انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 57214 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۲۵ - 16:02
رابطه معكوس بي‌مزگي‌هاي سياسي و اقتدار ملي
برخورد جريان‌هاي داخلي با اظهارات رييس‌جمهور آنرمال آمريكايي درخور ايراني‌ها نبود

رابطه معكوس بي‌مزگي‌هاي سياسي و اقتدار ملي

با وجود تقویت وحدت ملی پیامدسخنان دونالد ترامپ، اشخاصی هستند که این فرصت را به دستاویزی برای فشار به جناح مقابل خودشان قرار داده اند...

قانون-بشيراسماعيلي/ مدرس دانشگاه

همیشه یک تهدید خارجی باعث انسجام ملی و تحکیم همبستگی بین جریانات سیاسی در یک جامعه شده است. این امر برای ایران به عنوان کشوری با هویت ملی قوی و احساس تمایز نسبت به بیگانگان، شدت بیشتری دارد. ترامپ در روز جمعه با سخنرانی نابخردانه و ماجراجویانه خود، موجی از اتحاد علیه آمریکا را در کشور به راه انداخت. این مساله در بین مردم و همچنین جریانات سیاسی به طور مشهودی رقم خورده است. سخنرانی حسن روحانی نشان داد هر چند اذهان عمومی انتقادات جسته و گریخته او نسبت به سپاه را به یاد می‌آورند، اما وقتی این نهاد از طرف بیگانگان مورد حمله قرار می‌گیرد، وی تمام قد در حمایت از آن ظاهر می‌شود. همچنین معاون اول رییس جمهور و وزیر خارجه نیز مواضعی کم و بیش با همین مشی و جهت گیری اتخاذ كردند.

ترامپ دشمني است که ناخودآگاه در سیاست داخلی ایران سبب خیر می شود، او به نوعی از«دیپلماسی رفاقتی» روی آورده که بیشتر از اینکه به استراتژی های آمریکا در خاورمیانه نظر داشته باشد، به فکر جلب نظر رفقای خود یعنی عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی است.

بعد از سخنرانی دونالد ترامپ، مقامات عربستان و اسراییل تنها کسانی بودند که ازاین ژست های سیاسی دیوانه وار حمایت کردند. اگر سیاست خارجی را دارای دو بال دیپلماسی و جنگ بدانیم، با خاتمه دیپلماسی، این جنگ است که آغاز می شود و فراموش نكنيم كه برجام نمونه ای موفق از دیپلماسی چند جانبه جهانی در عصر حاضر به شمار می‌رود. خروج از آن توسط آمریکا خطر بروز جنگ در منطقه را افزایش خواهد داد. با این وجود، شرایط ژئوپولتیک فعلی و آرایش موشکی ایران به نحوی است که حتی روان پریشانی مثل ترامپ هم از ریسک رویارویی با جمهوری اسلامی ایران حذر می‌کنند.

بيان عقده‌هاي عربي-عبري

اظهارات ترامپ در واقع عقده گشایی عربستان و اسراییل بود که از زبان رییس جمهور آمریکا گفته می شد. مثلی عام وجود دارد که می‌گوید :دشنام بادبزن جگر است! در وضعیتی که به واسطه همین سپاه، قدرت منطقه ای ایران رو به فزونی است و دشمنان ایران نيز فقط نظاره گرند، تشفی خاطر آن‌ها تنها با چنین حرف هایی ممکن خواهد بود. این در حالیست که ایران همچنان به افزایش قدرت و نفوذ منطقه ای خود ادامه می‌دهد. کیسینجر در دو نوبت آمریکا را از احیای امپراطوری ایران در قالب جهان تشیع برحذر داشته بود؛ دغدغه ای که حاکی از عمق هراس و کینه توزی آمریکایی‌ها نسبت به کشوری است که هژمونی مطلق آن‌ها را به چالش کشیده است. اما اینک با چنین حملاتی لفظی، تنها اتحاد ملی ایرانیان است که تقویت می‌شود و سخنرانی هایی ازین دست، فقط کاراکتر عجیب رییس جمهور آمریکا را عیان تر می‌کند.

