انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 55341 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۱۱ - 13:52
ظريف، اميركبيری ناكام!
خيانت‌هاي آمريكا از ارزش‌هاي تيم ديپلماسي كشورمان كم‌نخواهد كرد

ظريف، اميركبيری ناكام!

حدس من این است که ترامپ پایبندی ایران به برجام را اعلام نمی‌کند». اين اظهار نظر وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با رسانه‌های انگلیس است كه نشانگر حال ناخوشايند برجام است ولي بي‌شك...

قانون-بشیر اسماعیلی/ مدرس دانشگاه

«حدس من این است که ترامپ پایبندی ایران به برجام را اعلام نمی‌کند». اين اظهار نظر وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با رسانه‌های انگلیس است كه نشانگر حال ناخوشايند برجام است ولي بي‌شك از ارزش‌هاي رييس‌دستگاه ديپلماسي كشورمان كم‌نخواهد كرد. محمد جواد ظریف در این چند سال اخیر که اداره وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران بر عهده گرفت، به یک پدیده در تاریخ دستگاه ديپلماسي این کشور بدل شده است. پیش از انقلاب، وزارت خارجه در انحصار بازماندگان سلسله قاجار قرار داشت و تنها در سال های انتهایی عمر رژیم پیشین، اشخاصی مثل عباسعلی خلعتبری مجال این را می‌یافتند که از رده های جزء به وزارت این نهاد ترفیع پیدا کنند. در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی نيز، وزارت خارجه به اقتضای امر انقلاب، در دست نیروهای انقلابی كه شايد برخي نيز اطلاع‌كافي از اين حوزه تخصصي نداشتند، قرار گرفت و ظریف، اولین وزیر خارجه ای است که تخصص و تحصیلات منطبق با روابط بین الملل را دارد. ظریف از حیث خدمت در سمت‌های مختلف امور خارجه و در سازمان‌های بین‌المللی به عنوان نماینده ایران، تجربه گرانبهایی را داراست. او به زبان انگلیسی احاطه کامل دارد و حتی اسلنگ ها و پیچیدگی های این زبان را نيز می‌داند. در دوره ریاست جمهوری دولت دهم به واسطه مسائل غیر مرتبط به امر سیاست خارجی، از وزارت خارجه کنار گذاشته شد و حتی از تدریس در دانشکده این وزارتخانه نيز محروم ماند. در همین سال‌ها و در دوره ریاست عبدا... جاسبی بر دانشگاه آزاد اسلامی، پیشنهاد معاونت روابط بین‌الملل به وی شد اما به دليل بعضی از اختلاف نظرات، آن سمت را نيز به دست نیاورد. به‌این ترتیب، ساده‌تر از آنچه بشود فکر کرد، یک نخبه سیاسی که حاصل سال ها تجربه و دانش اندوزی در رده های مختلف وزارت خارجه بود، درست در زمان ثمردهی خودش بازنشسته می شد. اما از آنجایی که سیب سیاست تا به زمین برسد هزار چرخ می‌زند و آسیاب جناح ها و جریانات سیاسی هم به نوبت است، روی کار آمدن حسن روحانی دوباره نخبگانی مثل ظریف را احیا کرد.

برجام و ماموریت غیر ممکن ظریف

مساله هسته‌ای ایران چیزی نبود که ظرفیت آن همه پیچیده شدن را داشته باشد. حقوق بین‌الملل به راحتی می توانست معضل هسته ای ایران را حل و فصل کند. کار از جایی خراب شد که آمریکا و سایر دشمنان ایران، این مساله را بهانه ای برای امنیتی کردن مقابله با جمهوری اسلامی و اتحاد علیه آن تا رساندن به نقطه براندازی قلمداد کردند. یک دهه فراز و نشیب و مذاکره نشان می‌داد که عزمی برای حل شدن این مساله وجود ندارد. اما اشتباهات آمریکا در منطقه و قدرت گیری روزافزون ایران در عراق، سوریه، یمن، بحرین و لبنان، غرب را به این جمع بندی رساند که به زانو درآوردن ایران با الگوی عراق، امکان ندارد. در ایران نيز تحریم هاي فرسایشی به اختلال اقتصادی ایران منجر شده بود. در حالی که تحریم دارویی علیه هیچ کشوری مجاز نیست، ممانعت آمریکا از نقل و انتقالات مالی باعث می‌شد تا خرید دارو نيز ممکن نباشد. این بن‌بست‌های دو جانبه،سرانجام طرفین را به میز مذاکره کشاند. ظریف در چنین شرایطی مسئول حل و فصل مهم‌ترین بحران معاصر ایران در سیاست خارجی شد. او از یک سو بايد طبق قانون اساسی به خط و مشی‌های سیاست خارجی ایران که توسط رهبری تعیین می‌شد پایبند باشد و از سوی دیگر آزادی عمل در روند مذاکرات و عقد توافقنامه نهایی را داشت. مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست نرمش قهرمانانه، چراغ سبز را برای حصول به راه حل های دیپلماتیک نشان داده بودند. اما در عین حال بر این نکته نيز تاکید می شد که آمریکا در مذاکره قابل اعتماد نیست و عهد شکنی، جزیی از خصلت های امپریالیستی در تعامل با کشورهای مستقل است. چنین وضعیتی، ظریف و تیم مذاکره کننده اش را در چنان شرایط سخت و حساسی قرار می داد که ابتلا به کمر درد، کمترین عارضه آن بود!

