انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 65512 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۹ - 15:26
اجراي مردمي اصل ۲۷
ناكارآمدي مسئولان دولتي براي حل مشكلات معيشتي ملت، سبب اعتراضات بخشي از جامعه شد

اجراي مردمي اصل ۲۷

هفتم و هشتم دي به نهم اين ماه رسيد و اعتراضات مردمي تا حدي ساكت شد ولي بي‌شك اين نوع خروج‌ها منشأ دلخوري‌هايي است كه همه مسئولان مسبب آن هستند

قانون-در روزهاي گذشته كشور شاهد برخي اعتراضات مردمي با عنوان« نه به گراني» بوده‌است. اعتراضاتي كه زمينه‌داشته است و مي‌توان آن را ناشي از يك پروسه دانست كه در ادامه به آن اشاره مي شود.

انتخابات رياست‌جمهوري سال 96 با بيشتر انتخابات‌هاي نظام جمهوري اسلامي ايران تفاوت داشت؛ انتخاباتي كه هم مي‌توانست به دور دوم رياست‌جمهوري روحاني منتهي شده و هم از سوي ديگر سبب شود روحاني تنها رييس‌جمهور زنده تك‌ دوره‌اي باشد. رقبا با يكديگر مبارزه مي‌كردند و با تمام تلاشي كه به وجود آمد، دوقطبي رخ داد. رقابت اصلي ميان روحاني و رئيسي در پيش بود. مردم در ارديبهشت اين سال به پاي صندوق آمدند ولي دوقطبي ايجاد شده تنها دليل راي دادن به روحاني نبود بلكه مردم با توجه به مسائل مختلف(برجام، سخن‌گفتن‌از حقوق‌شهروندي، مهارتورم،رفع‌حصر و هزاران وعده شيك و قشنگ ديگر)راي به روحاني را دوباره تكرار كردند. اما از همان فرداي تحليف اوضاع متفاوت شد؛ بي‌توجهي به انتقادها، چرخش‌هاي محسوس، انتخاب برخي وزرا، گراني‌هاي مختلف و هزاران تغييرات ديگر كم‌كم به دلسرد شدن مردم كمك كرد. مردمي كه با هزاران اميد به دولت دوم روحاني نگاه داشتند، دچار ياسي كمرنگ شدند؛ياسي كه مي‌تواند پيش زمينه يك دلزدگي اجتماعي باشد.

ياري مظلومان بهانه‌كمك به دشمنان!

برخي از حاميان روحاني از روزهاي ابتدايي دولت كه بدعهدي‌ها را مشاهده كرده بودند، مدام و از روي دلسوزي به دولت انتقاد مي‌كردند وهر روز از همين طريق اشتباهاتي را كه در پي گرفته بود گوشزد مي‌شد. از سوي ديگر مخالفان و دشمنان روحاني نيز دست روي دست نگذاشته بودند و مشاهده نمي‌كردند.

آن‌ها فعاليت‌هاي گسترده‌اي را براي ضربه وارد كردن به رقيب خود در دستور كار داشتند و هر روز با پول، قدرت و رسانه‌اي كه در اختيارشان بود ضعف‌هاي ناچيز و چشمگير دولت را فرياد مي‌زدند اما بي‌شك اين دلسوزي براي مردم نبود و بيشتر براي زير سوال بردن روحاني و تسويه‌حساب به دلیل شكست عظيم ارديبهشت صورت مي‌گرفت.

ناشنوايي در برابر حقيقت

روزگار در جريان بود و روزي نبود كه مالباختگان موسسات اعتباري به خيابان‌ها نيايند و اعتراض نكنند. ولي همچنان گوش دولت نمي شنيد يا مانند برخي بازه‌هاي زماني نمي‌گذاشتند به گوشش برسد.

مردم در جامعه و در كف خيابان‌ها شاهد درگيري‌هاي جزئي، شعارهاي خفيف و هزاران ماجراي ديگر بودند ولي مسئولان شعارهاي بالادستي سر مي‌دادند و از توسعه‌هايي سخن مي‌گفتند كه براي ملت نان شب نمي‌شد.

