انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
هرج و مرج در زندان اوین، پس از خودکشی یک زندانی در بند روحانیت
جزييات شكايت دادستاني از وزير روحاني
ایران و اقلیم کردستان کمیته تبادل زندانیان تشکیل دادند
دخالت افراد غیرمتخصص در امور قضایی غیرقابل قبول است
آزادی 15 محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
تشريح پرونده حسين‌فريدون، شريعتمداري و حسن‌عباسي
محدودیت حق بر اشتغال و پدیده‌ درهای چرخان
محدودیت حق بر اشتغال آقازاده‌ها، به استناد منفعت عمومی مردم
ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و آزاد شد
سخنان اژه‌اي درباره مرتضوي و رييس جديد دستگاه قضا
چرخش شغلی از قضاوت به وکالت
بهترين شيوه كنترل زندانيان
چالش انتخاب شهرداران در بزنگاه اقدامات خلاف قانون
بطلان عقد رهن به جهت نبودن دین در حقوق ایران
استفاده از ظرفیت های دعاوی حقوقی درمقابل نقض برجام
سندهایی با دو مر جع ثبت
جزئیات عفو گسترده زندانیان دوشنبه اعلام می‌شود
تاييد ممنوع‌الخروجي يك مقام ارشد دولتي
نكاتي كه بايد در زمان تنظيم قرارداد بدانيم
سكه هاي سلطان سكه چه شد؟!
تكذيب حكم اعدام شهردار پيشين كرج
رييس سازمان خصوصي‌سازي ممنوع الخروج شد
حبس سرباز خواب‌آلود براي شلیک به سربازي دیگر
رييس قوه‌قضاييه دلايل حمله به دستگاه قضا را تشريح كرد
مقصران حادثه دانشگاه آزاد معرفي شدند
خطر تبدیل ارزش علم به ضد علم
نشاط اجتماعی با محوریت حقوق زنان
عقب نشینی آمریکا از سوريه فرار رو به جلو است
تحلیلی حقوقی بر خویشاوندگرایی در مشاغل دولتی
نماینده‌ هتاک یا هتاکی به نماینده
داوری و کاهش اطاله دادرسی
حمايت مشروط رييس‌قوه قضاييه از حبس زدايي
زنان اسير پنج‌گانه خشونت
نمايندگان مجلس پرسشگر گراني‌هاي بي‌رويه باشند
تایید محکومیت‌های اسفندیار رحیم مشایی
حق از ياد رفته
سرنوشت اموال سلطان سكه چه شد؟
بررسي مشکلات آب مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ
شرمساري جهـاني
پيش‌بيني رهبر انقلاب درباره حوادث فرانسه
يك حكم اعدام ديگر تاييد شد
قبولی ۳۸ مددجوی زندان‌های تهران در آزمون‌های سواد آموزی
بازرسی دوره‌ای از دادسراهای تهران
دستگیری ۴ متهم در رابطه با حادثه تروریستی چابهار
نباید خودمان را در معرض پولشویی قرار دهیم
آیین‌نامه مربوط به دادگاه‌های ویژه اقتصادی ابلاغ شد
وزارت اطلاعات دستگاه‌های اقتصادی را رصد کند
قانون اصلاح قانون صدور چک،راهگشا خواهد بود؟
بیشتر
کد خبر: 63355 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۲۰ - 17:47
پرونده برادر رییس جمهور ارتباطی به بازداشت بقایی ندارد
سخنگوی‌ قوه‌قضاییه در جمع دانشجويان دانشگاه شریف مطرح كرد:

پرونده برادر رییس جمهور ارتباطی به بازداشت بقایی ندارد

سخنگوي قوه قضائيه درباره ماجراي فاضل لاريجاني گفت:جرمی برای فاضل در آن پرونده احراز نشد و شما می‌خواهید قبول بکنید یا نکنید.

قانون- نشست «بررسی کارنامه عملکرد قوه قضاییه» در دانشگاه شریف با حضور حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه‌قضاییه و دانشجويان برگزار شد.

