انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 58526 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۷ - 10:00
درسي از مكتب خميني(س) براي فقهاي شوراي نگهبان
رهبركبير انقلاب نگاهي متفاوت به زرتشتی ها ايران اسلامي داشتند

درسي از مكتب خميني(س) براي فقهاي شوراي نگهبان

اميدواريم همان‌گونه كه مسئولان كشور معتقدند فقهاي شوراي نگهبان مُرقانون را در دستور كار خود قرار دهند و با برداشت‌هاي شخصي فضاي جامعه را آشفته نكنند...

قانون- اين روزها ماجراي لغو عضويت سپنتا نيكنام، عضو زرتشتي شوراي شهر يزد به ماجرايي تازه در عالم  سياست ايران تبديل شده‌است. ماجرايي كه فضاي كشور را در ميان هزاران مشكل به سمت حاشيه راند. در اين بين انتقادات فراواني به عملكرد شوراي نگهبان در برخورد با اين هم‌ميهن زرتشتي صورت گرفت و قواي مقننه و مجريه نيز قول دادند معضل پيش آمده را پيگيري كنند. اما روز گذشته مجيد انصاري، معاون پيشين رييس‌جمهور و از نزديكان بيت‌ امام(س) با انتشار مطلبي اقدام شوراي نگهبان را زير سوال برد و گفت اين اقدام برخلاف انديشه‌هاي حضرت امام خميني(س) است. در همين راستا به سراغ بيانات امام(س) خميني درباره اقليت‌ها به ويژه زرتشتيان رفتيم تا صحت سخنان انصاري را دريابيم. حق با وي بود و امام(س) نگاه متفاوتي بافقهاي شوراي نگهبان و ديوان عدالت اداري دارد.

آزادي اقليت‌ها

در همين راستا، پرتال حضرت امام خميني(س) با اشاره به بيانات ايشان نوشته‌است:«رهبر كبيرانقلاب چندین ماه پیش از پیروزی انقلاب، در موارد فراوان از جمله در مصاحبه ای با خبرنگاران در تاریخ 18/8/57 پیرامون حقوق اقلیت‌های مذهبی در جمهوری اسلامی فرموده بود كه دولت اسلامی یک دولت دموکراتیک به معنای واقعی است و برای همه اقلیت‌های مذهبی آزادی به طور کامل هست و هر کس می تواند اظهار عقیده خودش را بکند. اسلام جواب همه عقاید را به عهده دارد و دولت اسلامی تمام منطقه‌ها را با منطق جواب خواهد داد.

محترم شماردن يك حق

از طرف ديگر ایشان در مصاحبه با نماینده مجله عربی زبان القوم العربی در تاریخ 20/8/57 نیز تأکید کرده بودند: «تمام اقلیت‌های مذهبی در ایران برای اجرای آداب دینی و اجتماعی خود آزادند و حکومت اسلامی، خود را موظف می داند تا از حقوق و امنیت آنان دفاع کند و آنان هم مثل سایر مردم مسلمان ایران، ایرانی و محترم هستند».

عمل به وعده امام(س)

بنا به گفته پرتال، امام خمینی(س) تمامی وعده هایی که در گذشته داده بود را عمل کرد و تا پایان عمر بر مواضع خود در این رابطه استوار ماند. علاوه بر درج حقوق اقلیت‌های دینی ایرانی در  اصل سیزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی و مواد دیگری از آن، نظام اسلامی در همه زمینه ها حقوق دینی و اجتماعی اقلیت‌ها را محترم شمرده و این در حالی بود که در رژیم شاه حتی زرتشتیان که بايد بر اثر سیاست‌های باستان گرایی افراطی رژیم، از موقعیت بهتری برخوردار باشند، همراه با دیگر قشرهای ستمدیده ایرانی حقوق خود را پایمال شده می یافتند و باستان پرستی شاه فقط شامل نمادهای تبلیغاتی می شد که موقعیت او و سلطنتش را تحکین بخشد. دشمنان انقلاب که از ماه‌ها قبل از پیروزی، سخن از برخورد خشن نظام اسلامی با اقلیت‌های دینی می راندند اکنون که همراهی اکثریت پیروان اقلیت‌های مذهبی را با هموطنان خود در جریانات انقلاب و ملاقات‌های متعدد آنان با امام خمینی (از آن جمله دیدار اعضای انجمن زرتشتیان در روز 29 /11 /57 با حضرت امام) می دیدند سخت مأیوس شده بودند. در آن دیدار ابتدا بوذرجمهر به نمایندگی از طرف انجمن زرتشتیان ایران اظهار داشته است: «با کمال احترام به پیشگاه زعیم عالیقدر حضرت امام خمین(س)، معروض می دارد كه ایرانیان زرتشتی پیروزی انقلاب مردمی کشور ایران را تحت هدایت و رهبری عالیه زعیم عالیقدر حضرت آیت ا...  العظمی امام خمینی(س) به پیشگاه مبارکتان تبریک و تهنیت عرض می‌كنم. رجاء واثق دارد که در پرتو عدل اسلامی و تحت هدایت و راهبری آن قائد مقدس روحانی که آزادی و برابری را برای همه افراد بشر امر می فرمایند، روز به روز درهای سعادت و خوشبختی به روی کلیه افراد ملت نجیب ایران گشوده خواهد شد. زرتشتیان ایران با کمال احترام به عرض آن پیشوای مقدس و بزرگ روحانی می رسانند که در همه حال در کنار ملت نجیب و بزرگوار ایران بوده و آمادگی کامل دارند که در تحت هدایت آن زعیم عالیقدر برای ساختن ایرانی آزاد و آباد از بذل هر گونه کوشش و فداکاری دریغ نكنند.»  (کوثر، ج3، ص 460-463)

