انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 60269 | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۲۳ - 10:00
آوار بي‌تدبيري بر سر مردم بي‌گناه
دولت‌هاي دهم و يازدهم مسئولان خسارت‌هاي وارد شده به ساكنان مسكن‌مهر در استان كرمانشاه هستند

آوار بي‌تدبيري بر سر مردم بي‌گناه

ناظران مسكن‌مهر بايد پاسخگوي فاجعه به وجود آمده باشند

قانون- گروه سیاسی

زلزله، حادثه ای که ردپایش در ایران پر رنگ است. در 15 سال اخیر 4 زلزله بزرگ در ایران رخ داده است که هر کدام تعداد زیادی تلفات داشته اند. دو روز پیش زلزله ای مهیب در استان کرمانشاه و استان های غربی کشور رخ داد که لرزه اش بر استان های همجوار حتی کردستان عراق نیز افتاد و سبب کشته و زخمی شدن، هم‌ميهنانمان شد. اما نکته ای که در این میان بسیار به چشم آمد، تخریب خانه های نوساز و چند سال ساخت مسکن مهر در کرمانشاه، سرپل ذهاب و سایر شهر های در معرض زلزله اخیر بود. خانه هایی که در دولت محمود احمدی نژاد ساخته شده بود و برخی از آن ها پایانكار پروژه شان را از دولت حسن روحانی گرفتند. تصاویر ارسالي از محل حادثه گویا عمق فاجعه بود، مسكن‌هاي مهر تازه ساز نسبت به سایر خانه های هم سن و سال خود بیشترین خسارت را دیده بودند.

انتقادات از ابتدای ساخت

از همان ابتدای ساخت پروژه مسکن مهر در کشور انتقاداتی نسبت به نحوه ساخت این مجموعه انجام شد. کارشناسان معتقد بودند که این مجموعه بر اساس اصول مهندسی ساخته نمی شود و در بحران ها خسارات جبران ناپذیری را بر مردم تحمیل می کنند. درهمین رابطه عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز روز گذشته در رابطه با خساراتی که به مجموعه مسکن مهر در استان کرمانشاه وارد شده بود انتقاداتي را بيان كرد و گفت: اگر در حوزه مسکن‌های مهر آسیب‌ها جدی بوده باید ناظران پاسخگو باشند. سیدجواد حسینی‌کیا، خاطرنشان کرد: سرپل‌ذهاب یک شهر جنگ زده است، فرسودگی و مشکلات جنگ با این زلزله دست‌به‌دست هم‌دادند تا مردم آسیب بیشتری ببینند، امیدواریم از اعتبارات حوزه مسائل جنگ و تخصیصات حوادث کمک ویژه به این مردم شود.

