انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
می‌توانیم آسیا را تکان دهیم
فوتبال مدرنی ارائه دادیم
خیلی خوشحالیم که زمینه حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم شد
وزارت ورزش برای ۴ فدراسیون سرپرست گذاشت
هیچ بازنشسته ورزشی اصرار بر ماندن ندارد
اعلام آمادگی چند کشور برای بازی با تیم امید
هیچ بازنشسته ورزشی اصرار بر ماندن ندارد
حضور بانوان در ورزشگاه آزادي هنوز قطعي نشده
واکنش برانکو به جدایی بیرانوند و بازگشت طارمی
علیرضا قلیچ خانی درگذشت
حمایت از قهرمانان ملی با برند ایرانی
نياز به انگيزه بيشتري نسبت به افراد عادي داريم
وقتی کاپیتان تیم ملی شدم به پدر و مادرم فکر کردم
واکنش پرسپولیس به شعارهای رکیک رختکن استقلال
منافع ملی در تفحص از سرخآبی‌ها اولویت دارد
وزنه بردار دسته سنگین وزن ایران طلا گرفت
فوتبالیستی که فقط یک شب شهرت جهانی داشت
شرط رونالدو برای درخواست بازجویی پلیس آمریکا
مرد بی عمل
برنامه کی‌روش به دنبال از دست دادن یک فیفا دی
شاهین ایزدیار ششمین طلا را هم دشت کرد
هنوز به اهدافی که در سر دارم نرسیده‌ام
بررسی نواقص ورزشگاه آزادی در روز تمرین ملی
ابطال انتخابات فدراسيون، مانند دودي در چشم كشتي خواهد رفت
وداع با بهرام شفیع؛ پهلوان اجرا
زمان و مکان تشییع مرحوم شفیع مشخص شد
مدال های طلا و نقره پرتاب وزنه به ایران رسید
می خواهم پرچم نابینایان واقعی را بالا نگاه دارم
بتول جهانگیری مدال طلای پرتاب وزنه را گرفت
شاید صالحی امیری با فرد دیگری بجای العنزی حرف زده!
شاید صالحی امیری با فرد دیگری بجای العنزی حرف زده!
واکنش AFC به بازگشت آزمون به تیم ملی فوتبال ایران
پیام رییس فدراسیون فوتبال در پی درگذشت زنده یاد شفیع
بهرام شفیع درگذشت
پیام تسلیت معاون سیما در پی درگذشت بهرام شفیع
رفتن بهرام شفیع را باور نمی‌کنم!
انتخابات باطل خواهد شد
سپهوند طلایی شد
امیدوارم هواداران در بازی با بولیوی به ورزشگاه بیایند
همیشه می‌بریم اما ما را زیر سوال می‌برند
ظریف به مدال برنز دوی 100 متر مردان رسید
نظام جامع باشگاه داری معطل مانده
سومین طلای ایران با شلیک ساره جوانمردی به هدف نشست
پیروزی میلان با درخشش ایگواین
کی‌روش در اردوی تیم ملی آفتابی شد
شکست سنگین فولام برابر آرسنال
به دنبال چهار مدال برای کاروان هستیم
داستان قهرماني با يك تيم هشت ‌نفره
كدام بازیکن با ۱۰ میلیون کارت پایان خدمت گرفت؟
ترکیب عجیب استقلال مقابل نفت مسجدسلیمان
بیشتر
کد خبر: 64246 | تاریخ : ۱۳۹۶/۹/۲۸ - 13:27
حراج زندگي خصوصي!

حراج زندگي خصوصي!

يك سامانه پيامكي گمنام ادعا مي‌كند پيامك خصوصي بازيكنان را در اختيار دارد.

