انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزارش كامل بازي استقلال و ذوب‌آهن
خرید و فروش تیم های فوتبال ممنوع است
توجیهات آقای آلمانی
دست‌انداز اسراييلي
بایکوت قوی ترین ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
تکلیف VAR چه شد؟
کذب فوتبالي
خلاصه ديدار آبي‌پوشان پايتخت و قرمزپوشان تبريز
گزارش كامل بازي پرسپوليس با استقلال اهواز
از آن اوج تا این فرود
طلبکارِ شکست‌خورده
امان از تکرار تاریخ
رانت بلیت!
مسی دو برابر رونالدو دستمزد می‌گیرد
كي‌روش نرسيده به كلمبيا حاشيه‌ساز شد!
ساختار فوتبال بايد تغيير كند
گزارش كامل بازي استقلال با پيكان كه 4 برصفر به پايان رسيد
بلوای داخلی - خارجی
حکومت سوگلی‌ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
ارتشی با دو جین بازیکن
گل بكار و گلستان درو كن
خود شکن، آیینه شکستن خطاست
کشتی به گل نشسته کُشتی
رشیدپور فکرکرده قطری ها مثل ما پاداش را در بوق و کرنا می کنند
کاندیدای رد صلاحیت شده، برگشت
لابی برای ژنرال
جنگجوی جنگ‌های بی‌حاصل
نباید چشم‌مان را به روی همه خوبی های کی روش ببندیم
گزارش كامل بازي قطر و ژاپن
پرده برداری کی‌روش از حرف‌های تاج علیه سلطانی‌فر!
معز علی، مردی شبیه رویاها
سلبریتی های بدون جام
چالش سرمربی «بزرگ»
آقای تک جام
نمک پیشکسوتان روی زخم مردم ایران
خدانگهدار اسطوره فردا!
نگون بختان
هارا گير ي اير اني
كيروش از فوتبال ايران خداحافظي كرد؟
گزارش كامل بازي ايران وژاپن
پرخاش به داور عامل سقوط
اعتراف تلخ سردار
چشم انداز تاریک
ژاپن نه، حواس مان به قطر باشد
تجمید مارکا از عملکرد آزمون و ایران در جام ملت‌های آسیا
شطرنج تازه کی روش
دیوار دور خانه ما «چینی» است
چین قوی‌تر از عمان است
بیشتر
کد خبر: 55164 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۱۰ - 13:00
 بازيكنان در اردوي تيم‌ملي از دولت حقوق مي‌گيرند
سرمربي ايراني تيم ملي واليبال پاكستان در گفت‌وگو با «قانون»:

بازيكنان در اردوي تيم‌ملي از دولت حقوق مي‌گيرند

واليبال ايران در سال‌هاي اخير با رشد قابل توجهي كه در سطح جهان داشت، پاي خود را از آسيا فراتر گذاشت و موجب شد بسياري از تيم‌هاي آسيايي، پيشرفت و رشد واليبال ايران در جهان را الگوي خود قرار دهند.

قانون- واليبال ايران در سال‌هاي اخير با رشد قابل توجهي كه در سطح جهان داشت، پاي خود را از آسيا فراتر گذاشت و موجب شد بسياري از تيم‌هاي آسيايي، پيشرفت و رشد واليبال ايران در جهان را الگوي خود قرار دهند و تلاش كنند با بهره‌مندي از متدهاي مديريتي و فني در واليبال ايران، مسير موفقيت در اين رشته را مانند ايران طي كنند.

