انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزارش كامل بازي استقلال و ذوب‌آهن
خرید و فروش تیم های فوتبال ممنوع است
توجیهات آقای آلمانی
دست‌انداز اسراييلي
بایکوت قوی ترین ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
تکلیف VAR چه شد؟
کذب فوتبالي
خلاصه ديدار آبي‌پوشان پايتخت و قرمزپوشان تبريز
گزارش كامل بازي پرسپوليس با استقلال اهواز
از آن اوج تا این فرود
طلبکارِ شکست‌خورده
امان از تکرار تاریخ
رانت بلیت!
مسی دو برابر رونالدو دستمزد می‌گیرد
كي‌روش نرسيده به كلمبيا حاشيه‌ساز شد!
ساختار فوتبال بايد تغيير كند
گزارش كامل بازي استقلال با پيكان كه 4 برصفر به پايان رسيد
بلوای داخلی - خارجی
حکومت سوگلی‌ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
ارتشی با دو جین بازیکن
گل بكار و گلستان درو كن
خود شکن، آیینه شکستن خطاست
کشتی به گل نشسته کُشتی
رشیدپور فکرکرده قطری ها مثل ما پاداش را در بوق و کرنا می کنند
کاندیدای رد صلاحیت شده، برگشت
لابی برای ژنرال
جنگجوی جنگ‌های بی‌حاصل
نباید چشم‌مان را به روی همه خوبی های کی روش ببندیم
گزارش كامل بازي قطر و ژاپن
پرده برداری کی‌روش از حرف‌های تاج علیه سلطانی‌فر!
معز علی، مردی شبیه رویاها
سلبریتی های بدون جام
چالش سرمربی «بزرگ»
آقای تک جام
نمک پیشکسوتان روی زخم مردم ایران
خدانگهدار اسطوره فردا!
نگون بختان
هارا گير ي اير اني
كيروش از فوتبال ايران خداحافظي كرد؟
گزارش كامل بازي ايران وژاپن
پرخاش به داور عامل سقوط
اعتراف تلخ سردار
چشم انداز تاریک
ژاپن نه، حواس مان به قطر باشد
تجمید مارکا از عملکرد آزمون و ایران در جام ملت‌های آسیا
شطرنج تازه کی روش
دیوار دور خانه ما «چینی» است
چین قوی‌تر از عمان است
بیشتر
کد خبر: 53495 | تاریخ : ۱۳۹۶/۶/۲۸ - 12:58
مقصر باخت پرسپوليس برانكو است
عليرضا عليفر در گفت‌وگو با «قانون»:

مقصر باخت پرسپوليس برانكو است

ديدار پرسپوليس در مقابل پيكان، هرچند كه با شكست سرخ‌پوشان همراه بود اما يك نكته حاشيه‌اي داشت كه در فضاي مجازي بازتاب گسترده‌اي پيدا كرد.

قانون- ديدار پرسپوليس در مقابل پيكان، هرچند كه با شكست سرخ‌پوشان همراه بود اما يك نكته حاشيه‌اي داشت كه در فضاي مجازي بازتاب گسترده‌اي پيدا كرد. عليرضا عليفر، گزارشگر اين بازي در مقاطعي تلاش كرد به تصميمات برانكو احترام بگذارد و بارها گفت كه او حق دارد درباره چيدمان بازيكنان صحبت كند اما در اواخر نيمه اول، اين صحبت‌ها را ناديده گرفت و درباره عدم حضور محمد‌انصاري در تركيب پرسپوليس به برانكو حمله كرد. اين تنها نكته‌اي نبود كه عليفر به آن پرداخت بلكه بارها در طول بازي درباره شرايط فني پرسپوليس، اشتباهات برانكو و ساير مسائل صحبت كرد. او در پايان بازي، از هواداران خواست تا در كانال تلگرامي برنامه به گزارشگر راي بدهند و عملكرد عليفر را ارزيابي كنند. نتيجه جالب بود، او نمره ضعيف را از هواداران گرفت. عليفر مدت‌هاست كه گزارشگر ايده‌آل برخي هواداران نيست و بعد از هر بازي از او انتقادات فراواني مي‌شود. اتفاقات رخ داده سبب شد تا با عليرضا عليفر تماس بگيريم و درباره اتفاقات رخ داده در فضاي مجازي با او گفت‌وگو كنيم كه در ادامه مي‌خوانيد.

عده‌اي معتقدند شما در بازي پرسپوليس مقابل پيكان به سليقه مربي احترام نگذاشته‌ايد و درباره حضور يا عدم حضور برخي بازيكنان در تركيب سرخ‌پوشان اظهارنظر كرديد؛ فكر مي‌كنيد اين اقدام حرفه‌اي بود؟

من گفتم مربي بهتر از هر شخصي به وضعيت بازيكن خودش آشناست. او به تمرينات تسلط دارد و تمرين‌دهنده است؛ بنابراين بهتر از هر شخصي مي‌تواند در اين باره نظر بدهد. اما اگر بازيكن خوب تمرين نكرده، محروم يا مصدوم است و يا از نظر مربي شرايط بازي را ندارد، نبايد روي نيمكت بنشيند. بازيكن بايد خارج از ليست قرار بگيرد تا براي بازي‌هاي آينده آماده شود. بازيكني كه روي نيمكت مي‌نشيند، يعني آمادگي بازي كردن در زمين را دارد. اگر شما بهترين بازيكنان خود را در يك بازي مهم روي نيمكت داريد، بايد از آن‌ها استفاده كنيد. من فكر نمي‌كنم تضادي در اين ميان وجود داشته باشد. من به تمام مربيان فوتبال احترام مي‌گذارم اما كاري كه برانكو در بازي مقابل پيكان انجام داد، برخلاف تمام اصول مربيگري است. وقتي بازيكن روي نيمكت مي‌نشيند، نبايد چيدمان نامناسبي انجام شود. به نظر من مقصر اصلي باخت پرسپوليس در برابر پيكان، شخص برانكو است.

