انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 52892 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۳ - 19:28
وقتی حقوق قربانی تضییع می شود
نگاهی به روند رسیدگی به پرونده قتل بنیتا

وقتی حقوق قربانی تضییع می شود

از انتشار خبری جدید و کلیدی در خصوص پرونده تا اعتراضات خانواده بنیتا و طرح ادعاهای جدید توسط ایشان، ظاهرا این پرونده هنوز آنقدر توانایی دارد که پیگیری کنندگان را شوک زده کند!

قانون- از انتشار خبری جدید و کلیدی در خصوص پرونده تا اعتراضات خانواده بنیتا و طرح ادعاهای جدید توسط ایشان، ظاهرا این پرونده هنوز آنقدر توانایی دارد که پیگیری کنندگان را شوک زده کند!


به گزارش قانون به نقل از «تابناک»، از مرگ بنیتا حدود دو ماه می‌گذرد و در این مدت نسبتا کوتاه، دادگاه این پرونده دو نوبت تشکیل جلسه داده است اما اگر فکر می‌کنید همه مسائل درباره این پرونده رسانه ای شده و به اطلاع عموم رسیده، سخت در اشتباهید؛ این را می‌شود از اخبار 24 ساعت اخیر دریافت.

نخستین خبر روز گذشته منتشر شد و بر اساس آن، تعداد متهمان پرونده از دو نفر به سه نفر افزایش یافت. اتفاقی بسیار عجیب که می‌تواند ابهامات فراوانی بیافریند چراکه تمامی روایت‌های منتشر شده از سرقت خودروی حامل بنیتا از مقابل در منزلشان، دو متهم را شامل می‌شد.
 
شگفتی‌های پرونده قتل «بنیتا» چه زمانی تمام خواهد شد؟! 

این در حالی است که عصر روز گذشته خبری به نقل از محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران منتشر شد که حکایت از بازداشت «احمد»، سومین متهم پرونده بنیتا که پس از حادثه متواری شده بود، داشت. خبری که در ادامه آن، تحقیقات از متهم در دادسرا به خاطر حضور در صحنه سرقت خودرو و تحصیل اموال مسروقه در قیامدشت روایت شده بود.

بر این اساس، مشخص می‌شود که روایت های منتشر شده از این داغ بزرگ و فراگیر، اگر نگوییم حاوی اشتباه بوده، دست کم کامل و دقیق نبوده است. روایت هایی که راویانش پلیس و مسئولان قضایی مرتبط با پرونده بوده‌اند و از این رو، جا انداختن این نکته مهم در آنها ابهام آفرین و سوال برانگیز به نظر می‌رسد.

وضعیتی که با توجه به اهمیت فراوان این پرونده برای افکار عمومی و جریحه دار شدن جامعه از بابت مرگ دلخراش این نوزاد، انتظار وقوعش نمی‌رفت و می‌شد از آن پیشگیری کرد. به این صورت که کشفیات پرونده به اطلاع عموم برسد تا هم همگان در جریان ماوقع و روند رسیدگی به پرونده قرار گیرند و هم تشنج ناشی از این پرونده کاسته شده و آرامش به جامعه تزریق شود.

اما این تنها بخشی از تغییرات مهم رخ داده در این پرونده است و در ساعات اخیر، اتفاقات مهم‌تری هم در این خصوص رخ داده است. حواشی تکان دهنده‌ای که با برگزاری دومین نشست دادگاه بروز کرد و بار دیگر این پرونده و جزئیاتش را به صدر اخبار برگرداند و در کانون توجه عموم قرار داد.

با شروع نشست امروز دادگاه، ابتدا خبر رسید که داد و فریادهای مادربزرگ بنیتا موجب شده قاضی وی را از جلسه اخراج کند و بعد که دادگاه خاتمه یافت، پدر و مادر بنیتا سخنانی در جمع خبرنگاران بیان کردند که شوک آور بود؛ آنقدر شوک آور و عجیب که موجب شد قاضی پرونده واکنش نشان دهد.
 
شگفتی‌های پرونده قتل «بنیتا» چه زمانی تمام خواهد شد؟! 

ابتدا پدر بنیتا گفت: «ما از روز اول قصاص هر دو متهم را می‌خواستیم، اما آقای شهریاری به ما گفت نمی‌شود. آنها [مسئولان دادسرا] برگه‌هایی را به ما نشان دادند و گفتند این برگه‌ها حاوی عناوین اتهامی متهمان پرونده است و در صورتی‌ که ما امضا کنیم سرعت رسیدگی به پرونده بیشتر می‌شود. [امروز] نماینده دادستان عنوان کرده که ما برگه منع تعقیب متهم ردیف دوم در موضوع قتل را امضا کرده‌ایم و این موضوع به ما ابلاغ شده، در حالی‌که به هیچ عنوان این صحبت‌ها صحت ندارد.»

بعد از طرح این ادعاها، نوبت مادر بنیتا بود که ادعاهای دیگری مطرح کند و مدعی شود «نماینده دادستان با فریب از من امضا گرفته است.» ادعاهایی که قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در پاسخ به آنها گفت: «برخلاف اظهار نظر پدر و مادر بنیتا مبنی بر بی خبری از منع تعقیب متهم ردیف دوم این موضوع به آنها ابلاغ شده است.»

وی با تاکید بر اینکه «اظهارات آنها فاقد ارزش قضایی است»، افزود: «این خانواده در فضایی احساسی و تحت تأثیر القائات دیگران به دروغ گفته‌اند که این موضوع به آنها ابلاغ نشده است. این در حالی است که دستخطی از پدر و مادر بنیتا در پرونده وجود دارد که به خط خود نوشته‌‌اند نسبت به قرار منع تعقیب متهم ردیف دوم از اتهام قتل اعتراضی ندارند. برخلاف آنکه ادعا کرده‌اند من از آنها امضایی گرفته‌ام، باید بگویم که آخرین دیدار من با مادر و پدر متهم در تاریخ 12 مرداد بوده در حالی که قرار منع تعقیب 14 مرداد صادر شده است.»


حکایتی عجیب که فارغ از هرگونه قضاوت در خصوص آن، این را نشان می‌دهد که شاکیان یکی از مهم‌ترین پرونده‌های قضایی شکل گرفته در کشور که توجه ایرانیان را به خود جلب کرده، به قدر اطلاع یافتن از حقوق اولیه خود در روند رسیدگی قضایی به پرونده و اتخاذ تصمیمات مناسب، توجیه نبوده‌اند و آگاهی نیافته‌اند. نقصانی که حالا نشانه های آن بروز کرده و مشخص نیست چه واکنشی در جامعه به دنبال داشته باشد، اما می‌شد و انتظار می‌رفت دیده نشود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.