انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 57971 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲ - 16:00
اصولگرایان باید برای دوران پس از روحانی برنامه داشته باشند
گفت و گو «قانون» با محمدتقي رهبر درباره راهبردهاي محافظه‌كاران

اصولگرایان باید برای دوران پس از روحانی برنامه داشته باشند

از ناطق برای حضور دوباره در جامعه روحانیت دعوت شده است

قانون- مسعود نصرآبادي

اصولگرایان به دنبال ترمیم ساختار خود هستند. این را می توان از لابه لای صحبت شخصیت های این جناح و جلساتی که این روزها می گذارند متوجه شد. در هفته ای که گذشت تعدادی از اعضای جامعه روحانیت مبارز با حسن روحانی رییس جمهور ایران دیدار کردند. حسن روحانی که خود روزی عضو این تشکل بوده است در دو دوره قبل با عدم حمایت اعضای این تشکل از خود در انتخابات ریاست جمهوری روبه‌رو شد. در سال 1392 جامعه روحانیت مبارز تصمیم گرفت از کسی حمایت نکند اما برخی از اعضای این تشکل از جلیلی و قالیباف حمایت کردند. در سال 1396 نیز جامعه روحانیت از ابراهیم رییسی حمایت کرد. برای اطلاع از دلایل این دیدار و همچنین روکرد تازه اصولگرایان برای عبور از بحران های این طیف سیاسی به سراغ محمد تقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز و نماینده پيشين مجلس رفتیم. رهبر معتقد است روحانی و ناطق نوری باید به جلسات جامعه روحانیت مبارز برگردند كه مشروح این گفت و گو «قانون» به امام جمعه اصفهان را در ادامه مي‌خوانيد.

اصولگرايان براي تغيير نگرش جامعه به شعارهايشان چه راهبردي دارند؟

بنده در جمع دوستان هم هستم و هم نيستم. جريان اصولگرايي از طيف‌هاي بسياري تشكيل شده‌است. بايد ببينيم كه این گروه ها در نهايت چه تصميمي اتخاذ خواهندكرد. آن‌گونه كه از قراين پيدا است جمنا به عنوان تشكلي منسجم به فعاليتش ادامه خواهدداد و جمعيت‌هاي مردمي وابسته به آن نيز در راستای برنامه‌ها گام برخواهند داشت. كليات مساله اين است كه در آينده سياسي اين جريان تاثيرگذار باقي بماند.

از فعالیت جمنا و رویکرد اصواگرایان به این طیف خبری دارید؟

درست است كه بنده در جامعه روحانيت مبارز حضور دارم اما حقيقت امر اين است كه بنده دورادور فعاليت اصولگرايان را نظاره مي كنم و از جزييات جلسات جمنا و برنامه آن ها براي حركتي وحدت‌بخش در آينده چندان خبر ندارم. به صورت مختصري كه از امور آگاه هستم قرار براين است كه جمعيت مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي ادامه پيدا كند. با آقاي رحيمي كه صحبت داشتم اين گفته‌ بنده را نيز تاييد كردند. به هرحال ايشان، بيشتر از بنده در اين تشكل فعاليت داشته‌اند و از جزييات اخبار آگاهي بيشتري دارند.

فعالیت اصولگرایان براي انتخابات 98 آغاز شده است؟

خير، تا انتخابات مجلس 1398، مدت فراواني باقي‌ مانده‌است. تا به امروز تنها نيمي از مجلس دهم گذشته‌است و به طور معمول براي مجلس از يكسال پيش از انتخابات، فعاليت‌ تشكل‌ها آغاز مي‌شود. دست‌كم در جامعه روحانيت بحثي در اين باره مطرح نشده‌است.

با توجه به عملكرد دولت و حاميانش، به نظر شما مردم اقبالي به اصولگرايان در آينده پيدا خواهندكرد؟

بله، اگر ما در جريان اصولگرايي كنار يكديگر باشيم، وحدت و انسجام وجود داشت و از همه مهم‌تر پشتيباني مردمي وجود داشته‌باشد، آینده خوبي در انتظار اين جريان خواهدبود. در انتخابات گذشته با تمام مسائلي كه در پي داشت اقبال خوبي از گزينه اصولگرايي صورت گرفت. اين نشان از آن دارد كه زمينه مساعدي براي فعاليت اين جريان وجود دارد. دولت روحاني سرانجام در اين دوره به سرانجام خواهدرسيد و اصولگرايان نيز براي دوران پس از روحاني بايد برنامه داشته‌باشند.

راهکار رسیدن به این پیروزی در میان اصولگرایان چیست؟

به اعتقاد من اگر خوب و منسجم فعاليت كنيم، فضاي حاكم بر افكار عمومي مساعد است و زمينه مثبتي براي اصولگرايان وجود دارد. البته همه اين موارد مشروط به اين است كه آقايان يكديگر را نقض نكنند، با يكديگرمتحد باشند و از استراتژي معيني براي پيشبرد اهدافشان استفاده كنند. به تبع با نزديك شدن به انتخابات، تحركات در هر دوجناح شروع خواهدشد.

