انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 57328 | تاریخ : ۱۳۹۶/۷/۲۶ - 12:22
دادگاه غيرعلني و با عدم حضور احمدي‌نژاد
جلسه دادرسي حميد بقايي روز گذشته برگزار شد

دادگاه غيرعلني و با عدم حضور احمدي‌نژاد

پس از حرف و حديث‌هاي فراوان روز گذشته جلسه دادرسي حميد بقايي، به صورت غيرعلني برگزار شد.

قانون- پس از حرف و حديث‌هاي فراوان روز گذشته جلسه دادرسي حميد بقايي، به صورت غيرعلني برگزار شد. هرچند كه پيش از اين حمید بقایی با ارسال نامه‌ای خطاب به قاضی حیدری، رییس شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت، خواستار برگزاری علنی دادگاه‌ شده‌بود و محمود احمدي‌نژاد هم گفته بود در صورت علني برگزار شدن دادگاه، وي را همراهي خواهد كرد. اين در حالي است كه به‌نظر مي‌رسيد احمدي‌نژاد وي را تا دادگاه همراهي كند، اما او غايب بود و بقايي به همراه علی‌اکبر جوانفکر حدود ساعت 9 صبح وارد ساختمان شماره دو قوه قضاییه شده بود. در کنار اين مانورهای رسانه‌ای، بقایی و یارانش خواستار علنی برگزارشدن دادگاه بودند و از طرفدارن‌شان خواسته بودند که برای حمایت از بقایی در مقابل دادگاه تجمع کنند البته احمدی نژاد نیز وعده داد بود که در دادگاه علنی، حضور خواهد داشت. همه این مسائل درحالی به وقوع پیوست که بر هر عقل سلیمی روشن است که در صورت بیم تنش و ناامنی، قاضی دستور غیرعلنی برگزارشدن جلسه رسیدگی را صادر می‌کند. پس به نظر می‌رسد، برخلاف ظن غالب، تیم احمدی نژاد تمایلي به علنی‌بودن دادگاه نداشتند و با مانورهای رسانه‌ای سعی کردند که فضای حاکم را ملتهب کنند تا از پس چنین التهابی، به هدف خود، یعنی غیرعلنی برگزارشدن دادگاه، دست یابند که البته دست هم یافتند! از این‌رو، پس از نیل به خواسته خود، احمدی نژاد، هم به‌‌لحاظ قانوني مجاز به حضور در دادگاه نبود و هم تمایلی به حضور در میان طرفداران بقایی نداشت و مردم نیز به‌هیچ‌وجه به فراخوان‌های حضور در مقابل دادگاه اعتنایی نکردند تا بقایی و جوانفکر بزرگ‌ترین همراهان بی‌کس باشند. حميد بقايي درباره عدم همراهي احمدي‌نژاد و اينكه در شبکه‌های اجتماعی گفته شده بود که قرار است آقای احمدی نژاد هم در این جلسه حضور داشته باشد، به خبرنگاران گفته‌بود: چه کسی این قرار را گذاشته است؟ شبکه‌های اجتماعی خیلی حرف می‌زنند. اگر علی ساربان است می‌داند شترش را کجا بخواباند. آقای احمدی‌نژاد خودشان از آمدن‌شان چیزی نگفتند و ما باید اخبار را از دفتر ایشان بگیریم.