قانون-هرچند بسياري از مردم مي‌دانند چگونه از دست پيامك‌هاي تبليغاتي خلاص شوند اما همچنان پيامك‌هايي هستند كه باتوجيهاتي مثل ارائه خدمات يا طرح‌هاي تبليغاتي براي مردم ارسال مي‌شوند؛ پيامك‌هايي كه در ساعات مختلف روز براي هواداران ارسال مي‌شوند و با تيترهاي جذاب، سعي در وسوسه كردن مردم دارند. داستان پيامك‌هاي تبليغاتي و وعده‌هايي مثل ارسال ويديوها يا پيام‌هاي خصوصي مدت‌هاست كه هواداران ورزشي را درگير كرده است. اين پيامك‌ها از هواداران مي‌خواهند تا با ارسال عددي، يك پكيج جذاب را دريافت كنند. اتفاقي كه درآمدي ميلياردي را نصيب‌شان مي‌كند اما مشخص نيست به چه ارگان يا سازماني وصل هستند.

بازيكن و باشگاه بي‌خبر از پيامك‌ها

روز گذشته پيامكي براي برخي مشتركان ايرانسل ارسال شد كه از آن‌ها خواسته بود با ارسال يك عدد،‌ پيامك‌هاي خصوصي علي عليپور،‌ آقاي گل پرسپوليس را دريافت كنند. اين دسته از پيامك‌ها كم نيستند و در بيشتر موارد نيز محتواي جديدي ندارد كه براي مخاطبان ارسال كند. برخي از آن‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه بدون آنكه مشترك آن اپراتور بداند، ماهيانه هزينه‌هاي گزافي را از هر كاربر دريافت مي‌كند يا هزينه آن به قبض ماهيانه اضافه مي‌شود. پیش از این محمود واعظی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با پیامک‌هایی که در قبال آنها هزینه‌ای برای کاربر در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرده بود: «هیچ شرکتی حق ندارد بدون رضایت مشترک پیامکی را برای او فرستاده و از کاربر هزینه دریافت کند». او همچنین درباره پیامک‌های تبلیغاتی گفته بود: «این پیامک‌ها وقت و ذهن مردم را درگیر می‌کند و بر همین اساس ما هم با آنها موافق نیستیم چرا که این روند جالبی نیست که یک مشترک برای رسیدن به پیامک‌های شخصی چندین پیامک را بگردد تا به پیامک‌های خود برسد». موضوع مهم‌تر اما اين است كه براساس قوانين كپي – رايت،‌ آيا يك سامانه پيامكي حق دارد براي كسب درآمد بيشتر از ويديوها يا پيامك‌هاي خصوصي يك بازيكن فوتبال استفاده كند؟ اين در حالي است كه نه باشگاه پرسپوليس و نه علي عليپور اطلاعي از اين موضوع ندارند. پندار خمارلو، مدير روابط عمومي باشگاه پرسپوليس درباره اين اتفاق به «قانون» گفت: «هيچكدام از بازيكنان پرسپوليس از جمله علي عليپور حق امضاي قرارداد با يك شركت خصوصي يا عمومي براي كسب درآمد از طريق سامانه پيامكي را ندارد. هر قراردادي بايد از مجراي باشگاه پرسپوليس به امضا برسد و تا جايي كه من اطلاع دارم، بازيكني با شركت‌هايي كه پيامك تبليغاتي ارسال مي‌كنند، قرارداد نبسته است». او در ادامه درباره احتمال شكايت باشگاه پرسپوليس از شركت‌هايي كه با اقدامات اينچنيني به دنبال كسب درآمد هستند، گفت: «بدون شك اين موضوع را پيگيري خواهيم كرد تا حق باشگاه به راحتي ناديده گرفته نشود». هومن صميمي، مديربرنامه‌هاي علي عليپور نيز در اين باره به «قانون» گفت: «هيچ شركتي با علي عليپور قرارداد تبليغاتي نبسته و حق استفاده از ويديوهاي او را در فضاي مجازي ندارد».

