انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
کمتر از ۵۰ قاضی بازنشسته، استثنا شدند
بیشتر
کد خبر: 53214 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۶ - 11:53
تروریسم سایبری، تهدید نوین امنيت

تروریسم سایبری، تهدید نوین امنيت

آدم کشی برای مقاصد سیاسی طرفداران بسیاری در طول تاریخ داشته که به صور مختلفی، از جمله ترور و تروریسم نمود پیدا می‌کند.

قانون- وحید پایان / ابوالفضل افروزی

آدم کشی برای مقاصد سیاسی طرفداران بسیاری در طول تاریخ داشته که به صور مختلفی، از جمله ترور و تروریسم نمود پیدا می‌کند. واژه تروریسم از زبان فرانسوی به زبان فارسی راه یافته،که از ریشه لاتین «Terror»به معنی احساس ترس است و به هرگونه عملی اطلاق می‌شود که قصد آن قتل یا جرح غیر نظامیان یا افراد غیر رزمنده باشد، به شرطی که هدف چنین اقدامی به لحاظ ماهیتی و یا شرایط حاکم برآن، ارعاب مردم یا وادار کردن یک دولت یا یک سازمان بین‌المللی به انجام یک عمل یا اجتناب از انجام آن عمل باشد. تروریسم یا تروریزم در زبان فارسی وحشت‌افکنی، هراس‌افکنی و استفاده از خشونت و تهدید برای دستیابی به اهداف سیاسی، مذهبی یا ایدئولوژیکی معنا شده که قرن‌هاست پیکره خود را در عرصه جهان پهن کرده و به ‌دليل خصوصیت بارزی که دارد، در اشکال گوناگوني نمود پیدا می‌کند و متفاوت از واژه ترور، به معنای قتل سیاسی اشخاص مهم یا دارای جایگاه و شهرت سیاسی بالا به وسیله اسلحه بدون آنکه فرد مورد نظر فرصتی برای دفاع یابد، است .

پیشینه ترور و تروریسم به قرون قبل برمی‌گردد و پدیده جدیدی نیست. قدمت آن به در ازای حیات اجتماعی بشر می رسد. تروریسم به همه اعصار، قاره‌ها و آيین‌ها تعلق دارد، ولی واقعیت آن است که چنین پدیده‌ای در قرن21 رشد فزاینده یافته است. درعصرما ترور و تروریسم از تهدیدی ملی به تهدیدی بین المللی و جهانی تبديل شده است و بسیاری از کشور ها با همکاری یکدیگر برای رسیدن به مقاصد سوء خود از آن بهره می‌برند. از‌این‌رو، هدف اصلی تروریسم ایجاد ترس در دولت‌ها و انسان‌ها برای رسیدن به مقصودشان است. از این رو، به جرات می‌توان گفت کشورما از ترور و تروریسم لطمه بسیار دیده است؛ از ترور آیت ا.. مفتح و بهشتی در ابتدای انقلاب تا ترور شهدای هسته‌ای و عملیات‌های تروریستی بمب‌گذاری در حرم امام رضا (ع) و تروریسم سایبری کرم جاسوسی استاکس نت که صنایع مربوط به بخش نفت و نیرو را در سال 1389 هدف قرار داد و حمله به مجلس شورای اسلامی در این اواخر توسط عوامل گروهک داعش، مي‌توان نام برد. تروریست‌ها با قربانی کردن گروهی کوچک یا حتی یک فرد، در پی ایجاد رعب و وحشت عمومی و جلب توجه عامه مردم و نشریات و شبکه‌های خبری هستند تا به اهداف سیاسی و...خود برسند. بايد گفت ترس و تروریسم دوعامل نزدیک به هم هستند که زمینه اجرای مناسب برای رسیدن تروریست‌ها به اهدافشان است.کسانی که مستقیم هدف عملیات تروریستی قرار می‌گیرند ، اکثرا افراد عادی ‌اند که تاثیری بر شرایط محرک تروریست‌ها ندارند ؛ آنان افراد بی‌گناهی هستند که در موقعیت مورد نظر تروریست‌ها به طور اتفاقی قرار دارند و فقط آسیب دیدن آن‌هاست که می‌تواند به تروریست‌ها یاری كند تا به اهداف‌شان برسند. تروریسم پدیده‌ای است جنایی و هر پدیده جنایی با ناامن کردن جامعه ترس را برمردم مستولی می‌کند و امنیت فردی و اجتماعی و به‌خصوص نظم اجتماعی را به مخاطره می‌اندازد، ازاین رو نظام کیفری که مجموعه‌ای از نهادها و آیین‌های معقول جامعه برای بیان واکنش علیه جرم وبزهکاری است، مداخله می‌کند تا ضمن بازگشت امنیت ازدست رفته ونظم ازهم گسیخته اجتماع،آرامش خاطر را جایگزین ترس از جرم کند.

