انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 61124 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۱ - 09:10
بدون سند بدون امضا
مصائب ساخت و ساز و لزوم بيمه ساختماني در داخل كشور بررسي شد

بدون سند بدون امضا

گويي باید زلزله‌ای بيايد و چشم‌ها را شاهد كمبودهاي گسترده‌اي کند که پیش‌تر به فکر آن نبودیم؟ اين اتفاقي است كه هميشه پس از يك حادثه مدتي هر چند اندك ذهن مسئولان را به آن مشغول مي‌سازد ...

قانونگويي باید زلزله‌ای بيايد و چشم‌ها را شاهد كمبودهاي گسترده‌اي کند که پیش‌تر به فکر آن نبودیم؟ اين اتفاقي است كه هميشه پس از يك حادثه مدتي هر چند اندك ذهن مسئولان را به خود مشغول مي‌سازد و آن‌ها را به اين فكر مي‌اندازد كه صنعت ساختمان‌سازي در ايران همچون هيولايي است كه مي‌تواند جان تعداد زيادي از افراد را بگيرد. به گفته مهندسان ساختمان وضعیت ساخت و ساز نابسامان است؛ خانه‌هايی ساخته می‌شود که اسم سازنده آن به عنوان یک امضا پای پروانه ساخت و شناسنامه فنی ساختمان دیده نمی‌شود و این اتفاق موجب شده تا ساختمان‌های بی‌کیفیت با مصالح ارزان‌قیمت در کل کشور ساخته شود که هیچ کس پای مسئولیت آن نمی‌ایستد! همین طور که پس از زلزله هیچ مقام مسئولي حاضر نشد به خاطر از بين رفتن شمار زيادي ساختمان از جمله ساختمان‌هاي مسكن مهر، مسئولیت این ویرانی را به عهده بگیرد و حتی یک عذرخواهی خشک و خالی از مردم داشته باشد.

كسي پاسخگو نبود!

اگرچه سلیبریتی‌ها با حضور گرم خود موجب دلگرمی هموطنان کرد شدند و در این میان زخم زبان‌هایی هم شنیدند اما اصلي‌ترين مسئول براي پاسخگويي به اين وضعيت هنوز سکوت خود را نشکسته و در حضور رسانه‌ها لب به سخن نگشوده است. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بعد از زلزله شدید کرمانشاه هنوز در مقابل رسانه‌ها آفتابی نشده است و دلیل غیبت وی را کسی نمی‌داند. به این ترتیب طي هفته اخیر خبری از عباس آخوندی نیست و او ترجیح داده پس از اين حادثه در مقابل دوربين‌ها ظاهر نشود.

مسکن مهر بیمه است؟

البته پيش‌تر پس از حرف و حدیث‌های فراوان در خصوص واحدهای مسکن مهر و عدم ایمنی آن‌ها برخی از مسئولان متوجه این موضوعشده بودند که چه کسی مقصر است و تکلیف ساختمان‌های تخریب شده چه خواخد شد. در این میان مجتبی نیک کردار معاون استاندار کرمانشاه گفته بود خوشبختانه خانه‌های مسکن مهر بیمه هستند. مردم نگران نباشند؛ آن‌ها می‌توانند ظرف یک ماه برای اخذ جبران خسارت اقدام کنند. او از انعقاد تفاهم‌نامه ای با شرکت بیمه جهت جبران خسارت مسکن‌های مهر خبر داده و  گفته بود:‌ این غرامت یا به تعاونی‌ها یا هیات مدیره یا هیات امنای ساختمان‌ها داده می‌شود تا در نهایت جهت تعمیر اقدام شود.

