انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 62269 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۱۱ - 15:45
حزب فراگير، سبب پالايش مسئولان و مديران خواهدشد
اسماعيل شجاعي، سخنگوي پيشين حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با «قانون»:

حزب فراگير، سبب پالايش مسئولان و مديران خواهدشد

يكي از دلايلي كه مساله فساد در سطح جامعه گسترده شده‌ به نبودن احزاب حرفه ای و فراگیر برمي گردد

قانون-گويي ياران روحاني و لاريجاني و همچنين اصلاح‌طلبان سعي دارند براي سال 1400 به گونه‌اي ديگر بازي كرده و آينده ايران را باز هم در دست داشته‌باشند. زمزمه تشكيل حزبي فراگير با محوريت چهره‌هاي شاخص در شرايطي كه بسياري از حاميان روحاني، از حمايت وي اعلام ندامت مي‌كنند، مي‌تواند از عزم مقابله حاميان او با جمنا و آراي 16 ميليوني رئيسي خبر دهد. آنچه كه مي‌تواند اين افراد را خارج از تفكرهاي سياسي حول يك محور قرار دهد، ترس از ‌قدرت گرفتن جناح مقابل و گوشه‌گيري احتمالي آن هاست. با تمام تفاسير، تشكيل چنين حزب فراگيري مي‌تواند آغازگر فصلي جديد در عرصه سياست كشور محسوب شود. اينكه اين حزب تنها تاريخ انقضايي چهارساله داشته يا نگاه به آن، بيش از اين‌ها باشد،در حال حاضر قابل پاسخگويي نيست ولي وحدت تشكل‌ها براي دست‌يابي به هدفي خاص در سياست كشور به‌نوعي، اتفاق جالبي به‌نظر مي‌رسد. در همين راستا به سراغ اسماعيل شجاعي، سخنگوي پيشين حزب اعتدال و توسعه رفتيم و نظرات وي را درباره تشكيل حزبي منسجم و فراگير حول محور چهره‌هاي مشخص جويا شديم كه در ادامه، مشروح نظرات وي را مي‌خوانيد.

نظر شما درباره تشكيل حزب فراگير در كشور چيست؟

ضرورت تشكيل نهاد حزب فراگير در جامعه ما احساس مي‌شود. توسعه تنها با وجود حزب امكان‌پذير خواهدبود. كشور ايران، كشوري توسعه نيافته است و مهم‌ترين شاخص توسعه‌نيافتگي ما در شاخص بهره وري نمايان شده‌است و پايين‌بودن اين شاخص نيز به بحث مديريت برمي‌گردد. براي ارتقاي سطح كيفي مديريت، موضوع شايسته‌سالاري نقش مهمی دارد. به اعتقاد بنده شايسته‌سالاري نيازمند حضور يك نهاد حرفه‌اي براي پرورش نخبگان است. افراد صالح، پاكدست و هوشمند با وجود يك چنين تشكلي شناسايي مي‌شوند و در عرصه‌اي كه در آن، تخصص و مهارت دارند و به‌طوركلي براي آن ساخته شده اند، گمارده مي‌شوند. نهادي كه اين وظيفه خطير را در جوامع توسعه یافته بازي مي‌كند، حزب نام دارد. از نظر بنده به عنوان يك نفر كه مسئول تشكيلات حزب بوده و تحصيلاتم در رشته اقتصاد است و همچنين در عرصه رسانه نيز فعال بوده‌ام، اين موضوع را خاطرنشان مي‌كنم، مادامي كه در كشور احزاب فراگير و حرفه اي تشكيل نشوند سطح توسعه کشور ارتقا پيدا نخواهد كرد. احزاب فعلي كشور حرفه‌اي نيستند و بيشتر احزاب، دبيركل ثابتی در بدو تاسيس داشته‌ و ديگر اعضا نيز حول آن شخص مي‌چرخيده‌اند. به‌عبارت ديگر حزب متعلق به شخص و حلقه پيرامون آن است و گردش نخبگان و افراد، در آن جريان ندارد. بنابراين ما در کشورنيازمند حزب فراگير هستيم و بزرگ‌ترين دغدغه كشور كه همان توسعه است، با اين ابزار تحقق خواهديافت. باتوجه به اینکه ضرورت تحقق توسعه‌و پیشرفت در تمام عرصه ها احساس مي‌شود، حزب نبايد محدود به رقابت هاي سطحي و انتنخابات شود و بايد به‌عنوان نهادي فراگير كه ضرورتي خاص در جامعه محسوب مي‌شود، پا به عرصه وجود بگذارد؛ بنابراين شکل‌گیری حزب فراگیر، ضرورت است و اگر بزرگان كشور دست به چنين اقدامي بزنند، اتفاقي مبارك براي سپهر سياست كشور خواهدبود.

