انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
امکانات و بودجه خاصی در اختیار آثار دفاع‌مقدسی نیست
بحران کاغذ را پشت سر گذاشتیم
مومیایی هلندی به تهران رسید
معتمدی خواننده اشعار عاشورایی شد
پرواز ناقص سینمای داستانی
«ذبح» ایرانی در بلغارستان
جشنواره‌ی فیلم «پیونگ یانگ» میزبان دو فیلم ایرانی
یک عکس در صفحه اول بیش از 17 روزنامه
دليل عدم برگزاری نمایشگاه مطبوعات در سال جاری
وضعیت کاغذ از بحران خارج شده است
کشور را آب ببره ، صداوسیما را خواب می بره
نمایشنامه‌نویش سرشناس درگذشت
جدال «راهبه» و «غارتگر» در گیشه سینمای جهان
کتابخوانی برای پرهیز از خشونت
شهریارِ اير ان
ترجیح‌می‌دهم دیگر با تلویزیون کار نکنم
اکران فیلمی با بازی ساعد سهیلی و میترا حجار از 4 مهر ماه
آن‌ها كه اجازه بازي به ما ندادند امروز پشيمان هستند
سعید کنگرانی درگذشت
برای شهریوری‌های سینمای ایران
سوء‌تفاهم بود
تلاش برای نمایش انسان درون لوریس چکناواریان
وداع با صدای‌جاودان
زمان و مكان تشييع حسين عرفاني اعلام شد
توضیح مدیرکل دفتر نمایش‌خانگی درباره سریال «ممنوعه»
تصاويري از خلاقانه‌ترین محصولات 2018
حسین عرفانی درگذشت
«كارخانه دار» متولد شد
فرهنگ اشتغال خصوصی باید در جامعه نهادینه شود
روایت ریحانه پارسا از حواشی فضای مجازی
حوزه فرهنگ ظرفیت ایجاد ۲۶ هزار شغل جدید را دارد
جزئیات بازداشت مدیر تئاتر شهر
اطلاعیه‌ای درباره دو تئاتری بازداشت شده
خیابانی بی همایون!
دست تلویزیون در محرم امسال هم خالی است!
تاثیر نوسانات ارزی بر قیمت بلیت‌ سینماها
موضوع تعطیلی سینماها صحت دارد؟
سوپراستارهایی که از تلویزیون فراری‌اند
دو جایزه برای سینماگر ایرانی از ونیز
تاش مر گ بر وزیری
نظر وزیر ارشاد درباره نخستین کنسرت خیابانی
محسن وزیری مقدم درگذشت
«همه می دانند» از رقابت اسکار خارجی بازماند
چهل سال است هیچ حق و حقوقی از رسانه ملی نگرفته‌ام
از آنها که درباره هر مساله‌ای اظهارنظر می‌کنند، متعجبم!
چند نکته درباره برخی کمک‌های مالی وزارت ارشاد
تابش عشق از افق‌های دور
حذف دو قطعه بدون مجوزِ آلبوم محسن چاوشی از روی اینترنت
آخرین وضعیت پرونده واگذاری موزه هنرهای معاصر
«تنگه ابو قریب»سه میلیاردی شد
بیشتر
کد خبر: 65704 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - 15:11
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

دوره رسانه های یکطرفه پایان یافته

ایرنا از لحاظ گستره فعالیت و نوع کار در داخل و خارج کشور، دارا بودن دفاتر مختلف خارجی و داخلی و نیز صدها خبرنگاری که اخبار و محصولات خبری تولید می کنند، در میان سایر رسانه ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است

قانون-  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دوره رسانه های یکطرفه به پایان رسیده، گفت: ایرنا از لحاظ گستره فعالیت و نوع کار در داخل و خارج کشور، دارا بودن دفاتر مختلف خارجی و داخلی و نیز صدها خبرنگاری که اخبار و محصولات خبری تولید می کنند، در میان سایر رسانه ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است

به گزارش قانون به نقل از ایرنا، سید عباس صالحی روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه محمد خدادی و سید ضیا هاشمی مدیران عامل سابق و جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: برای من امروز توفیق و افتخاری بزرگی است که در خدمت مدیران و کارکنان این سازمان باشم.