به گزارش قانون به نقل از تسنيم، در اين مراسم معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه از حضور پرشور و پر احساس و پر درد شما بی نهایت از خدا تشکر می‌کنم. افزود: اجازه بدهید قدری خودمانی حرف بزنیم. در عین حالی که سر و صورتم سفید است اما دلم جوان است. برای دلخوشی شما نمی‌گویم، بلکه آنچه در دلم است که ان شاءالله دلم هم مثل ریشم سفید و یک رنگ باشد می گویم که کلمه دانشجو، جوان دانش پژوه و پر احساس را به ذهن متبادر می کند. دوم اینکه این دانشجو برای آینده خود، کشور و ملتش و در یک دید بزرگ‌تر برای جهان، اهداف و آرمان هایی را لحاظ می کند.

وی به معرفی خود پرداخت گفت: بنده هم مثل بسیاری از شما، از یک طبقه کشاورز هستم و بخشی در حوزه علمیه و بخشی هم در دانشگاه گذارندم و طی سالیان متمادی هم بخش زیادی در کار قضایی و بخشی هم اجرایی بودم. در طول انقلاب، از هیچ کدام از فعالیت هایی که داشته ام پشیمان نیستم و بسیار افتخار می کنم که در قوه قضاییه، دادگاه های انقلاب و وزارت اطلاعات حضور داشتم

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به شعار دانشجویان مبنی بر عدالت عدالت گفت: ما هم این شعار را قبول داریم و همه باید تلاش کنیم تا تحقق یابد. بسیاری از افراد امروز در رسانه های مختلف می گویند که در جمهوری اسلامی خفقان است و آزادی و انتقاد نیست. آیا این چیزهایی که دوستان ما گفتند، آیا این بی انصافی و بی عدالتی به نظام نیست. اگر عدالت را شما اینطور معنا می کنید که هر کسی هر چه که در توانش است، تندترین حرف ها را بزند و بعد بگوییم آزادی نیست، باید برداشتش از عدالت را سئوال کنیم.

سوت زدن معاون اول قوه قضاييه در جمع دانشجويان

محسنی اژه ای گفت: شما در فرمایش های خود می گویید اگر کسی به قوه قضاییه انتقاد کند تحت تعقیب قرار می گیرد. آیا اینها که گفتید انتقاد نبود؟ در دانشگاه تهران در زمان دوم خرداد ما را دعوت کردند تا صحبت کنیم. تا بسم الله الرحمن الرحیم گفتم کف و سوت زدند.  گفتم شما دعوت کردید و باید تحمل حرف دیگران را داشته باشید. باز دوباره کف و سوت زدند. گفتم اگر بنا باشد که سوت بزنید، من هم بلد هستم و بلبلی را هم بلدم. این آقا سه انگشت خود را داخل دهانش کرده و سوت می زند. می‌گوییم که دهانتان گشاد می‌شود و نیازی به استفاده از سه انگشت نیست.( اژه ای با یک انگشت سوت زد).

 

سخنگوی قوه قضاییه اظهارکرد: بنابراین مبنای ما باید قانون باشد. یکی از مسایلی که اشاره کردند این است که چرا کسانی که از رحیمی پول گرفتند را رها کردید . آیا شما واقعا در جریان پرونده رحیمی هستید و این حرف را می زنید؟ اولا آقای رحیمی به جهت این پول‌ها محاکمه و محکوم نشده است. می‌گویید چرا شفاف و صریح و علنی نمی‌گویید. زمانی که قانون جلوی ما را نگرفته بود دادگاه‌ها علنی برگزار می شد و صداوسیما مستقیم پخش می کرد. معتقدم پخش علنی دادگاه ها بسیار موثر است و بازدارندگی بسیاری خواهد داشت.