مفاد جلسه در خارج از دادگاه مطرح نشود

حمید بقایی پس از خروج از دادگاه، درباره روند رسيدگي در جلسه دادرسي توضيح داد: قاضی دادگاه با توجه به غیرعلنی بودن جلسه، تاکید بسیار کرد که مفاد جلسه در خارج از دادگاه مطرح نشود. از بیان آنچه در جلسه مطرح شد به دلیل تاکید قاضی معذوريم.وي كه مدعي شده بود مشخص است که این پرونده سیاسی است، در جمع خبرنگاران گفته بود: از رسانه‌ها درخواست می‌کنم که پیگیری کنند شاید جلسات بعدی به صورت علنی برگزار شود. جلسه رسیدگی خوب بود، در دفاع هیچ مشکلی نداریم.معاون رییس‌جمهور دولت دهم با بیان اینکه اشکالات زیادی به این پرونده گرفته شده است، گفت: 30 مهر ماه برای جلسه بعدی تعیین شده است و امیدواریم قوه قضاییه عادلانه عمل کند.وی در پاسخ به این سوال که آیا در این جلسه به موضوع برداشت وام از صندوق هم اشاره شده است، گفت: آن هم جزو بحث‌هایی بود که در گذشته هم بیان کردند و چیز مهمی ندارد. در این جلسه بحث‌های شکلی شد و وارد مباحث محتوایی نشدیم. کیفرخواست قرائت شد.بقایی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد جلسه 30 مهر علنی برگزار شود، گفت: اطلاعی ندارم. من دوست داشتم شما خبرنگاران هم در جلسه حضور داشته باشید، به نظرم آن جلسه هم غیرعلنی باشد.بقایی در جمع خبرنگاران پیش از ورود به دادگاه ویژه کارکنان دولت، گفت: روز گذشته از غیرعلنی‌بودن جلسه دادگاه مطلع شدیم. تقاضای برگزاری دادگاه به صورت علنی را داده بودیم که به آن رسیدگی نشد و دادگاه غیرعلنی برگزار می شود.معاون رییس جمهور در دولت دهم در پاسخ به این سوال که علت غیرعلنی برگزار شدن دادگاه چیست؟ مطرح کرد: شما بگویید چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟

همه چیز در این پرونده وجود دارد

بقایی همچنین در پاسخ به این سوال که عنوان‌هاي اتهامی شما چیست؟ خاطرنشان کرد: همه چیز در این پرونده وجود دارد... پس از خروج از دادگاه همه چیز را به سمع و نظرتان می رسانم و اگر از این طریق امکان نداشت، از طريق کانال تلگرامي «دولت بهار» اطلاع‌رسانی می کنیم.

کیفرخواست ایرادهاي شکلی داشت

حسینی، وکیل مدافع حمید بقایی، بعد از اتمام جلسه دادگاه موکلش در جمع خبرنگاران گفت: جلسه دادگاه برگزار شد، کیفرخواست ازسوي نماینده دادسرا قرائت شد.وی افزود: از نظر ما کیفرخواست ایرادهاي شکلی داشت، روند رسیدگی دادسرا از نظر ما ایراداتی داشت که آن‌ها را مطرح کردیم و دادگاه ایرادات را پذیرفت.حسینی خاطرنشان کرد: از نظر دادگاه هم رسیدگی دادسرا ایرادهايي داشته و قرار شد نماینده دادسرا در جلسه بعدی درباره این ایرادها توضیح‌دهند. احتمال می‌دهیم کیفرخواستی که صادر شده است، برای اصلاح به دادسرا برگردد و بعد دوباره به دادگاه ارسال شود.وي درباره موارد اتهامی مطرح شده در پرونده بقایی گفت: همان موارد قبلی مطرح شده است و مالی بوده و از نظر ما همه در حد تخلف است و هیچ کدام جرم نیست، ولی برای همه دفاع داریم، دفاعیات را بعد از اینکه کیفرخواست اصلاح شد به دادگاه ارائه می‌دهیم. وکیل مدافع بقایی ادامه داد: موارد اتهامی درباره ۳۰۰ میلیون اختلاس است و مسائل امنیتی در آن وجود نداشته و فقط مسائل اقتصادی است.گفتني است كه اذهان عمومي با دقت جلسات دادرسي معاون اجرایی رييس جمهور سابق هستند؛ دولتي كه مدعي پاك دستي بود اما پرونده‌هاي مفتوح در قوه قضاييه مربوط به دولت نهم و دهم گوياي چيز ديگري است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.