نقش احمدي‌نژاد

در اين بين محموداحمدي‌نژاد وارد ميدان شد. وي كه در مبارزه با قوه‌قضاييه نياز به لشكر داشت، با دفاع از مالباختگان و آن‌هايي كه مشكلات معيشتي فراواني داشتند، سعي كرد تا ژست اپوزيسيون بگيرد و مردم را به سمت خود بكشاند ولي آن‌گونه كه بايد موفق نشد.

او در رسانه‌هاي خود و از طريق افرادي كه داشت اظهارات مختلفي را بيان مي‌كرد تا خشم مردم را نسبت به دولت و برخي دستگاه‌هاي حاكميتي افزايش دهد. از نبود عدالت گرفته تا شكم گرسنه مردم، در دستور كار او قرار گرفته بود.

ماهيگيري از لجن

ماجراها همچنان ادامه داشت و همه تنها نظاره‌گر وضعيت بودند. رسانه‌ها نيز در اين بين سكوت كرده‌بودند و سخن خاصي نمي‌گفتند ولي برخي شخصيت‌ها در گوشه و كنار سخناني را بيان مي‌كردند كه با هدف زير سوال بردن اقدامات دولت برنامه‌ريزي شده بود.

شخصيت‌هاي محافظه‌كار كه دل خوشي از روحاني و طرفداراش نداشتند، هر روزه براي نااميد كردن ملت از ناكارآمدي‌هاي دولت مي‌گفتند. البته سطح‌جامعه و بازار نيز با آن‌ها هم‌زبان بود، زيرا تورم و ركود گلوي مردم را فشار مي‌داد ولي شايد نبايد دل مردم خالي مي‌شد.

معضل بودجه و تخم‌مرغ

قصه ادامه داشت و ماجرا به بودجه سال 97 و تخم مرغ رسيد. زماني كه دولت روحاني با همان ژست همه مسائل خوب است بودجه سال جديد را به مجلس تحويل داد و اين بودجه توسط رسانه‌ها واكاوي و محتوايش براي مردم توضيح داده‌شد تحركات و انتقادات عليه دولت افزايش پيدا كرد. وضعيت همچنان مانند گذشته بود، عده‌اي انتقاد داشتند، برخي از انتقادها انتقاد مي‌كردند و قشري نيز شيطنت خود را ادامه مي‌دادند.

نقطه عطف اعترضات

در ادامه راه ماجرا به ايستگاه‌هاي هفتم و هشتم دي رسيد. روزهايي كه بسياري از جريان‌هاي مخالف روحاني براي تسويه حساب فراخوان اعتراضي دادند تا مردم را به خيابان‌ها بكشند و اوج ماجرا از مشهد شروع شد.

از ساعات ابتدايي روز، برخي جريان‌ها به خيابان‌ها آمدند و پشت عنوان مالباختگان موسسات مالي و اعتباري شعارهاي تندي عليه شخص رييس‌جمهورو دولت سردادند. رسانه‌هاي جمعي و رسمي از پوشش اين رويدادها خودداري مي‌كردند ولي فضاي مجازي از فيلم‌ها و اخبار مربوط به اين ماجراها پر شده‌بود.

در اين بين برخي از دشمنان نظام‌اسلامي كه به دنبال سوءاستفاده از معضلات كشور هستند، از فرصت بهره بردند و شروع به فضاسازي عليه كشور كردند. فضاسازي كه هيزم آتش آن را برخي مخالفان روحاني بنزين ريخته بودند.

وضعيت غافلگيري و سكوت

مسئولان نيز در قبال اعتراضات سكوت كرده و وضعيت به گونه‌اي بود كه گويي همه غافلگير شده بودند. اولين واكنش رسمي را فرماندار مشهد داشت. محمدرحیم نوروزیان با اشاره به تجمع موسوم به«نه به گرانی» که در میدان شهدا مشهد برگزار شد، اظهار کرد: همان‌گونه که پیش از این نيز اعلام شده بود این تجمع غیرقانونی و مجوزی برای برگزاری آن صادر نشده بود با این حال تعدادی از افراد در میدان شهدا تجمع کردند.

