البته این پنج روز آمار دیگری هم داشت.
 هر دوره‎ای از مجلس یک سهمیه برای انتخاب وزرا دارد. مجلس دهم نیز از 24 تا 29 مرداد به انتخاب وزرای کابینه دوازدهم پرداخت و از 17 وزیر معرفی شده تکلیف 16 وزارتخانه را مشخص کردند.

ارائه میانگین 220 رای به هر وزیر پیشنهادی حکایت از این دارد که این بار همسوترین دوره مجلس و دولت است. در مقابل 69 نطق موافق، فقط 44 نطق مخالف در ایام بررسی برنامه ها و صلاحیت اعضای کابینه ایراد شد و این نشان می دهد که نمایندگان رضایت بیشتری نسبت به کابینه دارند.

در این میان فراکسیون های سیاسی مجلس نیز میدان دار بودند؛ به گونه ای که فراکسیون مستقلین با 28 نطق موافق بیشترین همراهی را با دولت داشت و البته در تعداد مخالفت ها نیز کم تعداد ظاهر نشدند و در مخالفت ها با 16 نطق مخالف در میزان مخالفت ها با فراکسیون اصولگرایان که جناح رقیب دولت محسوب می شود، برابر بودند.

فراکسیون امید نیز با 27 نطق موافق رضایتش را از کابینه دوازدهم اعلام کرد و در مخالفت ها نیز با 12 نطق نشان داد نارضایتی اش کمتر از دو فراکسیون دیگر است.

نقش آفرینی زنان در دوازدهمین کابینه

لابی فراکسیون زنان در ایام بررسی صلاحیت‎ها و برنامه‎های کابینه دوازدهم کمتر از دیگر فراکسیون‎های مجلس نبود. انتظاری که از فراکسیونی با 17 عضو که رکورددار تعداد زنان به نسبت ادوار گذشته است، می‎رفت. در صحن علنی مجلس نیز آنها از 69 نطق موافق توانستند پنج بار تریبون را در اختیار بگیرند و از 44 نطق مخالف، سه بار صدای زنان از بلندگوهای مجلس به گوش رسید.

از میان 17 زن مجلس هفت نفر توانستند نطق خود را در قالب موافق و مخالف ایراد کنند؛ یعنی 41 درصد از اعضای فراکسیون زنان در روزهای بررسی کابینه دوازدهم پشت تریبون قرار گرفتند و از 113 نطق 8 نطق یعنی 7.07 درصد سهم زنان شد.

زهرا ساعی، فریده اولادقباد، حمیده زرآبادی، زهرا سعیدی، طیبه سیاوشی، خدیجه ربیعی و فاطمه ذوالقدر از جمله نمایندگانی بودند که در مقام موافق و مخالف صحبت کردند. البته فاطمه حسینی، فاطمه سعیدی، هاجر چنارانی، پروانه سلحشوری، سهیلا جلودارزاده، ناهید تاج الدین، معصومه آقاپور، سمیه محمودی و پروانه مافی شانس صحبت کردن به دست نیاوردند.

موافقت اهل سنت با دولت

نمایندگان اهل تسنن مجلس نیز که در بزنگاه انتخابات حمایت یکپارچه خود را از ریاست جمهوری حسن روحانی اعلام کردند؛ بعد از معرفی وزرای پیشنهادی مهمترین انتقادشان درباره عدم استفاده از ظرفیت اهل تسنن در کابینه بود. با وجود این، آنها در ایام بررسی کابینه در مجلس باردیگر ردای حمایت به تن کردند؛ به صورتی که از 69 نطق موافق 9 بار از وزرای دولت دوازدهم دفاع کردند و البته از 44 نطق مخالف نیز هفت بار در مخالفت با وزرا سخنرانی کردند.

به این ترتیب از مجموع 113 نطق موافق و مخالف حدود 14 درصد نطق‌ها توسط نمایندگان اهل تسنن ایراد شد. از 22 نماینده اهل سنت، 9 نفر -یعنی 63 درصد اعضای فراکسیون اهل تسنن- فرصت به دست آوردند تا نظراتشان درباره کابینه را از بلندگوی مجلس به گوش دولت و مردم برسانند.

