انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 63891 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۲۵ - 14:59
آن روي سكه ولايتي

آن روي سكه ولايتي

به نظر مي‌رسد كه ولايتي مي‌داند براي ماندن در قدرت و تاثيرگذار بودن بايد چگونه رفتار كند زيرا در سال‌هاي نه‌چندان دور، اقداماتي متضاد با آنچه اقتدارگرايان مي‌طلبيدند را انجام داد و بازخورد خوبي نگرفت

قانون-احسان اقبال سعید

علی اکبر ولایتی این روزها شکل شگفت انگیزی از حیات سیاسی خود را تجربه می‌کند. پزشک متخصص اطفال که 16سال سکان وزارت خارجه را در دولت های موسوی و هاشمی فقید بر عهده داشت و در انتخابات ریاست جمهوری در سال 84 به احترام ثبت نام هاشمی رفسنجانی، ريیسش در دولت سازندگی از نامزدی منصرف شد؛ در پیرانه‌سری،سیمایی در سیاست به خود گرفته که حتی در جوانی و روزگار سکه بودن بازار این مشی، التزامی به آن نداشته است. ولایتی جزو آن دسته از نیروهایی است که به اصطلاح نیرو و سرمایه نظام خوانده می شوند و کمتر در دسته‌بندی های مرسوم سیاسی در داخل جای می گیرند و در مورد خاص ایشان البته باید از فعل ماضی می‌گرفت، استفاده کرد. علی اکبر ولایتی،علی اکبر صالحی،علی آقامحمدی، کمال خرازی و تعدادی دیگر، از این گونه نیروها هستند. پس از غوغاهای سال 60 و پیاده شدن اغیار از قطار انقلاب و با ریاست جمهوری مقام معظم رهبری، نظرهای مثبت زیادی برای نخست وزیر شدن ولایتی در میان اطرافیان ريیس جمهور و بخشی از نمایندگان وقت مجلس وجود داشته است، اما نمایندگان چپ طیف نیروهای خط امام با محوریت رييس‌دولت اصلاحات با مطرح کردن نام موسوی و به واسطه کثرتی که در مجلس داشتند مانع نخست وزیری ولایتی جوان می شوند. اما ستاره اقبال پزشک جوان بازهم خیال صعود داشت و در کابینه موسوی پست کلیدی وزارت خارجه را برعهده گرفت تا به اتفاق حسین فاطمی شهید، جوان‌ترین وزرای خارجه تاریخ ایران با احراز این سمت در 36 سالگی باشد. در دوران سخت جنگ که ملاقات های بین‌المللی بخش مهمی از کار صیانت از کشور راتشکیل می‌داد،ولایتی بیشتر و بیشتر در متن سیاست قرار گرفته بود و در نهایت مذاکرات دامنه دار با خاویر پرز دکوئیار، دبیرکل وقت سازمان ملل برای پذیرش قطعنامه 598 سازمان ملل و پایان جنگ، نام ولایتی را در یکی از مهم ترین مقاطع تاریخ ایران ماندگار کرد. ولایتی از روزهای پس از آتش بس هم خاطره جالبی دارد،ظاهرا چند سالی می‌شد که ایشان استعمال سیگار را ترک کرده بود اما هنگاهی که در روزهای پس از پذیرش قطعنامه 598 در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل خبر حمله منافقین به خاک ایران را می شنود از فرط عصبانیت سیگاری آتش می زند. به گفته خود ایشان آن چیزی که تحت عنوان پیراهن یقه دیپلمات یا یقه آخوندی در ایران مصطلح است از ابداعات ایشان برای احتراز از کراوات در لباس رسمی دیپلمات‌های جمهوری اسلامی بوده است و شاید باید یقه ولایتی نامیده شود! ولایتی در هشت سال دولت سازندگی نيز سکاندار وزارت خارجه دولت هاشمی فقید بود اما با وقوع دوم خرداد، وزارت خارجه را به کمال خرازی سپرد تا رایحه اصلاحات به وزارت خارجه نيز برسد .

