انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 57327 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۲۶ - 12:18
مجازات خودسری
دادگاه نظامی، رای پرونده آمران حمله به «علی مطهری»را ابلاغ کرد

مجازات خودسری

پرونده ضاربان علي مطهري كه به گفته وي «به قصد كشت آمده بودند» بالاخره به ايستگاه پاياني رسيد و راي پرونده آمران حمله به وي در شيراز ابلاغ شد

قانون- پرونده ضاربان علي مطهري كه به گفته وي «به قصد كشت آمده بودند» بالاخره به ايستگاه پاياني رسيد و راي پرونده آمران حمله به وي در شيراز ابلاغ شد تا افرادي كه خودسرانه با عنوان امربه معروف و نهي از منكر مانع حضور يكي از مقامات به شهر شوند، به سزاي عمل خود برسند. اين حكم كه به دنبال تشكيل پرونده دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس صادر شده است، براي رسيدگي به اين موضوع بود كه تعدادی از حمله‌کنندگان و ضاربان در جریان تحقیقات و رسیدگی به بخش نخست پرونده، مدعی شدند افرادی به آن‌ها دستور داده‌‌اند، به همین دلیل پرونده‌‌ای برای رسیدگی به اتهامات آمران این حمله در استان فارس تشکیل شد. هرچند وكيل مدافع علي مطهري گفته است كه به موجب آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح، انتشار احکام دادگاه‌های نظامی ممنوع است و به اين‌دليل در مورد جزييات اين حكم صحتي نكرده است اما مهم اين است كه مردم متوجه شدند كه اين افراد به سزاي عمل خود خواهند رسيد.

رای قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی است

مصطفی ترک‌همدانی، وكيل مدافع علي مطهري، با اعلام ابلاغ رای پرونده آمران حمله به علی مطهری به «ايسنا» مي‌گويد: به موجب آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح، انتشار احکام دادگاه‌های نظامی ممنوع است و با پرهیز از انتشار دادنامه فقط  به ابلاغ دادنامه و اینکه این رای به‌لحاظ انشایی و استناد به حقوق کیفری ارزش بالایی دارد، اشاره می‌کنم. ضمن اینکه قاضی محترم دادگاه نظامی، آقای صفری، در چند  فراز از دادنامه از سخنان و دستورات مقام معظم رهبری نیز بهره برده و رای لازم را صادر کرده‌اند.وی افزود: حال باید دید موکلم با وجود مکاتبه پیشین به ریاست دادگاه که رضایت را منوط به معرفی فرمانده خاطی کرده بودند، درباره رضایت به محکومان چه تصمیمی خواهند گرفت، البته این رای هنوز قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی است.پيش از اين وکیل مدافع علی مطهری هنگام جلسه دادرسي 11 شهريور گفته بود :‌ در این جلسه متهمان در دفاع از خود، آمر اصلی در فراخوان نیروها برای تجمع در فرودگاه شیراز را معرفی کردند. موکل در جلسه دادگاه حضور نیافت، اما در نامه‌ای رضایت مشروط خود را به معرفی آمر اصلی منوط دانست.

به نظر می‌رسد، شرایط مختومه شدن این پرونده مهیاست، هر چند با توجه به عمومی بودن جرم ارتکابی توسط متهمان، نظر ریاست محترم دادگاه قاطع دعوی است و در صورت مجرم شناخته شدن متهمان می‌تواند موثر در تخفیف مجازات باشد.

پرونده‌اي که با شکایت مدعی‌‌العموم تشکیل شد

بر اساس اين گزارش، علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، هجدهم اسفند ١٣٩٣ برای سخنرانی در دانشگاه شیراز به این شهر سفر کرده بود که در فاصله فرودگاه تا دانشگاه، مورد هجوم افراد موتورسوار قرار گرفت. به همین منظور، پرونده‌‌ای با شکایت مطهری علیه حمله‌کنندگان تشکیل شد و مرجع قضایی برای ١١ متهم پرونده کیفرخواست صادر کرد که از این تعداد، هشت نفر افراد حمله کننده به مطهری، دو نفر مسئولان دانشگاه دعوت‌ کننده و یک نفر هم دانشجوی دعوت کننده بود.

شعبه ١٠١ دادگاه کیفری دو شیراز، بعد از رسیدگی به این پرونده ، 6 نفر از حمله‌ کنندگان را به دو ماه حبس و ١٠ ضربه شلاق و دو نفر دیگر را به چهار ماه و نیم حبس و ٣٧ ضربه شلاق محکوم کرد.

از میان سه متهم دانشگاهی پرونده هم که با شکایت مدعی‌‌العموم برای آن‌ها پرونده تشکیل شده بود و مطهری شاکی پرونده نبود، یک متهم به دو سال انفصال از خدمت با دو سال تعلیق و نفر دیگر از مسئولان دانشگاه هم به دو سال انفصال از خدمات دولتی قطعی محکوم شده‌اند. دانشجوی دعوت‌ کننده از مطهری نیز به‌ دلیل معاونت در امتناع از دستورات و قوانین دانشگاه، به پرداخت یک‌ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. اما این پایان پرونده نبود، چون به گفته وکیل علی مطهری، تعدادی از حمله‌کنندگان و ضاربان در جریان تحقیقات و رسیدگی به بخش نخست پرونده، مدعی شدند افرادی به آن‌ها دستور داده‌‌اند و به همین دلیل پرونده‌‌ای برای رسیدگی به اتهامات آمران این حمله در دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس تشکیل شد.

حكم صادر شد

پرونده برای انجام تحقیقات در اختیار ضابط قضایی بود که در نهایت گزارش ضابط قضایی، مستقر در دستگاه نظامی تکمیل و برای اتخاذ تصمیم به دادسرای نظامی شیراز ارسال شد. اين درحالي است كه ترک همدانی اول مهر گفته بود حکم محکومیت آمران حمله به علی مطهری در دادگاه نظامی شیراز صادر شده و با پایان یافتن جلسه محاکمه متهمان پرونده آمران حمله به علی مطهری که در 11 شهریور در شعبه یک دادگاه نظامی یک سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس برگزار شد، دادگاه در موعد قانونی رای خود را صادر کرد.در خاتمه بايد گفت با صدور حكم و به دنبال آن نيز اجراي مجازات اين افراد توسط دستگاه قضا، همگان متوجه اين امر خواهند شد كه راه بر هرگونه خودسري و سوءاستفاده از موقعيت بسته است و افراد نمي‌توانند به صرف تشخيص خود حكمي را كه خود صادر كرده‌اند، در جامعه اجرايي كنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.