وی ادامه داد: با این وجود نیروی انتظامی به آنان تذکرات لازم را داد و بسیار با مدارا با آن‌ها برخورد کرد. نوروزیان با بیان اینکه سعی بر این بود که مشکلی ایجاد نشده و عده‌ای از آن سوء‌استفاده نکنند، تصریح کرد: بر این اساس تذکراتی به این افراد داده شد و آن‌ها مدتی در میدان شهدا حضور داشتند و پس از آن متفرق شدند. همچنین تعدادی که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب آن‌ها را داشتند توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند. فرماندار مشهد افزود: این تجمع کنترل شد و اتفاق خاصی در آن رخ نداد و در حال حاضر تجمع پایان یافته است. البته اين تعدادي كه فرماندار به آن اشاره كرد حدود 52 نفر بودند كه سرپرست دادسرای انقلاب مشهد اين خبر را منتشر كرد. حسن حیدری گفت: تجمعی در میدان شهدای مشهد انجام شد و عده‌ای ساختارشکن شعارهای تندی سر دادند که با آن‌ها برخورد شد. وی افزود: ما اعتراض را حق مردم و شهروندان می‌دانیم ولی اگر عده‌ای بخواهند از این احساسات سوءاستفاده کرده و به اصطلاح موج‌سواری کنند، دیگر صبر را جایز نمی‌دانیم و با این افراد برخورد می‌کنیم. سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به اینکه در تجمع روز گذشته 52 نفر دستگیر شدند، ادامه داد: قانون به هیچ‌وجه با افرادی که بخواهند با سوءاستفاده از شرایط اجتماعی مزاحمتی برای سایر شهروندان و اختلال در امنیت ایجاد کنند، مماشات نمی‌کند.

هشدار دودي

بعد از علني شدن ماجراي اعتراضات مشهد، نوبت به اسحاق‌جهانگيري رسيد. معاون اول روحاني در اظهاراتي تامل‌برانگيز به آن‌هايي كه پشت پرده‌ اعتراض‌ها بودند هشدار داد. جهانگيري گفت: مسائل اقتصادی را بهانه کرده‌اند که به نظر می‌آید پشت این قضیه مساله دیگری باشد که بي‌شك باید شناسایی شود.کسانی که بانی این قضایا در کشور هستند دود آن به چشم خودشان خواهد رفت؛ آن‌ها فکر می‌کنند با این کار به دولت آسیب می‌زنند.وقتی که جریان اجتماعی راه افتاد و حرکت سیاسی در خیابان اتفاق افتاد بي‌شك کسی که آن را شروع کرده اند ادامه دهنده و کنترل کننده پایان آن نخواهند بود و دیگرانی خواهند بود که بر آن جریان سوار خواهند شد.

صدايي كه بلند شد

با اظهارنظرهاي شخصيت‌هاي رسمي كشور، كم‌كم رسانه‌ها نيز جرات‌كردند كه ماجرا را پوشش بيشتري دهند. برخي در فضاي‌مجازي همچنان تلاش مي‌كردند كه مردم را به خيابان بكشانند و اين ماجرا سبب شد تا دستگاه‌هاي مربوط زنگ‌خطر را شنيده و از واهمه رسيدن اعتراضات به تهران به مردم هشدار دهند.

