انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد قانون با اپ «جار» همراه شما آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قانون قانون منع به کارگیری بازنشستگان ابلاغ شد
پیام تسلیت دکتر لاریجانی در پی سانحه آتش سوزی اتوبوس مسافربری
دستور جهانگیری برای بررسی دقیق حادثه تصادف اتوبوس
روحانی: مسئولان سریعا علل وقوع حادثه کاشان را بررسی کنند
مردم درباره روند برخورد با مفاسد سوال دارند
پیام روحانی برای جانباختن تعدادی از هموطنان
لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود
تهیه پیش نویس پارلمان اصلاحات
همه مصوبات شورای هماهنگی قوا
دیپلماسی اثر دارد
سرنوشت برجام از مهمترین نگرانی های جهانی است
سرنوشت برجام از مهمترین نگرانی های جهانی است
بهتر است دولت سخنگو نداشته باشد
دولت ناکارآمدی وزرای استیضاح شده را قبول ندارد
قانون ‌بازي عليه‌فضاي‌مجازي
امنيت زن ايراني، گرفتار رخوت!
دلهره‌هاي يك نشست
زنگ عزل استانداران بازنشسته+جدول
قاسمی: ظریف و روحانی اختلاف نظر ندارند
زنگ عزل استانداران بازنشسته
بازنشستگان تا چه زمانی برای تسویه فرصت دارند؟
آخرین وضعیت بررسی استیضاح شریعتمداری و آخوندی در مجلس
گزار ش دیوان محاسبات به مجلس از بازنشستگان شاغل
هدیه مقام معظم رهبری به دانش آموزان مناطق محروم
تعدادی از استانداران جابجا می شود
ضرورت همکاری قوای سه گانه
اجازه هجوم مدیران بازنشسته به بنیاد شهید را نخواهیم داد
ربیعی و حاجی‌میرزایی گزینه‌های سخنگویی دولت
اصلاحات، مرغی است که در عزا و عروسی سرش را می‌بُرند
اگرکسی خودراشایسته نمایندگی نمی‌داند،کناره‌گیری کند
اروپا باید درباره آمریکا تصمیم بگیرد
امر به معروف و نهی از منکر مردم را سیاسی تلقی نکنيد
استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه است
خائنین بدنبال تفرقه میان مردم ایران و عراق هستند
دولت از طلاب تجمع فیضیه شکایت نکرد
ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی از مرزهای کشور
بدرقه پیکرهای ۱۳۵ شهید دفاع مقدس
لزوم دریافت ضمانت از FATF برای جلوگیری ازسیاسی‌کاری‌ها
انتقام سپاه از تروریست‌ها پیام تعیین کننده‌ای برای دشمنان داشت
تاکید بر ساماندهی سریع اقتصاد
طرف عراقی موافق لغو روادید سفر اربعین نیست
امروز در جنگ قرار داریم
غيبت سخنران حاشيه‌ساز
اتاق‌هاي ‌فكر جنگ در بهارستان
لابي با فقيـه
آمریکا در حال بازی کردن با آتش است
موضوع نامه فتاح به روحانی چه بود؟
تقدیر مافی از تشکیل شورای برنامه‌ریزی در استانداری تهران
سختی‌ها در آینده نه چندان دور تمام خواهد شد
نیازی به رستم و اسفندیار نداریم
بیشتر
کد خبر: 57978 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲ - 12:30
كرسي‌هاي اختلافي
طرح ملي درخصوص افزایش تعداد نمایندگان موافقان و مخالفان فراواني دارد

كرسي‌هاي اختلافي

رويكرد سياسي بر رفتار نمايندگان در مواجهه با اين طرح تاثيري ندارد

قانون-خبر جلسه‌ ديروز نماينده‌ها براي بررسي موارد اختلافی در خصوص افزایش تعداد نمایندگان را کولیوند، ريیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور منتشر كرد. در همين راستا حمیدرضا کاظمی، نایب ريیس کمیسیون شوراها گفت: نمایندگان مجامع استانی و نمایندگانی که درخصوص افزایش تعداد نمایندگان پیشنهاد داشتند را دعوت کردیم و نظرات به صورت جمع بندی شده به کمیسیون شوراها ارائه می‌شود.سید حمید رضا کاظمی در تشریح جلسه ديروز (اول آبان) کمیته تقسیمات کشوری و آمایش سرزمینی، اظهار داشت: این کمیته موظف به جمع بندی برای ارائه مطالب به کمیسیون شوراها بود، همچنین باید پیش نویش لایحه دولت در زمینه افزایش تعداد نمایندگان را بررسی می‌کردیم. وی با بیان اینکه ملاک در بررسی‌ها افزایش 40 نماینده است، افزود: وزارت کشور پیش‌نویس لایحه را به دولت داده و یک نسخه را نیز به کارگروه کمیسیون شوراها داده که  این موارد را بررسی کردیم. کاظمی با اشاره به سوابق افزایش تعداد نمایندگان، متذکر شد: لایحه دولت و طرح‌های قبلی در زمینه بازنگری در تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز مدنظر داریم. عضو هیات ريیسه کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرایی شدن این موضوع بسیار پیچیده است و نمایندگان نظرات مختلفی دارند، گفت: تجمیع نظرات کار بسیار سختی است ولی این موضوع را پیگیری می‌کنیم. پيش از اين مسعود رضایی، نایب ريیس کمیسیون اجتماعی مجلس، از تصویب کلیات طرح افزایش تعداد حوزه‌های انتخابیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز این کمیسیون خبر داده‌بود. مسعود رضایی، در تشریح دستور کار امروز (یکشنبه 30 مهر) کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته بود: در این نشست کلیات طرح افزایش حوزه‌های انتخابیه و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون فرعی نیز بررسی و تصویب و جزییات آن برای بررسی به کمیسیون اصلی ارسال شد. اما اين طرح نيز مانند بسياري از مسائل ديگر كه در كشور وجود دارد موافقان و مخالفان متعددي دارد. نكته جالب اين‌حاست كه رويكردهاي سياسي در مواجهه با اين موضوع تاثير چنداني بر رفتار نمايندگان ندارد و  بيشتر منافع استان‌ها مورد توجه است. در ادامه به برخي اظهارنظرها در اين زمينه اشاره مي‌كنيم تا از نظرات نمايندگان با خبر شويم.

