انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 52729 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۲ - 14:34
چرا مسئولان جهان اول برای مردمان‌شان قابل باور هستند؟!

چرا مسئولان جهان اول برای مردمان‌شان قابل باور هستند؟!

متاسفانه گاهي مشاهده می شود که در جامعه ایران اسلامی ادبیات مدرنیته را واژگونه می‌کنیم و سوار بر آن اصطلاحات می شویم بنابراين مقصد جایی مي‌شود که کم تر خوشایند ملت است

قانون- امید فراغت/ کارشناس ارشد علوم سیاسی

چرا سیاست مداران، روشنفکران، نخبگان، مسئولان و ... ایران اسلامی در کف و بطن جامعه حضور ندارند؟! متاسفانه بيشتر جامعه مسیری جدا از مسیر طراحی شده مسئولان را در حال پیمودن هستند و این واقعیت ملموس این روزهای جامعه ایران است. برخی معتقدندکه حاکمان همان مردم هستند پس چگونه است که مردم آن باور و اعتماد سابق را به آنان ندارند؟! شاید یکی از دلایل این باشد كه وقتي به دایره قدرت یا به تعبیری به آموزشکده قدرت ورود پیدا می کنند آن آموزشکده ادبیاتی منحصر به قدرت دارد که بسيار سریع با آن آموزه ها عجین شده و دارای خصلت های حکومتی می شوند و حاکمانی که با رای مستقیم و غیر مستقیم مردم به دایره قدرت ورود پیدا می کنند ، با سپری شدن اندک زمانی آنی می شوند که نباید باشند! چرا باید در جهان‌های سوم برخی مسئولان مغضوب مردم باشند؟! مگر نمی گویند ما مردمی هستیم پس اشکال کار کجاست که بعداز مدتی اینچنین مورد تخطئه مردم قرار می گیرند؟به نظر نگارنده در جهان اول مسئولان، سیاست مداران، روشنفکران و ... با اختلافاتی اندک همانند مردمان شان هستند و این مردمی بودن‌شان را در همه شئون زندگی زیستی مشاهده می کنیم.

متاسفانه گاهي مشاهده می شود که در جامعه ایران اسلامی ادبیات مدرنیته را واژگونه می‌کنیم و سوار بر آن اصطلاحات می شویم بنابراين مقصد جایی مي‌شود که کم تر خوشایند ملت است! گاهي نيز به برخی ادبیات کاربردی مدرنیته، رنگ و ترجمه حکومتی می پاشیم بدون توجه به دیگر پایه‌های آن ادبیات و نتیجه آن می‌شود که در معرض نمایش همگانی قرار گرفته است! به نظر همه سیاست‌مداران، تصمیم سازان، روشنفکران، نخبگان و ... می توانند در بین مردم تردد بدون تشریفات داشته باشند چرا که ذهن بيشتر جامعه ایرانی به واسطه داده‌های بیرونی، ذهنی توسعه گرا شده است هر چند ادبیات توسعه‌ای در جامعه به دلیل همان قوانین نانوشته ادبیات قدرت، اجرا نمی شود بنابراين مردم از نقطه نظر ذهنی شرایطی متفاوت نسبت به گذشته را تجربه می‌کنند و این فضای ذهنی می‌تواند آغازی باشد برای حضور در کف و بطن جامعه تا بدون واسطه واقعیت های جامعه امروز ایران را مشاهده کنند.تفاوت حضورهای مسئولان كشورهاي پيشرفته با جهان سوم در بین مردم واضح و مبرهن شده است.

حضورها و ترددهای مسئولان جهان سومی در بین ملت گران است و این گران بودن نه به دلیل ارزش کالایی بلکه به دلیل بی دلیلی! یا توهم‌های دلیل آورنده است.ملت دیگر مانند گذشته کاری با عناوین، پست ها و منصب ها ندارند چرا که گاهي به دلیل عملکردهای منفعت طلبانه، مردم به برخی از آنان بی اعتماد شده اند و عدم اعتماد به عدم باور پذیری منجر شده و عدم باورپذیری نيز تولید بی تفاوتی و مخالفت کرده است!برخی از مسئولین می‌توانند جمله« از ماست که بر ماست» را بارها در تنهایی خود زمزمه کنند! چرا که همواره دلخوش به فراموشی حافظه ملت داشته اند اما جامعه امروز به دلیل اتصال به خرد جهانی از خواب غفلت برخواسته و هشیاری خود را باز یافته است! ملت امروز ایران دیگر فراموشکار نیست!

هر آنچه را که در حال اتفاق افتادن است ، با چشمان غیر مسلح می بیند و به همین دلیل است که نسبت به ژن های خوب واکنشی در خور توجه دارد! در پس امروز، فردا و فرداهایی خواهد آمد که هشیاری ملت در آن فرداها به کمک حافظه‌شان خواهد آمد و پرسشگری و مطالبه جویی خواهند کرد!نويسنده بر این نظر است که اتصال به خرد جهانی، ذهن مردم ایران اسلامی را به شهروندان پرسشگر و مطالبه جو تبدیل کرده است. این درست که هنوز به عنوان شهروند درجه یک و دو شناخته نمي شویم اما در مسیری تردد داریم که به زودی از نقطه نظر ذهنی، شهروند درجه یک و ...خواهیم شد!بنابراین برخی مسئولان حواس‌شان باشد که در ایام خویشتن‌داری ملت هر کاری را که دوست دارند، به انجام نرسانند چرا که روزی موظف می شوند در برابر ملت نسبت به عملکردهای مادی و معنوی‌شان پاسخ گو باشند! اگر تصمیم سازان، مسئولان، سیاست‌مداران، روشنفکران و ... می خواهند به درستی واقعیت جامعه امروز ایران اسلامی را بشناسند باید بدون تشریفات و البته بسیار ارزان و بدون حفاظ و حصاردر کف و بطن جامعه حضور پیدا کنند تا در وهله نخست، از نقطه‌نظر ذهنی همانند مردم شوند و دوم به آنان کمک خواهد کرد نسبت به روند حرکت جامعه، تحلیل درست و نزديك به واقعیت پیدا کنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.