وی افزود: بدون شک سابقه 83 ساله و این دیرینگی، شناسنامه ای پدید آورده که این سازمان را در میان دیگر رسانه ها منحصربفرد کرده است.
به گفته صالحی، اندوخته و تجربیات دیرینه این سازمان به مانند اندوخته ها و تجربیات بدست آمده توسط ملت ها و تمدن ها است که بصورت سرمایه در خود انباشته کرده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به سابقه دیرینه و بیش از 80 سال دانشگاه تهران نیز اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران نیز از لحاظ مرکز و محل آموزشی در این زمینه منحصربفرد و از سابقون است.
صالحی خاطرنشان کرد: دو مجموعه ایرنا و صدا وسیما از لحاظ رسمیت، تاریخ، گستره فعالیت، نوع کار در واقع دو مجموعه ای محسوب می شوند که پشتوانه آنها قانون کشور بوده و از طرفی از لحاظ گستره فعالیت مشابهتی با هیچ سازمانی در کشور ندارند.
وی افزود: ایرنا از لحاظ گستره فعالی و نوع کار در داخل و خارج کشور، دارا بودن دفاتر مختلف خارجی، استانها، صدها خبرنگاری که اخبار و محصولات خبری تولید می کنند دارای جایگاه ویژه در میان سایر رسانه هاست، از این رو رسانه ها فراوانی در کشور داریم که تنها در چند حوزه و عرصه خاص فعالیت دارند اما این رسانه دارای تنوع فعالیت و گستره آن است که قابل مقایسه با دیگر رسانه های فعال در کشور نیست.
به گفته صالحی، تنوع کار، خروجی های مختلف، ایجاد کانال ها، شبکه های صوت و تصویر، فیلم، تنوع زبانهای در ایرنا باعث شده که این رسانه در نوع کار و حوزه فعالیت مشابهتی با دیگران در نوع کار نداشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حوزه فعالیت ایرنا در عرصه بین المللی هم اشاره کرد و گفت: قبل و بعد از انقلاب اسلامی خط تماس کشور با خارج تنها از خبرگزاری جمهوری اسلامی بود.
صالحی در عین حال گفت: به تعبیر من دو رسانه ملی در کشور داریم که صدا وسیما و ایرنا هویت و مزیت و امتیاز خاصی در حوزه رسانه های ملی می بخشند.
به گفته وی، همه اینها یکطرف و سابقه 83 ساله ایرنا یک سرمایه مهم این رسانه محسوب می شود؛ خیلی از نیروهای انسانی و پیشکسوت ایرنا اکنون در این سازمان نیستند و به نوعی از آن منفک شده اند اما همواره دلها و قلبهای آنان به مانند افراد حاضر برای هویت بخشی و پایداری این مجموعه می تپد.
صالحی اظهار داشت: در طول تاریخ 83 ساله ایرنا افراد و اشخاص مختلفی در سطوح عالی، میانی و کارکنان آن تلاش کرده اند تا این هویت را ساخته و همواره بر ارتقای آن نیز کوشا باشند، از این رو این سازمان به نوعی مدیون این زحمات و تلاش هاست که باید ارج نهاده شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) خواست که همواره یک رسانه ارتباطی و گفت و گوی مردم و مسئولان باشد و در عین حال تاکید کرد: شناسنامه و سابقه دیرینه خبری، رسمیت، جایگاه، خط تماس با خارج کشور، منابع و سرمایه های انسانی و... ویژگی هایی هستند که از ایرنا تعریفی خاص و متمایز در میان دیگر رسانه ها ایجاد می کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دوران رسانه های یکطرفه به پایان رسیده، از خبرگزاری جمهوری اسلامی خواست به عنوان یک رسانه ملی به عنوان پل ارتباطی مردم ومسئولان قرار گرفته تا این دوران یکسویه را به پایان برساند.