در اين ميان و در هياهوي موفقيت‌هاي تيم‌هاي ملي واليبال ايران در رده‌هاي سني مختلف، جامعه مربيان نيز به نوعي درگير اين موفقيت‌ها شد؛ تا جايي كه يك مربي ايراني بعد از حضور در كشورهايي نظير نپال، مالديو و لبنان اين بار براي هدايت تيم‌ملي پاكستان انتخاب شده است. «حميد‌موحدي» كه چندي قبل هدايت تيم ملي واليبال ساحلي ايران را بر عهده داشت و در كارنامه‌اش مربيگري تيم‌هايي نظير سایپا، دانشگاه آزاد، استقلال، نارنجستان نور، شهرداري زاهدان و اسکوباگن دانمارک و الانوارلبنان به چشم مي‌خورد، به عنوان يك مربي ايراني ابتدا سرمربيگري تيم ملي نپال را بر عهده گرفت و مدتي بعد، سرمربي تيم ملي واليبال پاكستان شد. اواخر بهمن سال 95 بود كه مسئولان فدراسيون واليبال پاكستان با ارسال نامه‌اي به كنفدراسيون واليبال آسيا خواستار معرفي يك مربي ايراني شدند.

بعد از مكاتبه با فدراسيون ايران، در نهايت موحدي راهي پاكستان شد و روي نيمكت سرمربيگري اين تيم نشست. با اين مربي درباره تجربه 6ماهه حضورش در اين تيم و تمام تغييراتي كه در اين مدت در واليبال پاكستان ايجاد كرده است، گفت‌وگويي انجام داديم كه آن را در ادامه مي‌خوانيد:

داستان حضور شما در پاكستان و قبول هدايت تيم ملي اين كشور چه بود؟ در واقع مي‌خواهيم بدانيم چه عاملي موجب شد كه تصميم به همكاري با تيمي بگيريد كه نزديك به دو سال به طور كامل از واليبال دور بوده است؟

من قبل از اينكه هدايت تيم ملي واليبال پاكستان را بر عهده بگيرم، سابقه هدايت در برخي تيم‌هاي خارجي را داشتم. سال‌ها پيش در كشور دانمارك ومدتي در لبنان مربيگري كردم. در چند سال قبل نيز در كشورهايي مانند مالديو و نپال هدايت تيم‌هاي اين كشورها را بر عهده داشتم. در كشور مالديو مربيگري يك تيم باشگاهي بر عهده من بود كه اين تيم نزديك به يك سال قبل، قهرمان كشورش شد. پس از پايان كار من در كشور مالديو، به ايران برگشتم. مدتي بعد فدراسيون واليبال پاكستان از فدراسيون واليبال ايران خواسته بود كه يك مربي به آن‌ها معرفي كند. داورزني كه رابطه خوبي با رييس فدراسيون واليبال پاكستان داشت، به من پيشنهاد داد كه با توجه به سابقه حضور در تيم‌هاي خارجي، اين بار نيز در پاكستان به واليبال اين كشور كمك كنم. من با اين پيشنهاد موافقيت كردم و رزومه‌ام به فدراسيون واليبال پاكستان ارسال شد. مدتي بعد با حضور من استقبال شد و من در 15 فروردين 96، كارم را با تيم ملي واليبال پاكستان آغاز كردم.