سهم استان‎ها در بررسی کابینه دوازدهم

استان تهران به عنوان پرجمعیت ترین استان کشور بیشترین کرسی را در مجلس در اختیار دارند و  بیشتر ناطقین در جریان بررسی کابینه دوازدهم نیز از این استان بودند. نمایندگان تهرانی 10 بار در موافقت و سه بار در مخالفت با وزرا صحبت کردند.

بعد از استان تهران این مجمع نمایندگان استان گیلان و همینطور آذربایجان غربی بودند که طلایه دار استفاده از تریبون مجلس در 5 روز بررسی کابینه دوازدهم بودند و هر دو 8 بار تریبون مجلس را در اختیار گرفتند.

محبوب ترین و پرانتقادترین وزرا

اگر معیار محبوب بودن و پر انتقادترین وزرای پیشنهادی را تعداد نطق‎های موافق و مخالف آنها در مجلس قرار دهیم، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و مسعود سلطانی‎فر وزیر ورزش از محبوب‌ترین وزرا در میان نمایندگان بودند. چراکه نه تنها هیچ مخالفی در مخالفت با آنها صحبت نکرد بلکه رکورد بیشترین موافق نیز به نام حاتمی ثبت شد و  پنج نفر در دفاع از او پشت تریبون قرار گرفتند.

درمقابل اما، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و حبیب الله بیطرف وزیر نیرو در کم اقبالی با یکدیگر رقابت می کردند و در مورد هر دو چهار نماینده به عنوان مخالف صحبت کردند. ابا وجود آنکه به نظر می رسید محمود حجتی با دو نطق موافق وضعیت نامناسب تری نسبت به بیطرف با چهار نطق موافق داشته باشد، اما در نهایت این وزیر نیرو بود که از همراهی با دولت دوازدهم بازماند.

پدیده نوظهور "مخالف نما"!

در جریان بررسی کابینه دوازدهم در مجلس، پدیده نوظهوری به نام "مخالف نما" بروز یافت؛ به معنی موافق صحبت کردن در پوست مخالف! این عبارت درباره نمایندگانی به کار برده می‎شد که در نوبت مخالفت با وزیری وقت می گرفتند اما در موافقت با او صحبت می کردند. بارها و بارها در ایام یاد شده نسبت به این موضوع اعتراض شد.

" باید فکری به حال این مخالف‌نماها کرد. عده‌ای در مخالفت شعر خواندند و برخی از حوزه انتخابیه‌شان گفتند. سایت‌ها هم برخی مسائلی را منعکس کردند که موجب وهن مجلس است." این تذکری بود که مصطفی کواکبیان آن را در صحن علنی مجلس مطرح کرد و مسعود پزشکیان نیز در پاسخ گفت: کسانی که به عنوان مخالف و موافق صحبت می‌کنند، ابتدا ثبت‌نام می‌کنند و هر کس قرعه به نامش درآمد به عنوان مخالف و موافق حرف می‌زند، اما اینکه چارچوب مخالفت و موافقت چه باشد موضوعی است که خود نمایندگان باید مراعات کنند.

البته این اعتراض تنها گلایه کواکبیان نبود و در همین راستا نماینده نجف آباد هم که دل پری از این رویکرد داشت به خبرآنلاین گفت: گاهی نمایندگانی که مخالف برخی وزرا ثبت نام کرده بودند وقتی پشت تریبون قرار می گرفتند در موافقت با وزیر صحبت می کردند و بعضا به تجمید و تملق گویی می پرداختند. برخی موافقان نیز از حد گذرانده بودند و تملقاتی می گفتند که اساسا در شان نماینده‎ها نبود.

او با تاکید بر اینکه باید اگر مخالفتی مطرح می شود، مخالفتی جدی باشد، گفت: هرچند برخی نمایندگان به خوبی مخالفت خود را مطرح کردند اما از آنجایی که عمده مخالفت ها با وزرا بدون مطالعه بود، می توان گفت آنهایی که در مقام مخالف پشت تریبون آمدند بیشتر مخالف نما بودند تا مخالف واقعی!

اینکه چرا شاهد پدیده "مخالفت نما"یی در مجلس بودیم، سوالی بود که نمایندگان در پاسخ به خبرآنلاین به تبیین آن پرداختند. ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این رابطه می گوید: اکثر نمایندگان برای منطقه خود مطالباتی دارند که این مطالبات با نظر دولت و همراهی او انجام می شود؛ از این رو نمایندگان برای جلب نظر دولت ترجیح می دهند در قالب موافق صحبت کنند؛ حتی اگر مخالف باشد.

جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت نیز گفت: نمایندگان در این دور از مجلس همسویی بیشتری با دولت داشتند و به همین دلیل است که از آن نطق ها و جنجال های دور قبل فاصله گرفته شده است.

دغدغه دیده شدن 

پخش زنده جلسات علنی مجلس برای  بررسی کابینه دوازدهم از صدا و سیما، برای نمایندگان به ویژه نمایندگان شهرهای کوچکتر دغدغه ای مضاعف ایجاد کرده بود؛ چراکه اغلب مردم حوزه انتخابیه‎شان به جعبه جادو چشم دوخته بودند تا شاهد عملکرد وکیلشان در مجلس باشند. اما از آنجایی که اصولا زمان اجازه نمی دهد تا همه نمایندگان بتوانند صدای خود را از بلندگوی مجلس مخابره کنند، طبق آئین نامه باید قرعه کشی انجام می‎شد تا اسامی موافقین و مخالفین به قید قرعه انتخاب می شدند.

در روزهای بررسی کابینه یکی از بیشترین تذکرهایی که به گوش رسید بحث بر سر همین موضوع بود؛ نمایندگان بسیاری تذکر دادند و از هیات رئیسه خواستند برای مردم توضیح دهند که اگر آنها صحبت نمی کنند دلیل بر کم کاری نیست، بلکه فقط قرعه به نامشان نیفتاده است.

همین موضوع موجب شد تا علاوه بر توضیحات چندباره علی لاریجانی، مسعود پزشکیان نیز اعلام کند: این روزها از شهرستان ها با نمایندگان تماس می گیرند و می پرسند که چرا به عنوان مخالف و موافق وزیران پیشنهادی حرف نمی زنید. لازم است توضیح داده شود که صحبت به عنوان مخالف و موافق وزیر پیشنهادی بر اساس قرعه کشی انجام می گیرد، این طور نیست که هر کس بتواند در این راستا صحبت کند. ممکن است نام برخی نمایندگان در قرعه کشی بیرون نیاید. بنابراین، انتظار نداشته باشید که همه نمایندگان به عنوان مخالف یا موافق صحبت کنند.

در جدول ذیل با اسامی، گرایش‎های فراکسیونی و حوزه‎های انتخابیه 113 نماینده‎ای که در ایام بررسی کابینه نطق کردند، آشنا شوید:
  

اسامی وزرا

نمایندگان موافق/فراکسیون/حوزه انتخابیه/استان

نمایندگان مخالف/فراکسیون/حوزه انتخابیه/استان

 

 

 

کلیات کابینه دوازدهم

محمدرضا عارف/ رئیس فراکسیون امید/ تهران
مصطفی کواکبیان/ امید/ تهران
زهرا ساعی/ امید/ تبریز/ آذربایجان‌شرقی
یوناتن بت کلیا/ مستقلین/ آشوریان و کلدانی‌ها
بهروز نعمتی/ مستقلین/ تهران
نبی هزارجریبی/ مستقلین/ اهل‌سنت/ گرگان/ گلستان
مهرداد بائوج‌لاهوتی/ مستقلین/ لنگرود/ گیلان
احمد همتی/ امید/ مهدی‌شهروسرخه/ سمنان
احمدی‌لاشکی/ مستقلین/ نوشهر و چالوس/ مازندران

محمدرضا صباغیان/ ولایی/ مهریزوبافق/ یزد
مجتبی ذوالنوری/ ولایی/ قم
حمیدرضا فولادگر/ ولایی/ اصفهان
محمدحسین فرهنگی/ ولایی/ تبریز/آذربایجان‌شرقی
محسن کوهکن/ ولایی/ لنجان/ اصفهان
محمدجواد ابطحی/ ولایی/ خمینی‌شهر/ اصفهان
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه/ ولایی/ اسلام‌آبادغرب
سيدجواد حسيني‌كيا/ ولایی/ سنقروکلیایی

 

۱-سیدمحمد بطحایی
وزیر آموزش و پرورش

فرهاد تجری/ مستقلین/ قصرشیرین/ کرمانشاه
محمد بیرانوندی/ امید/خرم‌آباد/ لرستان
ولی‌الله داداشی/ مستقلین/ آستارا/ مازندران
جبار کوچکی‌نژاد/ ولایی/ رشت/ گیلان