حمله‌هاي مجازي و تامل‌برانگيز

اما تا زمان نگارش این مطلب، بيش از دو میلیون و ششصد کامنت زير پست اینستاگرام مربوط به سخنرانی ترامپ درباره ایران درج شده است. عددی که به نظر باید در رکورد‌های گینس برای بیشترین پاسخ اینستاگرامی ثبت شود. کامنت ها بيشتر در تقبیح ترامپ و یادآوری نام خلیج فارس به اوست. کاربران اینستاگرام به نظر متعلق به تمام اقشار جامعه ایرانی هستند و بنابراین، نه تنها جریانات سیاسی که توده های مردمی نيز در راستای دفاع از کیان ملی منسجم شده اند. بي‌شك همه مي‌دانيم كه ایرانیان در طول تاریخ نسبت به تعرضات دشمنان ایران بردبار نبوده و نیستند. اینک فضای مجازی این امکان را فراهم آورده است تا با حمله به صفحه ترامپ، اعلام موجودیت افکار عمومی ایرانی در معرض دید جهانیان قرار گیرد. به قول یکی از کامنت ها که نوشته بود: با بد جماعتی در افتادی، سريع عذر خواهی کن ( نقل به مضمون و با تغییراتی در راستای نزاکت! ).

بی مزه های سیاسی

از طرف ديگر با وجود تقویت وحدت ملی پیامدسخنان دونالد ترامپ، اشخاصی هستند که این فرصت را به دستاویزی برای فشار به جناح مقابل خودشان قرار داده اند. آن‌ها به جای موضع گرفتن علیه آمریکا، دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای را مواخذه و سرزنش می کنند. این طیف که منافع ملی و مفاهیمی از این دست برای‌شان اهمیتی ندارد، نمی‌توانند شادی خود را از بی حرمتی های یک دشمن پنهان کنند. چنین جریاناتی باید ابتدا تکلیف خودشان را با اصول نظام و انقلاب اسلامی مشخص کنند. اگر خود را اصولگرا می‌نامند بايد تابع نظر مقام معظم رهبری در زمینه سیاست‌خارجی باشند. وقتی ایشان می فرماید من با راهکار های صحیح دیپلماتیک مخالف نیستم و سیاست نرمش قهرمانانه را طرح می‌کند، یعنی به مذاکرات هسته ای مشروعیت می‌بخشد. پس چگونه است که عده ای از نظر مقام معظم رهبری عدول کرده و خط قرمز های مختص خودشان را ترسیم می‌كنند؟ چنین رویداد تفرقه برانگیزی در شرایط حساس کنونی همانند سم برای سازوکار سیاسی ایران خواهد بود. غیر قابل اعتماد بودن آمریکا برای همه دنیا به دفعات اثبات شده است و در اصل همه دولت‌ها در نظام بین‌الملل غیر قابل اعتمادند، اما این مقوله نمی‌تواند باب دیپلماسی را ببندد.

نمك‌نشناسي‌هاي جناحي

نكته‌اي كه منتقدان بر آن چشم بسته اند، عدم همراهی آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشور های اروپایی با مواضع آمریکاست كه خود دلیلی بر موفقیت آمیز بودن برجام و دست کم در قسمت غیر آمریکایی آن است. سخن ترامپ حتی در آمریکا نيز به طور مطلق مسموع نیست. پس چگونه می‌توان آن را به عنوان سند شکست دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد؟ جریانات داخلی بايد محتاط باشند که مبادا ناخواسته در پازل دشمنان ایران قرار گیرند. اولویت نخست منافع ملی است، حال به هر گونه که دنبال و محقق شود. بي‌شك تيم ديپلماسي و روحاني نيز به دنبال ضربه خوردن به منافع نبودند و اگر براي مذاكره تلاشي كردند نيز در راستاي حفظ جايگاه نظام و رو كردن دست دشمنان بود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.