انتخاب تاریخ:   /  /   
تلگرام قانون آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران خبرخوان فارسی
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
نیکوکار تهرانی پنج نفر از زندانیان را ازاد کرد
دراویش از نظر فکری انحرافاتی دارند
دست و پای برهم زنندگان امنیت قطع شود
بجای واکنش‌های عصبی، پیشنهادات مرا به رأی مردم بگذارید
خودآگاهی طبقاتی دلیل اعتراضات بود
شناسایی مشکلات سپرده‌گذاران مؤسسات مالی
حق نقد و انتقاد از حقوق ملت هاست
افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره زهرا کاظمی
شهوت ديده شدن به هر وسيله‌اي
تهدید سوال ؛ فرصت پاسخگویی
دلنگراني براي جان ملت
باید از تحریف و اغراق در دفاع مقدس دوری کرد
بررسی استیضاح آخوندی در اولین روز کاری مجلس
جلسه فوق‌العاده شورای نگهبان مشخص شد
میرسلیم در واکنش به احمدی نژاد
برای مقابله با گرد و خاک فقط به منابع آبی متکی نباشید
حزب‌الله آرای مردم را با پول نمی‌خرد
احتمال برخورد قضایی با احمدی‌نژاد
سناريوي توازن قدرت
منت كشي بي‌فايده حماس
۱۲هزارکردستانی با کارت کولبری ارتزاق می کنند
تکذیب زد و بند کمیسیون عمران با آخوندی
احضار عاملان واردكنندگان كودانساني به مجلس
نقد و گفت‌وگو در سطح ملی باید استمرار پیدا کند
کنایه‎های معنادار رضایی به سخنان احمدی‎نژاد
احمدي نژاد، انتقادات را به سمت رهبري سوق مي دهد
اقدامات مخل امنیت عمومی قابل قبول نیست
مسئولان عاملان جنایت خیابان پاسداران رامجازات کنند
درد مردم برگزاری رفراندوم نیست
جمع‌بندی «رجل سیاسی» تا آخر سال
صنعت ناقص ما هوای سالم برای تنفس را ربوده است
کدام روحانیون از آیت‌الله جنتی بزرگ‌تر هستند؟
بازدید هیات قضایی از کمپ‌ مستقر در دامنه دنا
تضعیف ریشه های انقلاب خیانت است
نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد
همه تقاصیر از جریان دراویش است
با قاطعیت با آشوبگران برخورد می‌کنیم
استحاله پديده هزاره سوم!
حاکمیت، موظف به زمینه سازی برای گفت‌وگوی ملی است
سریال زندان، مرگ و سیاست
پاشنه آشيل كشور اقتصاد است
سریال زندان، مرگ و سیاست
استحاله!
نامه احمدی‌نژاد؛ چند سوال و یک شباهت عجیب
با بانیان اغتشاشات برخورد قاطع خواهیم کرد
شما بدنبال مهندسی انتخابات بودید
ما را تنها نگذارید
فحاشی عجیب و قریب رامین علیه احمدی نژاد
کنایه وزیر ارشاد به احمدی نژاد
پرونده «بودجه سال 97» بسته شد
بیشتر
کد خبر: 52729 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۲ - 14:34
چرا مسئولان جهان اول برای مردمان‌شان قابل باور هستند؟!

چرا مسئولان جهان اول برای مردمان‌شان قابل باور هستند؟!

متاسفانه گاهي مشاهده می شود که در جامعه ایران اسلامی ادبیات مدرنیته را واژگونه می‌کنیم و سوار بر آن اصطلاحات می شویم بنابراين مقصد جایی مي‌شود که کم تر خوشایند ملت است

قانون- امید فراغت/ کارشناس ارشد علوم سیاسی

چرا سیاست مداران، روشنفکران، نخبگان، مسئولان و ... ایران اسلامی در کف و بطن جامعه حضور ندارند؟! متاسفانه بيشتر جامعه مسیری جدا از مسیر طراحی شده مسئولان را در حال پیمودن هستند و این واقعیت ملموس این روزهای جامعه ایران است. برخی معتقدندکه حاکمان همان مردم هستند پس چگونه است که مردم آن باور و اعتماد سابق را به آنان ندارند؟! شاید یکی از دلایل این باشد كه وقتي به دایره قدرت یا به تعبیری به آموزشکده قدرت ورود پیدا می کنند آن آموزشکده ادبیاتی منحصر به قدرت دارد که بسيار سریع با آن آموزه ها عجین شده و دارای خصلت های حکومتی می شوند و حاکمانی که با رای مستقیم و غیر مستقیم مردم به دایره قدرت ورود پیدا می کنند ، با سپری شدن اندک زمانی آنی می شوند که نباید باشند! چرا باید در جهان‌های سوم برخی مسئولان مغضوب مردم باشند؟! مگر نمی گویند ما مردمی هستیم پس اشکال کار کجاست که بعداز مدتی اینچنین مورد تخطئه مردم قرار می گیرند؟به نظر نگارنده در جهان اول مسئولان، سیاست مداران، روشنفکران و ... با اختلافاتی اندک همانند مردمان شان هستند و این مردمی بودن‌شان را در همه شئون زندگی زیستی مشاهده می کنیم.