هرگونه خدمات نيازمند مجوز است

مصوبه ۱۳۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۰، در خصوص ارسال پیامک‌های انبوه و سرویس‌ها و خدمات ارزش افزوده، ضوابط و مقرراتی را مطرح کرد که به واسطه‌ آن‌ها «کلیه اپراتورها موظفند برای ارائه خدمات پیامک انبوه در قالب اطلاع‌رسانی، خبری، تبلیغات، بازی و سرگرمی و موارد مشابه قبل از شروع ارائه خدمات، پس از تایید کمیسیون، مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح قانونی دریافت و با تایید سازمان شروع به ارائه خدمات کنند». از طرفی در این مصوبه آمده است: «تمامي اپراتورها موظفند ضمن اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص نوع خدمات پیامک انبوه، قبل از ارسال پیامک، موافقت مشترک را دریافت کنند.» و همچنین «در هر گونه خدمات پیامکی محتوایی که برای مشترک هزینه ایجاد می‌کند، باید تعرفه‌های مذکور به تصویب کمیسیون برسد». همچنین طبق مصوبه ۱۴۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۹۱، «اپراتور موظف است قبل از شروع ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی مورد نظر، در خصوص شرایط ارائه از جمله تعرفه خدمات، نحوه ارائه خدمت (به‌صورت اشتراکی و یا در ازای هر پیامک)، شرایط انصراف، حداکثر تعداد پیامک ارسالی در روز و مانند آن به مشترک اطلاع‌رسانی کرده و همچنین در پرتال رسمی اپراتور هزینه خدمات و توصیه‌‌های لازم برای دریافت خدمت با جزيیات شرایط ارائه خدمات را داشته باشد». در این مصوبه همچنین تاکید شده است که «اپراتور موظف است در حین ارائه خدمت با ارسال پیام­‌های اطلاع‌رسانی، مشترک را از مجموع هزینه‌‌های ایجاد شده آگاه كند و در تمام مراحل ارائه خدمت، امکان انصراف از دریافت آن را برای مشترک فراهم کند».

واكنش ايرانسل

در اين رابطه با ايرانسل نيز تماس گرفتيم تا بدانيم اين سامانه‌هاي تبليغاتي از سوي چه شركتي براي هواداران ارسال شده است. يكي از كارشناسان ايرانسل در اين باره به «قانون» گفت: «پيامكي كه ارسال شده از سوي شركت‌هايي نيست كه با ايرانسل قرارداد داشته باشند و بايد با بررسي بيشتر درباره شركت يا افرادي كه اقدام به ارسال اين پيامك‌ها مي‌كنند نظر بدهيم. به هر ترتيب آنچه به طور قطعي مي‌توانم بگويم اينكه اين پيامك از سوي ايرانسل براي هواداران ارسال نشده است».

سامانه‌هاي ميلياردي

مدت‌هاست كه هواداران استقلال، تراكتورسازي و پرسپوليس براي حمايت از تيم محبوب‌شان عددي را به يك سامانه پيامكي كه حامي مالي باشگاه‌ها بود ارسال مي‌كردند. اين موضوع درآمدهاي ميلياردي را نصيب مديران اين باشگاه‌ها كرده بود اما در نهايت و پس از اختلاف مديران اين شركت با مديرعامل پرسپوليس و استقلال، باشگاه‌ها اقدام به معرفي سامانه پيامكي جديدي كردند كه ماهيانه حدود 6 هزارتومان از هواداران مي‌گيرند تا به آن‌ها خدماتي را ارائه كنند. البته مديرعامل باشگاه پرسپوليس علاوه بر درآمدي كه از اين حامي مالي داشت،‌ به طور جداگانه از هواداران نيز پول دريافت كرد تا به حساب ژوزه واريز كند. اين در حالي بود كه او بارها از مشكلات مالي گلايه داشت و از وزارت ورزش و يكي از هواداران متمول پرسپوليس نيز كمك‌هاي ميلياردي دريافت كرده بود. به هر ترتيب اختلاف علي اكبر طاهري و حامي مالي پيامكي باشگاه پرسپوليس منجر به تشكيل كمپيني براي لغو حمايت از باشگاه از طريق اين سامانه پيامكي شد و حال سامانه‌هاي پيامكي ديگر در اقدامي مشابه تصميم گرفته‌اند از طريق تيترهاي جذاب و وسوسه‌كننده، اقدام به جذب كاربران كنند. اتفاقي كه نه تنها سودي را عايد پرسپوليس نمي‌كند بلكه نماد بارز زير پا گذاشتن حق كپي – رايت است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.