امكان تعدد احزاب فراگير در كشور وجود دارد؟

جريان اصلاح‌طلبي و اصولگرايي با سوابقي كه از گذشته داشته‌اند، دوستان و همكاران خود را شناخته‌اند و به‌عنوان دوگفتمان شاخص مطرح هستند. بخشي از جامعه نيز با عنوان گفتمان اعتدالي كه ميانه روي را در دستور كار قرار داده‌اند، اعلام موجوديت كرده‌اند.

بنابراين به اعتقاد بنده حداقل سه حزب فراگير در شرايط فعلي كشور قابليت شكل گيري دارند. بقيه رويكردها نيز قابليت تبديل شدن به حزب را دارا هستند. بين 5 تا ۶ حزب منسجم در كشور مي‌تواند موثر واقع شود. اما حداقل به 2يا 3 حزب بزرگ و فراگير براي تحقق شاخص‌های توسعه در كشور نيازداريم تا بتواند رقابت را كه اصلي‌ترين بستر براي فعاليت سياسي در نظام دموكراتيك است، به عرصه عمل برساند.

بدنه حزب فراگير ياد شده را چه كساني تشكيل مي‌دهند؟

بنده از پيش‌قدمان اين عرصه اطلاعي ندارم. اما به‌طور كلي خالي از لطف نيست اگر به بزرگان دو جناح امكان حضور داده‌شود. احزاب کوچک در هردو جناح وجود دارد و بهتر است كه در حول دو محور اصلي جناح های سیاسی حضور پيدا كنند. بنده با ايجاد تنها يك حزب نيز مخالف بوده و قايل به تشكيل سه يا چهار تشكل بزرگ و منسجم هستم زيرا سیاست در نظام مردم سالار، صحنه رقابت است و با يكه‌تازي تشكل‌ها تفاوت دارد.

در عرصه فعلي سياست كشور، حزب فراگير قابليت آن را دارد كه بتواند استانداردهاي لازم در جهت كارآيي سياسي را به‌ دست بياورد؟

چرا امكان نداشته‌باشد؟ مردم تهران زماني‌كه به ليست راي مي‌دهند، نشان آن است كه شهروندان و افراد فعال جامعه ما از نخبگان سياسي جلوتر هستند كه به لیست رای می دهند؛ حتی اگر چیدمان لیست حرفه ای نیست مقصر، احزاب و کوتاهی آن‌هاست بنابراين فضای عمومی سیاسی برای تشکیل حزب فراگیر فراهم است. مردم به ليست راي دادند درحالي‌كه ليست‌ها از كانال یک حزب اعلام نشدند. شوراهاي هماهنگي كه در حال حاضر در هردو جناح حضور دارند بهتر است كه در قالب احزاب فراگير قرار بگيرند و در منطق فعاليت حزب، به‌عنوان تشكل‌هايي پاسخگو در قالب حزب تعریف شوند.

شما در ابتداي صحبت هاي‌تان از راهكار تحزب براي تحقق اصل شايسته‌سالاري سخن به ميان آورديد، آيا تنها مانع در اين عرصه، نبود احزاب كارآمد است و اگر محقق شود، شايسته‌سالاري نيز به همراه آن محقق خواهد شد؟

به نظر من يكي از مهم‌ترين راه‌هاي تحقق شايسته‌سالاري نهاد حزب است. زماني‌كه چنين نهادي در كشور وجود ندارد چگونه مي‌توانيم فرماندار، وزير يا استاندار را در فلان شهرستان‌ انتخاب كنيم. غير از اين است كه با سفارش استاندار و امام جمعه یا فلان وزیر، افراد در اين سطح گزينش مي‌شوند؟ شخصي كه تجارب قابل تاملي دارد اگر سفارش‌ها پشت او نباشد، نمي‌تواند به پله‌هاي بعدي راه يابد؟ وقتي حزب، وجود واقعي داشته باشد مي تواند از افراد مجرب و شايسته استفاده كند و ديگر، سفارش مقامات سیاسی و برادر‌زاده یا خواهر زاده مقامات بودن و سايران، پررنگ نخواهدبود.

يكي از دوستان اظهارات جالبي داشت و مي‌گفت اگر دولت با فلان شخص هماهنگ باشد، آن شخص مديركل جهاد كشاورزي استان است در غير اين صورت مديركل منابع طبيعي مي‌شود و در چندین دوره، این گردش اتفاق افتاده است! اين مساله نشان‌دهنده آن است كه برخی از اشخاص از عرصه خارج نمي‌شوند و تنها سِمت وي تغيير خواهدكرد.بنابراین شايسته سالاري به خودي خود محقق نخواهدشد و نيازمندي نهادي تحت عنوان حزب است. البته موانع سياسي ، فرهنگي و اقتصادي متعدد ديگري نيز در اين عرصه وجود دارد و اين مسائل، به راحتي حل نخواهدشد. اين‌گونه نيست كه موانع برطرف شوند و بعد احزاب فراگیر تشکیل شود بلكه حضور احزاب فراگير است كه موانع را به تدريج رفع خواهدكرد.