الزامی شدن بیمه ساختمان

از طرفي امیر آریا زند، کارشناس عمران در گفت و گو با خبرگزاري برنا در مورد الزامی شدن بیمه ساخت و ساز در کشور گفت: پکیج بیمه ساختمان در نهایت می‌تواند بخشی از کیفیت ساختمان باشد و می‌توان آن را به انواع بیمه پیوند زد. در بسیاری از کشورها از این روش استفاده می‌کنند؛ این روش باعث افزایش کیفیت ساخت و ساز می‌شود. دلیل آن هم این است که آن بیمه‌گذاری که می‌خواهد ساختمان را بیمه کند، براساس کیفیت اجرا، شناسنامه فنی ساختمان و براساس نوع مصالح که در ساختمان به کار رفته است، حاشیه ریسک موضوع بیمه خود را محاسبه می‌کند و بر آن اساس بیمه‌ای روی ساختمان می‌گذارد. در حقیقت سندی که برای بیمه‌نامه ساختمان توسط بیمه‌گذار در نظر گرفته می‌شود، نشان دهنده کیفیت بیمه آن ساختمان است. بر این اساس کسی که می‌خواهد به عنوان بهره‌بردار آن ساختمان را بخرد و از آن استفاده کند، به پشتوانه این بیمه با خیال آسوده خرید می‌کند. از سوی دیگر بیمه‌گر هم با توجه به اینکه می‌خواهد برای بیمه ساختمان بودجه تخصیص دهد، ریسک را محاسبه و براساس حاشیه ریسکی که در آینده می‌تواند داشته باشد محاسبه بیمه خود را مدنظر قرار می‌دهد.

زلزله مسئولان را بیدار کند

محمدرضا رضایی کچویی، ريیس کمیسون عمران مجلس شورای اسلامی نيز در گفت و گو با اين خبرگزاري  در این خصوص گفته است: بحث بیمه اجباری ساختمان‌ها در شرایط بحران خیلی مهم است. کمیسیون عمران از قبل پیگیر این موضوع بود. واقعا دولت در مدیریت بحران امکاناتی متناسب با حجم تخریب‌ها ندارد. بنابراین باید گفت امکانات دولتی جوابگوی مردم آسیب دیده نیست. اگر بیاییم ساختمان‌ها را بیمه کنیم، آن‌ها سریع‌تر می‌توانند جبران خسارت بکنند. این کار درستی است که برویم به سمت بیمه ساختمان‌ها در کشور و آن‌ها را تقویت کنیم تا در صورت بحران نقش اصلی را بیمه‌ها ایفا کنند. در کشور ما 80 درصد ساختمان‌ها در معرض آسیب زلزله و تخریب پذیر هستند. 

بیمه؛ چماقی بر سر ساخت و ساز

از سوی دیگر نیز در پی وقوع حادثه دردناک زلزله سه استان در غرب کشور و بروز خسارت‌های جانی و مالی به هموطنان، محسن حاجی میرزایی دبیر هیات دولت در ‌یادداشتی خواهان ورود جدی‌تر صنعت بیمه به مباحث مربوط به ساخت و ساز در کشور شد. حاجی میرزایی در این یادداشت ضمن انتقاد به رویه موجود در پرداخت خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی توسط دولت و بار سنگین مالی آن، نوشت: وقتی بیمه‌ها مسئولیت پیدا می‌کنند به دلیل حمایت از منافع بنگاهی خود مراقبت‌های موثرتری را بر فرایند احداث و نگهداری ابنیه به کار می‌گیرند و به جای سازو کارهای اداری کند و ناکارآمد اداری برای چنین مراقبت‌هایی این بیمه‌ها هستند که برای حمایت از منافع خود از تمام ظرفیت خود استفاده خواهند کرد. بیمه‌ها نیز از توسعه و گسترش بیشتری برخوردار می‌شوند و سهم بیشتری در توسعه کشور بر دوش می‌گیرند و دولت‌ها نیز از تحمیل هزینه‌هایی که ناگزیر در فقدان این سازوکارها باید از محل منابع عمومی تامین کنند آسوده می‌شوند و امکان تمرکز بیشتر بر ایفای نقش‌های مدیریتی و نظارتی خود پیدا می‌کنند.

