انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 57215 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۲۵ - 16:03
حال اصلاحات خوب نيست
ادامه اقدامات تامل‌برانگيز اصلاح‌طلبان از قهرسياسي تا تعريف ازخود

حال اصلاحات خوب نيست

اي‌كاش جريان‌هاي اصلاح‌طلب مانند برخي چهره‌هاي دلسوز اصلاحات، اندكي راهبردي بينديشند و به جاي شهوت رياست‌هاي دوره‌اي به گونه‌اي عمل كنند كه در آينده خجالت زده مردم و جامعه مدني نباشند

قانون- در آن سال‌هاي كذايي كه مديريت كشور در دستان جناح راست بود، اصلاح‌طلبان در بيرون گود هر روز وضعيت كشور را نقد و به رويه‌اي كه اصولگرايان در پيش گرفته‌بودند، انتقاد مي‌كردند. البته اين بازه را بايد به دوره 4ساله يعني تا 88 و بعد از آن تقسيم كرد. تا قبل از حوادث 88، اصلاح‌طلبان و جريان‌هاي وابسته به ‌آن‌ها با مشكلات فراواني روبه‌رو بودند ولي در بازي‌هاي سياسي فعاليت داشتند اما بعد از 88 اوضاع كمي فرق كرد و فشارهاي بيشتري به اصلاح‌طلبان وارد شد و بسياري از محافظه‌كاران، ادعاي پايان عصر اصلاحات را اعلام كردند.

احياي يك جريان

وضعيت همان‌گونه راديكالي پيش مي رفت تا آنكه رييس دولت اصلاحات براي انتخابات سال 90 مجلس وارد ميدان شد و در يكي از حوزه‌هاي انتخابيه استان تهران راي داد. در همان زمان بسياري از اصلاح‌طلب ها به او خرده گرفتند و اقدامش را زير سوال بردند. اما اثر آن اقدام سال 92 نمايان شد و اصلاح‌طلبان با كم فروغ‌ترين گزينه خود يعني محمدرضا‌عارف وارد ميدان رقابت شدند. در آن زمان هدف استفاده از عارف براي رياست‌جمهوري بود ولي اندكي بعد تصميم‌گيران و تصميم‌سازان جريان به اين مهم دست‌يافتند كه او توانايي راي آوري را ندارند بنابراين به سمت نزديك‌ترين گزينه به اصلاحات يعني حسن‌روحاني رفتند. بعد از پيروزي روحاني در انتخابات، جان‌تازه‌اي در بدنه اصلاحات دميده شد. احياي اصلاح‌طلبان سبب خشنودي بسياري از دوستداران اين جريان شد ولي برخي با توهم قدرت مطلق بودن به كار خود ادامه دادند.

شوراي سياست‌گذاري يا اختلافي

اين روحيه سبب شد تا اختلافاتي در ميان جريان اصلاحات ايجاد شود و مدعيان تاثيرگذاري در ميان اصلاح‌طلبان بدون توجه به آن‌كه چند سال قبل جريان چه وضعيتي داشت، به در صدر قدرت بودن خود مي‌انديشيدند. بعد از انتخابات سال 94 اين اختلاف‌ها كه بر سرشوراي سياست‌گذاري بود افزايش پيدا كرد و شخصيت‌هايي مانند هادي‌خامنه اي و رسول منتجب‌نيا اعتراض‌هاي بسياري به اين شورا كه رياست‌ آن برعهده عارف بود، در دستور كار قرار دادند. در همان سال‌ها، خامنه‌اي ازارسال نامه به رييس دولت اصلاحات خبرداد و گفت كه در آن، به ادامه روند شوراي سياست‌گذاري انتقاد دارد و از سمتي ديگر، رسول منتجب نيا نيز با حمله به شورا گفت كه شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را قبول نداریم و این شورا باید تعطیل شود. از اين قبيل اظهارات و انتقادات در ميان شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب فراوان بود ولي اينكه چرا جلوي آن‌ها گرفته نمي‌شد و مسببانش كوتاه نمي‌آمدند، جاي سوال داشت!

قهري شبهه‌ناك

در ادامه رويدادهاي تامل‌برانگيز جريان اصلاحات، حمید قزوینی، عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام(س) در گفت‌وگو با اشاره به این موضوع که هفته گذشته حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای به‌عنوان ريیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات انتخاب شد، اظهار داشت: آقای خامنه‌ای کار خود را در این شورا به‌عنوان رييس آغاز نکرده و ریاست این شورا را نپذیرفته است. وی در پاسخ به این سوال که دلیل نپذیرفتن ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از جانب وی چه بوده، گفت: من را از پاسخ به این سوال معاف کنید، ولی ریاست آن از ابتدا پذیرفته نشده بود. از آنجايي كه «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» تشکیلاتی است که هماهنگی میان احزاب اصلاح‌طلب را به‌عهده دارد و ریاست این شورا هر سه‌ ماه یک‌ بار به‌عهده یکی از احزاب است، برخي گمانه‌زني‌ها و فرضيه‌ها در اين راستا موجود است. ابتدا اينكه هادي‌خامنه‌اي، به دليل ركود در بازار انتخاباتي كشور اين مسئوليت را نگرفته است تا در ادامه كه رقابت‌هاي سياسي داغ مي شود اين وظيفه را برعهده بگيرد؛ فرضيه بعدي نيز اين است كه او به نوعي قهر سياسي كرده و براي اعتراض به ادامه فعاليت‌هاي شوراي‌سياست‌گذاري، اين تصميم را گرفته است.

تعريف از خود!

اما در اين ميان، جلسه ريیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان، با رياست عارف برگزار و گزارش کمیته ارزیابی شورای عالی سیاست گذاری ارائه شد .در این گزارش ضمن اعلام پیشنهادهای نخبگان سیاسی و دانشگاهی که در فرم های ارزیابی مورد پرسش قرار گرفته بودند، بیان شد که بر اساس تجمیع نظرات ارائه شده اکثر قریب به اتفاق صاحب نظران بر ضرورت فعالیت جبهه ای در قالب شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با حضور اعضای حقوقی و حقیقی با اصلاح برخی ساز و کارها تاکید داشتند. پس از ارائه گزارش کمیته ارزیابی، اعضای شورای عالی، نقطه نظرات خود را اعلام کردند و قرار شد کمیته ارزیابی با لحاظ قرار دادن جمیع نظرات، پیشنهادهای نهایی خود را برای اصلاح برخی ساز و کارهای شورای عالی در اختیار هیات رييسه شورا قرار دهد.

التماس تدبر

اي‌كاش جريان‌هاي اصلاح‌طلب مانند برخي چهره‌هاي دلسوز اصلاحات، اندكي راهبردي بينديشند و به جاي شهوت رياست‌هاي دوره‌اي به گونه‌اي عمل كنند كه در آينده خجالت زده مردم و جامعه مدني نباشند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.