قاسم جاسمی/ ولایی/ کرمانشاه
محسن بیگلری/ مستقلین/ اهل‌سنت/ سقز و بانه/ کرمانشاه

۲-محمدجواد آذری‌جهرمی
وزیر ارتباطات و فناوری

حسین افضلی/ مستقلین/ اقلید/ فارس
رمضانعلی سبحانی‌فر/ مستقلین/ سبزواروجغتای/ خراسان‌رضوی

نادر قاضی پور/ ولایی/ ارومیه/ آذربایجان‌غربی
حمیده زرآبادی/ امید/ قزوین

 

۳-سیدمحمود علوی
وزیر اطلاعات

عزیز اکبریان/ مستقلین/ کرج/ البرز
نادرقاضی پور/ ولایی/ ارومیه/ آذربایجان‌غربی
علاءالدین بروجردی/مستقلین/ بروجرد/ لرستان
محمدحسین قربانی/ مستقلین/ آستانه‌اشرفیه/ گیلان

محمدقسیم عثمانی/ امید/ اهل‌سنت/ بوکان/ آذربایجان‌غربی
کاظم دلخوش/ مستقلین/ صومعه‌سرا/ گیلان
علی مطهری/ امید/ نهران

۴-مسعود کرباسیان
وزیر اقتصاد و دارایی

فریده اولادقباد/ امید/ تهران
کمال الدین شهریاری/ مستقلین/ دشتی و تنگستان/ بوشهر
عبدالحمید خدری/ مستقلین/ بوشهر

هادی بهادری/ امید/ اهل‌سنت/ ارومیه/ آذربایجان‌غربی
رسول خضری/ مستقلین/اهل‌سنت/ سردشت/ آذربایجان‌غربی

 

۵-حسن قاضی‌زاده‌هاشمی
وزیر بهداشت و درمان

احمد بیگدلی/ امید/ خدابنده/ زنجان
مرتضی صفاری نطنزی/ مستقلین/ نطنز و قمصر/اصفهان
مرتضی خاتمی/ ماهنشان و ایجرود/ زنجان
غلامرضا تاجگردون/ امید/ گچساران/ کهکیلویه‌وبویراحمد

احمد علیرضابیگی/ ولایی/ تبریز/ آذربایجان‌شرقی
ولی ملکی/ مستقلین/ مشگین‌شهر/ اردبیل

۶-علی ربیعی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

فرید موسوی/ امید/ تهران
محمود شاه‌نشین/ امید/ ملارد/ تهران
محمدصادق حسن‌جوریانی/ مستقلین/ رشت/ گیلان

فرج‌الله رجبی/ امید/ شیراز/ فارس
امیر خجسته/ مستقلین/ همدان

 

۷-محمود حجتی
وزیر جهادکشاورزی

شهباز حسن‌پور/ مستقلین/ سیرجان/ کرمان
رسول خضری/ مستقلین/ اهل‌سنت/ سردشت/ آذربایجان‌شرقی
جلال محمودزاده/ ولایی/ اهل‌سنت/ مهاباد/ آذربایجان‌غربی

سیداحسن علوی/ مستقلین/ اهل‌سنت/ سنندج/ کردستان
مهرداد بائوج‌لاهوتی/ مستقلین/ لنگرود/گیلان
صدیف بدری/ ولایی/ اردبیل
محمد حسینی/ مستقلین/ تفرش و آشتیان/ مرکزی

 

۸-علیرضا آوایی
وزیر دادگستری

محمد کاظمی/ امید/ ملایر/ همدان
اکبر رنجبرزاده/ ولایی/ اسدآباد/ همدان
فرهاد تجری/ مستقلین/ قصرشیرین/ کرمانشاه
حسن بهرام نیا/ ولایی/ خرم‌آباد/ لرستان

محسن بیگلری/ مستقلین/ اهل‌سنت/ سقز و بانه/ کردستان

 

۹-امیر حاتمی
وزیر دفاع

شهروز برزگر/ مستقلین/ سلماس/ آذربایجان‌غربی
احمد امیرآبادی/ ولایی/ قم
جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی/ امید/ اهل‌سنت/ تربت‌جام/ خراسان‌رضوی
امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی/ ولایی/ مشهد/ خراسان‌رضوی
عبدالرضا عزیزی/ مستقلین/ شیروان/ خراسان‌شمالی

