انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قانون بچه‌ها
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
درخواست انتشار روزنامه اي مثل «قانون بچه ها»
تصویرگران و توجه به دنیای کودکانه مخاطبان
پیگیر پرونده‌ معترضان به حجاب هستیم
قانون بچه ها/کودکان را با مخاطرات جامعه آشنا کنیم
قانون بچه ها/با قصه گویی به زبان مادری، در حفظ اصالت‌های‌مان بکوشیم
قانون بچه‌ها/د‌ستيابي به آرزوهای رنگی کود‌کان با کلاف‌های بافتنی
قانون بچه ها/کودک آزاری جنسی را جدی بگیریم
قانون بچه ها/در مدارس طبیعت، پرورش مقدم بر آموزش است
قانون بچه ها/تصورات کودکی داستان زندگی ما را تشکیل مي‌دهند
قانون بچه ها/عروسک «لیلی» میراثی از همنشینی والدین
قانون بچه ها/ تئاتر خياباني باعث کنجکاوی کودک می شود؟
قانون بچه ها/لباس مدارس با تنوع رنگی در راه است
قانون بچه ها/شاهنامه منبعي غني بر اي آموزش
وضعیت نشر کودک رو به افول است
قانون بچه ها/کشف ناشناخته‌ها از طریق یادگیری مشاهده‌ای
قانون بچه ها / اسپينرهاي شيطاني
قانون بچه ها/تئاتر می‌تواند به درک بهترکودک کمک کند
قانون بچه ها/ ماجراي آفتاب پرست
قانون بچه ها/اسپینر ، علاج استر س يا استر س زا؟
قانون بچه ها/نویسنده باید جلوتر از کودک حركت كند
قانون بچه ها/ترس و اثرات مخرب آن
قانون بچه ها/تئاتر، فرهنگ‌ساز است
قانون بچه ها/ من با يك لپ‌تاپ و قلم نوري «داگبين» را ساختم
قانون بچه ها/کاراکتر «دایی» از محیط‌زیست می‌گوید
قانون بچه ها/قهرمانان ما جهان را فتح مي‌كنند
قانون بچه ها/پايي در گذشته و نگاهي به امروز دارم
در مدارس طبيعت «فتيله فردا تعطيله» شنيده نمي‌شود
كمك به كودكان خياباني كمك به غرق شدن شان
قانون بچه ها/تعطيلاتي متفاوت راتجربه كنيد!
قانون بچه ها/تدریس با طعم املت
قانون بچه ها/كاهش اعتماد به نفس، با بازي‌هاي رايانه‌اي
قانون بچه ها/مي‌خواهم مايكل فلپس ايران شوم!
قانون بچه ها/ تئاتر خیابانی كودكان، بازی و زندگی
قانون بچه ها/من سردم بشه مي‌رم زير ماسه‌ها!
دنیا در چشم آن‌ها، خانه گِلی‌شان است
قانون بچه ها/تئاتر، هنر اندیشیدن است‌
قانون بچه ها/هيچ‌كس از من بزرگ‌تر نبوده، يادم بخير!
قانون بچه ها/ خرگوش بل گوش
قانون بچه ها/قتی شخصیت های شاهنامه طناز می شوند
قانون بچه ها/كودكان فهيم‌ترين مخاطبان زمانه‌
قانون بچه ها/چهار صبحانه متنوع و مقوی برای کودکان
بي قانون ها/کودکان را دست کم نگیریم
قانون بچه ها/خواهش مي‌كنم براي ما حرف درست نكنين!
قانون بچه ها/سوق به انحراف، با خط قرمز‌ها
شاهنامه، منبعي غني براي آموزش
قانون بچه ها/ترس
قانون بچه ها/چند نشان بيش فعالي
قانون بچه ها/شناخت كم دانش آموزان ازصنايع دستي
قانون بچه ها/ قصه، تجربه زیستی و تاریخ و تمدن هر قوم
قانون بچه ها/تولد يك پروانه
بیشتر
کد خبر: 52288 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۱۹ - 20:40
وضعیت نشر کودک رو به افول است
شهرام اقبال زاده به «قانون بچه‌ها» خبر داد:

وضعیت نشر کودک رو به افول است

صدا و سیما، توجهی به حوزه كودك ندارد و برنامه‌هایی می‌سازد که در خور بچه‌های امروزی نیست...