صالحی تصریح کرد: باید یکطرفه صحبت کردن را جمع کرده و در عین حال حرف ها دو طرفین شنیده شود، از این رو با رعایت این مهم بقا و جایگاه ایرنا به عنوان رسانه ملی باقی خواهد ماند در غیر اینصورت با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به وجود چالش های ملی جدی در کشور گفت: امروز وظیفه رسانه های ملی است که توجه جدی با نگرش به حل مسائل و نه نگاه بحران آفرینی و یاس به جامعه منتقل شود. از این رو رسانه ها باید در این وضعیت تهدیدها را به فرصت تبدیل و در جهت مثبت اندیشی برای افکار عمومی حرکت کنند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: اگر چالش های ملی را جدی نگیریم تبدیل به یک زلزله و فروپاشی اجتماعی خواهند شد. از این رو رسانه های ملی از جمله ایرنا و صدا وسیما قبل از این که زلزله و فروپاشی ما را متوجه آستانه خطرهای جدی کند با نگاه تحلیلی و تبیینی در جهت حل مسائل و ارائه راهکار های مناسب حرکت کنند.
وی افزود: ایرنا زمانی تک رسانه بود و لذا در این فضا تک رسانه کارهایش به خوبی به چشم می آمد اما امروز فضا با کثرت رسانه ها و بروز و ظهور شبکه های مختلف اجتماعی و ارتباطی مواجه است که چنانچه امروز نتوانیم خود را به روز رسانی کرده و همگام با دنیا حرکت کنیم، در معرض خطر بزرگی قرار گرفته و خواه ناخواه جایگاه رسانه از بین خواهد رفت. از این رو ساختن رسانه برای ما توسط دیگران یک خطر ملی محسوب می شود.
به گفته صالحی، تهدید امنیت ملی فقط با موشک نیست بلکه بارها گفته ام کاهش اعتماد ملی به رسانه و از دست دادن مخاطب به عنوان سرمایه واقعی آن یک تهدید بزرگ محسوب می شود، امنیت فقط موشک و سلاح نیست بلکه بخش مهمی از آن، امنیت نرم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این فضای به مراتب مواجه با کثرت رسانه ها، باید رسانه های ملی مورد اعتماد جامعه و افکار عمومی باشند.
صالحی همچنین گفت: ایرنا باید در این دوره پررقابت بتواند سهم خود را از مصرف رسانه سالم و کیفی همراه با اعتماد بالا در جامعه به دست آورده و سرمایه انسانی خود یعنی مخاطب را حفظ کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، تقویت دیپلماسی رسانه ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: امروز در جهان پرخطر و پرتهدید و همچنین منطقه ای اینچنین زندگی می کنیم و آنچه می تواند این خطرات و تهدیدات را کاهش دهد و از بین ببرد، تقویت دیپلماسی عمومی است.
به گفته صالحی، سرمایه انسانی ایرنا و همه زیرمجموعه های آن شامل روزنامه ایران و دانشکده خبر سرمایه های بی بدیلی به شمار می آینده که می توان با اتکاء، اعتماد و استفاده از این ذخایر، شاهد ارتقا و شکوفایی و زنده نگهداشتن ایرنا به عنوان رسانه ملی در کشور باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید از نگاه تزریقی و کپسولی موقت، حیات یک سازمان را دور نگهداشت و باید از داخل سازمان با نیروهای انسانی سازمان را با قوت و قدرت در جهت شکوفایی و رشد و ارتقاء حرکت داد.
صالحی به زمان ورود مدیرعامل سابق ایرنا در زمان تصدی علی جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: محمد خدادی با ویژگی های خاص خود توانست این سازمان را جلو ببرد.