تشخیص سیاسی بودن بر عهده قاضی است

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که چرا دادگاه بقایی علنی برگزار نشد گفت: مبنای ما قانون است. حتی اگر علنی هم باشد، حق انتشار وجود ندارد زیرا قانون اجازه نمی دهد. ضمن اینکه تشخیص علنی بودن یا نبودن با کیست؟ قانونی می‌گوید تشخیص با قاضی است. هر وقت قانون تغییر کرد حق با شماست.وی با اشاره به قانون جرایم سیاسی که اواخر خرداد یا تیر ماه سال 95 لازم الاجرا شد اضافه کرد: در این قانون ماده پنج می‌گوید، در دادسرا یا دادگاه تشخیص سیاسی بودن بر عهده قاضی است. البته صاحب حق می تواند اعتراض کند و طبق قانون بررسی می شود.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: در صحبت‌های شما این بود که افرادی که فساد را دنبال و افشا کردند، تحت تعقیب قرار می‌گیرند. بارها گفتم ما کسی را که به عنوان تعقیب یک مفسد و منتقد به یک جایی، تحت تعقیب قرار نمی‌دهیم. اما اگر کسی آمد حرفی زد و طرف شاکی شد و گفت این حرف ها دروغ و تهمت است، آیا می شود گفت بیخود کردی و نمی‌توانی شکایت کنی؟ اگر کسی آمد شکایت کرد باید به شکایتش توجه کرد. می گویند چرا صاحب رسانه را تعقیب می‌کنید و باورش با خودتان است. ما هیچ کس را به عنوان اینکه اهل رسانه است، تعقیب نمی کنیم. یک ماه پیش یک کسی آمد و گفت که یک کسی خود را وابسته به محسنی‌اژه‌ای معرفی کرده و گفته حتی عکس دارم. آن فرد به فلان بانک گفته من اطلاعاتی دارم و اگر دو میلیارد ندهید، افشا می‌کنم یا موردی بوده که فردی 50 میلیون داده که در نشست خبری سخنگو، یک سئوال پرسیده شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره این ادعا که تبعیض بین مفسدان قائل می‌شوید گفت: من 100 درصد قبول دارم که اطلاع‌رسانی قوه قضاییه ضعیف است و ما نتوانسته‌ایم به درستی در این حوزه وارد شویم. قبلاً هم گفته‌ام که برخی مفسدین واقعا پیچیده هستند و برخی هم اینطور نیستند و راحت دستگیر می‌شوند. بارها گفته‌ام که در اینحا اگر چنانچه اشکالی به ما وارد باشد، درست است. باید ترتیبی بدهیم که از ضعفا که توانایی گرفتن وکیل ندارند، حمایت شود. همه پول ندارند وکیل بگیرند و در نتیجه دادخواستی که می دهد، اشکال دارد و دادخواست باز می گردد.

تعیین زمان محاکمه محصورین در اختیار شورایعالی امنیت ملی است

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه جلسه امروز خود با دانشجویان در دانشگاه شریف اظهار کرد: می‌گویید چرا سران فتنه را محاکمه نمی‌کنید؟ ما می‌گوییم که شورای عالی امنیت ملی مصوب کرد که الان محاکمه سران فتنه به مصلحت نیست و آنها محصور هستند. قوه قضاییه آنچه در سال 88 پیش آمد و اقداماتی علیه جان و مال مردم صورت گرفت، وارد شد و آن موقع شورای عالی امنیت مصوب کرد که الان محاکمه نباشد. می‌گویند که چرا قوه قضاییه بدون مبنای قانونی محصور کرده، اولا قوه قضاییه این کار را نکرده و مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که طبق قانون اساسی است و ایرادی ندارد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: گفتند که چرا اسم فلان متهم را می‌برید و اسم فلان متهم را نمی‌برید. من اعتقاد شخصی‌ام این است که وقتی فردی شناخته شده دستگیر می‌شود و همه هم می‌شناسند، گفتند حروف الفبا مسخره است. آقای رحیمی وقتی که تحت تعقیب قرار گرفت، از وی اسم بردند و از من سئوال شد. اولاً همه می دانند معاون اول چه کسی است، اگر اسم برده شود ایراد دارد؟ در این خصوص بین علما اختلاف است. برخی وقت‌ها خبرنگار اسم می‌برد و من می‌گویم فردی که گفتید بازداشت شده یا نشده است. سئوال می کنند که آیا مهدی هاشمی بازداشت یا خیر، من چه بگویم؟