در همين راستا محسن نسج همدانی، معاون امنیتی استانداری تهران درخصوص تجمع غیرقانونی برخی از افراد در برخی از میادین شهر و تمهیدات صورت گرفته در این باره گفت: تا این لحظه هیچ درخواستی برای برگزاری تجمع قانونی به استانداری تهران و حتی فرمانداری واصل نشده است. وی با بیان اینکه هرگونه تجمع در میادین و خیابان‌های سطح شهر غیرقانونی است و ما موظف به برخورد قاطع و مقابله با اقدامات غیرقانونی هستیم، اظهار داشت: اینکه برخی از افراد به هر شکل و عنوانی خواستار گفت‌وگو با مقامات کشور و تجمع هستند، مراحل دستیابی به این درخواست مشخص است. ما با مشخص کردن شرایط و تعیین شروطی به این افراد مجوز می‌دهیم و رویکرد ما ندادن مجوز نیست. معاون امنیتی استانداری تهران با اشاره به رویکرد ضدانقلاب در این باره تصریح کرد: هنگامی که ضدانقلاب و نیروهای معاند نظام درخواست تجمع می‌دهند، مشخص است که ما نسبت به این رفتارها و اقدامات حساس می‌شویم و این گونه فراخوان‌ها را به ضرر امنیت اجتماعی شهروندان می‌دانیم. نسج همدانی ادامه داد: متاسفانه عمده افرادی که در این گونه تجمعات شرکت می‌کنند، افراد ساده‌لوحی هستند که از پشت پرده این گونه فراخوان‌ها بی‌اطلاع هستند و وقتی با فراخوان‌هایی مانند اعتراض در برابر گرانی روبه‌رو می‌شوند، با آن فراخوان همراهی می‌کنند در حالی که نمی‌دانند جریان‌های ضدانقلاب درصدد سوءاستفاده از نیات آن‌ها و سردادن شعارهای خلاف واقع است. وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون با تجمعی برخوردی نيز صورت گرفته شده است؟ خاطرنشان کرد:‌ به اندازه حجم تبلیغاتی که برای این فراخوان غیرقانونی روبه‌رو بودیم، از آن استقبالی نشده است. در برخی از میادین تعداد محدود و قلیلی از افراد حضور داشتند که با تذکر دوستانه پلیس صحنه را ترک می‌کردند. معاون امنیتی استانداری تهران افزود: در یکی از میادین کمتر از ۵۰ نفر حضور داشتند که تعدادی از افراد پس از تذکر پلیس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکی نیز بودند که باوجود تذکر پلیس همچنان در میدان باقی ماندند. پس از این مساله و استعلام پلیس از ما، با حکم قضایی تعداد کمی بازداشت موقت شدند. نسج همدانی یادآور شد: پلیس پس از ثبت اطلاعات این افراد درصدد است تا در اولین فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند چون فکر می‌کنیم تعداد زیادی از کسانی که در این گونه تجمعات حضور می‌یابند و بازداشت می‌شوند کسانی هستند که تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و رسانه‌‌ای قرار می‌گیرند و فکر می‌کنند در این فراخوان‌ها مسائل آن‌ها دنبال می‌شود، در حالی که اطلاع ندارند این فراخوان‌ها بيشتر منشأخارجی دارند.

پوشش خاص خبري

رسانه‌هاي جمعي همچنان سكوت كرده بودند و خبر خاصي را از اين وضعيت پوشش نمي‌دادند تا اينكه رسانه‌هاي نزديك به محافظه‌كاران تعداد انگشت‌شماري از اخبار اين مسائل را پوشش دادند. در همين راستا فارس و تسنيم در خبري كوتاه اعتراضات مردم كرمانشاه را پوشش دادند و نوشتند:« ظهر امروز جمعی در کرمانشاه هم‌زمان با فراخوان جریان ضدانقلاب، در میدان آزادی با سر دادن شعارهایی ساختار شکن به طرف بلوار شهید بهشتی حرکت کردند. تعدادي از مردم هم بدون حضور در این جمع به نظاره آن‌ها مشغول بودند. براساس گزارش فارس، این افراد که جمعیت آن‌ها حدود ۳۰۰ نفر بود به برخی اموال عمومی خسارت زدند و این تجمع در نهایت با مداخله پلیس پایان یافت».

اما در اين ميان امام‌جمعه مشهد كه در گذشته و روزگاري كه مردم با مشكلات بيشتري دست‌وپنجه نرم مي‌كردند، آن‌ها را به خوردن اشكنه و پياز دعوت مي‌كرد، ضمن تقبيح اقدام برخي افراد در اعتراض به وضع موجود اعلام كرد كه نبايد كاري كرد تا كارد به استخوان ملت برسد.

به گزارش ايلنا احمدعلم‌الهدي، امام جمعه مشهد اعتراض روز گذشته مردم مشهد به گرانی را برحق دانست و گفت:‌نباید با فراخوان هر فرد یا گروهی به خیابان‌ها بیاییم بلکه باید دقت کنیم. امنیت یک کشور مهم است و مشکلات زندگی ما نباید ابزاری برای پیروزی دشمن باشد. حجت‌الاسلام علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مشهد با اشاره به مشکلات اقتصادی‌ و معیشتی‌ای که مردم با آن گرفتار هستند، گفت: مردم حق دارند حل شدن مشکلات معیشتی خود را مطالبه کنند و باید مسئولان نیز برای حل مشکلات آن‌ها از قبیل مسکن و گرانی کار کنند. امام جمعه مشهد ادامه داد: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که کارد به استخوان مردم برسد و برای گفتن مشکلات خود وسط خیابان بیایند.

