انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 55235 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۱۱ - 09:10
بيكاري ركورد زد
بررسي وضعيت نرخ بيكاري فصلي در شانزده سال گذشته

بيكاري ركورد زد

بيكاري از جمله عمده‌ترين معضلاتي است كه در كشور با آن روبه‌رو هستيم و اين‌طور كه از شواهد پيداست اين مشكل در طول ساليان به جاي اين كه حل شود، روز به روز بزرگ‌تر شده است.

قانون- بيكاري از جمله عمده‌ترين معضلاتي است كه در كشور با آن روبه‌رو هستيم و اين‌طور كه از شواهد پيداست اين مشكل در طول ساليان به جاي اين كه حل شود، روز به روز بزرگ‌تر شده است. زماني ورود به دانشگاه براي هر جواني تضمين كننده آينده و نويد ورود به بازار كار بود ولي در چندين سال گذشته با وجود اين كه ورودي دانشگاه‌هاي كشور بيشتر از پيش شده است اما تحصيلات هيچ تضميني در يافتن شغل مناسب براي افراد به شمار نمي‌رود. مساله بيكاري علاوه بر آسيب‌هايي كه در بخش اقتصادي براي كشور و خانواده‌ها ايجاد مي‌كند، نوعي آسيب اجتماعي و روانشناسي نيز محسوب مي‌شود و فجايع بسياري را در اين حوزه‌ها به بار مي‌آورد. با رفع تحريم‌ها و امضاي قرارداد برجام كه به جد مي‌توان گفت گشايش اقتصادي بزرگي براي كشور ما به ارمغان آورد، گمان اين مي‌رفت كه تا حد زيادي مشكلات اقتصادي از جمله معضل بيكاري در كشور ما مرتفع شود و شاخ غول اشتغال‌‍ايي و اشتغال‌ يابي با بهبود شرايط اقتصادي شكسته شود؛ اما با اين وجود شواهد چيز ديگري را نشان مي‌دهد. طبق آمار منتشر شده نرخ بیکاری فصلی جوانان در بهار امسال به ۲۸.۸ درصد رسید و ركورد اين نرخ با اين رقم در شانزده سال اخير شكسته شده است. اين امر نشان مي‌دهد كه گشايش‌هاي اقتصادي به تنهايي نمي‌تواند راه حلي براي معضلاتي از قبيل بيكاري باشد و به طور قطع نياز به آماده سازي زيرساخت‌هاي لازم براي حل چنين مشكلاتي وجود دارد؛ بنابراين دولت و مسئولان بايد به فكر راه چاره و ايجاد شغل باشند و جلوي پيشرفت بيشتر نرخ بيكاري در كشور را بگيرند.

ركورددار در شانزده سال گذشته

طبق آمار منتشر شده از بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در کل کشور به تفکیک فصول مختلف از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۶، این نرخ در بهار ۹۶ به بالاترین حد خود رسید به طوری که نرخ بیکاري فصلی جوانان در بازه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله در بهار امسال ۲۸.۸ درصد اعلام شد. پیش از این بالاترین نرخ بیکاری فصلی جوانان در فصل بهار، مربوط به سال ۱۳۸۰ با نرخ ۳۰.۶ درصد بود. در عین حال بررسی نرخ بیکاری فصلی در بین جمعیت جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که عموما نرخ بیکاری فصلی، هر ساله در فصل زمستان به بالاترین حد خود نسبت به سایر فصول سال می‌رسد.

بررسي نرخ بيكاري جوانان در چهار دولت

بررسی نرخ بیکاری فصلی جوانان در چهار دولت حاكي از آن است  که میانگین نرخ بیکاری فصلی دولت هشتم ۲۷.۹ درصد بود که میانگین بالاترین نرخ بیکاری این دولت در «فصل زمستان» با نرخ ۲۹.۱ درصد ثبت شد. همچنین میانگین نرخ بیکاری فصلی در دولت نهم ۲۳ درصد بود که بیشترین نرخ بیکاری نیز در این دولت در فصل زمستان به ثبت رسید. در دولت دهم نیز میانگین نرخ بیکاری فصلی در طول چهار سال به ۲۶.۷ درصد رسید و در اين دولت نيز فصل زمستان بالاترین نرخ بیکاری را داشت. میانگین نرخ بیکاری فصلی در طول چهار سال دولت یازدهم نيز ۲۶.۱ درصد بود. در این دولت همچون سه دولت قبل، فصل زمستان پیشتاز بالاترین نرخ بیکاری فصلی نسبت به فصل‌هاي ديگر سال بود. بررسی نرخ بیکاری فصلی به تفکیک هر دولت نیز نشان مي‌دهد میانگین این نرخ در دولت هشتم ۲۷.۹ درصد بود و در دولت نهم به ۲۳ درصد رسید؛ همچنین میانگین نرخ بیکاری فصلی در دولت دهم ۲۶.۷ درصد بود که در دولت یازدهم  ۲۶.۱ درصد شد. به علاوه از بررسي شاخص بيكاري فصلي جوانان در خواهيم يافت كه میانگین نرخ بیکاری جوانان در طول ۱۷ سال گذشته در فصل بهار ۲۵ درصد، در فصل تابستان ۲۵.۲ درصد، در فصل پاییز ۲۵.۶ درصد و در فصل زمستان نیز ۲۷.۹ درصد بوده است. با اين اوصاف نتيچجه آمار نشان مي‌دهد  در هر سال و حتی میانگین بیکاری فصول مختلف در هر دولت، «فصل زمستان» با دارا بودن بالاترین نرخ بیکاری فصلی نسبت به سایر فصول سال، پيشتاز «شاخص بيكاري فصلي» است.

عقبگرد!

