انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 61157 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۱ - 11:17
فعل سیاسی؛ انجام وظیفه و نه خدمت‌کردن

فعل سیاسی؛ انجام وظیفه و نه خدمت‌کردن

بر اساس تبیین ساده فوق می توان ادعا کرد سیاست‌ورزان و مدیران در هر سطح و با هر تخصصی فقط انجام وظیفه می کنند...

قانون-كوروش الماسي/ پژوهشگر

همان‌گونه که می بینیم و لمس می کنیم زیست اجتماعی بخش قابل توجه ای از شهروندان آغشته به سختی ها و درد و رنج فراوانی است. از این‌رو طبیعی، ضروری و وظیفه هر شهروندی است تا برای سلامت، امنیت و رفاه کشور با و بدون مناصب خاص، هر کاری می‌تواند، انجام دهد. به باور نگارنده، تلاش برای یافتن مقصر، گره ای را از چالش های کشور بازنمی کند یا بسیار بلند مدت و پرهزینه خواهد بود. بلکه تولید درک، شفافیت عمومی و ارائه راهکارای عملی، نحوه کاربردی برخورد با چالش‌های گوناگون اجتماعی است.چرا شهروندان در عرصه های گوناگون به ویژه معیشتی دچار شدید‌ترین دشواری ها هستند؟ ساده ترین و شفاف‌ترین پاسخ،مدیریت کلان ناکارآمد است. ناکارآمدی مدیریت کلان به‌طور طبیعی دلایل متعدد به‌ویژه فرهنگی، تاریخی، اعتقادی و احساسی دارد. در این موجز فقط تلاش می شود پیرامون دو مفهوم که در عرصه و ادبیات سیاسی بسیار پر کاربرد و تاثیر گذار هستند، تبیین مختصری انجام شود.

مفهوم خدمت کردن که میان سیاست ورزان انتصابی، انتخابی و متنفذین بی منصب بسیار کاربرد دارد، به چه معنی است؟ به باور نگارنده، وجود چنین مفهومی در اندیشه و رفتار بسیاری از سیاست ورزان انتصابی و انتخابی یکی از دلایل ناکارآمدی مدیریت کلان در عرصه های گوناگون است. چرا؟ زادگاه مفهوم خدمت کردن، جوامع ماقبل قرون وسطایی و جوامع بسیار کوچک و ابتدایی مانند روستاهاست. در جوامع کوچک به دلیل مراودات و دیدارهای مکرر و پیوسته میان اعضای گروه یا جامعه کوچک نوعی احساس همدردی میان اعضای گروه ایجاد می شود. در چنین شرایطی اگر یکی ار اعضا دچار مشکلی شود، اعضای دیگر گروه یا جامعه کوچک به دلیل رابطه نزدیک، مشاهده سختی و تحت تاثیر قرار گرفتن، اقدام به کمک به فرد دچار مشکل می‌کنند يا براي مثال یکی از اعضای روستا یا جامعه کوچک، نزد کدخدا یا ریش سفید می رود و بعد از بیان سختی‌های خود از کدخدا یا ریش‌سفید تقاضای کمک می کند. کدخدا یا ریش سفید شايد تحت تاثیر و بر اساس روابط و شناخت، به فرد مورد نظر کمک می کند. چنین رفتاری مقید به قانون یا اجبار نیست. بدین معنی که اگر برخی اعضای جامعه کوچک تلاشی برای کمک به فرد دچار مشکل انجام ندهند کسی یا قانونی آن‌ها را ملامت یا مجازات نمی کند.