ساخت و ساز روی خط زلزله

یکی از انتقادات جدی که به این پروژه در کشور می‌شود این است که برخی از این منازل روی گسل ساخته شده اند. موضوعی که بنابه گفته کارشناسان درباره این پروژه در استان کرمانشاه صدق نمی کند. علی بیت‌الهی، دبیر کارگروه ملی زلزله روز گذشته در گفت و گو با ایلنا با اعلام این خبر که مسکن مهر کرمانشاه روی گسل نبوده است، مدعي مي‌شود: تخریب واحدهای مسکن مهر به دلیل فقدان ایمنی و مصالح نامرغوب است. وي گفت: ایمنی و مقاومت واحدهای مسکن مهر سراسر کشور باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: مرکز اصلی وقوع زلزله خط مرزی در آن منطقه بوده و اگر کانون زلزله مرکز شهر سر پل ذهاب بود، چیزی این شهر باقی نمی ماند. وی افزود: مشاهدات نشان می‌دهد در مجاورت واحدهای مسکن مهر که تخریب بسیار داشتند، ساختمان‌های دیگر نیز هستند که به مراتب تخریب کمتری دارند، اگر این ادعا که مسکن مهر این شهر بر روی گسل ساخته شده و همین علت تخریب است، سایر ساختمان ها نیز باید تخریب جدی داشته باشند اما این گونه نیست.بیت الهی با تاکید بر اینکه علت اصلی تخریب واحدهای مسکن مهر فقدان ایمنی و مقاومت این ساختمان ها است، گفت: در زلزله اخیر بجنورد نیز شاهد تخریب جدی واحدهای مسکن مهر بودیم و زلزله کرمانشاه نیز نشان داد که مسکن مهر این منطقه نیز در برابر زلزله مقاوم نیست.وی تاکید کرد: پیشنهاد ما به وزارت راه و شهرسازی این است که مقاومت واحدهای مسکن مهر در سراسر کشورد مورد ارزیابی قرار بگیرد و واحدهای نا ایمن و با مقاومت کمتر مقاوم سازی شوند. وی با بیان اینکه  پایین بودن ایمنی و مقاومت مسکن مهر در برابر سوانح امروز به یکی از معضلات کشور تبدیل شده، گفت: در مناطق زلزله زده شاهد این هستیم که در کنار بناهای خشت و گلی با تخریب کم، واحد‌های مسکن مهر که دو سال از ساخت آن‌ها نمی گذرد به صورت جدی تخریب شده اند و این یک فاجعه است. رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: بي‌شك علت تخریب جدی ساختمان‌های مسکن مهر استفاده از مصالح ساختمانی غیر استاندارد، شتابزدگی در ساخت، جانمایی و طراحی نادرست است.

مسکن مهر روی گسل بود!

با وجود اینکه علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی روز گذشته مدعی شد مسکن مهر روی گسل ساخته نشده، مسعود شریفی مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه به ایسنا گفته که مسکن مهر روی گسل ساخته شده است. وی در ارتباط با عکس‌های مشاهده شده از وضعیت خرابی‌ مسکن مهر سر پل ذهاب بیان کرد:‌ ما در این شهرستان دو پروژه 500 واحدی و 250 واحدی مسکن مهر داریم که پروژه اول با توجه به قرار گرفتن آن بر روی گسل آسیب جدی دیده‌اند و این موضوع به دلیل پایین بودن کیفیت ساخت مسکن مهر نبوده بلکه تمام ساختمان‌ها و سازه‌های آن منطقه حتی اداره راه و شهرسازی این شهرستان که ساختمانی یک طبقه است آسیب دیده‌اند.

تنها نما خراب شده است

با وجود اینکه کارشناسان معتقدند که به دلیل استفاده از مصالح بی کیفیت و ساخت عجولانه و عدم ایمنی کافی ساختمان مسکن مهر در سرپل ذهاب و کرمانشاه تخریب شده اند، مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه به تسنیم گفته است که تنها دیواره‌های بیرونی مسکن مهر کرمانشاه در زلزله شب گذشته تخریب شده است. مسعود شریفی اظهار داشت: تنها دیواره‌های بیرونی مسکن مهر تخریب شده است و براساس عکس‌های موجود بیشترین خسارت‌ها مربوط به منازل ساخت خود مردم بوده است.وی عنوان کرد: اکنون خسارت‌های مالی برآورد نمی‌شود و تنها براورد خسارت‌های جانی بررسی می‌شود.

همكاري دولت‌ها به ضرر ملت!

بر اساس آنچه که در اخبار آمده است پروژه مسکن مهر سرپل ذهاب سال 93 تکمیل و به متقاضیان واگذار شده است. البته لازم به ذکر است که 90 درصد این پروژه در دولت احمدی نژاد تکمیل شده بود اما پایان کار این پروژه در دولت یازدهم رقم خورده است. آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ساخت و ساز غیر اصولی رابطه مستقیم با جان مردم دارد و با اتفاقی که در استان کرمانشاه رخ داد لزوم توجه بیشتر به ساخت چنین مجموعه هایی از سوی دولت حس می شود و آن‌هايي كه كم‌كاري كردند بايد پاسخگوي اين فاجعه باشند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.