فقدان شناسنامه فني

در اي زمينه سعيد سعيديان عضو سازمان نظام مهندسي كشور در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه آیا اجباري شدن بيمه ساختمان در شرايط فعلي امکان‌پذیر است و اگر اجرايي شود، چه تغییراتی را در نظم مهندسی کشور ایجاد می‌کند، به «قانون» گفت: کیفیت در فرایند اجرایی ساختمان از موارد اصلی است که باید انجام شود و هر سازنده‌ای موظف است كه سازه را با بیمه کیفیت به خریدار تحویل دهد. به‌طوري‌كه يك ساختمان بايد حداقل 10 سال بیمه داشته باشد؛ اما بیمه‌های ما فعلا این کار را نمی‌توانند انجام دهند. به دليل اینکه هر پروژه‌اي بايد توسط مجری صاحب صلاحیت ساخته شود، تا شرکت‌هاي بیمه با خیالي آسوده آن را بيمه كنند. به اين ترتيب شركت بيمه با آگاهي از اينكه ساختمان توسط چه شخصي ساخته شده، موظف است که بیمه تضمین کیفیت را انجام دهند. شركت‌هاي بيمه در ايران به دلیل اینکه هنوز بحث مجری صاحب صلاحیت اجرایی نشده است، رغبتي به اين موضوع نشان نمی‌دهند. اما تاكنون اين موضوع مغفول مانده و عملياتي نمي‌شود. در حال حاضر نامي از افرادي که در حوزه ساختمان‌سازی فعاليت دارند در پروانه و شناسنامه فنی وجود ندارد. اين درحاليست كه در ساير كشورها ثبت نام تمام عوامل اجرایی ساختمان الزامي است. اکنون در سازمان نظام مهندسی در حال انجام اصلاحاتی در خصوص شیوه‌نامه این طرح (مجري صاحب صلاحيت) هستیم. در همين راستا با شرکت‌هاي بيمه وارد مذاکراتی شدیم تا حداقل نحوه عملیاتی کردن اين طرح را برای پروژه‌هایی که مجری صاحب صلاحیت دارند، آغاز کنیم.

مسئولان تلنگر نمی خورند !

سعيديان ادامه مي‌دهد: اميدواريم كه این زلزله‌ها و حوادث دلخراش روزی مسئولان ما را از خواب بیدار کند تا بلکه به صرافت بیفتند و هر چه سریع‌تر این قانون را اجرایی کنند و در مرحله اجرا نقاط ضعف و مشکلات آن برطرف شود. متاسفانه این موضوع از سال 83 که آیین نامه اجرایی مجری صاحب صلاحیت توسط هیات دولت ابلاغ شده همچنان مغول مانده است و هرازگاهی به مدت بسیار کوتاهی اين آيين‌نامه استارت خورده اما دوباره به بهانه‌های مختلف آن را مسکوت نگه داشته‌اند. فکر می‌کنم اگر این آیین‌نامه عملیاتی شود شناسنامه فنی نيز که مورد مهمي برای مالکان است، اجرا شود و به دنبال آن بیمه تضمین کیفیت (10 ساله) نیز عملیاتی شود.

عدم همكاري شهرداري‌

او در پاسخ به اين پرسش كه چقدر طول می‌کشد تا اين آيين‌نامه‌ها عملیاتی شود، مي‌گويد: ‌ما به وزارت راه و شهرسازی برای اجرایی کردن این آیین‌نامه تاكيد كرده‌ايم تا این موضوع ابلاغ و عملیاتی شود و همچنان بر روی آن پافشاری صورت گیرد. در اين ميان بايد با متخلفانی که مانع از اجرایی شدن این طرح می‌شود، برخورد شود. به خصوص شهرداري‌ها كه به دنبال مسائل مالي و درآمد بيشتري هستند. تصور شهرداري اين است كه اگر اين محدوديت را بگذارند، ساخت و ساز كاهش پيدا كند. به همين خاطر علاقه‌اي به اجرايي شدن اين موضوع نشان نمي‌دهند و تمام اين عوامل باعث شده كه پس از گذشت سال‌ها در اين موضوع لنگ بزنيم.

مقصر اصلي

اين عضو نظام مهندسي در پايان بيان مي‌كند: اگرچه در حال حاضر پرداختن به این موضوع با توجه به حوادث تلخي که رخ داده است؛ بسيار دیر است. اما همان طور كه مي‌بينيم هر سال شاهد حادثه تازه‌اي هستیم و متاسفانه هیچ کدام از اين حوادث تلنگري جدی براي مسئولان نبوده است  تا به صورت جدی به میدان بیایند و به این مساله بپردازند. به اعتقاد بنده در اين حادثه ناگوار، وزارت راه و شهرسازی مقصر اصلي به حساب مي‌آيد؛ زيرا این وزارتخانه مسئول اصلی و متولی این موضوع است و در اين بخش کم‌کاری کرده است. بنده شخصا مسئول مستقیم تمامي زیان‌های مالی و جانی زلزله كرمانشاه و نابودي مسكن مهر را وزارتخانه مذكور مي‌دانم. البته همه ما به نوعي مسئول هستیم اما وزارت راه و شهرسازي مسئول اصلی اين واقعه است. به شكلي كه اگر این اتفاقات را جرم بدانیم به اعتقاد بنده به طور قطع همین طور است وزارت راه و شهرسازی مقصر اصلی آن است!

            

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.