توافقي شيرين ولي...

توییت ظریف تحت عنوان فوق، لحظه‌ای تاریخی در دیپلماسی ایرانی را رقم زد. ایران و پنج به علاوه یک، بالاترین سطح مذاکرات در باب مهم‌ترین مسائل جهانی را در یک ماراتن نفس‌گیر به سرانجام رسانده بودند. ظریف می‌رفت تا به اسطوره زمانه ما بدل شود. او را امیرکبیر لقب دادند و برای رییس جمهوری آینده کاندیدایش کردند. روحانی که از این دستاورد وزارت خارجه دولتش سرمست و خرسند بود، وعده داد همه تحریم ها به زودی رفع خواهد شد و روابط ایران با دنیا به سطح عادی بر خواهد گشت. اصولگرایان اما با تردید در این توافق می‌نگریستند. برخی از آن‌ها بدون داشتن دید ملی، برجام را باعث به هم خوردن موازنه جناحی به نفع دولت روحانی قلمداد می کردند اما برخی دیگر در حقيقت، به وعده‌های آمریکا بدبین بودند. به عقیده آن‌ها واقع‌گرایی در این رابطه درست می‌گوید که شیر لزومی به مذاکره با آهو ندارد. پس یا باید شکار شد یا اینکه به شیر ماندن در هر صورت ممکن ادامه داد.

کنگره، سنا، عربستان، اسراییل، ترامپ و دیگران

دشمنان ایران که متاسفانه کم نيز نیستند به اوباما و کری خرده می‌گرفتند که چرا بهانه هسته‌ای را تا آخر خط ادامه نداده اند. ‌آن‌ها بر این باور بودند که ترس موهوم و برساخته دنیا از دستیابی ایران به بمب اتمی توانسته بود اروپا و سازمان ملل و حتی روسیه و چین را علیه ایران بسیج کند. برجام این اتحاد را در هم شکست؛ با این حال تندرو ها در آمریکا و لابی دشمنان منطقه ای ایران با استناد به این اصل که جلو ضرر را هر جا بگیری منفعت است، همچنان به ادامه تحریم ها علیه ایران معتقد بودند. در اینجا، ظهور یک پدیده، ماجرا را وارد مرحله تازه ای به نام ترامپ کرد. ترامپ برجام را بدترین قرارداد آمریکا قلمداد کرد و همچنان نيز بر همان عقیده مانده است. او که گویی با ایران خصومت نسل در نسل دارد، بدون معرفی آلترناتیو برجام، به لغو آن اصرار می ورزد و در این راه نيز نو محافظه کاران، جمهوری‌خواهان تندرو و مشتریان دست و دلباز اسلحه در حوزه خلیج فارس با وی همراهند.

ظریف، امیر کبیر ناکام

در این ایام، برجام تبديل به گوشت قربانی آمریکایی ها شده است. گرچه اروپا و سازمان ملل در نقض برجام با آمریکا همداستان نخواهند شد، اما به دليل محوریت دلار در مبادلات بین المللی و نفوذ مالی و بانکی آمریکا در جهان، عزم اين كشور بر ادامه تحریم اقتصادی ، به تداوم مشکلات اقتصادی کشورمان خواهد انجامید. ظریف در مواجهه با چنین شرایطی، چاره ای جز دفاع از ماهیت این توافقنامه ندارد. ذکر این حرف ها که نقض برجام اعتبار جهانی آمریکا را خدشه دار خواهد کرد و غیره، برای آمریکایی که با انتخاب ترامپ از پیش بی آبرو شده است، فرقی در اصل ماجرا نخواهد کرد.

تحقق يك توصيه

پیش بینی مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آمریکا به هیچ عهدی پایبند نیست، اینک در حالی به حقیقت می‌پیوندد که تیم مذاکره کننده ظریف می پنداشتند همه راه ها را برای تقلب و عهد شکنی بسته اند و به اصطلاح، مو لای درز برجام نمی رود. به زودی موضع آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام اعلام خواهد شد. موضعی که تاحدودي از پیش مشخص شده و نیازی به منتظر ماندن برای انتشار آن نیست. حال، در چنین شرایطی چه باید کرد؟ آیا همان‌گونه که ظریف می‌گفت ایران دوباره و بسيار سریع می‌تواند در صورت خلف وعده طرف مقابل به غنی سازی برگردد؟ چگونه می‌توان راکتورهای مملو از سیمان و برنامه های رها شده هسته ای را دوباره به کار انداخت؟ تکلیف ظریف به عنوان مجری سیاست خارجی دولت با آمریکایی که به قرارداد و مذاکره اعتقادی ندارد، چیست؟ او دستاورد ارزشمند خود در مذاکرات طولانی و سخت با آمریکا و پنج کشور دیگر را در آستانه ناکامی می بیند تا شاید بار دیگر، موازنه ها و گرو کشی های نظامی ایران در منطقه، موثر تر از امر دیپلماسی در مهار هیولای آمریکايي عمل کند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.