انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 52286 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۱۹ - 18:03
قیمت‌های اجاره مسکن کاهش یافت

قیمت‌های اجاره مسکن کاهش یافت

مشاهدات میدانی از سطح شهر نشان می‌دهد التهابات و هیجانات حاصل از کاهش سود سپرده بر بازار اجاره مسکن که به کمیاب شدن فایل های رهن کامل منجر شده بود، فروکش کرده است.

قانون- مشاهدات میدانی از سطح شهر نشان می‌دهد التهابات و هیجانات حاصل از کاهش سود سپرده بر بازار اجاره مسکن که به کمیاب شدن فایل های رهن کامل منجر شده بود، فروکش کرده است.

به گزارش قانون به نقل از مهر، بازار اجاره مسکن پس از یک دوره افزایش قیمت ها که نوعی پاسخ هیجانی به کاهش سود سپرده های بانکی بود، بار دیگر پس از دستیابی به آرامش، به قیمت های قبل از کاهش نرخ سود سپرده بازگشت. 

بر اساس مشاهدات میدانی در پی تغییر نرخ سود سپرده برخی مالکان در پی افزایش اجاره بها و حذف یا کاهش شدید ودیعه (پول پیش) بودند که تا مدتی نیز توانستند نبض بازار را به دست بگیرند. با این حال پس از آنکه طبق آمارها تغییر چندانی در حجم و مقدار سپرده های بانکی ایجاد نشد و بازارهای موازی مسکن از قبیل ارز، طلا، اوراق بهادار و سهام نیز نتوانستند جذابیتی برای سرمایه گذاران ایجاد کنند، بار دیگر نرخ اجاره بها به مقادیر قبلی بازگشته است هرچند که باز هم برخی مالکان و موجران در زمینه رهن کامل با کمی وسواس تصمیم می گیرند.

در این زمینه، محمد باستانی، از فعالان بازار مسکن می گوید: تغییرات ایجاد شده در نرخ سود سپرده ها در انتهای فصل گرم بازارهای زودبازده همچون مسکن و ارز و طلا و در آستانه فصل بازگشایی مدارس اتفاق افتاد که همه این عوامل در کاهش التهابات بازار مؤثر بوده است، ضمن اینکه ایام عزاداری ماه محرم و صفر نیز در بیشتر مواقع به سکون بازار می انجامد و این عوامل در کنار هم در بازگشت قیمت اجاره بهای مسکن به نرخ های ابتدای تابستان بی تأثیر نیستند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با اتمام ایام عزاداری در ماه انتهایی پاییز، مجددا شاهد افزایش قیمت اجاره مسکن خواهیم بود یا خیر؟ احتمال وقوع چنین اتفاقی را بسیار بعید می داند و می گوید: به خصوص که اولا امسال افزایش بیشتر از کشش بازار را در بخش اجاره بها شاهد بودیم و ثانیا نیمه دوم سال زمان جابه جایی ها نیست و مالکان معمولا با مستأجران خود در این ایام در زمان سررسید قراردادها، با همان نرخ رشد ۱۰ درصد قیمت ها تمدید می کنند.

مشاهدات میدانی از سطح بنگاه های املاک مشاوران پایتخت نشان می دهد با توجه به زمزمه های افزایش تسهیلات خرید مسکن، بسیاری از افرادی که با فرمول «وام به اضافه آورده شخصی به اضافه رهن کامل» به دنبال خانه دار شدن هستند، در حال حاضر از وضعیت موجود مبنی بر کاهش تمایل برخی موجران به واگذاری ملک به صورت رهن کامل بهره برده اند و میزان خرید و فروش مسکن از این طریق افزایش یافته است.

بنابراین وجود این رقابت نه چندان مشهود بر سر مستأجر با پول پیشِ بالا، در بازگشت قیمت اجاره بها به نرخ پیش از دوره هیجانیِ ناشی از کاهش نرخ سود سپرده بی تأثیر نیست.

به عنوان نمونه نرخ اجاره بها در محلات گران قیمت ستارخان شامل برق آلستوم، پاتریس لومومبا و شهرآرا که در زمستان سال گذشته به یک و نیم میلیون تومان در هر متر مربع رسیده بود، در اوایل تابستان سال جاری به حدودا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برای اجاره آپارتمان افزایش یافت که در هفته های گذشته برخی موجران تلاش داستند آن را به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برسانند ولی با توجه به استقبال نکردن مستأجران و کشش نداشتن بازار در خصوص اخذ چنین مبالغی، در حال حاضر قیمت ها به همان مبالغ ابتدای سال یا حتی کمتر و متری یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای اجاره یک دستگاه آپارتمان کاهش یافته است.

گفتنی است تغییرات قیمتی اجاره بها و کاهش مبالغ ودیعه مسکن، در محلات پر مخاطب و مورد پسند شهروندان تهران واقع شد وگرنه در محلات میانی و ارزان تر پایتخت حتی در دوره اعمال کاهش سود سپرده ها نیز تغییری در قیمت ها ایجاد نشد.

اقتصاددانان علت این رخداد را حاکم بودن رکود بر بازار عنوان کرده و می گویند: عدم استقبال سپرده گذاران بانکی از بازارهای موازی و باقی ماندن سرمایه های سرگردان در بانک ها به شکل سپرده ولو با سود ۱۵ درصد، نشان دهنده نبود رونق و سود مورد تقاضای مردم در بخش تولید، ساخت و ساز یا مسکن است.

همچنین برخی جمعیت شناسان تمدید قراردادهای سپرده بانکی مردم در بانک ها را در تغییرات جمعیتی کلان شهرها به خصوص مهاجرت معکوس در پی افزایش هزینه های زندگی در این شهرها جست وجو می کنند. به خصوص که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال روند کاهشی تعداد ازدواج ها تغییر محسوسی نداشته و همچنان شاهد کم شدن تمایل جوانان کمتر از ۳۰ سال به ازدواج و در نتیجه کاهش تقاضای اجاره مسکن در شهرهای بزرگ خواهیم بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.