انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد قانون با اپ «جار» همراه شما آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آخرین شب عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد
حضور 600 فروند شناور در رژه نیروهای مسلح در بندرعباس
آشوریان در راه اعتلای ایران لحظه ای درنگ نکرده اند
پیام رئیس دو قوه ایران برای کنگره آشوری های جهان
رزمایش مشترک ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس
چرا معاونان شریعتمداری استعفاء دادند؟
اگر در سازمان ملل حضور نیابیم، دیگران از ما حمایت نمی‌کنند
مداحان مجاز نیستند هرچه دلشان می‌خواهد بگویند
روی دیوار چین یادگاری ننویسیم
عاشورا پناهگاه همه موحدین عالم است
هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت‌مداری
آماده پاسخگویی به هر تهدیدی هستیم
توضیح درباره هزینه‌های سفر روحانی به نیویورک
دولت جامعه را نسبت به جوانگرایی «بد بین» کرد
قانون قانون منع به کارگیری بازنشستگان ابلاغ شد
پیام تسلیت دکتر لاریجانی در پی سانحه آتش سوزی اتوبوس مسافربری
دستور جهانگیری برای بررسی دقیق حادثه تصادف اتوبوس
روحانی: مسئولان سریعا علل وقوع حادثه کاشان را بررسی کنند
مردم درباره روند برخورد با مفاسد سوال دارند
پیام روحانی برای جانباختن تعدادی از هموطنان
لاریجانی موافق برخی استیضاح‌ها بود
تهیه پیش نویس پارلمان اصلاحات
همه مصوبات شورای هماهنگی قوا
دیپلماسی اثر دارد
سرنوشت برجام از مهمترین نگرانی های جهانی است
سرنوشت برجام از مهمترین نگرانی های جهانی است
بهتر است دولت سخنگو نداشته باشد
دولت ناکارآمدی وزرای استیضاح شده را قبول ندارد
قانون ‌بازي عليه‌فضاي‌مجازي
امنيت زن ايراني، گرفتار رخوت!
دلهره‌هاي يك نشست
زنگ عزل استانداران بازنشسته+جدول
قاسمی: ظریف و روحانی اختلاف نظر ندارند
زنگ عزل استانداران بازنشسته
بازنشستگان تا چه زمانی برای تسویه فرصت دارند؟
آخرین وضعیت بررسی استیضاح شریعتمداری و آخوندی در مجلس
گزار ش دیوان محاسبات به مجلس از بازنشستگان شاغل
هدیه مقام معظم رهبری به دانش آموزان مناطق محروم
تعدادی از استانداران جابجا می شود
ضرورت همکاری قوای سه گانه
اجازه هجوم مدیران بازنشسته به بنیاد شهید را نخواهیم داد
ربیعی و حاجی‌میرزایی گزینه‌های سخنگویی دولت
اصلاحات، مرغی است که در عزا و عروسی سرش را می‌بُرند
اگرکسی خودراشایسته نمایندگی نمی‌داند،کناره‌گیری کند
اروپا باید درباره آمریکا تصمیم بگیرد
امر به معروف و نهی از منکر مردم را سیاسی تلقی نکنيد
استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه است
خائنین بدنبال تفرقه میان مردم ایران و عراق هستند
دولت از طلاب تجمع فیضیه شکایت نکرد
ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی از مرزهای کشور
بیشتر
کد خبر: 63886 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۲۵ - 14:51
روحاني لايحه اصلاح قانون پولشويي را پس بگيرد
حسینعلی حاجی دلیگانی

روحاني لايحه اصلاح قانون پولشويي را پس بگيرد

به نظر می رسد که با پیوستن ایران به این کنوانسیون، هیچ مشکلی از کشور حل نخواهد شد و تنها استقلال ما از بین خواهد رفت

قانون-حسینعلی حاجی دلیگانی/ عضو کمیسیون برنامه و بودجه

درباره لایحه اصلاح قانون پولشویی که توسط ريیس‌جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، باید گفت که این لایحه در تاریخ 96.8.15 شماره شده و با امضای آقای روحانی به لاریجانی تقدیم شده است. در این لایحه، ایران باید به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم بپیوندد که برای اظهار نظر در این باره نکات مهمی باید در نظر گرفته شود.

با جمع بندی‌ای که بنده با مطالعه این لایحه به آن دست یافتم، به‌نظر می رسد که زمان مناسبی برای پیوستن ایران به این کنوانسیون نیست. به عقیده بنده در درجه اول به هيچ وجه ضرورت اصلاح این لایحه برای تصویب در مجلس شورای اسلامی وجود ندارد. چون باید به این نکته توجه کرد که تصویب این‌گونه لوایح در مجلس به هیچ وجه راه‌حل مبارزه با تحریم های اعمال شده بر کشور نخواهد بود و برای تصویب این گونه لوایح باید در درجه اول دولت مواردی را در دستور کار خود قرار دهد که بتواند در رفع نقاط ضعف و تحریم های اعمال‌شده موثر باشد اما به نظر می رسد که درباره این لایحه نمی توان به لغو تحریم‌ها امیدوار بود؛ چون حتی ممکن است طرف‌های مقابل از ضعف های کشور استفاده ابزاری ببرند و تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کنند.