حال جوامع چند ده میلیونی، بسیار پیچیده و متنوع با انواع چالش های بی شمار امروزی را در نظر بگیریم. در جوامع امروزی میان مدیریت سیاسی کلان و شهروندان(به‌طور کلی) ارتباطی رو در رو ، نزدیک یا پیوسته وجود ندارد. مدیران و سیاست ورزان (به دلایل طبیعی) نمی توانند آن احساساتی که به اعضای خانواده، خویشاوندان یا دوستان نزدیک دارند، به شهروندان داشته باشند. تصور کنید قضات محترم دیوان عدلت اداری در کلانشهر تهران چه احساسی می توانند در قبال فردی در شهري كوچك ودور افتاده داشته باشند. یا دیگر مسئولان پایتخت نشین چه احساسی در قبال دانش آموزانی که در سیستان و بلوچستان، کهگيلویه و بویر احمد، کردستان و دیگر مناطقي كه آسمان، سقف و زمین برهوت، کلاس درس‌شان است (و نمونه‌های اسفناک بی شمار دیگر) می توانند داشته باشند. از این‌رو در جوامع پیچیده و بزرگ امروزی که ارتباط، شناخت و احساسی ملموس و عینی میان شهروندان و مسئولان وجود ندارد، قانون، اندیشه و اعتقاد به انجام وظیفه به ضرورت، جایگزین خدمت کردن شده است. براي مثال، وقتی فردی در محل کاری استخدام می شود کارفرما وظایفی را برای فرد تعریف می کند و از فردی که استخدام کرده، انتظار انجام وظیفه به نحو شایسته و مطلوب دارد.

کار فرما در ازای انجام وظیفه به فرد استخدام شده دستمزد می دهد و در صورتی که فرد، وظایف خود را آن‌گونه که کارفرما انتظار دارد انجام ندهد، مشمول توبیخ یا انواع مجازات می‌شود.

اما منطق خدمت کردن این‌گونه است که فردی که می خواهد به مردم خدمت کند، براساس دلسوزی یا ترحم به فرد یا افراد نیازمند کمک می کند و هیچ اجبار یا تعهدی برای کمک ندارد. اگر دوست داشت کمک و اگر به هر دلیلی دوست نداشت، کمک نمی‌کند، بدون اینکه مسئولیتی برای او ایجاد شود. در جهان متمدن امروزی که در آن، جوامع بر اساس قانون اساسی که نمود اراده و خواست جمعی یک جامعه است،استوارشده، سیاست ورزان و مسئولان حکومتی، طبق قانون «موظف و باید» در قبال شهروندان انجام وظیفه کنند. مسئولان در ازای انجام وظیفه منافعی از جمله دستمزد دریافت می کنند و در صورتی که به وظیفه خود طبق قانون، عمل نکنند یا نتایج از پیش تعیین شده را محقق نکنند، باید به میزان ناکارآمدی توبیخ یا مجازات شوند مانند روندي که در کشور چین رایج است.

مي‌توان گفت مفاهیم انجام وظیفه و خدمت‌کردن می تواند معیار و شاخص مطمئن و کاربردی به منظور شناخت و ارزیابی صداقت سیاست ورزان و افرادی که به دنبال تصاحب جایگاهای سیاسی و مدیریتی هستند، باشد. بر اساس تبیین ساده فوق می توان ادعا کرد سیاست‌ورزان و مدیران در هر سطح و با هر تخصصی فقط انجام وظیفه می کنند.

کارگزاران رسمی و غیر رسمی، جایگاه و مناصب خود را با هیچ منطق دیگری نمی توانند توجیه یا تبیین کنند. در جوامع پیچیده و بزرگ امروزی که بیشتر شهروندان هرگز مسئولان یا مدیران شهر یا کشوری را نخواهند دید، اندیشه و تمایل خدمت به مردم خطا، مضر، ناممکن و غیر کاربردی است.

به باور نگارنده، افراد مقصر نیستند بلکه ریشه ناکارآمدی مدیریت کلان در اندیشه، باور و تمایل خدمت به مردم است که متعلق به حوامع بسیار ابتدایی، کوچک و ما قبل قرون وسطایی است. شاید برخی بزرگواران با این ادعا هم‌عقیده نباشند، اما به باور نگارنده ارتباطی منطقی میان اندیشه، باور و تمایل خدمت به مردم با بی‌اخلاقی فاجعه بار، اختلاس‌های غیر انسانی با توجه به شرایط اسفناک زیست بخش قابل توجه‌ای از شهروندان در اقصي نقاط کشور، عملکرد فراقانونی برخی صاحب منصبان در عرصه های گوناگون با ناکارآمدی مدیریت کلان وجود دارد. بزرگانی که صادقانه دغدغه استقلال از استثمارگران شرق و غرب ، اقتدار ، امنیت و توسعه ملی را دارند، به ضرورت باید بپذیرند و ببینند که در جهان توسعه یافته با رفاه، آسایش و امنیت پایدار حکومت ها خدمت نمی‌کنند، بلکه انجام وظیفه می کنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.