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: گفتند رییس قوه‌قضاییه فقط درباره مسایل سیاسی حرف می زند. رییس قوه قضاییه عضو شورای عالی امنیت ملی  و عضو مجلس خبرگان رهبری هم هست و مسئولیت های دیگر هم دارد. در جلسه مسئولان عالی، نهایتا چهار دقیقه به مسایل کلی پرداخت می شود و بقیه جلسه کاملا به مسایل حقوقی و قضایی اختصاص دارد. الان دو الی سه جلسه است که درباره قانون جدید مبارزه با مواد مخدر مشغول نوشتن دستورالعمل هستیم. در صورتی که قانون ملزم نکرده اما ناچار هستیم.

تا جایی که امکان داشته، حبس زدایی کردیم

محسنی اژه‌ای درباره سازمان زندان‌ها نیز گفت: ما در این سال‌ها تمام تلاش‌مان این بوده که همه چیز را جرم‌انگاری نکنیم. حتی دولت گاهی وقت‌ها طرح می‌دهد و جرم‌انگاری می‌کند. بنابراین اولا جرم انگاری می شود که ما هم راضی نیستیم. تا جایی که امکان داشته، حبس زدایی کردیم.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: آیا بهداشت زندان را بدون بودجه می‌توان تامین کرد. از هزینه های اولیه زندان که غذا و بهداشت است، از سازمان زندان‌ها کسر شده است. ممکن است بگویند زندانی‌ها کم شده است. گاهی وقت‌ها یک زندانی نیاز به اقدامات درمانی مثل عمل جراحی دارد. بیمارستان از ما پول می‌گیرد. چطور باید این هزینه ها را تامین کنیم.

وی درباره کاسپین اظهار کرد: چرا شما می گویید که ما به تحصن‌ها اعتنا نکردیم و کاری نکردیم؟ تا پایان آبان، 11 میلیون و هفتصد و خرده‌ای چک برگشت خورده است. این تقصیر قوه قضاییه است؟ در مورد شرکت های تعاونی اعتبار، حنجره خودم را در جلسات مختلف دولت و مجلس پاره کردم. آمدند بیش از هزار تعاونی اعتبار را مجوز دادند و هیچ نظارتی نکردند و اصلا حق نداشتند از مردم سپرده بگیرند و بعد مشکلاتی را برای مردم و همه دستگاه ها ایجاد کردند. تمام تلاش ما این بوده که مردم به حق‌شان برسد.

محسنی اژه‌ای افزود: موسسه ثامن‌الحجج نزدیک به 13 هزار میلیارد تومان از مردم سپرده گرفتند. آیا قوه قضاییه باید نظارت کند؟ اصلا برای قوه قضاییه امکان پذیر است؟ نهایت تلاش خود را کردیم تا از بیش از یک میلیون سپرده‌گذاری که بودند، چیزی در حدود 99 درصد از افراد تعیین تکلیف شدند.

روایت دسیسه‌چینی سعید مرتضوی برای پرونده‌سازی علیه فاضل لاریجانی

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه خاطرنشان كرد: در کاسپین، در این مسئله واقعاً تعلل وجود داشت. هشت تعاونی را منحل کرد تا یک مؤسسه‌ای به‌نام کاسپین مجوز بگیرد و تمام سپرده‌ها و سهام‌ها به این مؤسسه منتقل شود. قبل از اینکه بدانند سپرده مردم چقدر است، به کاسپین مجوز دادند و بعداً کاسپین متوجه می‌شود که فرشتگان فلان مقدار بدهی دارد و نمی‌تواند ادامه دهد.