در سال گذشته با وجود اين كه طبق آمار اعلامي دولت 600 هزار شغل ايجاد شده است ولي به دليل افزايش جمعيت جوياي كار در كشور نرخ بيكاري باز هم نسبت به قبل با افزايش روبه‌رو شده است. در اين زمينه وحيد شقاقي شهري، استاد دانشگاه، به «قانون» مي‌گويد: در سال گذشته در كشور يك ميليون و صد هزار نفر ورودي بازار كار داشته‌ايم كه به طور عمده اين جمعيت را جوانان داراي مدرك دانشگاهي تشكيل داده‌اند. طبق آماري كه دولت در سال گذشته اعلام كرده بود، 600هزار شغل در كشور ايجاده شده است، اين در حالي است كه 500 هزار نفر به سيل بيكاران جامعه افزوده شده است. گشايش‌هايي كه در يك و سال و اندي اخير در اقتصاد كشور ما ايجاد شده و وضعيت پسابرجام، در واقع توانسته اقتصاد كشور ما را به شرايط پيش از سال 90 بازگرداند. نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه در شرايط فعلي و با امضاي توافق برجام هنوز مشكلات كشور به طور كامل برطرف نشده است. به طور مثال هنوز ارتباط  با بانك‌هاي دنيا به اندازه كافي برقرار نشده است. همچنين هنوز بسياري از بخش‌هاي پيشران اقتصاد مانند مسكن به دليل عدم قدرت خريد مردم،  وارد  دوره رونق نشده‌اند. از سوي ديگر پيش از برجام ورودي بازار كار در كشور ما به اندازه  الان نبود و به تدريج نيز اين تعداد بيشتر خواهد شد. در حال حاضر 4 ميليون و 800 هزار نفر دانشجو در كشور وجود دارد كه در چند سال آينده اين تعداد به جمعيت جوياي كار افزوده خواهد شد.

جلوگيري از پمپاژ نيرو به بازار كار

نكته اي كه وجود دارد اين است كه ورودي بازار كار و همچنين عرضه نيروي كار در سال‌هاي اخير در كشور افزايش چشمگيري پيدا كرده است. شقاقي شهري ادامه مي‌دهد: در چند سال گذشته توانسته‌ايم با مكانيزم تحصيلات جلوي پمپاژ نيرو را به بازار كار بگيريم. به طور مثال دانشجو پس از اتمام دوره ليسانس به دليل پيدا نكردن شغل مناسب به ادامه تحصيل رو مي‌آورد و بيشتر افراد به همين دليل به تحصيلات عاليه مي‌پرداختند. ولي در حال حاضر از اين مرحله عبور كرده‌ايم و ورودي بازار كار بسيار زياد شده و موجب شده است كه  اين مساله كاملا خود را در نرخ بيكاري به طور كلي و همچنين نرخ بيكاري جوانان هويدا كند. با وجود اين كه دولت اعلام كرده بود كه 600 هزار شغل ايجاد كرده است ولي بازهم در آمار سال گذشته مشاهده مي‌شد كه نرخ بيكاري افزايش پيدا كرده و به  12.4 درصد رسيده است. در فصل بهار نيز وضعيت به همين صورت است از آنجا كه پمپاژ نيروي انساني به بازار كار در اين فصل زياد است، آمار بيكاري به مرور نسبت به سال‌هاي قبل افزايش پيدا مي‌كند. در حال حاضر بايد اصلاحات ساختاري عميق در اين حوزه صورت بگيرد تا امكان جذب اين تعداد نيروي انساني وجود داشته باشد كه متاسفانه اصلاحات ساختاري در حوزه كار در كشور ما انجام نگرفته است.

ايجاد شغل؛ يك پروسه زمان بر

همان‌طور كه مي‌دانيد در بحث برجام كشور ما توانست وضعيت اقتصادي خود را به شرايط سال 90 برگرداند اما نه به صورت كامل زيرا برخي از مشكلات هنوز پابرجاست و بر طرف نشده است. اين استاد دانشگاه تصريح مي‌كند: در حال حاضر دهه شسطي‌ها به جمعيت جوياي كار اضافه شده‌اند ولي به خاطر شرايط موجود نمي‌توانند شغل متناسب با تخصص خود را پيدا كنند، زيرا ايجاد شغل يك پروسه زمان بر است و بايد بسترهاي لازم براي اين مساله مهيا مي‌شد تا بتوان براي نيروي انساني موجود شغل مناسب تعريف كرد. در حال حاضر متاسفانه بسياري از فرصت‌ها از دست رفته است و بايد حداقل ده سال  پيش براي اين مساله چاره‌انديشي مي‌شد. وقتي در دهه 60 نرخ رشد جمعيت در كشور به 3 و نيم درصد رسيد و اين جمعيت در حال حاضر به سن كار رسيده‌اند و با توجه به اين كه در ده سال گذشته با مكانيزم تحصيلات جلوي ورود سيل جمعيت به بازار كار گرفته شده است، در حال حاضر حتي اگر دولت اصلاحات ساختاري نيز انجام دهد و سرعت ومديريت جهادي نيز داشته باشد، باز هم اين پروسه مدت زمان لازم  خود را مي‌طلبد. از آنجايي كه تدابير لازم براي اين مساله انديشيده نشده است، به طور مداوم به اين جمعيت جوياي كار افزده خواهد شد و خطر رسيدن نرخ بيكاري جوانان به  حدود40 درصد به شدت احساس مي‌شود؛ يعني از هر 100 نفر جوان جوياي كار شايد حدود 40 نفر نتوانند شغل پيدا كنند. متاسفانه اگر اين وضعيت ادامه پيدا كند اين نرخ بيش از اين نيز افزايش خواهد يافت.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.