انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 63041 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۱۸ - 15:49
جناحي جدید در جمهوری اسلامی
احمدي‌نژاد مي‌خواهد برخلاف مسير شنا كند

جناحي جدید در جمهوری اسلامی

نگارنده بر این باور است که اگر کمی دقت کنیم و اتفاقات گذشته تا امروز را کنار یکدیگر قرار دهیم، بدون شک احمدی‌نژاد را فردی می‌یابیم که متعلق به هیچ‌کدام از جناح‌هایی که همه ما می‌شناسیم نیست

قانون-محمدشمس

چرا جناح‌های راست، چپ و میانه با اظهارت او مخالفند؟ به نظر می‌رسد، سخنان هرازگاهی ريیس‌جمهور پیشین و به دنبال آن عدم رضایت جناح‌های فعال در جمهوری اسلامی از محتوا و شیوه بیان حرف‌های محمود احمدی‌نژاد، گواه یک موضوع مهم است؛ احمدی‌نژاد با هیچ‌کدام از جناح‌های سیاسی، تجانس ندارد. به تعبیر دیگر، درصورتی‌که احمدی‌نژاد و یارانش کوچک‌ترین هم آهنگیِ سیاسی با این جناح‌ها داشته باشند، هرگز رفتاری مانند آنچه در مناظرات انتخاباتی سال 88 علیه اصلاح‌طلبان یا سخنان اخیر آنان (احمدی‌نژاد و یاران) علیه برخی مقامات رسمی و غیررسمی، نخواهند داشت. گویی، احمدی‌نژادی‌ها پرچم‌دار جبهه جدیدی در سپهر سیاست هستند که نه چپ، نه راست و نه میانه ( حامیان حسن روحانی) است. گرچه در قدرت نبوده و تعدادشان نيز اندک است ولی بدون تردید این اقلیت در سیاست داخلی و آینده نظام تاثیر گذارند.

جناح‌های سیاسی تا کجا از احمدی‌نژاد استقبال می‌کنند؟

تجربه نشان داد که کنش اکثریت جریان راست در ایام انتخابات 88 و اتفاقات پیش و پس از آن در حمایت از محمود احمدی‌نژاد و اظهاراتش علیه جناح رقیب (چپ و میانه) و همچنین رفتار جناح چپ و میانه که احمدی‌نژاد را وسیله‌ای قرار دادند تا در چند انتخابات اخیر بر اصولگرایان بتازند، گواه آن است که هر جناحی احمدی‌نژاد را تا آنجا می‌خواهد که دیگری را به‌وسیله آن تخریب کند و به این ترتیب از این نمد کلاهی برای منافع و مطامع سیاسی خود بدوزد. معنایش آن است که هریک از آن‌ها، احمدی‌نژاد را به‌عنوان رُل بازدارنده جناح دیگر می‌خواهند.

چرا احمدی‌نژاد دیگر برای هیچ جناحی قابل تحمل نیست؟

مادامی‌ که احمدی‌نژاد بر چپ‌ها می‌تاخت، جناح راست و به ويژه هر سه قوه (قضاییه، مجریه و مقننه) یک‌صدا با او همراه شده و گاهی در رقابت برای سرکوب اصلاح‌طلبان به‌عنوان جناح رقیب، گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربودند. در مقابل، امروز که احمدی‌نژاد و یارانش به قوه قضاییه و برخی سران جناح راست هجوم می‌برند، بسیاری از چپ‌ها و افراد به‌اصطلاح میانه‌رو، این قوه و اصولگرایان را نسبت به حمایت‌های گذشته‌شان از احمدی‌نژاد ملامت می‌کنند. نتیجه آن شده که همه جناح‌های فعال در جمهوری اسلامی مخالف احمدی‌نژاد و یارانش هستند.

اما نکته ظریف‌تر آن است که راز این مخالفت آن‌ها (جناح راست و به‌طور مشخص قوه قضاییه و مقننه، جناح چپ که مخالفان سنتی احمدی‌نژاد هستند و حامیان حسن روحانی به‌عنوان جناح میانه) با احمدی‌نژاد در این است که در وهله نخست، احمدی‌نژاد دیگر ابزاری نیست تا جناح رقیب را به‌وسیله اش قلع‌وقمع کرد و دوم، در اين اواخر احمدی‌نژاد حرف‌هایی می‌زند، مواضعی اختیار می‌کند و چراغ تاریکخانه‌هایی را روشن می‌کند که نباید!

انتظار جناح‌های سیاسی از ريیس‌جمهور پیشین

رفتار احمدی‌نژاد نشان می‌دهد او با دیگر ريیس دولت‌های جمهوری اسلامی تفاوت دارد. فرکانس سیاسی احمدی‌نژاد با هیچ جناح و مسئول سیاسی در داخل یکسان نیست. همین موضوع سبب شده تا مسئولان کشور مواضع و سخنانی بی‌سابقه علیه یک ريیس‌جمهور پیشین ایراد کنند. برای نمونه، دادستان کل کشور، محمود احمدی‌نژاد را به دروغ‌گویی، قانون‌گریزی، تخلف و بسیاری از این صفات متهم کرده و از او خواسته تا سر عقل بیاید! اما به‌راستی، انتظار سیاسیون از احمدی‌نژاد چیست؟ سرعقل‌آمدن احمدی‌نژاد از نظر جناح‌های سیاسی چه معنا و مفهومی دارد؟ به‌راستی چرا و چگونه انسانی بی‌عقل، هشت سال ريیس عالی‌ترین دستگاه اجرایی کشور بود؟

چرا زمانی که احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست جمهوری نشسته بود، اصولگرایانی که امروزه او را به انواع صفات رنگارنگ متهم می‌کنند، شاهد آن‌همه قانون‌گریزی و تخلف از سوی او بودند ولی هیچ‌گونه اعتراض و کنکاش و کنشی از سوی آن‌ها انجام نشد؟ چرا دولت به‌عنوان نماینده میانه‌روها و جناح چپ تا این اندازه از کارنامه احمدی‌نژاد بهره‌برداری سیاسی می‌کنند؟ و به‌راستی شخصی که عقل درست و حسابی ندارد در «مجمع تشخیص مصلحت نظام»، چه می‌کند؟

سخن آخر

نگارنده بر این باور است که اگر کمی دقت کنیم و اتفاقات گذشته تا امروز را کنار یکدیگر قرار دهیم، بدون شک احمدی‌نژاد را فردی می‌یابیم که متعلق به هیچ‌کدام از جناح‌هایی که همه ما می‌شناسیم نیست. گویی او نماینده جبهه جدیدي است که شاید گذر زمان به یاری ما بیاید تا آن را بشناسیم. جبهه‌ای که نه مایل به چپ است و نه راست و میانه تعلق دارد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.