متاسفانه گاهي مشاهده می شود که در جامعه ایران اسلامی ادبیات مدرنیته را واژگونه می‌کنیم و سوار بر آن اصطلاحات می شویم بنابراين مقصد جایی مي‌شود که کم تر خوشایند ملت است! گاهي نيز به برخی ادبیات کاربردی مدرنیته، رنگ و ترجمه حکومتی می پاشیم بدون توجه به دیگر پایه‌های آن ادبیات و نتیجه آن می‌شود که در معرض نمایش همگانی قرار گرفته است! به نظر همه سیاست‌مداران، تصمیم سازان، روشنفکران، نخبگان و ... می توانند در بین مردم تردد بدون تشریفات داشته باشند چرا که ذهن بيشتر جامعه ایرانی به واسطه داده‌های بیرونی، ذهنی توسعه گرا شده است هر چند ادبیات توسعه‌ای در جامعه به دلیل همان قوانین نانوشته ادبیات قدرت، اجرا نمی شود بنابراين مردم از نقطه نظر ذهنی شرایطی متفاوت نسبت به گذشته را تجربه می‌کنند و این فضای ذهنی می‌تواند آغازی باشد برای حضور در کف و بطن جامعه تا بدون واسطه واقعیت های جامعه امروز ایران را مشاهده کنند.تفاوت حضورهای مسئولان كشورهاي پيشرفته با جهان سوم در بین مردم واضح و مبرهن شده است.

حضورها و ترددهای مسئولان جهان سومی در بین ملت گران است و این گران بودن نه به دلیل ارزش کالایی بلکه به دلیل بی دلیلی! یا توهم‌های دلیل آورنده است.ملت دیگر مانند گذشته کاری با عناوین، پست ها و منصب ها ندارند چرا که گاهي به دلیل عملکردهای منفعت طلبانه، مردم به برخی از آنان بی اعتماد شده اند و عدم اعتماد به عدم باور پذیری منجر شده و عدم باورپذیری نيز تولید بی تفاوتی و مخالفت کرده است!برخی از مسئولین می‌توانند جمله« از ماست که بر ماست» را بارها در تنهایی خود زمزمه کنند! چرا که همواره دلخوش به فراموشی حافظه ملت داشته اند اما جامعه امروز به دلیل اتصال به خرد جهانی از خواب غفلت برخواسته و هشیاری خود را باز یافته است! ملت امروز ایران دیگر فراموشکار نیست!

هر آنچه را که در حال اتفاق افتادن است ، با چشمان غیر مسلح می بیند و به همین دلیل است که نسبت به ژن های خوب واکنشی در خور توجه دارد! در پس امروز، فردا و فرداهایی خواهد آمد که هشیاری ملت در آن فرداها به کمک حافظه‌شان خواهد آمد و پرسشگری و مطالبه جویی خواهند کرد!نويسنده بر این نظر است که اتصال به خرد جهانی، ذهن مردم ایران اسلامی را به شهروندان پرسشگر و مطالبه جو تبدیل کرده است. این درست که هنوز به عنوان شهروند درجه یک و دو شناخته نمي شویم اما در مسیری تردد داریم که به زودی از نقطه نظر ذهنی، شهروند درجه یک و ...خواهیم شد!بنابراین برخی مسئولان حواس‌شان باشد که در ایام خویشتن‌داری ملت هر کاری را که دوست دارند، به انجام نرسانند چرا که روزی موظف می شوند در برابر ملت نسبت به عملکردهای مادی و معنوی‌شان پاسخ گو باشند! اگر تصمیم سازان، مسئولان، سیاست‌مداران، روشنفکران و ... می خواهند به درستی واقعیت جامعه امروز ایران اسلامی را بشناسند باید بدون تشریفات و البته بسیار ارزان و بدون حفاظ و حصاردر کف و بطن جامعه حضور پیدا کنند تا در وهله نخست، از نقطه‌نظر ذهنی همانند مردم شوند و دوم به آنان کمک خواهد کرد نسبت به روند حرکت جامعه، تحلیل درست و نزديك به واقعیت پیدا کنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.