درايت و مصلحت‌انديشي يك پيشوا

اما در برابر اين اعلام وحدت و ارادت زرتشتي‌هاي ايراني به امام خميني(س) و جمهوري اسلامي، بيان رئوفانه و مدبرانه حضرت امام(س) درسي عظيم براي تمام مدعيان انقلابي‌گري و آزادگي است. ايشان خطاب به حضار مي‌فرمايند:« من از آقایان تشکر می‌کنم. آقایان همه اقلیت‌ها مطمئن باشند که اسلام با اقلیت ها همیشه به طور انسانی، به طور عدالت، رفتار کرده است و همه در رفاه هستند. اینها هم مثل سایر اقلیت ها جزئی از ملت ما هستند و ما و آن ها با هم در این مملکت زندگی می کنیم و رفاه همه حاصل خواهد شد. رمز این پیروزی که وحدت کلمه است باید حفظ بشود. ما در محل خودمان، شما در محل خودتان، سایر طبقات همین طور، همه کوشا باشیم که این ایرانی که الان دست ما داده اند و خرابه ای است، همه با هم و با فعالیت، همه دست به هم بدهیم و این ایران خراب را از سر بنا بکنیم. اینها تمام ذخایر ما را بردند. جواهرات ما را یک مقداری اش را آن پدر برد، و بیشترش را این پسر و اتباعش بردند. میلیاردها پول از اینجا به بانک‌های خارج منتقل کردند، که از آن‌ها پس گرفته خواهد شد. شاه را خواهیم خواند به ایران، یا محاکمه  و اموالش را ضبط خواهیم کرد. برای اینکه آن‌ها اموال نداشتند. این اموال اموالِ ملت است. شما هم که زرتشتی‌ها هستید و همیشه خدمتگزار این ملت و این مملکت بودید، باید به کار خودتان ادامه بدهید و وحدت کلمه را حفظ کنید. از خداوند تعالی توفیق همه ملت ایران را خواهانم». (صحیفه امام، ج 6، ص: 192)

 

آشفتگي افكار به چه بهايي؟

حال چه شده‌است كه عده‌اي خود را از امام امت جلوتر ديده و در روزگاري كه دشمنان و بدخواهان نظام اسلامي و مردم ايران به دنبال تخريب و ضربه وارد كردن به ايران هستند، اقداماتي را در دستور كار قرار مي‌دهند كه بيش از هم موضوع ديگري مي‌تواند مشكل ايجاد كند. به نظر امروز ديگر دوران برخوردهاي قهري و نگاه‌هاي يك‌جانبه‌نگري نيست و آن‌هايي كه در مسند‌هاي تصميم‌گيري نشسته‌اند بايد بدانند كه مردم در برابر اقدامات‌شان واكنش نشان داده و اقداماتي كه اندكي رنگ و بوي دوري از عقل جمعي داشته باشد را رد مي‌كند. اميدواريم همان‌گونه كه مسئولان كشور معتقدند فقهاي شوراي نگهبان مُرقانون را در دستور كار خود قرار دهند و با برداشت‌هاي شخصي فضاي جامعه را آشفته نكنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.