قانون-معصومه دیودار

در زمان جنگ، ادبیات در خدمت دفاع از میهن برآمد و به شدت تبلیغی شد. این امر در ادبیات کودک‌ ونوجوان با شدت بیشتری بروز پیدا کرد

آمار نشر در سال ۹۵ نشان از کاهش 18 درصدی شمارگان متوسط کتاب‌های کودک و نوجوان دارد. این درحالی است که قیمت میانگین کتاب‌های این حوزه 17 درصد افزایش داشته است. تعداد کتاب‌های تالیفی کودک و نوجوان نیز 6 هزار و749 عنوان بوده که نسبت به سال 94 در حدود 13درصد افزایش یافته‌، البته شمارگان متوسط کتاب‌های تالیفی کودک و نوجوان 21 درصد کاهش داشته است.

این‌گونه به نظر می‌رسدكه حوزه نشر ادبیات کودک و نوجوان، این روزها حال خوشی ندارد. چنانکه شهرام اقبال‌زاده، نویسنده، مترجم و منتقد ادبیات کودک و نوجوان از افول وضعیت نشر کودک به «قانون بچه‌ها» خبر داد.

بیش از یک دهه است که وضعیت نشر کتاب کودک و نوجوان، قابل دفاع نیست و به جرات می‌توان گفت این ضعف در بخش تالیف بیش از حوزه ترجمه خود نمایی می‌کند. چنانکه در سال 95 آثار ترجمه شده با موضوع کودک و نوجوان 3867 عنوان بوده که نسبت به سال گذشته در حدود 28درصد افزایش یافته و شمارگان متوسط کتاب‌های ترجمه شده کودک و نوجوان چهار درصد کاهش داشته است. این‌گونه به نظر می‌رسد که مشکلات نشر در سال‌های گذشته موجب شد تا سطح محتوایی آثار کاهش یابد و کتاب‌های بازار‌ی‌پسند منتشر شوند.

شهرام اقبال زاده در گفت و گو با «قانون بچه‌ها» با ارزیابی وضعیت کنونی نشر کودک و نوجوان گفت: چندی پیش نشستی درخصوص ادبیات کودک و حقوق کودکان را در انجمن نویسندگان کودک برگزار کردیم، شاید در نگاه نخست این دو ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند اما پیوند اجتماعی بین‌شان برقرار است.

او با اشاره به آنچه در چند دهه گذشته در حوزه نشر و ادبیات کودک و نوجوان اتفاق افتاده‌است ادامه داد: اگر بخواهیم نگاهی به تاریخ ادبیات کودک و سیر آن در سال‌های گذشته بیندازیم، شاهد آن هستیم که در زمان گذشته بر حسب ضرورت‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و بالا رفتن سطح آگاهی‌های مردم، گسترش دانشگاه و مدارس، سعی شد تا بخش نرم افزاری نیز همسو با توسعه سخت افزاری که در حوزه‌های مختلف در جریان بود، توسعه یابد. از این رو با شکل گیری اقشار آگاه، دانشجویان و ... که خواستار آزادی بودند حق مشارکت شکل گرفت.

حق مشارکت برای بچه‌ها

اقبال زاده با تاکید برآنکه، این حق مشارکت از آن کودکان نیز هست تصریح کرد: افرادی که همکاری‌هایی در این خصوص داشتند در صدد راه اندازی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برآمدند. کتابخانه مرکزی و کتابفروشی سراسری را در کشور راه اندازی کردند و تولید انبوه کتاب کودک را شکل دادند. سطح سواد افزایش یافته بود؛ از این رو تیراژ کتاب نیز به شدت افزایش یافت. چنانکه تعداد متوسط انتشار کتاب برای کودکان، پنج هزار جلد بود. درواقع می‌توان گفت، به صورت معمول ممکن بود تیراژ کتاب کودکان به10 هزار یا 15 هزار جلد نيز برسد. این درحالی است که جمعیت آن زمان، یک سوم اکنون بود.

این منتقد خاطرنشان کرد: در جریان انقلاب اسلامی نیز تیراژ کتاب‌ها به 20 و حتي 30 هزار جلد نیز رسید و بعد از آن، حتي در یک چاپ شاهد تیراژ 100 هزارتایی بودیم که گاه در یک ماه تمام می‌شد.