 

قانون اساسی در مورد افزایش تعداد نمایندگان باید اجرا شود

 

ريیس فراکسیون نمایندگان ولايي مجلس شورای اسلامی در اين زمينه گفت: قانون اساسی پیش بینی کرده تا به ازای هر ۱۰ سال، ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی افزوده شود. حمیدرضا حاجی بابایی بیان کرد: افزایش 20 نماینده به ازای 10 ساله قبلی به مجلس ارائه و در مجلس بررسی شد که به جایی نرسید، امیدواریم افرادی که در حال حاضر به دنبال پیگیری این موضوع هستند بتوانند به جمع بندی برسند تا قانون اساسی اجرا شود. وی افزود: هر چقدر تعداد نمایندگان در مناطق مختلف متناسب با قانون اساسی افزایش پیدا کند به تسهیل در امور مردم منجر می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند به نماینگان مراجعه کنند تا کارهای خود را پیگیری کنند. حاجی بابایی با بیان اینکه استان همدان در طرح قبلی افزایش تعداد نمایندگان مورد توجه قرار گرفته بود، متذکر شد: مقرر شده بود تا به حوزه کبودرآهنگ و بهار که 2 شهرستان بزرگ هستند، یک نماینده به این حوزه افزوده شود. ريیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان همدان جمعیت زیادی دارد و در مورد افزایش تعداد نمایندگان شهرستان همدان و فامنین، هرچه که نظر کارشناسی باشد، باید انجام شود.

 

الزامی برای افزایش تعداد نمایندگان در قانون وجود ندارد

عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اين طرح تشريح كرد: هر چقدر تعداد نمایندگان کشور افزایش یابد، به معنای آن نیست که کارآمدی مجلس افزایش پیدا می‌کند. احمد امیرآبادی فراهانی ، در خصوص افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: با افزایش تعداد نمایندگان مخالفم، زیرا مشکل کشور ما افزایش تعداد نمایندگان نیست و 290 نفر فعلی برای اینکه نمایندگی ملت ایران را داشته باشند، کافی است. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بین 290 نماینده معمولا تخصص‌های و تجربیات مختلفی وجود دارد، بیان کرد: کارایی و کیفیت مجلس ضرورتا باید افزایش پیدا کند و هر چقدر تعداد نمایندگان کشور افزایش یابد، به معنای آن نیست که کارآمدی مجلس افزایش پیدا می‌کند. وی با بیان اینکه باید تمرکز بیشتری در خصوص کمیسیون‌های تخصصی داشته باشیم تا کارها پیش بروند، افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس نیز ظرفیتی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و ارتباط نمایندگان با این مرکز افزایش یابد. عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در برخی از حوزه‌های انتخابیه نیاز به اصلاح وجود دارد، زیرا به لحاظ جغرافیایی شاید برای نمایندگان سخت باشد که با توجه به وسعت حوزه انتخابیه، به همه حوزه انتخابیه سرکشی کند. امیرآبادی با بیان اینکه قانون اساسی موضوع افزایش تعداد نمایندگان را الزام نکرده بلکه به دولت و مجلس اجازه داده تا بر اساس شرایط و مقتضایات زمان تصمیم گیری کنند، متذکر شد: درحال حاضر ضرورتی برای افزایش تعداد نمایندگان وجود ندارد.وی با بیان اینکه افزایش تعداد نمایندگان هزینه‌هایی را به وجود خواهد آورد، افزود: هزینه‌های جاری کشور بسیار بالا است و افزایش تعداد نمایندگان نیز هزینه جاری را افزایش خواهد داد.عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی که مردم دارند و وضعیتی که لازم است برای ایجاد اشتغال به وجود آوریم، موضوع افزایش تعداد نمایندگان جزء اولویت‌های اول کشور نیست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.