شما به همراه عادل فردوسي‌پور از معدود گزارشگراني هستيد كه درباره مسائل فني اظهارنظر مي‌كنيد، آيا گزارشگر حق دخالت در مسائل فني را دارد؟

اينكه ما چقدر حق دخالت در مسائل فني را داريم، قانون نيست بلكه به سبب دستوري كه مديران رسانه به گزارشگران راديو و تلويزيون داده‌اند، ما فقط حق گزارش داريم. اين موضوع از سال‌هاي دور رايج است تا مديران از حاشيه‌ها دوري كنند. آن‌ها مي‌خواهند درباره اين موضوع كه گزارشگران حق دخالت در مسائل فني را ندارند، پاسخگو نباشند اما به نظر من اين موضوع غلط است، به‌خصوص در راديو. در راديو مخاطب بازي را مي‌شنود ولي در تلويزيون بازي را با 10 دوربين تماشا مي‌كند و به همه مسائل تسلط دارد. در تلويزيون، بيننده نياز به گزارشگر بازي ندارد زيرا گزارشگر فقط از يك زاويه، دوربين را مي‌بيند اما بيننده از 10 دوربين آن را تماشا مي‌كند. بنابراين گزارشگر بايد مفسر و تحليلگر باشد. از اين به بعد بايد در تلويزيون گزارشگراني استفاده شود كه به مسائل فني تسلط داشته باشند و اين موضوع وقتي عملي مي‌شود كه آن‌ها مربي فوتبال باشند. در واقع گزارشگر بايد در سطحي بالا قرار داشته باشد؛ من نيز به عنوان مربي درجه يك فوتبال كه هشت سال فوتبال‌نويس بودم، هفت سال فوتبال مربيگري كردم و 23 سال است كه با فوتبال روز اروپا زندگي كرده‌ام؛ بنابراين صلاحيت دارم كه در اين‌باره اظهار نظر كنم.

ولي عادل فردوسي‌پور مدرك مربيگري ندارد، او نيز حق دخالت در مسائل فني را دارد؟

من درباره عادل فردوسي‌پور نظري نمي‌دهم و بهتر است در اين‌باره خودش پاسخگو باشد.

در معرفي كانال تلگرامي برنامه بارها از كلمه «اَندرلاين» استفاده كرديد؛ تلفظ صحيح اين كلمه چيست؟ آندرلاين يا اَندرلاين؟

در انگليسي حرف اَ و آ بسيار به هم شبيه هستند و در تلفظ‌ها هر دو استفاده مي‌شوند. بنابراين هر دو مصطلح هستند و استفاده از آن‌ها ايرادي ندارد.

مردم در پايان برنامه به ضعيف بودن گزارش شما راي دادند،اين موضوع سبب نمي‌شود كه در گزارشگري‌هاي خود تغييري ايجاد كنيد؟

براي من، نظر تهيه‌كننده برنامه در هر فوتبالي كه گزارش مي‌كنم، چه فوتبال ايراني و چه فوتبال خارجي و مديرانم در گروه ورزش بسيار مهم و تعيين‌كننده است. مردم ما ضمن اينكه براي من بسيار محترم هستند، بايد بگويم كه 70 تا 80 درصد، تخصصي در رشته فوتبال ندارند. آن‌ها كارشناس يا مربي نيستند بلكه علاقه‌مند به فوتبال هستند و به همين دليل، تعصب و توجه زيادي به پيروزي تيم محبوب خود دارند. پرسپوليس در بين چهار تيم آسيا قرار دارد و 50 هزار هوادار به ورزشگاه مي‌روند تا پيروزي اين تيم را تماشا كنند. وقتي تيم‌شان خوب چيدمان نشده و موقعيت گلي ندارد، گزارشگر چه گناهي دارد؟ او فقط وظيفه دارد كه بازي را گزارش كند. گزارشگر باتجربه، با وجدان و با عدالت بازي را آنچنان كه هست، گزارش مي‌كند. وقتي پرسپوليس در اين مسابقه، ضعيف بازي مي‌كند و در نيمه اول فرصتي ندارد و در نيمه دوم فرصت‌ها را از دست مي‌دهد، من چه گناهي دارم؟ اين تيم بازي را با چيدمان اشتباه مربي آغاز كرده است. آن‌ها منقلب شده و به من راي خوبي ندادند.

بنابراين اعتقاد داريد كه مردم راي عادلانه‌اي به شما نداده‌اند.

من گزارشگري هستم كه صراحت لهجه دارم و تا زماني‌كه زنده هستم، اين صراحت لهجه را در كار خود حفظ مي‌كنم. در رسالتم اين صراحت لهجه را دارم و هر بازيكني خوب بازي كند، مي‌گويم اما وقتي بد باشند بدون شك در اين‌باره صحبت خواهم كرد. هر مربي‌ كه تيمش را خوب هدايت نكند، درباره‌اش صحبت خواهم كرد و حقيقت را مي‌گويم زيرا در مقابل بيش از 20 ميليون بيننده صحبت مي‌كنم. هركسي كه معتقد است من در ديدار پرسپوليس مقابل پيكان گزارش خوبي نداشته‌ام دوباره بازي را ببيند، متوجه مي‌شود كه من با شرف‌ترين، عادلانه‌ترين و با وجدان‌ترين گزارش را ارائه دادم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.