انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 58028 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲ - 16:40
تعیین وقت حضور در دفترخانه وشرایط آن

تعیین وقت حضور در دفترخانه وشرایط آن

در صورتي كه طرفین عقد بیع موعد خاصی را برای حضور در دفترخانه به‌منظور تنظیم سند رسمی مقرر كرده باشند، این تاریخ مبنای شروع تعهد طرف مقابل است

قانون- عليرضا فلاح/ وكيل پايه يك دادگستري

چنانچه طرفین عقد بیع موعد خاصی را برای حضور در دفترخانه به‌منظور تنظیم سند رسمی مقرر كرده باشند، این تاریخ مبنای شروع تعهد طرف مقابل است، به همین‌دليل باید اثبات شود و بهترین حالت برای اثبات حضور شما دردفترخانه تقاضای صدور گواهی از دفترخانه است، بنابراین بایددر این خصوص مطالبی را بدانیم .

نخست اینکه شماره دفترخانه باید در مبایعه‌نامه ذکر شود؛ گاه در قسمت مربوطه قید مي‌شود كه دفترخانه‌ای در آينده از سوی بانک اعلام شود یا طرفین در آينده انتخاب كنند كه این اشتباه بسیار بزرگي است زيرا در زمان بروز اختلاف، دفترخانه‌ای برای مراجعه وجود نخواهد داشت تا بقیه موارد را اثبات کنید و در عمل با این شرط حق، نسبت به اجرای تعهد طرف مقابل از دست می‌رود .

دوم اینکه تاریخ دقیق حضور در دفترخانه اسناد رسمی نیز باید قید شود و تعيين مهلت به سه ماه يا به طور مثال 45روز صحيح نيست زيرا دفترخانه براساس این قید زمانی نمی‌تواند گواهی صادر کند، بنابراين ضرورت دارد كه تاريخ مشخصي معين شود.

سوم اینکه دفتر خانه‌های اسناد رسمی به محض دیدن مبایعه نامه که روز و محل آن قید شده باشد ملزم هستند با رعایت وقت اداری روز، نسبت به صدور گواهی به‌نفع متقاضی اقدام کنند .

چهارم اینکه گاهي دفاتر اسناد رسمی به‌دليل حضور هردو طرف ممکن است برای اینکه جانب فروشنده را به‌عنوان مشتری رعایت کنند به شما بگویند چون طرف مقابل حاضر شده نمی‌توانیم گواهی عدم حضور صادر کنیم، گرچه این حرف ظاهری صحیح دارد اما علت حضور فروشنده آمادگی برای تنظیم سند است و به‌طورمعمول برای گرفتن استعلام‌ها زمان زیادی لازم است تا مقدمات تنظیم سند آماده شود از این‌رو صرف‌گرفتن استعلام ها از آن دفتر خانه وعدم‌دریافت پاسخ از مراجع مورد نظر این آگاهی را به سر دفتر می‌دهد که فروشنده برای تنظیم سند آمادگی ندارد وباید گواهی عدم آمادگی فروشنده برای تنظیم سند را صادر كند و همین‌طور در صورت مراجعه فروشنده وقتی که طرف مقابل، یعنی خریدار باقیمانده ثمن را ارائه نکرده باشد فروشنده نیز چنین حقی را داراست .

پنجمین مطلب این است که اگر روزی را با تاریخ مشخص انتخاب کنیم واین روز مصادف شود با اتفاق ناخواسته ای که به هردلیل اعم از آلودگی هوا ، عزای عمومی ویا هر دلیل غیرقابل پیش‌بینی تعطیل اعلام شود، لازم است این مطلب در حین تنظیم قرارداد قید شود که درصورت تعطیلی تاریخ مشخص دیگر یا فردای آن روز انتقال صورت گیرد وگرنه ممکن است از این امتیاز نتوان استفاده کرد.

ششمین مطلب اینکه مطابق آنچه که در ابتدای عرایض گفته شد، این تاریخ وتعیین دفترخانه مبنای شروع تعهد است بنابراین اگر فروشنده متعهد است در صورت عدم انتقال سند رسمی روزانه مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵۰ ریال پرداخت كند، این مبلغ زمانی قابل مطالبه است که اثبات شود تعهدات شما انجام شده و تعهدات طرف مقابل انجام نشده و مرجع اثبات آن دادگاه است اما مدارکی که باید به دادگاه ارائه شود گواهی صادره از دفترخانه است .

هفتمین مطلب اینکه گواهی مذکور زمانی قابلیت صدور دارد که شما ثابت کنید به تعهدات مربوط به خودتان، براي مثال تامین تتمه ثمن معامله در چک بانکی اقدام کرده‌اید، در‌غیر‌این‌صورت و با وجود این تخلف شما نمی‌توانید از امتیازات آن استفاده کنید .

هشتمین نکته قابل ذکر اینکه خریدار برای اثبات آمادگی خود در روز محضر نمی‌تواند با چک بانکی شخصی یا هر تعهد پرداخت دیگری ثابت كند که امکان پرداخت وتسویه تتمه ثمن را داشته است بلکه آنچه که برای دفترخانه ملاک است وجه نقد ی چک تضمینی صادره از بانک‌ها است که دارای پشتوانه مشخص هستند .

نهمین مطلب این است که طرفین می‌توانند در تعیین تاریخ انتقال ویا محل دفترخانه اسناد رسمی براي تنظیم سند تراضی كنند، بنابراين صرف اینکه فلان دفترخانه با آژانس تنظیم‌کننده مبایعه‌نامه آشناست یا اینکه سند همین ملک پيش‌تر در فلان دفترخانه انتقال پیدا کرده است، نمی‌تواند برای خریدار یا فروشنده تکلیف ایجاد كند که دفتر‌خانه‌ای خاص تعیین شود بنابراین می‌توان هر دفتر‌خانه‌ای را برای این منظور انتخاب کرد و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد .

مطلب دهم اینکه طرفین در هرزمان می‌توانند تاریخ و محل دفترخانه را تغییر دهند و با نوشتن این مطلب تعهدات خود را به تاخیر انداخته و یا حتی تغییر اساسی در آن ایجاد كنند؛ بنابراين درج یک مطلب در مبایعه‌نامه تا زمانی که طرفین توافقی بر خلاف آن نداشته باشند، معتبر است .

مطلب یازدهم اینکه فوت و یا جنون هریک از طرفین بعد از تنظیم مبایعه نامه ،مفاد ومندرجات مبایعه‌نامه وتاریخ ومحل انجام تعهد انتقال را بی‌اعتبار نمی‌كند، به همین سبب در صورت مواجهه با این مسایل، نزدیکان ویا وراث باید آگاهی داشته باشند تا این موارد را رعایت كنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.