شرايط واليبال پاكستان در حال حاضر چگونه است؟

پاكستان در گذشته‌هاي نه چندان دور وضعيت خوبي داشت و يكي از تيم‌هاي خوب در قاره آسيا به شمار مي‌رفت.اما متاسفانه اين كشور در حال حاضر وضعيت خوبي در واليبال ندارد.نخستين مربي خارجي واليبال كه زماني نزديك به 70سال قبل براي ياد دادن واليبال به ايراني‌ها پا به كشور ما گذاشت، يك مربي پاكستاني بود و اين نشان از اين دارد كه قدمت واليبال در اين كشور كم نيست. بازيكنان زيادي در پاكستان واليبال بازي مي‌كردند و تا همين 10 -12 سال قبل با واليبال ايران در يك سطح بازي بودند. چندين سال قبل، مسابقاتي با عنوان شهداي هفتم تير يا جام فجر در ايران برگزار مي‌شد كه پاكستان هميشه پاي ثابت آن بود و با ايران واليبال پاياپايي بازي مي‌كرد. اما واليبال ما توانست با جهشي فوق‌العاده، خودش را از تيم هاي آسيايي جدا كند. در اين بين واليبال در پاكستان با پسرفت مواجه بود و مشكلات داخلي اين كشور موجب شده بود به ورزش و به خصوص واليبال در اين كشور لطمه وارد شود. حتي زماني نزديك به دو سال به طور كلي اين رشته درپاكستان تعطيل بود. آن‌ها در مسابقات قهرماني مردان آسيا كه سال 2015 در ايران برگزار شد، حضور پيدا كردند و دهم شدند. بعد از آن واليبال‌شان تا آغاز سال 96 تعطيل بود. با اين حال فدراسيون واليبال پاكستان رفته رفته تصميم گرفت بار ديگر اين رشته را از سر بگيرد. در اين مدت، تيم ملي پاكستان در سه تورنمنت مهم حضور پيدا كرد. ابتدا به باكو رفتيم و در مسابقات بازي‌هاي كشورهاي مسلمان حاضر شديم. بعد از آن در انتخابي جهان قرقيزستان حضور پيدا كرديم و پس از آن در اندونزي در مسابقات قهرماني مردان آسيا شركت كرديم و دوازدهم شديم.

چه اقداماتي در راستاي تغيير و تحول در تيم پاكستان انجام داديد؟

نخستين اقدام اين بود كه بازيكناني كه پا به سن گذاشته بودند و در واقع به نسل پيشين واليبال اين كشور تعلق داشتند را كنار گذاشته و به جاي آن از بازيكنان جوان‌‌تر استفاده كنيم. با اين حال بايد اين را هم مي‌پذيرفتيم كه بازيكنان جوان‌تر، تجربه كافي ندارند و همين بي‌‌تجربگي شايد موجب ايجاد مشكل در برخي مسابقات شود. خيلي از بازيكنان اين تيم، نخستين‌‌بار بود كه در تورنمنت‌هاي بين‌المللي حضور پيدا مي‌كردند. درصد زيادي از شكست‌هاي ما به اين دليل بود كه بازيكنان تجربه تصميم‌گيري در مواقع حساس را نداشتند و خيلي زود به اصطلاح خودشان را مي‌باختند. روز اولي كه كارم را در اين كشور آغاز كردم، شاهد اين بودم كه سيستم كاري آن‌ها سيستم بسيار قديمي و منسوخ شده‌اي است. تلاش من در دومين گام اين بود كه بتوانم تغييراتي را در سيستم اين تيم به‌وجود بياورم كه البته زمان‌‌بر بود و بايد پله‌پله انجام مي‌شد. اينكه تغييرات ريشه‌اي صورت بگيرد، نياز به زماني حداقل نزديك به يك سال كار مستمردارد. بازيكنان پاكستاني از لحاظ بدني در شرايط خوبي نيستند و نياز دارند كه بدنسازي‌هاي اصولي و برنامه‌ريزي شده انجام دهند.

ميانگين قدي تيم پاكستان بلند است. به نظر مي‌رسد آن‌ها از لحاظ فيزيك بدني شرايط ايده‌آلي دارند.

بله از نظر قدي شرايط خوبي دارند و اغلب بلندقامت هستند. حتي در برخي روستاها و شهرها مانند كشمير، جوانان بسيار بلندقامتي هستند كه اگر به خوبي از كودكي و نوجواني در ورزش تربيت شوند، مي‌توانند به تيم ملي كمك كنند.اما اغلب مردم پاكستان از لحاظ بدني شرايط‌شان خوب نيست. هم اينكه از ابتدا به طور اصولي بدنسازي نكرده‌اند.