 

 

بدون مخالف

۱۰-عباس آخوندی
راه و شهرسازی

قرجه طیار/ امید/ اهل‌سنت/ گنبدکاووس/ گلستان
رحیم زارع/ ولایی/ آباده/ فارس

محمود صادقی/ امید/ تهران
علی بختیار/ امید/ بافت/ کرمان

۱۱-محمدجواد ظریف
وزیر امورخارجه

بهرام پارسایی/امید/شیراز/فارس
طیبه سیاوشی /امید/ تهران
زهرا ساعی/امید/ تبریز/آذربایجان شرقی

محمدعلی پورمختار/ ولایی/ کبودرآهنگ/همدان
محمدجواد ابطحی/ ولایی/ خمینی‌شهر/اصفهان

۱۲-عبدالرضا رحمانی‌فضلی
وزیر کشور

فریده اولادقباد/ امید/ تهران
مسعود گودرزی/ امید/ ممسنی/ فارس
شهاب نادری/ اهل سنت/ ولایی/ پاوه/ کرمانشاه

علي اسماعيلي/ مستقلین/ نماينده نورومحمودآباد/ مازندران
زهرا سعیدی‌مبارکه/ مستقلین/ مبارکه/ اصفهان

 

۱۳-محمد شریعتمداری
وزیر صنعت، معدن و تجارت

سیدمهدی مقدسی/ مستقلین/ سبزوار/ خراسان‌رضوی
علی ابراهیمی/ امید/ شازند/ سمنان
حسن بهرام‌نیا/ ولایی/ خرم‌آباد/ لرستان
رسول خضری/ مستقلین/ اهل‌سنت/ سردشت/ آذربایجان‌شرقی

شهباز حسن‌پور/ مستقلین/ سیرجان/ کرمان
احمدعلی کیخا/ امید/ اهل‌سنت/ زابل/ سیستان‌وبلوچستان

 

۱۴-بیژن نامدارزنگنه
وزیر نفت

مهرداد بائوج‌لاهوتی/ مستقلین/ لنگرود/ گیلان
قاسم احمدی‌لاشکی/ مستقلین/ نوشهروچالوس/ مازندران
شهاب نادری/ ولایی/ اهل سنت/ پاوه/ کرمانشاه
اسدالله قره‌خانی/ ولایی/ علی‌آباد کتول/ گلستان

هدایت‌الله خادمی/ مستقلین/ ایذه و باغملک/ خوزستان
سیدمحمدجواد ابطحی/ ولایی/ خمینی‌شهر/ اصفهان
احمد محمدی‌انارکی/ امید/ رفسنجان/ کرمان

 

۱۵-حبیب‌الله بیطرف
وزیر نیرو

محمد فیضی/ امید/ اردبیل
شهاب‌الدین بیمقدار/ امید/ تبریز/ آذربایجان‌شرقی
محسن علیجانی‌زمانی/ امید/ تهران
حسین امیری‌خامکانی/ امید/ زرند و کوهبنان/ کرمان

جلیل مختار/ مستقلین/ آبادان/ خوزستان
نادر قاضی‌پور/ ولایی/ ارومیه/ آذربایجان‌غربی
هادی قوامی/ مستقلین/ اسفراین/ خراسان‌شمالی
سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی/ امید/ یزد

۱۶-سیدعباس صالحی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

سیده‌فاطمه ذوالقدر/ امید/ تهران
علیرضا ابراهیمی/ امید/ شازند/ سمنان
سیدعلی ادیانی‌راد/ ولایی/ قائم‌شهر/ مازندران
جمشید جعفرپور/ ولایی/ لارستان/ فارس

محمود صادقی/ امید/ تهران
قاسم میرزایی‌نکو/ امید/ دماوند/ تهران
خدیجه ربیعی/ مستقلین/ بروجن/ چهارمحال‌وبختیاری


۱۷-مسعود سلطانی‌فر
وزیر ورزش و جوانان

قرجه طیار/ امید/ اهل‌سنت/ گنبدکاووس/ گلستان
محمدمهدی برومندی/ مستقلین/ مرودشت‌وپاسارگاد/ فارس
محمد قمی/ امید/ پاکدشت/ تهران
محمدحسین قربانی/ مستقلین/ آستانه‌اشرفیه/ گیلان

 

 

بدون مخالف 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.