به اعتقاد شما شانس موفقيت براي اصولگرايان وجود خواهدداشت؟

بله ولي مشروط به رعايت مواردي است كه پيش از آن ذكر كردم. اصولگرايان بايد اتحاد و انسجام خود را حفظ كنند و روش‌هاي تبليغاتي را نيز همسو با افكارعمومي پيش ببرند. اگر اصولگرايان به قواعد عمل كنند اين اميد وجود خواهدداشت.

با این حساب و اختلافاتی که بر سر راه اندازی جمنا وجود داشت، به نظر شما  این تشکل مي‌تواند با تغيير روش، نقش محوري در ائتلاف اصولگرايان داشته باشد؟

بله، جمنا تشكلي مردمي است. اگر سرمايه مردمي حفظ شود و تشكل‌هاي مردمي مورد پشتيباني قرار گيرند، بي‌شك اين حضور مردمي در آينده  ثمره خواهدداد.

اما به نظر می رسد که این تشکل منفعل عمل می کند!

با تجاربي كه به دست آمده و چالش‌هايي كه اصولگرايان با آن روبه‌رو شده اند، اين اميدواري وجود دارد كه اين تشكل منسجم‌تر از گذشته عمل كند.

از قدیم جامعه روحانیت مبارز نقشی کلیدی در تصمیم گیری جریان راست داشته است. اما گويي این نقش مدتی است کمرنگ شده است. نقش جامعه روحانيت مبارز در اين بين چيست؟

نقش جامعتين هميشه كارساز بوده‌است و آن‌ها نبايد از صحنه سياسي كنار بروند. هميشه با دوستان جامعتين اين بحث را داشته‌ايم كه نبايد گوشه‌گيري كنيم و سوابق سياسي پررنگ ما نبايد به دست فراموشي سپرده شود. با توجه به سوابقي كه از گذشته وجود داشته، مردم جامعتين را چهل‌سال است كه به‌عنوان عنصري موثر پذيرفته‌اند. بايد نقش پدرانه، ايده پردازي و ولايتي جامعتين حفظ شود. اين روند نبايد خدشه‌دار شود. قرار بر اين نيست كه جامعتين از دنيا سياست فاصله بگيرد. تاكيد بنده و دوستان در جلسات بر نقش سازنده روحايت متمركز است و همواره گفته‌ام كه نبايد روحانيت از صحنه كنار رود . جامعتين با آينده‌نگري، موضع‌گيري به‌موقع در برابر رويدادها و تحركات بيشتر بايد سازنده به كار ادامه دهند. تكليف روحانيت است كه از عرصه كناره‌گيري نكنند و به‌عنوان پدربايد حضور داشت و رويداد‌ها را نظاره‌گر بود.

یکی از ایراداتی که می شود به جناح اصولگرا گرفت، عدم جوانگرایی در تصمیم سازی و تصمیم گیری است. آیا این جریان برنامه ای برای عبور از پیرسالاری در  تصمیم گیری‌ها دارد؟

بله بايد نسل نو، توقعات آن‌ها و گرايش‌هاي جوانان با اهميت بيشتري دنبال شود. از نسل اول و دوم انقلاب كمتر شخصي از دور خارج شده است و دوستان همچنان در صحنه حضور دارند. بايد نسل جديد، جدي گرفته شده و حرف‌هايشان شنيده شوند. اين بايد‌ها اگر مطرح و ارتباطات عمومي با اين نسل حفظ شود، شرايط مساعدتري در آينده در انتظار اصولگرايان خواهدبود.

در هفته گذشته جامعه روحانیت مبارز با حسن روحانی که از اعضای قدیمی این تشکل بوده جلسه ای داشت. این درحالی است که در دو انتخابات گذشته این تشکل از روحانی حمایت نکرد و باعث دلخوری هایی میان روحانی و این تشکل شد. جامعه روحانيت با چه نيتي به سمت روحاني بازگشت؟

سوال خوبي است. البته بنده در اين جلسه حضور نداشته‌ام و تا به امروز نيز دوستاني كه در جلسه حضور داشتند را زيارت نكرده‌ام. اما می توانم بگویم که  از زمان انتخاب مجدد آقاي روحاني، بحث يادآوري انتظارات جامعه روحانيت به رييس جمهوري مطرح بوده‌است. بدون هيچ رودربايسي با توجه به پاره‌اي از اشكالات در عملكرد دولت، موضع‌گيري‌ها در ايام انتخابات و نكته‌هايي كه در حكم تنفيذ حسن روحاني توسط مقام‌معظم رهبري از جمله اشتغال، استكبارستيزي و غيره كه مطرح شد، جامعه روحانيت مبارزنيز در همين راستا قدم برداشته و مصلحت كشور و انتظارات خود را به روحاني خاطرنشان كرده‌است.

