انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 50485 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۶ - 12:06
امید جمنا به بقا
اعضاي جبهه مردمي انقلاب همچنان به دنبال نقش‌آفريني‌‌هاي سياسي هستند

امید جمنا به بقا

بايد منتظر ماند و ديد كه آيا جمنا مانند جبهه يكتا كه در گذشته، در جبهه اصولگرايي تشكيل شد، منحل مي‌شود يا متفاوت از آن‌ها عمل مي‌كند و در دو انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري آتي نيز حرفي براي گفتن دارد

قانون-مسعود نصرآبادي

سيدمحمد حسيني، عضو شوراي مركزي جبهه مردمي انقلاب در جديدترين اظهارنظر خود اعلام كرد كه جمنا درصدد آن است كه تمامي گروه‌ها و افراد را كنار يكديگر جمع كند. گروه‌هاي مشابه جمنا در گذشته نيز تحت لواي اصولگرايي تشكيل شدند، ولي چون ساختار منسجمي نداشتند فعاليت‌شان تنها محدود به همان دوره انتخابات شد و پس از مدتي منحل و همچون موسمي موقت به خاطرات سپرده شدند. اما پيگيري‌ها و اظهارات افراد عضو جمنا به نظر نشان از جديت آن‌ها براي ادامه فعاليت دارد و اصرار آن‌ها بيش از پيش به جبران شكست‌هاي گذشته معطوف شده است. بايد منتظر ماند و ديد كه آيا جمنا مانند جبهه يكتا كه در گذشته، در جبهه اصولگرايي تشكيل شد، منحل مي‌شود يا متفاوت از آن‌ها عمل مي‌كند و در دو انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري آتي نيز حرفي براي گفتن دارد. در همين راستا به سراغ شخصيت‌هاي مختلف از جناح اصولگرا رفتيم تا نظر آن‌ها را در اين‌باره جويا شويم.

هيچ اميدي به جمنا نيست

ابوالقاسم رئوفيان، سخنگوي جبهه ايستادگي ايران اسلامي درباره اظهارات حسيني واكنش نشان داد و گفت: در جواب دوست خوبم، بايد بگويم آزموده را آزمودن خطاست. در انتخابات گذشته آقاي حسيني و همفكران‌شان با سياستي كه اعمال كردند، متاسفانه هيچ اميدي را براي قاطبه اصولگرايان باقي نگذاشتند. آن‌ها در مسيري گام برنداشتند، كه به طور طبيعي جبهه‌‌هاي تازه تاسيس در زمان پيدايش خود در آن حركت مي‌كنند. بعد از تشكيل نيز با روش‌هاي منسوخ شده و شيوه‌هايي كه در گذشته بارها تجربه شده و نتيجه نداده در عرصه انتخابات قدم گذاشتند. عملكرد نامطلوب آن‌ها به جبهه بزرگ اصولگرايان ضربه وارد كرد. در انتخابات گذشته هرچه جلوتر رفتند، زاويه مباني تفكر ‌‌‌آن‌ها با مباني فكري اصولگرايان بيشتر شد. افكار آ‌ن‌ها روز به روز با اصولگرايي حقيقي بيشتر فاصله گرفت، به گونه‌اي كه در اواخر ديگر اميدي به بازگشت آن‌ها به مسير اصلي ديده نمي‌شد. مگر اينكه در آينده تجديد نظري در ساختار آن صورت بگيرد، البته نه با اين افراد كه ما تحت عنوان شخصيت حقيقي مي‌بينيم، چه آن‌هايي كه در صف مقدم بودند و چه ‌آن‌هايي كه در پشت صحنه مهندسي مي‌كردند. آن‌ها نيز مشخص بود عقبه‌شان به كجا مي‌رسد. اين افراد كساني‌ بودند كه در گذشته نيز موجبات شكست اصولگرايي را فراهم كرده بودند. با اين افراد ادعاي آقاي حسيني هيچ‌گاه به اثبات نخواهد رسيد. من نصيحتي به آقاي حسيني دارم و آن اين است كه رنج خود مي‌بري و زحمت ما مي‌داري. بهتر است اين مجموعه كركره خودش را پايين بكشد و اجازه دهند افرادي كه روش اعتدال دارند و قواعد بازي در عرصه سياست را بلد هستند، جلو بيايند و پا در عرصه سياسي بگذارند. به نظر بنده جبهه اصولگرايي نياز به بازسازي دارد تا چهره مخدوش و چروكيده خود را به يك چهره قابل قبولي تبديل كرده و بتواند تمامي طيف‌هاي اصولگرايان را در محدوده خود جاي دهد و با كمك آن‌ها در نزديك‌ترين انتخابات كه انتخابات مجلس است موفق عمل كند. اگر در دو انتخابات آينده تجديدنظري در ساختار اين جبهه صورت نگيرد، بي‌شك نتايج عملكرد آن‌ها در آينده مثبت نخواهد بود. رفتار آقايان در انتخابات گذشته قابل توجيه نيست. آن‌ها طعم تلخ شكست را در ذائقه هواخواهان اصولگرايي ريختند و به گفته‌هاي هيچ كس نيز توجهي نكردند. آن‌ها فكر كردند، كه آنچه بريدند و دوختند و به قامت جبهه بزرگ اصولگرايي كردند، زيبنده است در حالي كه چنين نبود.