از طرفي اين بازيكنان اغلب در خانواده‌هاي ضعيفي زندگي مي‌كنند و از لحاظ مالي مشكلاتي دارند و نمي‌توانند تغذيه مناسب داشته باشند. مشكل بزرگ اردوهاي ما نيز همين بود. تمرينات سنگيني برگزار مي‌كرديم اما از لحاظ تغذيه در مضيقه بوديم. در مجموع، پاكستان از لحاظ امكانات حرفه‌اي در شرايط ايده‌آلي نيست و ما مجبور بوديم با همان امكانات كم فعاليت كنيم. البته «يعقوب خان»، رييس فدراسيون پاكستان علاقه‌مند است كه واليبال اين كشور پيشرفت كند و با توجه به امكاناتي كه وجود دارد، تلاش مي‌كند.

بازيكنان از نظر سن و سال در چه شرايطي هستند؟

پاكستان بازيكناني از رده سني 18 تا 25 يا 26 سال دارد. در واقع به جز يكي دو بازيكن كه با تجربه‌تر هستند، باقي بازيكنان در شرايط سني ايده‌آلي قرار دارند و در صورتي كه شرايط ايده‌آل باشد و امكانات لازم فراهم شود، مي‌توان روي آينده اين بازيكنان حساب كرد. حداقل يك سال و نيم كار شبانه‌روزي نياز است و البته كسب تجربه كه با حضور در تورنمنت‌هاي معتبر حاصل مي‌شود.

خود بازيكنان چه واكنشي در برابر شرايط سخت دارند؟ در واقع براي‌شان اين سختي شرايط و فشار تمرينات دشوار نيست؟

اوايل كمي مقاومت وجود داشت زيرا اين بازيكنان با شرايط خاصي كار كرده بودند و شيوه تمريني و بدنسازي‌ آن‌ها متفاوت و تغيير براي‌شان سخت بود. با اين حال، بازيكنان خودشان به مرور زمان علاقه‌مندتر شدند و از اينكه در فشار تمرينات شاهد تغييراتي در روندشان بودند، احساس خوبي پيدا كردند. بارها پيش آمد كه اين بازيكنان از من تشكر كردند كه به رشدشان كمك مي‌كنم.اين براي من بسيار ارزشمند است كه اين بازيكنان انگيزه دارند. مشكل بزرگ آن‌ها اين است كه با ترس بازي مي‌كنند؛ زيرا هنوز اعتماد به نفس كافي ندارند و ميادين بزرگ را نديده‌اند. اين وحشتي كه دارند به مرور زمان رفع خواهد شد.

شما براي دستياران خود نيز از مربيان پاكستاني استفاده مي‌كنيد؛ دانش كافي در بين اين مربيان وجود دارد؟ در واقع سوال من اين است كه حضور اين نفرات به اندازه كافي در كنار شما مهم و موثر است يا خير؟

خوشبختانه نفراتي كه به عنوان مربي در كنار من فعاليت دارند،در شرايط خوبي هستند و بسيار دلسوزانه كار مي‌كنند. آن‌ها سال‌ها در واليبال پاكستان حضور داشته‌اند و اين تجربه چندين و چند ساله به ما كمك مي‌كند. شناخت كافي دستياران من از بازيكنان پاكستان و اين كه در خيلي مواقع رابط من با بازيكنان مي‌شدند، بسيار موثر بود.

پاكستان ليگ واليبال حرفه‌اي دارد؟

متاسفانه واليبال پاكستان ليگ ندارد. البته برخي مسابقات به طور متمركز در برخي مواقع سال برگزار مي‌شود اما هنوز ليگ مستمر ندارند.

البته پيشنهاداتي صورت گرفته است كه ليگي برگزار شود تا بازيكنان در طول سال، در تيم‌هاي باشگاهي بازي كنند. در اين رابطه با يك حامي مالي نيز صحبت شده است و بايد ديد ثمربخش خواهد بود يا خير.

