انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 62398 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۱۲ - 16:50
كاهش بودجه نظامي براي جبران خسارات حوادث
نمايندگان‌ آمريكايي براي حل مشكلات آسيب ديدگان سيل، زلزله و توفان چه مي‌كنند

كاهش بودجه نظامي براي جبران خسارات حوادث

یکی از این راهکارها نیز داستان کاهش هزینه های اختصاص داده شده به نیروهای نظامی و حتی غیر نظامی در این کشور است...

قانون-فاطمه‌آقايي فرد

حوادث طبیعی بی خبر می آیند و در مدت زمان کوتاهی همه نیروهای امدادی را برای کمک به مردمی که زندگی شان تحت تاثیر حادثه بوده، بسیج می‌کنند. اما گویی تنها بعد از چند هفته و گاهی چند ماه، همه مسائل به یک‌باره فراموش می شود. دیگر کسی به فکر ترمیم و بازسازی مناطق حادثه دیده نمی‌افتد و پرونده امداد و نجات ساکنین منطقه برای همیشه بسته می‌شود. اینکه چقدر بودجه برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده باید اختصاص داد تا زندگی برای بار دیگر، مثل روزهای قبل از حادثه جریان یابد، شاید موضوعی فراموش شده در میان جلسات نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که نشان از بی‌توجهی به بحث بازسازی مناطق ویران شده بعد از وقایعی مانند زلزله و... دارد. این در حالی است که این روزها در میان بحث های کنگره آمریکا، داستان توجه به بازسازی مناطق ویران شده توسط سیل و توفان اخیر این کشور داغ شده تا جمهوریخواهان، دموکرات ها و حتی مسئولان کاخ سفید از طرح های جنجالی خود برای بازسازی ایالت های تخریب شده بگویند. حال، صدای طرح های پیشنهادی کاخ سفید و افزایش بودجه برای بازسازی در کنگره آمریکا بلندتر از همیشه به گوش می رسد. آن‌گونه که نیویورک تایمز جریان بحث های کنگره ایالات متحده آمریکا را منتشر کرده، تلاش برای افزایش بودجه برای بازسازی و جبران خسارت های ناشی از سیل و طوفان اخیر یکی از راهکارها برای بهبود شرایط بعد از این حادثه مخرب است. حال کاخ سفید از کنگره خواسته تا 44 میلیارد دلار بودجه برای کمک های امدادی بیشتر به این مناطق اختصاص دهند.

كمك به آسيب‌ديدگان با وجود مشكل بودجه

وقتی در نوامبر همین امسال،کاخ سفید درخواست بودجه میلیاردی خود را برای بازسازی ایالت های تخریب شده داد، پرونده موضوعی مهم‌تر نیز روی میز کنگره‌ای‌ها باز شد. واقعیت این است که داستان کاهش مالیات در آمریکا برای کمک به افرادی که زندگی متوسطی دارند نیز به تازگی در دستور کار قرار گرفته که به نظر می رسد دولت این کشور را با کمبود بودجه مواجه کرده است. این یعنی با افزایش کسری بودجه که با فشار مالیاتی در آمریکا گره خورده، دولت این کشور حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار کمبود بودجه دارد. بر همین اساس اكنون دولت آمریکا از قانونگذاران خواسته تا در کنار توجه به بازسازی ویرانه ها، هزینه های اضافی برای بازسازی مناطق خسارت دیده را کاهش دهند. داستان افزایش بودجه برای بازسازی مناطق خسارت دیده در حالی در این کشور داغ شده که در اواخر اکتبر نیز مجلس سنای آمریکا حدود 36 میلیارد و 500 میلیون دلار بودجه برای این موضوع در نظر گرفته بود. اما با این همه، بحث کمبود بودجه در این کشور با کاهش میزان مالیات گره خورده که باعث افزایش بدهی های عمومی در آمریکا شده است.

با توجه به بودجه زیادی که این کشور برای بازسازی دارد، آمریکا می خواهد تا با کاهش دیگر هزینه‌های عمومی میزان بودجه بیشتری را به این بحث اختصاص دهد. حال کمک هزینه برای بازسازی مناطق آسیب دیده به 100 میلیارد دلار رسیده، اما مسئولان آمریکایی همچنان در تلاش برای افزایش این رقم هستند.