وی گفت: افرادی از مسئولان قسمت‌های مختلف در این ارتباط تحت تعقیب هستند و الآن با کمک دولت، مجلس و بانک مرکزی، اینها از اصل پول مردم سود بالا می‌دانند، خب، معلوم است که امکان یک فعالیت صحیح اقتصادی با سود 35 یا 40 درصدی وجود ندارد و الآن مانده‌اند، قوه قضاییه چه‌کار کند؟ قوه قضاییه کسانی که باید را، بازداشت کرده است و در حال شناسایی اموال اینها در داخل و خارج کشور است. سعی کرده از تبعیض در پرداخت سپرده‌ها جلوگیری شود، مثلاً یک کسی 18 میلیارد سپرده داشت و می‌خواست با رانت بگیرد و برود اما قوه قضاییه جلوی آن را گرفت و حتی سران سه قوه از رهبر انقلاب اجازه گرفتند چون مشکل قانونی داشتیم.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤال دیگری درباره انفرادی‌های قبل از تفهیم اتهام و اینکه محمد غلباش چرا 27 روز است محبوس است، گفت: انفرادی بدون تفهیم اتهام مطلقاً غلط است. چنانچه فردی دستگیر شود، نیروی انتظامی در جرایم مشهود 24 ساعت مهلت دارد به مرجع قضایی معرفی کند و در این مدت ممکن است در تحت‌نظرگاه‌های نیروی انتظامی باشد. وقتی یک متهم می‌آید، اولین کاری که می‌شود تفهیم اتهام است. گاهی اوقات متهم اتهام را قبول نمی‌کند و می‌گوید تفهیم اتهام نشده است.

معاون اول دستگاه قضا درباره ستار بهشتی ادامه داد: مگر ستار بهشتی پیگیری نشد؟ آن آقا گفت که دعوا کرده که دروغ است. در این قضیه افرادی بازداشت شدند در جریان کهریزک افرادی محکوم به قصاص شدند. شکنجه شرعاً، قانوناً و اخلاقاً ممنوع است. چنانچه هر کسی چنین ادعایی داشته باشد، حتماً به‌فوریت رسیدگی می‌شود و با اشد وجه برخورد می‌شود.

محسنی اژه‌ای افزود: آن فردی که در پرونده ستار بهشتی تخلف کرده بود، محاکمه و محکوم شد. در کهریزک، افراد مباشر تا مرحله قصاص و حکم قصاص پیش رفتند البته بعداً صاحبان دم رضایت دادند و قصاص اجرا نشد. آقای مرتضوی هم تعقیب و محکوم به 5 سال حبس شد. در تجدیدنظر به‌خاطر عذرخواهی به دو سال کاهش یافت. 

