انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چین قوی‌تر از عمان است
تفرقه در ارتفاع زیاد!
ستاره در دوراهی
پدیده ای که دوست دارد «بدمن باشد»
افشای یک تخلف بزرگ
گزارش كامل بازي ايران و عراق
مصافي براي ماندگاري
مرد اشتباهی!
تیم لاکچری ها!
درخواست های بی نمک
پوشش جدید پیرمردها
تیم ملی به هماهنگی رسیده است
نگران ادامه تورنمنت هستم
دیدار ایران و عراق فینال زود رس است
پنالتی گیت
بازي نخست يوزهاي ايراني با برد پنج برصفر به پايان رسيد
هر بازی برای ایران فینال است
نخستین شکار یوزها
بی معرفت‌ها را شما می‌سازید
پرچم صلحي بدون پارچه سفيد
مدعیان بزرگ برای جام ملت‌های بزرگ
اشتباه استراتژیک وزیـر
آماده‌باش يوزهاي ايراني
هنر مهندسي در خدمت فوتبال
شمارش معكوس تا نبرد بزرگ
رازهای یک شرکت مرموز
تحریمِ پاداش
تساوی سرخابی ها در بودجه، بحثی انحرافی است
فغان از مصدومیت
احتمال‌چهار حذف خبرساز توسط کی‌روش
ایران کاندیدای اصلی قهرمانی در جام ملت های آسیاست
آقایانِ تا ابد اپوزيسیون!
ورژن کهکشانی پرسپولیس
کپی رایت اجباری
من از پنجره باز می ترسم
جنبش ملی یک تیم
وزنه بردار گیلانی در حال فلج شدن
تَكرار آقای کاندیدا
دولت واگذاري سرخابي‌ها را تصويب كرد
تبعيض؛ اين دروغ خون‌آلود !
چراغ سبز به VAR
خط خوردن پورعلی گنجی از لیست خرید
سلطنت جاسوس‌ها
وضعیت مبهم ستاره ایرانی برای جام ملت‌ها
ورزشگاه آقای نابغه
مساوي ياران برانكو در نصف جهان
انتخابات پارالمپیک داغ تر از المپیک خواهد بود
تیم ملی فوتبال اسیر بازی تاج و تخت
مشکل مالی خاصی نداریم
بیرانوند فعلاً مشتری رسمی ندارد
بیشتر
کد خبر: 64246 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۲۸ - 13:27
حراج زندگي خصوصي!

حراج زندگي خصوصي!

يك سامانه پيامكي گمنام ادعا مي‌كند پيامك خصوصي بازيكنان را در اختيار دارد.

قانون-هرچند بسياري از مردم مي‌دانند چگونه از دست پيامك‌هاي تبليغاتي خلاص شوند اما همچنان پيامك‌هايي هستند كه باتوجيهاتي مثل ارائه خدمات يا طرح‌هاي تبليغاتي براي مردم ارسال مي‌شوند؛ پيامك‌هايي كه در ساعات مختلف روز براي هواداران ارسال مي‌شوند و با تيترهاي جذاب، سعي در وسوسه كردن مردم دارند. داستان پيامك‌هاي تبليغاتي و وعده‌هايي مثل ارسال ويديوها يا پيام‌هاي خصوصي مدت‌هاست كه هواداران ورزشي را درگير كرده است. اين پيامك‌ها از هواداران مي‌خواهند تا با ارسال عددي، يك پكيج جذاب را دريافت كنند. اتفاقي كه درآمدي ميلياردي را نصيب‌شان مي‌كند اما مشخص نيست به چه ارگان يا سازماني وصل هستند.

بازيكن و باشگاه بي‌خبر از پيامك‌ها

روز گذشته پيامكي براي برخي مشتركان ايرانسل ارسال شد كه از آن‌ها خواسته بود با ارسال يك عدد،‌ پيامك‌هاي خصوصي علي عليپور،‌ آقاي گل پرسپوليس را دريافت كنند. اين دسته از پيامك‌ها كم نيستند و در بيشتر موارد نيز محتواي جديدي ندارد كه براي مخاطبان ارسال كند. برخي از آن‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه بدون آنكه مشترك آن اپراتور بداند، ماهيانه هزينه‌هاي گزافي را از هر كاربر دريافت مي‌كند يا هزينه آن به قبض ماهيانه اضافه مي‌شود. پیش از این محمود واعظی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با پیامک‌هایی که در قبال آنها هزینه‌ای برای کاربر در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرده بود: «هیچ شرکتی حق ندارد بدون رضایت مشترک پیامکی را برای او فرستاده و از کاربر هزینه دریافت کند». او همچنین درباره پیامک‌های تبلیغاتی گفته بود: «این پیامک‌ها وقت و ذهن مردم را درگیر می‌کند و بر همین اساس ما هم با آنها موافق نیستیم چرا که این روند جالبی نیست که یک مشترک برای رسیدن به پیامک‌های شخصی چندین پیامک را بگردد تا به پیامک‌های خود برسد». موضوع مهم‌تر اما اين است كه براساس قوانين كپي – رايت،‌ آيا يك سامانه پيامكي حق دارد براي كسب درآمد بيشتر از ويديوها يا پيامك‌هاي خصوصي يك بازيكن فوتبال استفاده كند؟ اين در حالي است كه نه باشگاه پرسپوليس و نه علي عليپور اطلاعي از اين موضوع ندارند. پندار خمارلو، مدير روابط عمومي باشگاه پرسپوليس درباره اين اتفاق به «قانون» گفت: «هيچكدام از بازيكنان پرسپوليس از جمله علي عليپور حق امضاي قرارداد با يك شركت خصوصي يا عمومي براي كسب درآمد از طريق سامانه پيامكي را ندارد. هر قراردادي بايد از مجراي باشگاه پرسپوليس به امضا برسد و تا جايي كه من اطلاع دارم، بازيكني با شركت‌هايي كه پيامك تبليغاتي ارسال مي‌كنند، قرارداد نبسته است». او در ادامه درباره احتمال شكايت باشگاه پرسپوليس از شركت‌هايي كه با اقدامات اينچنيني به دنبال كسب درآمد هستند، گفت: «بدون شك اين موضوع را پيگيري خواهيم كرد تا حق باشگاه به راحتي ناديده گرفته نشود». هومن صميمي، مديربرنامه‌هاي علي عليپور نيز در اين باره به «قانون» گفت: «هيچ شركتي با علي عليپور قرارداد تبليغاتي نبسته و حق استفاده از ويديوهاي او را در فضاي مجازي ندارد».