در مجموع وضعيت ورزش در كشور پاكستان چگونه است؟

پاكستان جمعيتي بالغ بر 200 ميليون نفر دارد و مردم اين كشور به ورزش نيز بسيار علاقه‌مند هستند و به نوعي ورزش در پاكستان فراگير است. البته ورزش اول اين كشور« كريكت» است كه در آن قهرمان جهان هستند. يا« كبدي» كه مهد اين رشته، پاكستان است. واليبال نيز هميشه با استقبال خوبي روبه‌رو است. حتي در روستاهاي كوچك اين كشور مردم در زمين‌هاي خاكي واليبال بازي مي‌كنند و عده‌اي نيز براي تماشاي آن جمع مي‌شوند. واليبال رشته‌اي قديمي در كشور پاكستان بوده و در كل بزرگ‌ترين مشكل در ورزش اين كشور، مشكلات مالي است. البته پاكستان كشور فقيري نيست و سرمايه در آن وجود دارد اما متاسفانه اين سرمايه به درستي هزينه نمي‌شود. از طرفي مشكلات مديريتي در ورزش اين كشور نيز وجود دارد. اين مشكلات بايد به مرور زمان حل بشود و اعتقاد من اين است كه پتانسيل لازم از لحاظ نيروي انساني و حتي از لحاظ وضعيت مادي در كشور پاكستان وجود دارد و با مديريت قوي، مي‌توان شاهد اتفاقات خوبي درورزش اين كشور بود.

كشور پاكستان چگونه كشوري است و چقدر با باور مردم ايران نسبت به آن تفاوت دارد؟

ما در شهر اسلام‌آباد سكونت داشتيم كه شهر بسيار پيشرفته و تميزي است. در واقع شهري است كه به اصطلاح براي خارجي‌ها ساخته‌اند. تمام سفارتخانه‌ها آنجا هستند و شهر مدرني به شمار مي‌رود. اين شهر بسيار سرسبز و خوش آب و هوا نيز هست و من شرايط خوبي در اين كشور داشتم. البته اين كشور شهرهايي نيز دارد كه از لحاظ جمعيت بسيار شلوغ هستند اما از لحاظ امكانات و بهداشت، چندان ايده‌ال نيستند. اسلام‌آباد يك استاديوم بزرگ و مجهز نيز دارد كه ما تمرينات‌مان را در آن برگزار مي‌كنيم.

مردم اين كشور مسلمان هستند؟

بله. در واقع پاكستان نخستين كشور در جهان است كه جمهوري اسلامي شد. زبان آن‌ها اردو است كه ريشه‌اي از چند زبان مختلف دارد. من نيز تلاش كردم زبان اردو ياد بگيرم اما آسان نبود. البته اغلب بازيكنان به‌دليل اينكه پاكستان زماني مستعمره انگلستان بوده است، به زبان انگليسي مسلط هستند و من با آن‌ها انگليسي صحبت مي‌كنم. جالب است بدانيد كه در گذشته مكاتبات اداري در اين كشور به زبان فارسي انجام مي‌شد و امروزه به زبان انگليسي انجام مي‌شود. مردم اين كشور از لحاظ مسلمان بودن بسيار معتقد هستند و نماز و روزه‌شان قطع نمي‌شود. در ماه رمضان كه تمرين تيم ملي برگزار مي‌شد، همه با زبان روزه به تمرينات مي‌آمدند وبه‌هيچ‌وجه حاضر نبودنديك روز را نيز روزه نگيرند. به همين دليل تلاش مي‌كردم تمرينات را به بعد از افطار موكول كنم.

