انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 61707 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۷ - 09:10
لزوم خانه تكاني در بازار سرمايه
عبور شاخص بورس از مرز رواني 90هزار واحد بررسي شد

لزوم خانه تكاني در بازار سرمايه

بازار سرمايه آينه تمام نماي اقتصاد هر كشوري به شمار مي‌رود. بنابراين حجم معاملات در اين بازار و همچنين رشد شاخص بورس از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

قانون- بازار سرمايه آينه تمام نماي اقتصاد هر كشوري به شمار مي‌رود. بنابراين حجم معاملات در اين بازار و همچنين رشد شاخص بورس از اهميت بسيار زيادي برخوردار است كه علاوه بر آن وجود شفافيت در سهام اين بازار نيز از نكات مهم و اساسي به شمار مي‌رود كه به گفته برخي كارشناسان اين مورد در بازار سرمايه كشور ما  به خوبي مورد توجه قرار نمي‌گيرد. بر اساس آمار در اولین روز معاملات بورس تهران در هفته جاري شاخص کل توانست تا نیمه کانال۹۰ هزار واحدی بالا رود به طوري‌كه روند قیمت‌ها در گروه فلزات اساسی و نفتی عمدتا افزایشی بود. روز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در یک روند کم‌سابقه بیش از ۱۱۳۰ واحد رشد کرد و با شکستن کانال ۹۰ هزار واحدی تا عدد ۹۰ هزار و ۴۶۹ بالا رفت. در این مدت شاخص کل هم‌وزن نیز حدود ۹۳ واحد بالا رفت و به رقم ۱۷ هزار و ۶۵۵ رسید. شاخص آزاد شناور نیز با رشد ۱۳۰۵ واحدی به رقم ۹۷ هزار و ۶۹۵ رسید و شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۱۰۳۷ و ۱۱۶۵ واحد رشد کردند.

بيشترين رشد در ميان سهام

در داد و ستدهای شنبه نماد معاملاتی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب با ۱۴۲، ۱۱۲ و ۹۲ واحد رشد بیشترین نقش افزاینده را در دماسنج بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل شرکت ارتباطات سیار ایران و پالایش نفت تهران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس به ترتیب با ۲۱، ۱۹ و ۸ واحد تاثیر منفی سعی کردند شاخص را به سمت پایین هدایت کنند. در اين معاملات قیمت بيشتر سهم‌ها در گروه فلزات اساسی روند رو به رشد را در پیش گرفت به طوری که نمادهای سهامی ذوب‌آهن اصفهان، کالسیمین، آلومینیوم ایران و ملی صنایع مس ایران تا آستانه ۵ درصد رشد در قیمت پایانی را نشان دادند. در این گروه ۱۶۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۱ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه فرآورده‌های نفتی کک و سوخت هسته‌ای نیز روند قیمت‌ها یک‌دست افزایشی بود. در این گروه ۷۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳۶ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز امروز روند قیمت‌ها عمدتا افزایشی بود اما مقدار افزایش آن به کمتر از دو درصد می‌رسید. در این گروه ۱۴۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۶ میلیارد تومان دست به دست شد. اما در گروه مخابرات دو سهم مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار ایران حدود ۰.۵ درصد در قیمت پایانی با کاهش مواجه شدند و تاثیر بسزایی در کاهش دماسنج بازار سرمایه داشتند. قندی‌ها نیز امروز به جز در سه نماد روند کاهشی در قیمت پایانی را دنبال کردند. ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۹۵ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۳۳۴ میلیون سهم در ۷۳ هزار و ۶۵۴ نوبت داد و ستد شد. آیفکس نیز امروز ۱۴.۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۳۱ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۵۹ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۳۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۴۶ هزار و ۸۸۴ نوبت داد و ستد بود.

رشد شاخص واقعي نيست

با توجه به رشد شاخص بورس و رسيدن آن به كانال بيش از 90 هزار واحد، حسين محمودي اصل، كارشناس اقتصادي به «قانون»  مي‌گويد: به اعتقاد فعالان بازار رشد تاريخي و ركورد تاريخي شاخص بورس واقعي نيست كه در مقايسه با شاخص هم‌وزن مشاهده مي‌شود كه تاحدودي غيرواقعي است. به اين دليل كه  در برخي روزها در بازار منفي شاهد شاخص مثبت بوده‌ايم؛ ولي در مجموع عبور از مرز رواني 90هزار مي‌تواند پيام خوبي به بازار بدهد.  هرچند بايد چنين تحليل كرد كه رشد شاخص تحت تاثير رشد قيمت‌هاي جهاني، قيمت نفت و فلزات بوده و ناشي از جذابيت شركت‌هاي ايراني نيست چراكه اگر قرار بود بر اساس فعاليت‌ها و اطلاعات مالي شركت‌هاي داخلي اتفاقي بيفتد، بايد پس از گزارش‌هاي شش ماهه آن هم در صورتي كه بازار از اين گزارش‌ها راضي بود، شاهد افزايش مناسب شاخص سهام باشيم؛ ولي اين اتفاق نيفتاد و در اين مقطع كه به دلايل گوناگون قيمت نفت و فلزات در بازار جهاني افزايش يافته مي‌بينيم كه شاخص نيز به تبعيت از افزايش قيمت‌هاي جهاني با افزايش روبه‌رو شده و تعديلات ناشي از اين افزايش‌ها جذابيتي را براي بازار سهام ايجاد كرده است. از سوي ديگر بايد مقايسه‌اي با روزهاي قبل داشته باشيم، حجم معادلات در روز ركودزني و افزايش بيش از هزار واحدي شاخص و رسيدن به كانال 91 هزار و 400 واحدي، 260 ميليارد بود، در حالي كه در سال 92 وقتي شاخص عدد 89700 واحدي را لمس كرد، ميزان معاملات بيش از 450 ميليارد بوده و اگر بخواهيم به روز صحبت كنيم بايد بگوييم كه در آن مقطع معادل 145ميليون دلار معامله سهام داشتيم و در روز ركوردزني و عبور از 90هزار واحد كلا معادل 60 ميليون دلار معامله داشتيم كه نشان مي‌دهد حجم معاملات كم است و با وجود اينكه نرخ سود سپرده بانكي بر 15 درصد تثبيت شده ولي حجم نقدينگي كه پيش‌بيني مي‌شد به سمت بازار بيايد معقول نيست و بازار بورس نتوانسته اطمينان سهامداران و مردم را جلب كند. اين در حالي است كه در حدود 8 ماه نزديك 15 درصد شاهد سودآوري بازار بوديم ولي به دليل عدم شفافيت در بورس و دستكاري قيمت‌ها و وجود رانت‌هاي مختلف و حضور گروه‌هاي غيررسمي مسلط بر بازار، تنها عده خاصي به سودهاي مناسب رسيدند و به طور ميانگين اگر از مردم عادي درباره سودشان سوال كنند، به هر حال پاسخ متضرر شدن آن‌ها خواهد بود.