او ادامه داد: رژیم شاه سرنگون شده بود و شور و شوق افزایش یافته بود، امید زیاد و افقی روشن پیش روی مردم باز شده‌بود. این روند پس از آن، رو به افول گذاشت و تا دهه 70 شاهد کاهش تعداد تیراژ کتاب‌ها بودیم. تا آنکه دانشگاه‌ها بسته شد، روشنفکران و کتابخوان‌ها حذف شدند، (البته کاری به گرایش سیاسی‌شان ندارم، منظورم افراد کتابخوان است چراکه آن‌ها بچه‌های‌شان را نيز کتابخوان کرده بودند) درنهایت، نسلی که کتابخوان بود این‌گونه نتیجه ‌‌گرفت که کتابخوان بودن مستلزم خطر است و کم کم، شوق مطالعه در جامعه کم شد. سال به سال شاهد کاهش تیراژ کتاب بودیم تا جایی که اکنون کتاب‌ها حتي در تیراژ 200 و 500 جلد منتشر می‌شوند و بيشتر تیراژ کتاب کودک که توسط ناشر بخش خصوصی منتشر می‌شود، حدود دو هزار جلد است چراکه فروش نمی‌رود. درواقع می‌توان گفت، از نظر کمی شاهد پس رفت در حوزه نشر کتاب کودک بودیم.

بهبود کیفیت تالیف کتاب کودک

به گفته اقبال زاده، کاهش کمیت در حوزه نشر اتفاق افتاد اما در حوزه تالیف کتاب کودک و ادبیات کودک پیشرفت داشتیم.

این نویسنده اذعان داشت: پیش از انقلاب، ادبیات بزرگسال و کودک ونوجوان، تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر موج‌های سیاسی بود.دهه نخست انقلاب نیز تحت‌الشعاع دو رویداد بزرگ تاریخی بود. انقلاب که شور و شوق و امید را در جامعه به‌وجود آورده بود و نویسندگان امید داشتند و گرایش‌هاي انقلابی – اسلامی خود را در نگارش‌ها داخل می‌کردند. پس از آن با وقوع جنگ، ادبیات در خدمت دفاع از میهن برآمد و به شدت تبلیغی شد. این امر در ادبیات کودک و نوجوان با شدت بیشتری بروز پیدا کرد. او افزود: جریانی مانند شورای کتاب کودک شکل گرفت که به صورت مستقل فعالیت می‌کرد و افرادی مانند توران میرهادی، معصومه سهراب، یحيی مافی و ... به صورت تخصصی درخصوص ادبیات کودک کار کردن که نیازهای ذهنی، زبانی و عاطفی کودکان را مد نظر قرار دادند و کاری به نیازهای سیاسی و اجتماعی بزرگسالان نداشتند. این فعالیت، کم کم بر نوشتار نویسندگان انقلابی تاثیر گذاشت و نشریات مختلف در حوزه کودک منتشر شد.

درک زیبایی شناسی ادبی

با شکل گیری نهادهای تخصصی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، نیازهای کودک از نظر زیبایی شناسی و ادبی درک شد و نسلی از نویسندگان، شعرا، منتقدین و پژوهشگران به‌وجود آمدند که ادبیات کودک را می‌شناختند وآن را در خدمت سیاست نمی‌خواستند بلکه در خدمت کودکان می‌خواستند و وجه عاطفی، زیبایی شناختی و ساختار ادبی کودک را در نظر گرفتند. سپس نهادی مانند انجمن نویسندگان شکل گرفت. دانشگاه شیراز در سطح کارشناسی ارشد و حتي دکتري به صورت تخصصی، نویسندگان ادبیات کودک را تربیت کرده‌؛بنابراین ادبیات ما از نظر کیفی رشد کرده‌است.

اقبال زاده با بیان این صحبت‌ها ادامه داد: در نهایت نیز شاهد درخشش نویسندگان قدیمی مانند: هوشند مرادی کرمانی و افرادی مانند احمدرضا احمدی را در این حوزه داریم که با ذوق زیبایی شناسانه خود برای کودکان می‌نویسند و کاری به مسائل روز و سیاست ندارند.

نبود برنامه و خرد جمعی

این منتقد ادبیات کودک با تاکید برآنکه در حوزه تاسیس نهادهای مرتبط با کودک تا خلق ادبی و نظریه پردازی پیش رفتیم اما به لحاظ کیفیت در حوزه توسعه فرهنگی پس رفت داشتیم، دلیل بروز این امر را فقدان برنامه، نداشتن راهبرد توسط برنامه ریزان فرهنگی، نداشتن تعامل با جوامع و نهادهای مدنی وهمچنين عدم بهره گیری از خرد جمعی عنوان کرد و گفت: صدا و سیما توجهی به این حوزه ندارد و برنامه‌هایی می‌سازد که در خور بچه‌های امروزی نیست. آموزش و پرورش نیز با در پیش گرفتن آموزش نمره محور و معلم محور، بچه‌ها را دلسرد و دلزده می‌کند. مجموع تمام این عوامل سبب شده تا افت وحشتناک تیراژ داشته باشیم . ما این روزها با افت کتابخوانی روبه رو هستیم.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.