وی در پاسخ به سؤالی درباره کلیپ پخش‌شده در مجلس شورای اسلامی و اینکه آقای فاضل لاریجانی به مرتضوی قول رانت داده است، گفت: ادعا شده بود که آقای فاضل لاریجانی آمده پیشنهاد کرده به آقای مرتضوی که "اگر فلان اقدام را کنید من سفارش شما را می‌کنم" و بابت این هم لابد پول می‌خواهد. آقای فاضل بلافاصله تحت تعقیب قرار گرفت و گفت "مطلقاً بحث این‌طور نیست". گفت "آقای مرتضوی دو بار الی سه بار با واسطه از من خواسته بروم و کمک کنم، من رفتم و گفتم نمی‌توانم کمک کنم"، چون آقای فاضل اصلاً با قوه قضاییه ارتباط ندارد. آقای مرتضوی خواسته شد؛‌ آقای مرتضوی با دسیسه‌چینی با یک جمعی خواستند برای این آقای بدبخت یا خوشبخت پرونده بسازند. آن آقا بدون تردید سهل‌انگاری کرده بود و بحثی نیست اما قاضی به این رسید که جرمی واقع نشده است. اگر هم جرمی باشد، آقای مرتضوی و افرادی بودند که می‌خواستند این کار را بکنند، آقای مرتضوی یک تصویربرداری مخفی انجام داده بود. دو الی سه بار مونتاژ کردند و سی‌دی‌ها را مخفی کرده بودند. بعداً این «سی‌دی» به دست آمد و کاملاً مشخص بود که می‌خواستند پرونده‌سازی کنند. البته می‌گویم که این فرد نباید در آن جلسه شرکت می‌کرد. اما معتقدم اگر جرمی در آن پرونده اتفاق افتاده باشد، مربوط به مرتضوی و دو نفر از همدستانش بود. چنانچه از مرتضوی شکایت شود، قطعاً تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بنابراین آن داستان در دو بخش رسیدگی شد؛ یک بخش درباره حرف‌هایی که زده شده چگونه است و جرمی برای فاضل در آن پرونده احراز نشد و شما می‌خواهید قبول بکنید یا نکنید. اقدام مرتضوی حتماً مجرمانه بود اما کسی شکایت نکرد. نمی‌گویم اگر شکایت می‌شد، محکوم می‌شد اما شکایتی نشد. در آن پرونده برای فاضل چیزی و جرمی محرز نشد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه "به‌چه‌دلیل و اتهامی حمید بقایی پنج ماه در سلول انفرادی وزارت اطلاعات زندانی شد و لطفاً رک بفرمایید دختر رییس قوه قضاییه چه‌کار مجرمانه‌ای انجام داده و اگر انجام نداده، الآن کجاست؟ حق و ناحق را چگونه تشخیص می‌دهید؟" ابراز کرد: از بیان جزییات پرونده الآن معذور هستم اما همین مقدار می‌گویم که مسایل ایشان(بقایی) مالی است و بررسی می‌شود و دادگاه در شرف صدور حکم است، بنابراین تا زمانی که حکم قطعی نشود من از بیان جزییات از نظر قانونی معذور هستم. من هم دلم می‌خواهد صریح و شفاف بگویم اما اگر بگوییم فردا از من شکایت می‌کنند و مورد اتهام قرار می‌گیرم.

پرونده برادر رییس جمهور ارتباطی به بازداشت بقایی ندارد

محسنی اژه‌ای ادامه داد: پرونده برادر رییس جمهور هیچ ارتباطی به بازداشت و تحقیق و احضار بقایی ندارد. آن زمانی که برادر رییس جمهور احضار می‌شود، از کلی زمان پیش پرونده تشکیل شده و می‌رسد به جایی که اتهام متوجه است یا خیر. برادر رییس جمهور از مدت‌ها قبل گزارشاتی آمده و تحقیقاتی آمده و بعد احضار می‌شود و تفهیم اتهام می‌شود و بعد از شنیدن استدلال، قرار صادر می‌شود. یک کسی را پنج ماه یا شش ماه پیش از انتخابات می‌گیرند می‌گویند به‌خاطر انتخابات است. یک زمان دیگر می‌گیرند می‌گویند به‌خاطر فلان جلسه دولت یا مجلس است.

معاون اول قوه قضاییه درباره بخش دوم سؤال در خصوص دختر رییس قوه قضاییه گفت: واقعاً می‌گویم که اگر این دروغ را یک کسی به شما نسبت بدهد چه می‌گویید؟ این مسئله 100 درصد دروغ است نه 99.9 درصد. ایشان با هیچ سرویسی ارتباط نداشته و هیچ پرونده‌ای در این خصوص ندارد و هیچ وقت و در هیچ کجا بازداشت نشده بود. یک آقایی در یک جلسه‌ای می‌گوید، "آقا، دختر فلانی بازداشت است". طرف می‌گوید "این حرف‌ها چیست؟ من مسئولیت دارم و می‌گویم که چنین نیست". طرف می‌گوید "تو خبر نداری، به تو اطلاعات نمی‌دهند".وی افزود: می‌گویند "ایشان کجاست؟"، خب، خانه‌شان است و دنبال کار و تحصیل است، نه یک‌بار به‌غیر از زیارت به خارج از کشور رفته است و نه مطلقاً با هیچ سرویسی ارتباط داشته است. آن کسانی که این حرف‌ها را در می‌آورند، علتش چیست؟ چه‌کار می‌خواهند بکنند؟ آیا شمایی که این را نشر می‌دهید، دلیل دارید؟