بورس نشانگر حركت واقعي اقتصاد نيست

اين كارشناس اقتصادي ادامه‌ مي‌دهد: بورس از لحاظ ساختار، بدنه مديريت و سيستم‌ها نياز به خانه‌تكاني دارد و اميدواريم اين ركوردزني عددي كه تا حدود زيادي نيز غيرواقعي است، باعث نشود كه كار اساسي را فراموش كنيم و تبديل به پوششي بر بسياري از كاستي‌ها نشود. متاسفانه بازار بورس نتوانسته آن‌چنان كه اقتصاد ما بعد از رفع تحريم‌ها حركت مي‌كند، نشانگر حركت واقعي اقتصاد باشد و آن هم ناشي از عدم اطمينان به اين بازار و كارگزاران بورس است كه بسيار خطرناك است و بسياري از سهامداران را از گردونه خارج  خواهد كرد.

ضرورت اصلاحات ساختاري

محمودي اصل با بيان اينكه در بورس كشور ما حدود 9ميليون سهامدار 800 كد خارجي وجود دارد؛ تصريح مي‌كند:  اين حجم معاملات نشان مي‌دهد كه اطمينان به بازار بورس كاهش پيدا كرده واين نكته شايد ناشي از سياست‌ها و عملكرد نامناسب مجموعه مديريتي بورس باشد. اصلاحات ساختاري در بورس بايد جدي گرفته شود. بايد مشخص شود كه ذي‌نفعان به چه ترتييبي مي‌توانند به دستكاري قيمت‌ها هجوم بياورند بايد مشخص شود كه چرا سهمي وقتي ده تا 15 درصد رشد مي‌كند، نماد آن متوقف مي‌شود و نمي‌توانند آن سهام را باز كنند؛ ولي سهامي وجود دارند كه در عرض يك يا دو ماه سيصد درصد رشد مي‌كند و هيچ كس هيچ واكنشي نشان نمي‌دهد و هيچ اطلاعاتي نيز از شركت در سايت بورس ديده نمي‌شود، تركيب سهامداران و هيات مديره آن مشخص نيست. اما برخي شركت‌ها مورد عتاب و عناد قرار مي‌گيرند و بيشتر جهت‌گيري‌ها به اين سمت است كه شركت‌هاي كوچك را افراد تاثيرگذار كه به بازار و كل بورس جهت مي‌دهند در اختيار داشته باشند و سعي آن‌ها بر اين است كه سهم‌هاي بزرگ كمتر مورد توجه باشند زيرا نقدينگي در بازار كم است. اين افراد و گروه‌ها سوار سهم‌هاي كوچك مي‌شوند و عده‌اي از مبتديان را در قيمت‌هاي بالا شكار مي‌كنند و در نهايت سهم را به نفع خودشان آزاد مي‌كنند.

سهامداران خرد آسيب‌پذيرترين قشر

اين كارشناس اقتصادي در پايان مي‌افزايد: به هر حال بورس مي‌تواند محلي شفاف، جذاب و منعكس‌كننده ضربان واقعي اقتصاد كشور باشد كه متاسفانه تا به اين لحظه در چند سال اخير چنين چيزي در بازار سرمايه كشور ما مشاهده نشده است حركت بيش از هزار واحد شاخص نيز به لطف افزايش قيمت‌هاي جهاني است. به كرات مي‌بينيم كه در صنعت خودرو براي نماد سايپا چندين ماه مشكل ايجاد شده و بحث نقل و انتقال سهام بين زيرمجموعه‌ها را مورد توجه قرار دادند و آنچنان سخت گرفته شد كه به صورت فرسايشي سهامداران متضرر شدند و در لجبازي كه با خودرويي‌ها صورت گرفت بيشترين آسيب متوجه سهامداران خرد شد كه به هيچ وجه شايسته نبود اين جهت‌گيري‌ها در حالي است كه ترازنامه‌هاي  بسياري از شركت‌ها حتي در حد يك بنگاه كوچك اعتبار و شفافيت ندارد ولي كسي نيز با آن‌ها كاري ندارد. در چنين شرايطي بايد كانون سهامداران و دولت به مساله ذينفعي سهامداران خرد ورود كند اما متاسفانه دريغ از اينكه دخالتي در اين حوزه صورت بگيرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.