وی افزود: خدادی از سنین جوانی تاکنون پرتلاش در عرصه رسانه، حضور داشته و ما همواره از دیدگاه ها و اظهارنظرهای او دربحث رسانه ای در جلسات وزارتخانه بهره مند بوده ایم.
عضو کابینه دولت دوازدهم به بسیاری از اتفاقات پیش آمده در دولت های نهم و دهم که کشور را دچار مشکلات خاصی کرد اشاره کرد و گفت: خدادی به عنوان فردی جهادی، فعال در حوزه بین الملل و دیگر عرصه ها فرصتی را ایجاد کرد تا ایرنا در سالهای بعد از این دولت ها که مدیریت کردن بسی دشوار بود، ایرنا را رو به جلو ببرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی افزود: ایرنا در چاپک سازی، تنوع محصولات تولیدی، حرکت در جهت تدبیر، اعتدال و امید توفقیات فراوانی کسب کرده که به نوبه خود از همه این تلاش ها از مجموعه ایرنا تشکر و قدردانی می کنم.
صالحی با اشاره ابعاد شخصیتی و وجودی سید ضیا هاشمی گفت: امروز در خدمت فردی هستیم که شناسنامه و پرونده وی در عرصه های دانشگاهی و علمی و آموزشی کشور گواه بوده و نیاز به معرفی ندارد.
به گفته وی، سوابق فرهنگی، علمی، رسانه ای و اجتماعی دکتر هاشمی ترکیبی از ویژگی ها را یک جا تجمیع کرده که امید می رود این دوره ایرنا با حضور او از لحاظ کاری و فعالیت با شتاب بیشتری به پیش برود.
صالحی خاطرنشان کرد: سوابق علمی وی در حوزه علوم اجتماعی قابل توجه بوده و کمک خواهد کرد که ایرنا با نگاهی عالمانه حرکت تند و شتابان به خود بگیرد.
وی همچنین به سوابق مدیریتی سید ضیا هاشمی اشاره کرد و گفت: او در طول قبول مسئولیت های مختلف مدیریتی در پست های مختلف توفیقات فراوانی را کسب کرده که آخرین آن معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین سرپرستی سه ماهه این وزارتخانه بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: توانمندی، تدبیر و قدرت مدیریتی او بطور یقین در تعاملات داخلی و خارجی توفیقات زیادی برای این سازمان به همراه خواهد داشت.
صالحی حضور چهار ساله در هیات نظارت بر مطبوعات، فعالیت رسانه ای در برخی رسانه ها، هیات های موسس مطبوعات و رسانه ها را نیز از دیگر سوابق وی در عرصه رسانه برشمرد.
وی هاشمی را شخصیتی دلنشین، دانشمند، باسواد، روشنفکر، متدین با سلامت نفسانی توصیف کرد و اظهار داشت: ترکیب این ویژگی های برجسته در یک فرد کمتر پیدا می شود زیرا گاهی افرادی یکی دو تا از این ویژگی ها را دارا هستند اما از داشتن دیگر ویژگی ها غافلند اما این ترکیب در ابعاد شخصیتی و وجودی سید ضیا هاشمی جامع و کامل است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد مدیران، کارکنان عوامل خبری ایرنا مانند گذشته همراه و همگام با مدیر عامل جدید این شجره تنومند را در جهت پربار کردن میوه و شاخ و برگ فراوان پرورش دهند.
صالحی در عین حال گفت: در ادامه نیز از نظرات و تجربیات مدیر عامل سابق ایرنا نیز به مانند گذشته بهره مند خواهیم شد.
مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی روز دوشنبه در سالن کنفرانس ایرنا برگزار شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی استعفای محمد خدادی، روز گذشته(یکشنبه) در حکمی، سید ضیاء هاشمی را به عنوان مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) منصوب کرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.