ولایتی در تمام این سال ها مرد مورد اعتماد مقام معظم رهبری در سیاست خارجی بود و در اکثر دیدارهای مهم با سران حکومت ها و جنبش ها در نقش معتمد رهبری حضور داشته و گاه پیغام ها و دیدار های سرنوشت‌سازی چون دیدار با سعد حریری در بیروت را انجام داده است. در حوزه تمدن اسلامی کتبی تالیف کرد و در برنامه دو قدم مانده به صبح و سایر برنامه‌های فرهنگی شبکه چهار از تاریخ تمدن اسلام و جدال با صلیبیون و تاریخ اندلس اسلامی گفت.در این مدت همسر ولایتی، بانو خوشنویسان در پی عمل جراحی از دنیا رفت و ایشان در ازدواج مجدد، باجناق صادق محصولی،وزیر کشور ثروتمند احمدی‌نژاد شد و وقتی صالح اعلا، مجری متفاوت برنامه دو قدم مانده به صبح از فلسفه حلقه در انگشت از ولایتی سوال کرد، در آنتن شبکه چهار اعلام کرد كه ازدواج کرده است. در سال 92 ولایتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد ودر قالب مکانیسمی با عنوان دو به علاوه یک قرار گرفت اما وقتی در مناظره ها با حمله قالیباف و جلیلی مواجه شد، مکانیسم وحدت اصولگرایان را نپذیرفت و با حمله به جلیلی و قالیباف و عدم پاسخ به آیت ا... مهدوی کنی برای انصراف، در عمل زمینه را برای پیروزی حسن روحانی هموارتر کرد.

بسیاري گمان می کردند آقای ولایتی پس از انتخابات 92 وارد فصل جدیدی از زندگی سیاسی خود شده و در حال تبدیل شدن به یک هاشمی دیگراست و به شدت وارد فاز عمل‌گرایی شده و همان پیوندهای نیم بندش با اصولگرایی رادیکال نيز در حال گسستن ومحدود شدن به همان رابطه فامیلی با صادق محصولی است، اما ولایتی در چرخشی ناباور گونه دیگری از سیاست ورزی را برگزید.

هرچه از دولت اول روحانی گذشت، مواضع ولایتی به اصولگرایان رادیکال نزدیک‌تر شد.آقای ولایتی که قامتش خمیده تر و کلماتش بریده تر شده و از ناخوش مزاجی رنج می‌برد، برنده تر از همیشه حتی دهه60 شده است. رييس هیات موسسان دانشگاه آزاد زمینه برای عزل میرزاده،مدیر نزدیک به هاشمی در دانشگاه آزاد را فراهم کرد ومجدانه تا تحویل دانشگاه آزاد به فرهاد رهبر، اصولگرای نزدیک به پایداری از پا ننشست. خانواده هاشمی رفسنجانی، ولایتی را به عدول از مواضعش پس از فوت پدرشان و هاشمی زدایی توسط او در دانشگاه آزاد متهم می کنند اما ولایتی بی اعتنا به این حرف ها و در جدیتی توام با عصبانیت به راه خود در دانشگاه آزاد ادامه می دهد. روزی از اخراج سریع استادی در یکی از واحدها سخن به زبان می آورد و روز دیگر از ممنوعیت حضور اساتید غیر همراه در دانشگاه تحت امرش می گوید.

در تازه ترین مورد در واکنش به پایکوبی عده ای از دانشجویان در روز دانشجو در دانشگاه آزاد نجف‌آباد، در نامه ای که می‌توانست در چارچوب اداری برای زیردستش به‌صورت محرمانه ارسال کند، نامه خطاب به ريیس واحد را علنی منتشر کرد تا دیگران نيز حساب کار دست شان بیایید و جمله معروف «کشتی بان را سیاستی دیگر آمد»را به کار برد. این جمله را احمد قوام در بیانیه نخست وزیری نافرجام سه روزه اش به کار برده بود که البته نه به قلم قوام که به قلم مظفر فیروز، شاهزاده قجری نزدیک به او بود. به نظر می رسد ولایتی حالا در میانه دهه هفتم عمر، یک سوی منازعه سیاسی ایران ایستاده و سعی در اعمال قدرت در شکل حداکثری آن دارد. البته بهتر است در مورد کشتی تاحدودي شکسته دانشگاه آزاد، جناب ولایتی به وضعیت شهریه های سرسام آور و پذیرش بی ضابطه دانشجوی دکتری با اخذ شهریه های حیرت انگیز در قبال امکاناتی مشابه دبیرستان های چند دهه قبل نيز اقداماتی صورت دهد تا اقدامات کشتی بان فقط در حوزه مطالبات اجتماعی اصولگرایان ،در حوزه پوشش و پایکوبی برخی جوانان محدود نماند.

در آخر به نظر مي‌رسد كه ولايتي مي‌داند براي ماندن در قدرت و تاثيرگذار بودن بايد چگونه رفتار كند زيرا در سال‌هاي نه‌چندان دور، اقداماتي متضاد با آنچه اقتدارگرايان مي‌طلبيدند را انجام داد و بازخورد خوبي نگرفت.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.