راهكارهاي يك جبران حياتي

از طرفي داستان کمبود بودجه برای جبران خسارت ناشی از حوادث طبیعی که به میان می آید، هر یک از مقامات دولتی از راهکارهای خود برای حل این موضوع صحبت می کنند. یکی از این راهکارها نیز داستان کاهش هزینه های اختصاص داده شده به نیروهای نظامی و حتی غیر نظامی در این کشور است. مقامات دولتی آمریکا با تهیه یک لیست از گزینه هایی که می توان هزینه های آن ها را کاهش داد، درخواست افزایش بودجه برای بازسازی مناطق آسیب دیده را به کنگره داده‌اند. با کاهش سایر هزینه های این کشور، مقامات دولتی آمریکا به این نتیجه رسیده اند که می توانند حدود 59 میلیارد دلار پس انداز برای بازسازی خسارت های ناشی از حوادث طبیعی داشته باشند. از سوي ديگر آن‌ها به این نتیجه مهم رسیده اند که با کاهش هزینه‌های اختصاصی به پروژه‌های کوچک‌تری همچون صرفه‌جویی در هزینه های برنامه انرژی روستایی می‌توانند پس انداز بیشتری برای کمک به بازسازی مناطق حادثه‌دیده اختصاص دهند. بر همین اساس مقامات آمریکا تصمیم گرفته‌اند تا 8 میلیون دلار هزینه کمتری را به پروژه‌های انرژی روستایی اختصاص دهند. همچنین با کاهش حدود سه میلیارد و 900 میلیون تومانی از کمک‌های مالی به دانش آموزان و دانشجویان و حتی اختصاص یک میلیارد دلار از هزینه صندوق‌های حمل و نقل، می خواهند راه را برای بازسازی مناطق آسیب دیده هموارتر کنند. اما این پیشنهادها برای تصویب و اجرایی شدن نیاز به تایید و توافق کنگره دارد. کاخ سفید به کنگره پیشنهاد داده تا با کاهش 520 میلیون دلار از بودجه ارتش، مهندسان این کشور بتوانند برای بازسازی مناطق ویران شده توسط توفان گام مهمی بردارند. لازم به ذکر است که این میزان بودجه برای كمك به بازسازی منطقه خسارت‌دیده از طوفان شنی، توسط کاخ سفید در حال پیگیری است. برای همین منظور کنگره یکبار در سپتامبر و بار دیگر در اکتبر، طرح افزایش بودجه برای بازسازی مناطق آسیب دیده را در دستور کار خود قرار داده است. ازاين‌رو در صورتی که طرح توسط قانونگذاران تایید شود، موضوع اختصاص بودجه 96 میلیارد دلاری برای جبران خسارت های ناشی از طوفان ایرما، ماریا و هاروی و همچنین حادثه آتش سوزی در مناطق غربی آمریکا اجرایی خواهد شد.

سناتورها و تلاش براي كمك به آسيب‌ديدگان

آن‌گونه که گزارش منتشر شده در تارنمای خبری نیویورک تایمز درباره جلسات کنگره ای‌ها نشان می دهد، سناتورهای زیادی درباره افزایش میزان بودجه برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از طرح‌های خود سخن گفته اند. در این میان سناتور تدکروز، یکی از نمایندگان جمهوریخواه تگزاس، می گوید: «دونالد ترامپ باید به تعهدات خود در زمینه تامین بودجه برای بازسازی تگزاس بعد از طوفان هاروی عمل کند». او در جای دیگری از سخنانش نیز کنگره را مسئول جبران خرابه‌های تگزاس بعد از این طوفان مخرب می‌داند و از کنگره می خواهد تا در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد. یکی دیگر از نمایندگان جمهوریخواه تگزاس به نام جان کولبرزن، نیز با انتقاد از بودجه کمی که برای بازسازی تگزاس بعد از طوفان در نظر گرفته شده، این میزان بودجه را بسیار ناامید کننده دانسته و می‌گوید: «عدم درک نیازهای واقعی تگزاس بعد از طوفان و میزان بودجه ای که باید برای بازسازی آن در نظر گرفته شود توسط اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید، باعث غفلت در زمینه افزایش بودجه شده است». بر همین اساس این روزها نمایندگان کنگره چه دموکرات و چه جمهوریخواه هر یک از گله هایی در زمینه اختصاص بودجه ناکافی برای بازسازی مناطق آسیب دیده می گویند. در این میان برخی از نمایندگان نیز نظرات دیگری دارند؛ به گفته آن‌ها میزان بودجه اختصاص‌یافته برای ترمیم مناطق خسارت دیده کافی است و نباید بودجه بیشتری را برای این موضوع اختصاص داد. سارا هاکبی سندرز، یکی از مسئولان کاخ سفید است که معتقد است 44 میلیار دلار برای بازسازی مناطق خسارت دیده کافی است و نباید میزان بودجه بیشتری برای این موضوع در نظر گرفته شود.

نگاهي سازنده به غرب!

هرچه که هست نگاهی به جلسات کنگره در آمریکا به‌خوبی نشان می دهد که بحث بازسازی مناطق تخریب شده در ایران موضوعی فراموش شده است و گویی در میان جلسات مجلس شورای اسلامی هنوز جایگاهی با همان اهمیت در میان مسئولان آمریکایی را ندارد و نمايندگان بايد بيشتر از اين به فكر حل مشكلات اين قشر آسيب ديده باشند. مجلس ايران مي‌تواند با پاسخ خواستن از دولت، نقايصي را كه در كشور براي جبران خسارت‌‌هاي وارد شده به ملت بر اثر حوادث طبيعي وجود دارد، رفع كند. از طرفي قوانيني بايد تنظيم و ارائه شود كه از هزينه‌هاي اضافي در كشور براي اين بازه‌ها كاسته شود و به بودجه دستگاه‌هايي افزوده شود كه براي مواقع بحراني و حساس بايد به مردم آسيب‌ديده كمك كنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.