انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تکذیب شهادت یک خبرنگار در اهواز
واکنش کدخدایی به حمله تروریستی در اهواز
حمله تروریستی در اهواز24 شهید و 53 مجروح
بخشی از تسلط اطلاعاتی در امنیت پروازی حاصل شده
مجروح شدن ۶۰ نفر در حمله تروریستی در اهواز
جهانگیری از ما تبری جسته است
10 نفر در حمله تروریستی اهواز شهید شدند
هلاکت 2 عامل حادثه تروریستی امروز اهواز
بدلیل واکنش نیروهای امنیتی، مسولان آسیب ندیدند
ارتش مردم و خبرنگاران را پناه داد
واکنش سپاه به حادثه تروریستی اهواز
قدرموشک‌ رابیشتر ازگذشته می‌دانیم
جزئیات حمله تروریستی در رژه نیروهای مسلح اهواز
نیروهای مسلح ایران دهان آمریکا رادرمنطقه خرد میكند
تیراندازی در حین برگزاری رژه نیروهای مسلح در اهواز
آخرین شب عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد
حضور 600 فروند شناور در رژه نیروهای مسلح در بندرعباس
آشوریان در راه اعتلای ایران لحظه ای درنگ نکرده اند
پیام رئیس دو قوه ایران برای کنگره آشوری های جهان
رزمایش مشترک ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس
چرا معاونان شریعتمداری استعفاء دادند؟
اگر در سازمان ملل حضور نیابیم، دیگران از ما حمایت نمی‌کنند
مداحان مجاز نیستند هرچه دلشان می‌خواهد بگویند
روی دیوار چین یادگاری ننویسیم
عاشورا پناهگاه همه موحدین عالم است
هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری
آماده پاسخگویی به هر تهدیدی هستیم
توضیح درباره هزینه‌های سفر روحانی به نیویورک
دولت جامعه را نسبت به جوانگرایی «بد بین» کرد
قانون قانون منع به کارگیری بازنشستگان ابلاغ شد
پیام تسلیت دکتر لاریجانی در پی سانحه آتش سوزی اتوبوس مسافربری
دستور جهانگیری برای بررسی دقیق حادثه تصادف اتوبوس
روحانی: مسئولان سریعا علل وقوع حادثه کاشان را بررسی کنند
مردم درباره روند برخورد با مفاسد سوال دارند
پیام روحانی برای جانباختن تعدادی از هموطنان
لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود
تهیه پیش نویس پارلمان اصلاحات
همه مصوبات شورای هماهنگی قوا
دیپلماسی اثر دارد
سرنوشت برجام از مهمترین نگرانی های جهانی است
سرنوشت برجام از مهمترین نگرانی های جهانی است
بهتر است دولت سخنگو نداشته باشد
دولت ناکارآمدی وزرای استیضاح شده را قبول ندارد
قانون ‌بازي عليه‌فضاي‌مجازي
امنيت زن ايراني، گرفتار رخوت!
دلهره‌هاي يك نشست
زنگ عزل استانداران بازنشسته+جدول
قاسمی: ظریف و روحانی اختلاف نظر ندارند
زنگ عزل استانداران بازنشسته
بازنشستگان تا چه زمانی برای تسویه فرصت دارند؟
بیشتر
کد خبر: 54441 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۴ - 16:01
غرامتي كه در گلوي عراق گير كرده است
بررسي بدهي دولت بغداد به مردم كشورمان از زمان جنگ تحميلي

غرامتي كه در گلوي عراق گير كرده است

بي شك امروز وضعيت عراق به گونه‌اي نيست كه ايران قصد داشته باشد از آن‌ها غرامت بگيرد ولي در آينده اگر آرامش به اين كشور بحران‌زده بازگشت، مماشاتي صورت نگيرد

قانون-هميشه اين سوال براي برخي از مردم پيش مي‌آيد كه آيا صدمات و خسارت‌هاي فراواني كه كشور عراق به رياست رژيم بعث در زمان جنگ تحميلي بر ايران وارد كرد، جبران خواهد شد يا به دليل آنكه دولت اين كشور عوض شده است، ديگر قرار نيست غرامتي پرداخت شود؟ براي اين پرسش، تا كنون پاسخ مناسبي داده نشده است ولي مراودات ميان دو كشور بعد از سقوط صدام بيانگر آن است كه خسارتي دريافت نخواهد شد. در‌همين‌راستا، ابوالفضل ابوترابی، ريیس فراکسیون حقوق بشر مجلس، با بیان اینکه درحال حاضر باید به عراق بحران‌زده کمک کنیم، گفت:«در فرصت مقتضی، درباره مطالبات جنگ تحمیلی وارد مذاکره می‌شویم». ابوالفضل ابوترابي، با اشاره به غرامتی که باید جمهوری اسلامی از خسارات خود در جریان جنگ تحمیلی دریافت کند، گفت:«‌غرامت جمهوری اسلامی ایران از نظر قوانین بین‌المللی تثبیت شده و محرز است». نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد:«حق جمهوری اسلامی در خصوص مطالبه غرامت هشت سال دفاع مقدس به دلیل تجاوز صدام که متجاوزگر و آغازگر جنگ شناخته شده، محفوظ است».

