انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 57978 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲ - 12:30
كرسي‌هاي اختلافي
طرح ملي درخصوص افزایش تعداد نمایندگان موافقان و مخالفان فراواني دارد

كرسي‌هاي اختلافي

رويكرد سياسي بر رفتار نمايندگان در مواجهه با اين طرح تاثيري ندارد

قانون-خبر جلسه‌ ديروز نماينده‌ها براي بررسي موارد اختلافی در خصوص افزایش تعداد نمایندگان را کولیوند، ريیس کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور منتشر كرد. در همين راستا حمیدرضا کاظمی، نایب ريیس کمیسیون شوراها گفت: نمایندگان مجامع استانی و نمایندگانی که درخصوص افزایش تعداد نمایندگان پیشنهاد داشتند را دعوت کردیم و نظرات به صورت جمع بندی شده به کمیسیون شوراها ارائه می‌شود.سید حمید رضا کاظمی در تشریح جلسه ديروز (اول آبان) کمیته تقسیمات کشوری و آمایش سرزمینی، اظهار داشت: این کمیته موظف به جمع بندی برای ارائه مطالب به کمیسیون شوراها بود، همچنین باید پیش نویش لایحه دولت در زمینه افزایش تعداد نمایندگان را بررسی می‌کردیم. وی با بیان اینکه ملاک در بررسی‌ها افزایش 40 نماینده است، افزود: وزارت کشور پیش‌نویس لایحه را به دولت داده و یک نسخه را نیز به کارگروه کمیسیون شوراها داده که  این موارد را بررسی کردیم. کاظمی با اشاره به سوابق افزایش تعداد نمایندگان، متذکر شد: لایحه دولت و طرح‌های قبلی در زمینه بازنگری در تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز مدنظر داریم. عضو هیات ريیسه کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرایی شدن این موضوع بسیار پیچیده است و نمایندگان نظرات مختلفی دارند، گفت: تجمیع نظرات کار بسیار سختی است ولی این موضوع را پیگیری می‌کنیم. پيش از اين مسعود رضایی، نایب ريیس کمیسیون اجتماعی مجلس، از تصویب کلیات طرح افزایش تعداد حوزه‌های انتخابیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز این کمیسیون خبر داده‌بود. مسعود رضایی، در تشریح دستور کار امروز (یکشنبه 30 مهر) کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته بود: در این نشست کلیات طرح افزایش حوزه‌های انتخابیه و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون فرعی نیز بررسی و تصویب و جزییات آن برای بررسی به کمیسیون اصلی ارسال شد. اما اين طرح نيز مانند بسياري از مسائل ديگر كه در كشور وجود دارد موافقان و مخالفان متعددي دارد. نكته جالب اين‌حاست كه رويكردهاي سياسي در مواجهه با اين موضوع تاثير چنداني بر رفتار نمايندگان ندارد و  بيشتر منافع استان‌ها مورد توجه است. در ادامه به برخي اظهارنظرها در اين زمينه اشاره مي‌كنيم تا از نظرات نمايندگان با خبر شويم.

 

قانون اساسی در مورد افزایش تعداد نمایندگان باید اجرا شود

 

ريیس فراکسیون نمایندگان ولايي مجلس شورای اسلامی در اين زمينه گفت: قانون اساسی پیش بینی کرده تا به ازای هر ۱۰ سال، ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی افزوده شود. حمیدرضا حاجی بابایی بیان کرد: افزایش 20 نماینده به ازای 10 ساله قبلی به مجلس ارائه و در مجلس بررسی شد که به جایی نرسید، امیدواریم افرادی که در حال حاضر به دنبال پیگیری این موضوع هستند بتوانند به جمع بندی برسند تا قانون اساسی اجرا شود. وی افزود: هر چقدر تعداد نمایندگان در مناطق مختلف متناسب با قانون اساسی افزایش پیدا کند به تسهیل در امور مردم منجر می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند به نماینگان مراجعه کنند تا کارهای خود را پیگیری کنند. حاجی بابایی با بیان اینکه استان همدان در طرح قبلی افزایش تعداد نمایندگان مورد توجه قرار گرفته بود، متذکر شد: مقرر شده بود تا به حوزه کبودرآهنگ و بهار که 2 شهرستان بزرگ هستند، یک نماینده به این حوزه افزوده شود. ريیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان همدان جمعیت زیادی دارد و در مورد افزایش تعداد نمایندگان شهرستان همدان و فامنین، هرچه که نظر کارشناسی باشد، باید انجام شود.

 

الزامی برای افزایش تعداد نمایندگان در قانون وجود ندارد

عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اين طرح تشريح كرد: هر چقدر تعداد نمایندگان کشور افزایش یابد، به معنای آن نیست که کارآمدی مجلس افزایش پیدا می‌کند. احمد امیرآبادی فراهانی ، در خصوص افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: با افزایش تعداد نمایندگان مخالفم، زیرا مشکل کشور ما افزایش تعداد نمایندگان نیست و 290 نفر فعلی برای اینکه نمایندگی ملت ایران را داشته باشند، کافی است. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بین 290 نماینده معمولا تخصص‌های و تجربیات مختلفی وجود دارد، بیان کرد: کارایی و کیفیت مجلس ضرورتا باید افزایش پیدا کند و هر چقدر تعداد نمایندگان کشور افزایش یابد، به معنای آن نیست که کارآمدی مجلس افزایش پیدا می‌کند. وی با بیان اینکه باید تمرکز بیشتری در خصوص کمیسیون‌های تخصصی داشته باشیم تا کارها پیش بروند، افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس نیز ظرفیتی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و ارتباط نمایندگان با این مرکز افزایش یابد. عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در برخی از حوزه‌های انتخابیه نیاز به اصلاح وجود دارد، زیرا به لحاظ جغرافیایی شاید برای نمایندگان سخت باشد که با توجه به وسعت حوزه انتخابیه، به همه حوزه انتخابیه سرکشی کند. امیرآبادی با بیان اینکه قانون اساسی موضوع افزایش تعداد نمایندگان را الزام نکرده بلکه به دولت و مجلس اجازه داده تا بر اساس شرایط و مقتضایات زمان تصمیم گیری کنند، متذکر شد: درحال حاضر ضرورتی برای افزایش تعداد نمایندگان وجود ندارد.وی با بیان اینکه افزایش تعداد نمایندگان هزینه‌هایی را به وجود خواهد آورد، افزود: هزینه‌های جاری کشور بسیار بالا است و افزایش تعداد نمایندگان نیز هزینه جاری را افزایش خواهد داد.عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی که مردم دارند و وضعیتی که لازم است برای ایجاد اشتغال به وجود آوریم، موضوع افزایش تعداد نمایندگان جزء اولویت‌های اول کشور نیست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.