بازيكنان واليبال پاكستان از نظر تحصيلي در چه سطحي قرار دارند؟

آن‌ها تحصيلات دانشگاهي ندارند اما اقدام خوبي كه دولت پاكستان انجام داده اين است كه بازيكنان تيم ملي را در ارتش، نيروهاي مسلح و وزارت نيروي اين كشور استخدام كرده است و زماني كه اردوهاي تيم ملي برگزار مي‌شود، آن‌ها از دولت حقوق دريافت مي‌كنند اما به جاي حضور در محل كار در اردوهاي تيم‌ملي هستند. اين اقدام خوبي است. آن‌ها از نظر مالي تامين مي‌شوند تا دغدغه زيادي از اين بابت نداشته باشند. البته برخي بازيكنان پاكستان در ليگ كشورهايي مانند عمان، مالدويو، لبنان يا امارات نيز بازي مي‌كنند.

شما از تيم‌هاي داخلي ايران نيز پيشنهاد همكاري داشتيد؟

من در آخرين فعاليتم در ايران با تيم واليبال ساحلي همكاري داشتم اما آنچه برايم اهميت داشت، اين بود كه خارج از كشور كار كنم و تجربيات جديدي به دست بياورم. برايم لذت بخش است كه اصول و سيستم به روز واليبال را در كشوري مانند پاكستان پياده كنم. اين تجربه بسيار شيريني است. اينكه در تيمي مانند پاكستان كار كنم، تمايل خودم است و معتقدم اگر امكانات جانبي در اين كشور ايجاد شود ، به طور حتم شاهد رشد بيشتر واليبال پاكستان خواهم بود و اين هدف اصلي من است.

با توجه به اينكه امكانات مالي متوسطي در واليبال پاكستان وجود دارد، به‌طور حتم قراردادي با مبلغ زياد با شما بسته نشده است؛ اين‌گونه نيست؟

از آنجايي كه اين كشور هنوز در بخش هزينه در ورزش شرايط خوبي ندارد، از نظر مالي براي من به هيچ عنوان جالب توجه نبود. البته من بنا به توصيه داورزني و اينكه هدفي غير از كسب درآمد داشتم، هدايت تيم ملي پاكستان را بر عهده گرفتم. البته خود مسئولان فدراسيون پاكستان بارها از من تشكر كردند و اذعان داشتند كه اين مبلغ كم است اما عنوان كردند كه تلاش مي‌كنيم شرايط به مرور زمان و با بهتر شدن منابع مالي، تغيير كند.خوشبختانه مسئولان واليبال پاكستان علاقه‌مند هستند و در تلاشند اقدامات اصولي انجام دهند. من برنامه‌هاي متعددي در بخش پايه و آكادمي‌هاي واليبال و ديگر بخش‌ها تدوين كرده و به آن‌ها دادم كه اين برنامه‌ها در حال بررسي هستند.

پاكستان در بخش واليبال بانوان نيز فعاليت دارد؟

در سال‌هاي قبل فعاليت‌هايي وجود داشت اما چندين سال است كه واليبال در بخش بانوان اين كشورفعاليت ندارد. من پيشنهادهايي در اين بخش نيز به فدراسيون و شخص يعقوب‌خان داده‌ام و اميدوارم به‌زودي اين بخش نيز در پاكستان فعال شود. دختران زيادي در اين كشور به واليبال علاقه‌مند هستند و در مدارس و برخي باشگاه‌هاي ورزشي واليبال بازي مي‌كنند. اين پتانسيل در واليبال بانوان اين كشور وجود دارد كه به مسابقات برون مرزي اعزام شوند. سال‌ها قبل واليبال بانوان در پاكستان فعال بود اما بعد از مشكلاتي كه در اين كشور به‌وجود آمد، اين بخش تعطيل شد.

واليبال ساحلي نيز در اين كشور برگزار مي‌شود؟

تا كنون در اين بخش فعاليت نداشته‌اند اما من پيشنهادهايي در اين رابطه داده‌ام. در پاكستان يك شهر ساحلي به نام كراجي است كه ساحل بسيار خوبي دارد و مي‌تواند جايگاه خوبي براي واليبال ساحلي باشد. جالب است بدانيد كه درياي اين شهر با شهر چابهار مشترك است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.