مراعات حال دولت عراق

وی ادامه داد: «با این حال از آنجایی که در‌حال‌حاضر برادران ما در عراق در رأس کار هستند و از چند جنگ ضربه خورده و بحران عدیده زیرساختی دارند، جمهوری اسلامی باید با آن‌ها همیاری و همکاری کند و حتی در راستای عمران، آبادانی و ایجاد ثبات و امنیت در عراق قدم بردارد». ابوترابی همچنین تاکید کرد:«باوجود اینکه در‌حال‌حاضر همکاری‌های زیادی با دولت و ملت عراق داریم، حق خود را در خصوص دریافت غرامت از این کشور برای جنگ تحمیلی محفوظ می‌دانیم، اما از طرفی اگر نیاز شد حتی برای تامین امنیت و دفاع از حرم اهل بیت (ع) افراد را اعزام کنیم که این اتفاق نیز افتاده است». ريیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: «بي شك در فرصت مقتضی با دولت عراق وارد مذاکره شده و این حق را مطالبه می‌کنیم».

خاك‌خوري يك پيگيري

در گذشته نيز برخي از نماينده‌ها پيگير اين موضوع بوده‌اند؛ علاءالدين بروجردي كه رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس است، در سال 92 در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفته بود:«از آنجایی که عراق به صورت رسمی آغازگر جنگ تحمیلی بوده و خسارت‌هاي مادی و معنوی زیادی به ایران وارد کرده است، ایران در جایگاه کشور شاکی حق پیگیری دریافت غرامت جنگی را محفوظ دانسته و این مساله را پیگیری خواهد کرد».ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه کشورهای غربی در طول هشت سال جنگ تحمیلی عراق ضد ایران همواره پشتیبان صدام بوده‌اند، بيان کرد: «انتقال تکنولوژی ساخت سلاح‌های شیمیایی و سایر ادوات جنگی از طرف کشورهای غربی به عراق مشهود بوده و در مورد یکی از کمپانی‌هاي هلندی نیز حکمی صادر شده است».

از طرفي نقوي‌حسيني نيز از ضرورت دريافت غرامت جنگي عراق سخن گفت. نماينده ورامين در اين‌باره گفت: «طرح الزام دولت براي دريافت غرامت جنگي از عراق به صورت جدي از سوي نمايندگان پيگيري خواهد شد». وي افزود كه ميزان غرامت دريافتي ايران از عراق به صورت کامل توسط مراجع بين‌المللي تعيين شده و بايد دستگاه ديپلماسي اقدامات لازم براي احقاق حق ملت ايران را انجام دهد. سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه گرفتن غرامت جنگي از کشور عراق جزو حقوق ملي جمهوري اسلامي است و کسي نمي‌تواند آن را انكار کند، اظهار كرده بود: «مجلس هشتم در الزام دولت براي پيگيري دريافت غرامت تعيين شده از عراق طرحي را در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي تهيه کرد که به صحن علني نرسيد ولي در شرايط فعلي احياي اين طرح و گرفتن غرامت جنگي از عراق به صورت جدي پيگيري خواهد شد». نقوي حسيني گفته بود: «مجلس براي دريافت غرامت جنگي از عراق مصمم بوده و در اين راستا دولت را نيز ملزم خواهد کرد تا به‌صورت جدي اين موضوع را پيگيري کند».

ايران چقدر طلب دارد؟

شايان ذكر است هشت سال جنگ تحمیلی در ایران با تحمل هزینه‌های فراوانی همراه بود، جنگی که علاوه بر هزینه‌های انسانی خسارت‌های فراوانی را به دنبال داشت ، براساس منابع جمع‌آوری‌شده در کتاب «اقتصاد ایران در دوران جنگ تحمیلی»، میزان خسارت‌های مستقیم وارد شده به ایران از محل تخریب ساختمان‌ها و تاسیسات، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد کالاها درمجموع رقمی بالغ بر 3081 میلیارد تومان به نرخ جاری سال 59 تا 67 خواهد بود.

این رقم در صورتی که بر مبنای دلار رسمی و تغییر آن به ریال و دلار تبدیل شود، می‌توان گفت سرجمع خسارات جنگ تحمیلی برای ایران رقمی معادل 440 میلیارد دلار بوده است، این رقم در صورتی که بر مبنای تغییر نرخ ارز رسمی از هفت‌تومان به 2480 تومان امروز محاسبه شود، به نرخ روز رقمی معادل 1/1 تریلیون تومان را شامل می شود.

حقي كه گرفتني است

بي شك امروز وضعيت عراق به گونه‌اي نيست كه ايران قصد داشته باشد از آن‌ها غرامت بگيرد ولي در آينده اگر آرامش به اين كشور بحران‌زده بازگشت، مماشاتي صورت نگيرد و بايد حق مردم‌كشورمان از همسايه غربي ايران گرفته شود يا در اموري كه هم‌راستا با منافع ملي است در همان عراق هزينه شود كه با اين روند به سوالات موجود در اذهان عمومي پاسخ داده مي‌شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.