هرگونه خدمات نيازمند مجوز است

مصوبه ۱۳۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۰، در خصوص ارسال پیامک‌های انبوه و سرویس‌ها و خدمات ارزش افزوده، ضوابط و مقرراتی را مطرح کرد که به واسطه‌ آن‌ها «کلیه اپراتورها موظفند برای ارائه خدمات پیامک انبوه در قالب اطلاع‌رسانی، خبری، تبلیغات، بازی و سرگرمی و موارد مشابه قبل از شروع ارائه خدمات، پس از تایید کمیسیون، مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح قانونی دریافت و با تایید سازمان شروع به ارائه خدمات کنند». از طرفی در این مصوبه آمده است: «تمامي اپراتورها موظفند ضمن اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص نوع خدمات پیامک انبوه، قبل از ارسال پیامک، موافقت مشترک را دریافت کنند.» و همچنین «در هر گونه خدمات پیامکی محتوایی که برای مشترک هزینه ایجاد می‌کند، باید تعرفه‌های مذکور به تصویب کمیسیون برسد». همچنین طبق مصوبه ۱۴۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۹۱، «اپراتور موظف است قبل از شروع ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی مورد نظر، در خصوص شرایط ارائه از جمله تعرفه خدمات، نحوه ارائه خدمت (به‌صورت اشتراکی و یا در ازای هر پیامک)، شرایط انصراف، حداکثر تعداد پیامک ارسالی در روز و مانند آن به مشترک اطلاع‌رسانی کرده و همچنین در پرتال رسمی اپراتور هزینه خدمات و توصیه‌‌های لازم برای دریافت خدمت با جزيیات شرایط ارائه خدمات را داشته باشد». در این مصوبه همچنین تاکید شده است که «اپراتور موظف است در حین ارائه خدمت با ارسال پیام­‌های اطلاع‌رسانی، مشترک را از مجموع هزینه‌‌های ایجاد شده آگاه كند و در تمام مراحل ارائه خدمت، امکان انصراف از دریافت آن را برای مشترک فراهم کند».

واكنش ايرانسل

در اين رابطه با ايرانسل نيز تماس گرفتيم تا بدانيم اين سامانه‌هاي تبليغاتي از سوي چه شركتي براي هواداران ارسال شده است. يكي از كارشناسان ايرانسل در اين باره به «قانون» گفت: «پيامكي كه ارسال شده از سوي شركت‌هايي نيست كه با ايرانسل قرارداد داشته باشند و بايد با بررسي بيشتر درباره شركت يا افرادي كه اقدام به ارسال اين پيامك‌ها مي‌كنند نظر بدهيم. به هر ترتيب آنچه به طور قطعي مي‌توانم بگويم اينكه اين پيامك از سوي ايرانسل براي هواداران ارسال نشده است».

سامانه‌هاي ميلياردي

مدت‌هاست كه هواداران استقلال، تراكتورسازي و پرسپوليس براي حمايت از تيم محبوب‌شان عددي را به يك سامانه پيامكي كه حامي مالي باشگاه‌ها بود ارسال مي‌كردند. اين موضوع درآمدهاي ميلياردي را نصيب مديران اين باشگاه‌ها كرده بود اما در نهايت و پس از اختلاف مديران اين شركت با مديرعامل پرسپوليس و استقلال، باشگاه‌ها اقدام به معرفي سامانه پيامكي جديدي كردند كه ماهيانه حدود 6 هزارتومان از هواداران مي‌گيرند تا به آن‌ها خدماتي را ارائه كنند. البته مديرعامل باشگاه پرسپوليس علاوه بر درآمدي كه از اين حامي مالي داشت،‌ به طور جداگانه از هواداران نيز پول دريافت كرد تا به حساب ژوزه واريز كند. اين در حالي بود كه او بارها از مشكلات مالي گلايه داشت و از وزارت ورزش و يكي از هواداران متمول پرسپوليس نيز كمك‌هاي ميلياردي دريافت كرده بود. به هر ترتيب اختلاف علي اكبر طاهري و حامي مالي پيامكي باشگاه پرسپوليس منجر به تشكيل كمپيني براي لغو حمايت از باشگاه از طريق اين سامانه پيامكي شد و حال سامانه‌هاي پيامكي ديگر در اقدامي مشابه تصميم گرفته‌اند از طريق تيترهاي جذاب و وسوسه‌كننده، اقدام به جذب كاربران كنند. اتفاقي كه نه تنها سودي را عايد پرسپوليس نمي‌كند بلكه نماد بارز زير پا گذاشتن حق كپي – رايت است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.