انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 55343 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۱۱ - 17:15
نبرد با آتش و دستاني خالی
مجلس از بي‌توجهي به وضعيت آتش‌نشانان در سال‌هاي گذشته انتقاد دارد

نبرد با آتش و دستاني خالی

انتقادي كه در اين بين وجود دارد، اين است كه توانايي و دارايي مناسبي در اختيار مسئولان مربوط هست ولي به نظر اراده تنظيم برنامه و اختصاص دادن آن‌ها به سازمان آتش‌نشاني وجود ندارد

قانون-مردانی که از جان می‌گذرند تا جانی را نجات دهند. جمعه‌ای که گذشت همزمان با روز آتش نشان بود. شاید عمیق ترین صحنه از درد و رنج آتش نشان ها در سال‌های اخیر ایران به حادثه پلاسکو و شهید شدن تعدادی از نیروهای این سازمان برگردد. دردی که مدت‌ها جامعه را غمگین کرده بود. اما آتش نشانان در ایران،در وضعیت مناسبی به‌سرنمي‌برند. بارها این قشر در شهرهای مختلف به خصوص تهران برای دست یافتن به خواسته‌های صنفی و حقوقی‌شان دست به تجمع زدند. از طرفی تناسبی میان امکانات آتش‌نشانی با تعداد آتش نشان‌ها وجود ندارد و از طرف دیگر فرسودگی وسایل آتش‌نشانی جان آن ها را با خطر رو به‌رو کرده است. اما محمدعلی‌نجفی، شهردار تهران در مانور نیروهای آتش‌نشانی در محل برج میلاد که جمعه برگزار شد، گفته است که بودجه تجهیزات آتش‌نشانی در سال آینده تا ۲۰درصد افزایش می‌یابد. نجفی تاکید کرده که در سال آینده در بخش تامین تجهیزات مورد نیاز سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بودجه قابل توجهی را درنظر خواهیم گرفت. درهمين راستا، نمایندگان مجلس نیز در صحبت‌های خود به سخنان نجفی و همچنین وضعیت آتش‌نشانی در ایران واکنش نشان دادند كه در ادامه مي‌خوانيد.

دست خالی در برابر بحران‌ها

امیر خجسته، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور درمجلس درباره وضعیت امکانات آتش نشانی در ایران گفته‌است: مهم ترین موضوع برای سازمان آتش‌نشانی به روز رسانی امکانات و تجهیزات و استفاده از وسایل مدرن در امدادرسانی است. سال‌هاي گذشته در تهران برج‌های چندین طبقه و بلندمرتبه های بسیاری احداث شده است؛ بنابراین اگر حادثه ای در پایتخت رخ دهد، باید از تجهیزات پیشرفته و به روز برای کنترل حریق و مشکلات دیگر استفاده کرد. نماینده مردم همدان و فامنین درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تهران روی چهار گسل زلزله‌خیز قرار دارد، افزود: پس از وقوع آخرین زلزله در یک قرن گذشته هر لحظه ممکن است زلزله شدیدي رخ دهد؛ بنابراین ارتقاي کیفیت و کمیت تجهیزات در سازمان آتش‌نشانی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ البته در سال های گذشته اقداماتی دراین حوزه انجام شده است. عضو کمیسیون شوراها وامورداخلی کشوردرمجلس، با بیان اینکه درتیم آتش نشانی مشکلی وجود ندارد، افزود: متاسفانه مشکلات در تخصیص بودجه برای خرید تجهیزات مدرن بوده است، امیدواریم دراین دوره با تعامل دولت و شهرداری در بحث پیشگیری از حوادث و کاهش خسارت های ناشی از وقوع بحران، اقدامات قابل قبولی انجام شود؛ هرچند که در دوره گذشته به دلیل ارتباط های نامناسب شهرداری و دولت درتخصیص بودجه برای شهرداری و آتش نشانی هماهنگی صورت نگیرد.

بحران بمب‌هاي آتش‌زا در سطح شهر!

سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از فعالیت صدها کارگاه فاقد ایمنی درخیابان جمهوری تهران خبر داده و گفته است که وزارت رفاه به تنهایی توان توقف فعالیت ساختمان های کارگاهی ناایمن را ندارد. خدادادی به خانه ملت درخصوص بی اعتنایی 15 ساختمان مانند پلاسکو به اخطارهای دادستانی،گفت: درحال حاضر صدها کارگاه کوچک درخیابان جمهوری فعالیت می کنند که از امنیت لازم و کافی برای کار برخوردار نیستند، این موضوع براساس بازرسی‌های وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی طرح و تذکرات لازم به واحدها داده شده است؛ بنابراین، این موضوع درحیطه وظایف دادستانی نیست. نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تذکر به کارگاه های فاقد ایمنی جز وظایف وزارت تعاون است، افزود: دراین حوزه شهرداری نیز دارای اختیاراتی است، بنابراین دادستانی تنها درشرایط طرح شکایت می تواند به موضوع ورود کند اما وزارت تعاون به لحاظ قانونی باید برفعالیت کارگاه ها نظارت کند. وی با بیان اینکه وزارت رفاه در صورت تشخیص ناامنی یک کارگاه می‌تواند اقدام به پلمب کند، تصریح کرد: وزارت تعاون باید با همراهی شهرداری و کمک گرفتن از قوه‌قضاییه این وظیفه را انجام دهد. متاسفانه ساختمان‌های ناایمن بسیاری در تهران وجود دارند که تعداد آن‌ها بیش از 100 بنا ست؛ براي مثال گفته شد كه بازار موبایل علاء الدین از امنیت لازم برای فعالیت برخوردار نیست. خدادادی با تاکید براینکه وزارت رفاه به تنهایی قادر به مقابله با کارگاه های فاقد ایمنی نیست، گفت: اگر وزارت رفاه اقدام به پلمب ساختمانی کارگاهی کند، حداقل 100 نفر از کار بیکار می‌شوند؛ بنابراین اعتراض هایی درخصوص ایجاد مانع برای کسب و کار ایجاد می شود. کارکنان این کارگاه ها از نبود ایمنی اطلاع دارند اما به دلیل شرایط نامناسب شغلی، چاره ای جز کار ندارند.

مشكل امكانات

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از جمله کسانی بود که نسبت به عدم تخصیص امکانات مناسبت به آتش نشانان اعتراض کرده و گفته است که امکانات آتش نشانی در تهران پاسخگوی حوادث نیست. عضو مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه تجهیزات فعلی آتش نشانی درتهران، جوابگوی حوادث به صورت حرفه ای نیست،گفت: مدیریت در آتش نشانی درکنار امکانات و نیروی انسانی از اهمیت بیشتری برخوردار است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: اگر مدیریت درآتش‌نشانی تهران و سراسر کشور، حرفه‌ای و تابع استانداردهای بین المللی باشدو فاکتورهای مهم حوادث و ایمنی نیز درنظرگرفته شود، یک مدیریت کارآمد در شهرداری فعالیت می کند که با اختصاص منابع قابل قبول می‌توان تجهیزات حرفه ای را نيز به کارگرفت. وی تاکید کرد: دراختیار قراردادن تجهیزات بدون آموزش نیروی انسانی و آتش‌نشان حرفه ای، هدردادن منابع است. همچنین فعالیت نیروی حرفه ای بدون تجهیزات مدرن، یک نقص اساسی درسیستم محسوب می شود؛ بنابراین باید توازن قابل توجهی میان میزان تجهیزات و آموزش نیروی انسانی و تامین نیروی حرفه ای درحوزه آتش نشانی به وجودآید. این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه درشهرستان ها آتش نشانی به شدت از فقدان و نقص تجهیزات حرفه ای رنج می برد، افزود: برای این بخش باید منابع به میزان کافی تامین شود اما درتهران آتش نشانی از حداقل امکانات برخوردار است واين تجهیزات برای جمعیت فعلی تهران، جوابگوی حوادث به صورت حرفه ای نیست. عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با بیان اینکه تجهیزات لازم و نیروی انسانی حرفه ای از نیازهای ضروری آتش نشانی است، تصریح کرد: از موارد گفته شده، مدیریت حرفه‌ای در آتش نشانی مهم‌تر است.

امكانات هست، اراده خير

آنچه که مورد توافق، دولت، مجلس و شهرداری هاست، دستان بسته اين جان بركفان در برابر بحران‌هاي مختلف است. بي شك در مواقع بحران‌های شهری، آتش‌نشانی یکی از بازوهای عبور از این بحران است. اما این وظیفه مهم، نیازمند امکانات بیشتر در حوزه مدیریت بحران است. به نظر می رسد پیش از به وجود آمدن بحران باید در موضوع مدیریت، کشور را از لحاظ امکانات مقابله با بحران ها تقویت کرد تا شاهد حوادث دردناکی مانند پلاسکو و نحوه رسیدگی به آن نباشیم. انتقادي كه در اين بين وجود دارد، اين است كه توانايي و دارايي مناسبي در اختيار مسئولان مربوط هست ولي به نظر اراده تنظيم برنامه و اختصاص دادن آن‌ها به سازمان آتش‌نشاني وجود ندارد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.