در دنیای امروز تروریسم اشکال گوناگوني یافته، از تروریسم مذهبی، سیاسی گرفته تا تروریسم هسته‌ای و تروریسم سایبری که بسته به مورد هر کدام عامل اصلی تهدید جوامع مد نظر تروریست‌ها محسوب می‌شوند. براي مثال،‌تروریسم سایبری را که تهدیدی نوین برای زمان حال و آینده نه چندان دور است، می توان استفاده هدفمند یا تهدید به استفاده جنگ رایانه‌ای یا توسل به خشونت بر ضد اهداف رایانه‌ای با انگیزه‌های مختلف به منظور ایجاد ترس و نگرانی در جمعیت مورد نظر و آسیب رساندن به دارایی‌های دولتی یا نظامی دانست که در اثر آن زیرساخت‌های فضای سایبر تحت تاثیر این تهدیدات قرار می‌گیرد، مانند ایجاد اختلال در سیستم رایانه‌ای حمل و نقل هوایی و کشته شدن برخی از شهروندان در اثر این رفتار . البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در تروریسم سایبری عده‌ای رایانه را وسیله ارتکاب جرم و عده‌ای دیگر آن را هدف جرم می‌دانند. نظر ما بر این است که هر نوع استفاده از سیستم‌های رایانه ای برای ارتکاب تروریسم مشمول تروریسم سایبری قرار می‌گیرد، چرا که این رفتار نه تنها شامل حملات و تهدید علیه داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای است ، شامل طرق گوناگون استفاده از اینترنت به منظور پیشبرد اهداف تروریستی نیز هست که مفهومی موسع از کلیه اقدامات تروریستی در فضای سایبر را شامل می‌شود . از این رو نباید واژه ترور در عنوان تروریسم استفاده شود . بنابراین با توجه به جهانی‌بودن این پدیده از مهم‌ترین راهکارهای مقابله و سرکوب‌گرایانه در تروریسم سایبری می‌توان به همکاری‌های بین‌المللی اشاره كرد، چرا که از جمله جرایم فراملی است و امکان سرزمینی دانستن مقابله با آن ناممکن است و اگر در ایران رخ دهد یا اينكه مرتکب در ایران یافت شود ، می‌توان با استناد به ماده 9 قانون مجازات اسلامی مرتکب یا مرتکبان را محاکمه و مجازات كرد . امروزه در عرصه بین‌الملل کنوانسیون‌هایی در زمینه تروریسم تصویب شده که می‌توان به کنوانسیون ژنو ، کنوانسیون جلوگیری از بمب‌گذاری تروریستی، کنوانسیون مبارزه با تروریسم بین‌المللی اشاره كرد. همچنین در اکثر کشورها مانند کشور انگلستان به منظور مقابله با این پدیده، قانون تروریسم و ضدتروریسم تدوین شده و بر اساس مورد صريح یا ضمنی این رفتار را جرم‌انگاری و قابل مجازات دانسته‌اند. در کشور ما مقنن به‌طورصريح قانون یا ماده خاصی را برای این رفتار اختصاص نداده است، فقط یک قانون در سال 1394 با عنوان «قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم » به تصویب رسیده که راهگشا نبود، بلکه به شکل ضمنی می‌توان از این قانون و سایر قوانین برای مقابله بهره برد. در تروریسم سایبری از ماده‌11 قانون جرایم رایانه‌ای و در سایر جرایم تروریستی با عنایت به مواد 130 و 286 از قانون مجازات اسلامی ناظر بر بند الف ماده 290 همین قانون، می‌توان به مقابله با این رفتار ضد اجتماعی پرداخت و مرتکبان را با ضمانت اجرا مواجه كرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.