اگر بقایی راضی باشد، دستخطش منتشر می‌شود

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای درباره دست خط بقایی در خصوص راحت بودن در سلول انفرادی اظهارکرد: اگر بقایی رضایت بدهد می‌توان دست خط بقایی را منتشر کرد. این قول را می‌دهم که به قاضی بگویم که آقای بقایی اگر واقعا اعلام کرده این دست خط منتشر شود، منتشر کنید.وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره حکمت صبر  سکوت قوه قضاییه که قبلا اعلام شده بود افزود: اگر حکمت را بگوییم که حکمت نیست. ان شاء الله در زمان خودش مشخص می شود.معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که چرا دادگاه علنی برای محصورین برگزار نمی‌شود و چرا رئیس دولت اصلاحات، ممنوع التصویر و ممنوع‌الورود به برنامه و جلسات است اضافه کرد: شورای عالی امنیت ملی دو نوع مصوبه دارد و اینها را قبلا توضیح دادم. یک مصوبه مربوط به خود شوراست. یک مصوبه هم دارد که کمیسیونی با نفرات مشخص معین می شود و مصادیق این کمیسیون را مشخص می کند. مثل همین اقدامی که اخیرا دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی علیه کیهان شکایت کرد. بنابراین درباره اصل حصر خود شورا تصمیم گرفته و فروعاتش به آن کمیسیون وابستگی دارد. درباره آن آقا نیز همین طور است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوال دیگری درباره لات و گنده‌گو خواندن احمدی نژاد و اینکه چرا چنین آدمی که از نظر شما چنین است، در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و چرا قوه قضاییه مصادیق تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی را تبیین نمی‌کند گفت: گفتم در صحبتی که ایشان در 38 دقیقه کرده، تعداد کثیری دروغ است و در یک صفحه بیش از 10 دروغ مطرح شده است. من نگفتم ایشان لات است. من حرف‌های خودم را به یاد دارم. وقتی سئوالی را کردند، گفتم این مطالب این روزها، مرا به یاد داستان آن لات انداخته است. شما می گویید که این حرف من منتسب به احمدی نژاد می شود. خیلی خب قبول می کنم. وقتی احمدی نژاد می‌آید نسبت هایی را به دیگری می دهد، چطور نسبت به حرف او هیچ حرفی ندارید؟ چطور نسبت به او که اتهامات فراوان به مجلس، مجمع تشخیص و قوه قضاییه و افراد در قوه قضاییه می دهد، حرف نمی زنید.وی درباره مصادیق اقدام علیه امنیت ملی اظهار کرد: در قانون عناوین آمده و خیلی ها هم تعریف شده است. مثلا در یک زمانی فساد اقتصادی را داشتیم و در هیچ جای قانونی فساد اقتصادی توضیح داده نشده بود و مصادیق آن رشوه، اعمال نفوذ و تصرف غیرمجاز در اموال عمومی است. درباره اقدام علیه امنیت ملی نیز برخی مصادیق ذکر شده است. اگر کسی علیه جمعی قمه بکشد، خلاف امنیت است. اگر کسی سلاح بکشد و اخافه داشته باشد، محاربه است. بنابراین مرجع قرار می‌دهند که مصادیق را تعیین کند. در مورد اخلال در نظام اقتصادی کشور، گاهی وقت ها مصادیق مشخص است و برخی مشخص نیست که به بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد و دارایی مراجعه می شود.محسنی اژه ای در پاسخ به این سئوال که چرا نگفتید چنین لاتی در مجمع تشخیص است گفت: این که مربوط به من نیست. مطالبی که مربوط به من است را سئوال کنید.

سخنگوی دستگاه قضا درباره اظهارات اخیر خود مبنی بر اینکه گفته بود می خواستیم پرونده برادر یکی از مسئولان را پیگیری کنیم اما آن مسئول گفت اعلام جنگ می کنیم. آن مسئول چه کسی بود و چرا شما برای پیگیری فساد از برادر آن فرد اجازه گرفتید اظهارکرد: ما نرفتیم اجازه بگیریم و هیچ کجا چنین حرفی نزدیم. پس این حرف شما غلط است. ما نه تنها از رییس جمهور فعلی و سابق و اسبق، در بسیاری از موارد در مورد حتی برخی از اعضای خانواده و برخی کسان دیگر، می رویم می گوییم درباره فلان فرد آن اتهام مطرح است تا اگر خواستند اطلاعاتی بدهند، اقدام کنند. در پاره ای از موارد که اصلا قانون الزام می کند که برای تعقیب وزیر و معاون رییس جمهور باید به مجلس خبر بدهیم.