افراد پشت پرده جمنا، موفق نخواهند شد

در ادامه، گفت‌وگويي با حسن بيادي، سياست‌مدار اصولگرا و دبيركل جمعيت آبادگران جوان داشتيم كه او نيز نظري مشابه رئوفيان نسبت به ساختار جمنا بيان كرد و اعلام داشت كه شكست‌هاي سريالي اصولگرايان نه در اين مباحث بلكه در مباحث عميق‌تر و عملكرد گذشته افراد ريشه دارد. با اسم عوض كردن، ماهيت تغيير نخواهد كرد. اين درس را ما از گذشته گرفته ايم. آن‌ها در سه انتخابات گذشته شكست سختي خوردند. به نظر من افراد پشت پرده جمنا، موفق نخواهند شد كه اين حركت را به سرمنزل غايي خود برسانند. هر حركت آن‌ها منجر به شكست مي‌شود، چرا كه اقدامات آن‌ها چيزي جز تفرقه براي اصولگرايان به بار نياورد. آن‌ها نه در جهت اجماع همه طيف‌هاي اصولگرايي بلكه در جهت عميق كردن اختلافات حركت كردند. تماميت‌خواهي گروه خاص در جمنا سبب شد، چيزي جز شكست نصيب‌شان نشود. حتي در انتخابات شوراهاي 92 نيز كه 50 درصد كرسي‌هاي شورا را به‌دست آوردند، به نوعي عملكرد آن‌ها معني‌اي جز شكست نداشت. جبهه مردمي به صورتي درآمده كه هيچ گروه اصيل اصولگرايي به آن توجه ندارد، مگر برخي باندهاي متصل به قدرت و ثروت كه آن‌ها نيز با توجه به منافعي كه دارند به جبهه مردمي انقلاب نزديك شده اند. اميدوارم درس شكست گذشته براي آن‌ها عبرت شود و جمنا بتواند با تجديدنظر در عملكرد خود، سريال شكست‌‌ها را براي اصولگرايي به پايان برساند.

بايد مراقب باشيم كه تفرقه بين ما ايجاد نشود

اما محمد تقي رهبر، نماينده سابق مجلس و امام جمعه اصفهان كه از اعضاي اين جبهه به حساب مي‌آيد، اظهارات متفاوتي با ساير شخصيت‌ها بيان كرد و با خوش‌بيني نسبت به آينده اين گروه اظهار داشت: اجماع همه گروه‌ها، در قالب حركتي كه به سمت وحدت رويه پيش بروند، امر بسيار پسنديده‌اي است. در اصل، وحدت توصيه دين و قرآن است. بنابراين كليت وحدت، مطلوب همگان است و بنا داريم اين حركت را پيش ببريم. به نظر من همين حركت مثبت گذشته كه خود را در انتخابات نشان داد بسيار سازنده است. با تمام تبليغاتي كه عليه جمنا بود، باز مي‌بينيم كه كانديداي جمنا 16 ميليون راي كسب كرد و اين يك موفقيت بزرگ براي گروه جبهه مردمي انقلاب است. انتظار نداشتيم جبهه مردمي انقلاب در بار اول به هدف خود كه كسب كرسي رياست جمهوري است، برسد ولي با تمام جوسازي جناح رقيب، نتيجه‌ مطلوبي به‌دست آمد. 16ميليون راي آن هم براي بار اول بسيار نتيجه مناسبي بود، بد نيست بدانيم كه دولت‌هاي ما بيشتر مواقع دو دوره‌اي بودند و دولت‌هاي اول چون روي غلتك هستند و براي پيشبرد اهداف‌شان به زمان بيشتري نياز دارند، نسبت به دور قبل خودشان راي بيشتري ‌مي‌آورند. بدون تعصب، واقع بينانه بگويم كه حركت جمنا در انتخابات گذشته، وقتي توانست تمامي اصولگرايان را زير يك سقف بياورد، حركت مثبتي بوده است. دنيا به آخر نرسيده است و بايد به حركت خود در چارچوب نظام و رهبري ادامه بدهيم . براي دو انتخابات آينده مجلس و رياست جمهوري نيز بسيار زود است كه از الان پيش بيني‌‌‌اي كنيم. براي ما در گذشته جالب نبود كه ببينيم در انتخابات مجلس، چهره‌هاي شاخص اصولگرايي به‌عنوان نماينده تهران به مجلس راه پيدا نكنند. اگر برنامه ريزي مناسبي صورت بگيرد، بي‌شك در انتخابات آينده شاهد حضور چهره‌هاي مطرح اصولگرايي در مجلس خواهيم بود. سياست، فراز و فرود بسياري دارد، جداي از اينكه همه ما برادر و زير يك پرچم هستيم ولي رقابت سياسي همواره وجود دارد. اگر اين حركت ادامه‌دار شود، به نظر من مي‌توانيم در آينده اميدوار باشيم چراكه عملكرد و تجربه گذشته نشان داده، اين اميد دور از واقعيت نيست. بايد مراقب باشيم كه تفرقه بين ما ايجاد نشود، بايد افكار به‌هم نزديك شود و بيش از هرچيز مشتركات، محور ما قرار بگيرد. حال اگر پاره‌اي سلايق متفاوت نيزوجود دارد اين سلايق نبايد به شكل اختلاف سردربياورد و زمينه‌ساز مشكلات در آينده جمنا شود. گروه‌ها بايد همه در يك جبهه واحد عمل كنند و با مشاركت جمعي، موفقيت‌هاي پي‌درپي را در آينده براي اصولگرايان به ارمغان بياورند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.