نکته دومی که باید برای تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شود، توجه به شروطی است که با پیوستن ایران به این کنوانسیون آمده است. واقعیت این است که یک حق شرطی برای پیوستن ایران به این کنوانسیون آمده که بر اساس آن اگر نهضت‌های آزادی بخشی باشند که برای مقاومت در برابر اشغال خارجی ایستادگی کنند، این کشورها مشمول تروریسم نمی‌شوند ولی تجریه همیشه نشان داده است که این‌گونه شروط همیشه فقط روی کاغذ نوشته می شوند و هیچ‌گاه به مرحله عمل نمی رسند. حتی بارها بر ما ثابت شده است که برای برخی از کشورهای مشابه این گروه شروطي اعمال شده ولی نتیجه ای عکس حاصل شده است.

به عبارتی بارها مشاهده شده است که کشورهای گرداننده این کنوانسیون به صراحت اعلام کرده اند که این شروط اعمال‌شده، پذیرفته نیست. بر همین اساس به نظر می رسد که پذیرفتن این لوایح باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد که خود برای کشور تدارک دیده ایم. همچنین باید توجه کرد که اگر این لایحه به تصویب برسد، دیگر قدرتی از خود نخواهیم داشت و حق انتخاب را از دست خواهیم داد. حتی با پیوستن ایران به این کنوانسیون، دیگر قدرتی برای بازگشت نخواهیم داشت و قدرت انتخاب از دولت ما گرفته خواهد شد. بر همین اساس، کشور با پیوستن به این کنوانسیون به نوعی در همان دایره نظم نوین جهانی که آمریکایی‌ها برای همه دنیا تعبیه کرده اند، گرفتار خواهد شد و دیگر راهی برای بازگشت نخواهد داشت.

نکته سومی که باید در نظر گرفته شود، توجه به این است که ما همیشه اعتقاد داریم با تصویب این گونه لوایح، هیچ گاه کشورهای دیگر دست از اعمال تحریم ها علیه ما بر نمی‌دارند؛ چون مشکل اساسی ای که در این بحث وجود دارد، این است که کشورهای دیگر و به ويژه آمریکا با اصل نظام و انقلاب ما مشکل دارند و می خواهند كه استقلال را از کشور ما دور کنند و آن‌ها همیشه جهان را به دو قطب اساسی تقسیم کرده‌اند؛ یکی جهان سلطه و دیگری دنیای تحت سلطه. با چنین نگاهی به نظر می رسد که هدف آمریکا، وابسته کردن همه کشورهای دنیا به خود است که با پیوستن ایران به این کنوانسیون می‌تواند به هدف خود دست یابد. همچنین یکی دیگر از اشکال‌هاي این لایحه آن بوده که این کنوانسیون از زیر سیطره سازمان ملل خارج است که این موضوع می تواند کشورهای عضو در این کنوانسیون را با اعمال سلیقه‌‌های خود به عنوان گرداننده اصلی این کنوانسیون مدیریت کند.

بنابراین به نظر می رسد که با پیوستن ایران به این کنوانسیون، هیچ مشکلی از کشور حل نخواهد شد و تنها استقلال ما از بین خواهد رفت. همچنین باید به این نکته نیز توجه شود که با پیوستن ایران به این کنوانسیون، پیش‌بينی می شود که تعدا افرادی که برای افزایش تعداد تحریم ها علیه کشور وارد کار شوند، بیشتر خواهد شد. یعنی حدود 80 نفر از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی با تصویب این لایحه به پیشواز تحریم های جدیدتر خواهند رفت؛ بنابراین با تصویب این لایحه و پیوستن ایران به آن، بار مشکلات بر دوش کشور بیش از گذشته سنگینی خواهد کرد اما پیشنهاد خیرخواهانه بنده به جناب آقای روحانی این است که این لایحه را پس بگیرند و اجازه دهند تا با همان نگاهی که دو یا سه ماه قبل در کشور حاکم بود؛ یعنی وحدت ملی در برابر آمریکا، بتوانیم حرکت کنیم و کشور را از وابستگی به آمریکا نجات دهیم. در ماه های گذشته به ما ثابت شد که دولت و مردم در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا ایستادگی کردند. یعنی گروه های مختلف گردهم آمدند که این موضوع پیام خوبی را براي آمریکا داشت؛ پیامی که مانع از اعمال و تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران شد.

از حالا به بعد نيز اگر به‌جای کشمکش‌های داخلی، پشت يكديگر بایستیم و به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای داشته باشیم، می توانیم استقلال را به کشور هدیه بدهیم و با این راهکار از نفوذ کشورهای بیگانه به ایران جلوگیری كرده و زمینه را برای عقب‌نشینی آمریکا فراهم کنیم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.