وی اضافه کرد: در این قضیه اولاً اجازه گرفته نشده است و این رویه ما نه تنها درباره ایشان بلکه بسیاری از کسان دیگر است. ایشان گفتند الان در آستانه انتخابات است و این تفسیر می شود و اگر این بشود، جنگ می شود و ما هیچ اعتنایی نکردیم و کار خود را انجام دایم و احضار شد و الان پرونده در جریان است و در حال رسیدگی است و نه اجازه گرفته شده و نه پرونده متوقف شده است.

محسنی اژه ای در پاسخ به این سئوال که سازوکار نظارت بر قوه‌قضاییه چیست و چرا هر کاری دلش می‌خواهد می کند و هیچ کس هم جلویش را نمی گیرد افزود: مگر در دنیا غیر از این است که اگر کسی از دستگاه قضایی شکایت داشت، به قوه مجریه شکایت می کند. یک دادسرا و دادگاهی به نام دادسرا و انتظامی قضات وجود دارد که اگر قاضی تخلف کرد، دادسرا و دادگاه ورود می کند. علاوه بر این سازمان بازرسی کل کشور هم در برخی بخش های اجرایی قوه قضاییه هم نظارت می کند و مجلس هم می تواند طبق اختیارات قانونی ورود می کند و بیت مقام معظم رهبری بخش هایی برای نظارت دارد.

وی درباره اظهارات فردی به نام نظری مبنی بر اینکه فسادی را به وی منعکس کرده و معاون اول دستگاه قضا، فساد را به قاضی متخلف داده و نهایتا نظری به حبس محکوم شده است گفت: من آقای نظری را می‌شناسم و خیلی از شماها نمی شناسید. آقای نظری قبل از اینکه این مسئله برایش پیش بیایید با هم ارتباط داشتیم و برخی مطالب را گاهی وقت ها با واسطه یا بی واسطه برای ما می فرستاد. زمانی که این اتفاق برایش افتاد، من واقعا تلاش کردم. من از دادسرای انتظامی و مرکز حفاظت خواستم تحقیق کنند. رییس قوه قضاییه یک هیئت ویژه فرستاد که آیا مسایل ادعایی درست یا خیر؟ هیئت مخصوص از تهران رفت و کنکاش کرده است. درباره برخی چیزهایی که ایشان ادعا کرده بود، افرادی آمدند و شکایت کردند. بنابراین هم ادعاها و هم شکایت‌ها بررسی شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به اظهارات یکی از حضار که پشت تریبون قرار گرفت و مدعی شد قضات و وکلا فاسد هستند گفت: آیا همه وکلا، کارشناسان و قضات فاسد هستند. اینکه که بگویید کل قضات مستقل نیستند، درست و منطقی نیست. گاهی وقت‌ها مهم این است که یک چیزی اثبات می شود یا خیر.محسنی اژه ای درباره جریان انحرافی یا دمل چرکین خواندن احمدی‌نژاد و اطرافیانش گفت: در قوه قضاییه تلاش این بوده و هست که بر اساس حق و عدالت عمل شود و پرونده‌ها به هر مقدار که ممکن است، سریع‌تر رسیدگی شود. آیا در قوه قضاییه ایراد نیست؟ قطعا هست و من نمی‌گویم نیست. اگر نبود که قاضی  و وکیل و کارشناس را بازداشت نمی‌کردیم. اگر واقعا عدالتخواه هستید، تضعیف و تخریب قوه قضاییه به نفع نیست. خیلی از مسایلی که گفته می شود انتقاد و نقد نیست.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.