متاسفانه امروز برخی مدیران و مسئولان در دستگاه‌های اجرایی حضور دارند که به فکر مشکلات مردم نیستند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با انتقاد از طرح دولت برای گران کردن قیمت بنزین گفت: وقتی به آقای وزیر نفت می‌گوییم افزایش قیمت بنزین باعث گرانی می‌شود، نباید پاسخ وزیر این باشد که قیمت بنزین در کشور ما پایین‌تر از کشورهای دیگر است. آقای عزیز قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی از کشورهایی کمتر است که با چپاول کشورهای دیگر به رشد اقتصادی رسیده‌اند. وی ادامه داد: قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای کسانی که ماشین‌های گران‌قیمت دارند و ماشین‌های شاسی‌بلند سوار می‌شوند و درآمد میلیاردی دارند زیاد نیست اما برای آن مرد فقیر با درآمد کمی که با وانت‌بار خود کسب روزی می‌کند زیاد است و افزایش آن باعث افزایش گرانی می‌شود.

9 دي متفاوت

هفتم و هشتم دي به نهم اين ماه رسيد و اعتراضات مردمي تا حدي ساكت شد ولي بي‌شك اين نوع خروج‌ها منشأ دلخوري‌هايي است كه همه مسئولان مسبب آن هستند.

جريان و افرادي كه تصور مي‌كنند با تحريك‌احساسات مردم نسبت به دولت روحاني مي‌توانند جايي براي خود در دل مردم پيدا كنند، سخت در اشتباه هستند زيرا اين كشتي كه در حال حركت در آب است هر بخشي از آن تخريب شود تمام افراد حاضر در آن از بين خواهند رفت و اين موضوع فقط شامل روحاني و جهانگيري نمي‌شود.

اميدواريم مسئولان، امسال از روز 9 دي به نوعي ديگر استفاده كنند و به فكر وحدت حقيقي مردم ايران باشند تا اين روز در حقيقت به عنوان انقلاب سوم ثبت شود؛ انقلابي كه برگرفته از برهم‌ريختن نقشه‌هاي دشمن باشد و مردم را به وحدت دعوت‌كند.

واكنش برخي نمايندگان مجلس به اعتراضات

محمود صادقي، نماينده مردم تهران:

طبق اصل 27 قانون اساسي و نظر شوراي نگهبان، راهپيمايي بدون حمل سلاح نياز به مجوز ندارد. ولي قانون احزاب برخلاف قانون اساسي و برخلاف نظر شوراي نگهبان آن را منوط به اخذ مجوز كرده است.

اگر اعتراضات مردمي سازماندهي شده باشد مسئولان دولتي بايد پاسخگو باشند.

به جاي پاسخگويي، به تئوري توطئه پناه نبريم. برگزاري راهپيمايي بدون حمل سلاح از حقوق اساسي مردم است. دولت بايد در عمل به حقوق اساسي مردم احترام بگذارد نه در شعار و ايجاد تشكيلات غيرضرور معاونت حقوق شهروندي.

غلامعلي جعفرزاده‌، عضو هیات رییسه فراکسیون مستقلین ولایی :

باید سعی شود ضمن اینکه صدای مردم شنیده می شود، نسبت به حل مشکلات آن‌ها اهتمام ورزیده شود، چراکه اگر همه با هم وفاق داشتیم و همدل و ید واحده بودیم می‌توانستیم مشکلات مردم را کاهش دهیم.مقام معظم رهبری فرمودند «همه یکی هستید و تفکیک از یکدیگر نیستیم» پس از انتخابات همه سعی کردند دولت آقای روحانی را تخریب کنند اما اتفاقی که افتاد نظام تخریب شد نه دولت آقای روحانی. بنابراين امیدوارم آقایانی که می خواهند از صبح تا شب مردم را نسبت به دولت روحانی بدبین کنند متوجه اوضاع باشند.امیدوارم آقایان این حوادث را دیده و سرعقل آمده باشند و تندروها دست از لجاجت بردارند و همه برای کمک به سازندگی، اصلاح نظام امور، رفع فقر و رفاه عمومی تلاش کنند و چوب لای چرخ دولت نگذارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.