انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 57083 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۲۴ - 11:45
ظهور و سقوط يك خودسر
نگاهي به روندي كه سبب شد فردي مانند حيدري‌فر افول كند

ظهور و سقوط يك خودسر

اگر در همان مرحله اول با حيدري‌فر و امثال او كه گروه‌هاي «خودسري» تشكيل مي‌دهند و به مردم حمله مي‌كنند برخورد شده بود، سرانجام‌شان به جنايات كهريزك و حمله به سفارتخانه‌ها يا قتل‌هاي زنجيره‌اي نمي رسيد؟

قانون-داوود حشمتي

قاضي حيدري‌فر كه در اين اواخر اعلام شد به جرم اختلاس روانه زندان شده است از متهمان اصلي پرونده كهريزك به حساب مي‌آيد. او سا‌ل‌ها در كنار قاضي مرتضوي يكه‌تازي مي‌كرد تا دست سرنوشت او را به همان‌جايي فرستاد كه سال‌ها ديگران را راهي مي كرد. از اين فرد مصاحبه‌اي منتشر شده كه از لابه لاي اين مطلب، روند بركشيده شدن و مراحل رشد حيدري فر را مي‌توان خلاصه‌وار بررسي كرد تا اگر قرار به بستن راه هاي «خودسري» است، به جاي پرداختن به «معلول‌ها»، با «علت‌ها» مقابله كنيم. در همين راستا به مراحل رشد صعودي حيدري‌فر به طور خلاصه اشاره مي‌كنيم:

1- مسئوليت بسيج دبيرستان 2 – تاسيس گروه خودسر با عنوان ناصحون براي برخوردهاي فيزيكي با نيت امر به معروف و نهي از منكر 3 – عضويت همه اعضاي خانواده به نهادها (كه موجب مي‌شود تا به خاطر اين مساله مضروبين، شكايت‌شان به جايي نرسد و با او برخورد نشود) 4- حضور كوتاه مدت در مدرسه حقاني 5 – سفارش سعيد امامي براي بورسيه شدن او در دانشكده وزارت اطلاعات براي رشته ضدجاسوسي (او فقط گفته با سعيد امامي هم محلي بوده اما اينكه چگونه مي شود به صرف هم‌محلي بودن، چنين سفارشي از چنان مقام امنيتي صورت گيرد، قابل تامل و بررسي است) 6- مقابله با دانشجويان در 18و 21 تير هفتادوهشت 7 – همكاري با عليرضا زاكاني در بسيج دانشجويي در دوران اصلاحات 8 – همكاري با ره‌پيك (از اعضاي فعلي شوراي نگهبان) در يك موسسه مطالعاتي 9 – همكلاسي بودن با كارشناسان وزارت اطلاعات و دفاع 10 – دعوت به كار توسط الياس محمودي (مسئول حفاظت اطلاعات قوه قضاييه در دوران آيت ا... شاهرودي 11-توصیه آیت‌ا... بهشتی عضو مجلس خبرگان رهبری فارس براي انتقال به تهران 12 – چسباندن عكس سعيد مرتضوي بالاي تخت در دوران دانشجويي.

اين‌ها مواردي است كه فرد مورد نظر در ميان گفت‌وگو به آن‌ها اقرار مي كند و اين‌گونه مي شود كه به صدر مي‌نشيند و پرونده‌هاي مهمي به او سپرده مي شود كه بخشي از آن‌ها در شيراز و بسيار جنجالي و پرسروصدا بود. پرونده‌هايي مانند: حادثه تروریستی حسینیه رهپویان شیراز، پرونده پروژه نفوذ برادران اعلایی، فعالان حقوق زنان از جمله خانم شیرین عبادی، پرونده هیات‌مدیره یاران یا همان بهايیان ایران، گروه‌های عرفانی رام‌ا...، انجمن پادشاهی ایران و بخش اقتصادی پرونده کرسنت از اين قبيل است. حيدري فر در اوج اقتدارش به سال‌ 88 مي رسد. او در اين مصاحبه به طرز عجيبي تلاش مي‌كند تا خود را ناجي زندانيان معرفي كند. عجيب اينكه مصاحبه از او چهره‌اي «رحماني» ساخته كه فقط به دنبال آزادكردن ديگران بوده كه در جاي جاي مصاحبه آن را تكرار مي‌كند: «زنانی را که در طول اغتشاشات بازداشت شده بودند، آزاد کردم؛ آن‌هایی را که کنکور داشتند به درخواست آقای آوایی ظرف یک شب بدون ضمانت در شب کنکور آزاد کردم؛ تا ساعت ١٢ شب(18تير) حدود ٤٠٠ نفر را پس از پالایش اولیه آزاد کردم؛ (29 خرداد و فرداي آن) حدود ٢٠٠ تا ٣٠٠ نفر را به‌تنهایی آزاد کردم؛ هیچ فرزند شهیدی را بازداشت نکردم؛(دانشجويان كوي دانشگاه) همه خونین بودند، برای همه آن‌ها لباس، آب معدنی و ساندویچ کالباس خریدیم. همه لباس‌ها تکه‌پاره بود. آب و غذا دادیم و با دو اتوبوس، از زیر قرآن آن‌ها را رد کردم». حيدري‌فر معتقد است كه تمام مسئوليت اعزام 140 نفر به كهريزك برعهده او بوده و براساس اعتراف مرتضوي او در آن دو روز درمرخصي به سر مي برده است. اگر به اعمال خودسرانه ابتدايي او و برآمدنش باز گرديم، مي بينيم كه او چون احساس وظيفه مي‌كرد و به خاطر روابط خانوادگي و عضويت آن‌ها در نهادهاي انقلابي، با او برخوردي صورت نگرفته ، سرانجا‌م به اينجا مي رسد كه در كهريزك نيز همچنان خودش را مقصر نمي‌داند. جالب تر اينكه حتي عذرخواهي و توبه مرتضوي را نيز قبول ندارد و از محتواي مصاحبه اينچنين بر مي‌آيد كه اين مصاحبه، سال قبل و بعد از نوشتن نامه معروف سعيد مرتضوي گرفته شده و حالا منتشر شده است.لحظه سقوط او را در پاسخ به اين سوال و در مكث طولاني ابتداي آن بايد جست‌وجو كرد: «وقتی پرونده و روند رسیدگی به آن آغاز شد، لابی هم کردید؟» حيدري فر گويي تازه به اين واقعيت پي مي برد كه سقوط كرده و براي اعتراف همين سقوط هم با مشكل روبه روست. با اين حال با مکث مي گويد: «لابی نکردیم به این دلیل که تصور نمی‌کردیم نتیجه پرونده به این شکل رقم بخورد».در پايان چه كسي مي‌تواند اين ادعا را رد كند كه اگر در همان مرحله اول با حيدري‌فر و امثال او كه گروه‌هاي «خودسري» تشكيل مي‌دهند و به مردم حمله مي‌كنند برخورد شده بود، سرانجام‌شان به جنايات كهريزك و حمله به سفارتخانه‌ها يا قتل‌هاي زنجيره‌اي نمي رسيد؟

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.