سوال بی پاسخ ماند. شما در انتخابات از آقای روحانی حمایت نکردید و گزینه جامعه روحانیت شخص دیگری بود! چه شد تصمیم به دیدار با روحانی در جامعه روحانیت گرفته شد؟

جامعه روحانيت مبارز اگرچه نامزد ديگري را در انتخابات مشخص كرد ولي رياست‌جمهوري جناب دكتر روحاني را پذيرفته‌است. با تمامي ملاحظاتي كه وجود دارد، مبنا ديدار جامعه روحانيت مبارز با رييس جمهور در همين راستا بوده‌است. محور گفت‌وگو اين دوستان نيز در همين جهت قرار داشته و خيرخواهي دوستان در جهت تكليفي است كه بر دوش روحانيت از گذشته قرار داشته‌است. در روايات نيز داريم كه نصيحت به زمامداران و حاكمان از سوي روحانيت تاكيد شده‌است. نصيحت نيز در قالب خيرخواهي و بيان مصلحت مردم و كشور صورت مي‌گيرد.

آیا در این دیدار صحبتی نيز بر سر ریاست جامعه روحانیت مبارز یا جایگزینی شخصی دیگر به جای آقای موحدی کرمانی شده است؟

بحث بر اين نبوده كه رييس جامعه روحانيت مبارز چه كسي باشد. جامعه روحانيت مبارز از يك شوراي مركزي تشكيل شده است. شورا نيز فردي باتجربه و مسن‌تر را به عنوان دبيركل انتخاب كرده‌است. سوابق آیت ا... موحدی کرمانی بسيار است و همين امروز نيز علاوه بر دبيركلي جامعه روحانيت مبارز، امام جمعه موقت تهران و عضویت در مجلس خبرگان را نيز عهده دار هستند. بحث جايگزني به‌هيچ وجه مطرح نبوده‌است و بدون شك موضوع بحث اين صحبت‌ها نبوده‌است.

نقش حجت السلام و المسلمين ناطق نوري در بين اصولگرايان چيست؟ آيا اصولگرايان برنامه‌اي براي استفاده از ظرفيت اجماعي ايشان دارند؟

با توجه به اطلاعاتي كه بنده دارم، كم و بيش اين بحث مطرح بوده‌است. به‌هرحال آقاي ناطق نوري از گذشته عضو جامعه روحانيت بوده‌اند و در حال حاضر نيز اسم ايشان در ليست روحانيت قرار دارد. گاهی نيز دوستان از ايشان براي حضور در جلسات جامعه روحانيت دعوت كرده اند. در سال‌هاي اخير ايشان حضور نداشته‌اند ولي جا دارد كه آقاي ناطق نوري در جلسات پيش رو شركت كنند. نبايد از يكديگر فاصله بگيريم. اگر پشتيبان يكديگر باشيم و وحدت را حفظ كنيم، دشمن از اتحاد ما به ترس خواهدافتاد. نبايد اين فاصله پيش آيد و از ايشان نيز براي حضور مجدد در جامعه دعوت شده‌است.

اين فرض كه روحاني در چهارسال پيش رو بيش از پيش به جناح اصولگرايي نزديك شود از نظر شما وجود دارد؟

بيشتر طرفدارن آقاي روحاني اصلاح طلبان هستند و بنده نيز اين موضوع را قبول دارم. ولي معتقدم كه ايشان به جريان اصلاح طلب آن‌چنان كه گفته مي‌شود، وابسته نيست. از گذشته نيز ايشان را عضوي از جامعه روحانيت مي‌دانسته و مي‌دانيم. عملكرد آقاي روحاني فراجناحي بوده‌است. اصولگرايان با ايشان تعارضي ندارند و به‌عنوان بخشي از جامعه مطالبات خود را مطرح كرده‌اند. روحاني، ناطق‌نوري و مرحوم هاشمي از چهره‌هاي نظام بوده و هستند و نبايد به علت اختلافات اين سرمايه‌ها را از خود طرد كنيم. به اعتقاد بنده اين من و شما گفتن‌ها بايد از ميان برود. رييس‌جمهور بايد فراجناحي باشد و به جناح خاصي تعلق نگيرد. اين تجربيات در گذشته براي سياستمداران درس شده و در دور دوم روحاني نيز شاهد بوديم كه فرماندهان سپاه با رييس‌جمهور ديدار كردند و روند تعامل با يكديگر را بيش از گذشته به جريان انداختند. بايد همین روند ادامه پيدا كند و رييس‌جمهور نه براي يك جناح بلكه متعلق به هشتاد ميليون ايراني است. معتقدم كه روش‌ها در اين دوره بهتر شده و بايد به سمتي پيش برود كه بهتر از آن‌چه كه امروز مي‌بينينم تعامل بين دستگاه‌هاي مختلف صورت بگيرد.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.