براي مثال چه موانعي را مي‌توان نام برد؟

اينكه جامعه ما نگاه منفي به حزب دارد يكي از موانع فرهنگی فعالیت حزبی‌ است. در حال حاضر در بسياري از مناطق كشور عضو حزب بودن يك انگ سياسي محسوب مي شود. در حالي كه حزب يك نهاد داوطلبانه است و ضرورتي براي دست‌يابي به توسعه يافتگي محسوب مي شود و عضویت در حزب باید مایه افتخار باشد.

آیا با گسترش تحزب، پاسخگويي اصحاب قدرت بهتر از گذشته خواهد شد؟

موضوع پاسخگويي مساله‌اي گسترده است. زماني كه مديري خطا مي‌كند، درست است كه نهادهاي نظارتي جلوي آن مي‌ايستند ولي حزب نيز در عرصه مقابله با افراد خطاكار نقش بسزايي دارد. مسئولي كه عضويت در حزب دارد و در عرصه مديريت، خطايي انجام مي‌دهد در قدم اول، اعضاي حزب هستند كه به خاطر آبروي حزب و اعتماد مردم به آن، با فرد خطاكار برخورد خواهندكرد. همچنين احزاب رقيب نيز بر عملكرد آن‌ها نظارت مي‌كنند. بنابراين وجود احزاب فراگير به‌نوعي سبب پالايش مسئولان و مديران خواهدشد. يكي از دلايلي كه مساله فساد در سطح جامعه گسترده شده‌ به نبودن احزاب حرفه ای و فراگیر برمي گردد.

از ديدگاه شما چه دلايلي موجب فساد شده‌است؟

يكي نبودن رسانه‌هاي فعال و فراگير و ديگري فقدان حضور احزاب قوی است. مادامي كه در كشور، اين دو نهاد وجود نداشته باشند تنها با تكيه بر نهادهاي نظارتي و حكومتي، قادر به مقابله با فساد نخواهيم بود و با وجود نهادهاي مذكور، بي‌شك در عرصه مبارزه با فساد موفق‌تر خواهيم بود.

با تشكيل حزب فراگير بر محوريت اصولگرايان ميانه‌رو، اصلاح‌طلبان و اعتداليون، امكان بازگشت ناطق نوري فراهم خواهدشد؟

جناب آقاي ناطق‌نوري فردي تاثيرگذار و هوشمند است كه مي توانيم از حضور وي در عرصه سياست استفاده كامل را ببريم. شكل‌گيري احزاب فراگير، بي شک شرايط را براي حضور افراد شاخص كه گوشه‌گيري كرده اند، فراهم خواهدكرد ولي به نظر مي‌رسد حضور ايشان به دلايلي بيش از اين موضوع برمي‌گردد.

با توجه به شناخت شما از ناطق نوري، ايشان مي‌تواند در اين حزب فراگير، نقش محوري داشته‌باشد؟

بنده همچنان بر اين نكته تاكيد مي كنم كه كشور تنها به يك حزب نياز نداشته و به بيش یک حزب فراگیر نيازمند است. بي‌شك ايشان مي تواند تاثيرگذار باشد.

آیا ضرورت تشكيل چنين حزب فراگيري به‌علت احتمال قدرت گرفتن جناح مقابل پس از پايان چهارساله دوم آقای روحاني است؟

به هرصورت اين وضعيت هميشه وجود داشته و نمي توان آن را دليلي بر تشكيل احزاب دانست. اين رويكرد، نگاهي موقت و كوتاه به مساله احزاب است. حزب براي تحقق توسعه، نقش كليدي دارد. اصلاح‌طلبان و اصولگرايان چگونه مي‌توانند خود را سازماندهي كنند و چگونه مي توانند در عرصه انتخاب مردمی خود را نشان دهند، مسائلي است كه در عرصه رقابت مطرح مي شود.

آیا تحرك براي بقا، آن ها را به تشكيل اين حزب فراگير سوق نداده‌است؟

به هرحال اين مساله بديهي است. تلاش احزاب براي باقي ماندن در قدرت يك اصل است و اينكه بتوانند افكار خود را در عرصه مديريت كلان كشور حفظ كنند، يك ضرورت محسوب مي‌شود.

به‌عنوان عضو حزب اعتدال و توسعه، حزب شما تمايلي براي شركت در تشكيل اين حزب فراگير دارد؟

در اين باره به شخصه نمي‌ خواهم اظهارنظري‌كنم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.