انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 65858 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - 10:29
درختان زیتون تشنه‌اند...

درختان زیتون تشنه‌اند...

عده‌ای از کشاورزان رودباری در آبیاری باغ‌های زیتون با مشکل مواجه‌اند این در حالی است که دو سد بزرگ استان گیلان سد سپیدرود و سد آیت‌الله بهجت در شهرستان رودبار قرار دارند اما «محدودیت منابع آب» و «عدم صدور مجوز آب» از عواملی است که مانع توسعه باغات زیتون می‌شود.

قانونعده‌ای از کشاورزان رودباری در آبیاری باغ‌های زیتون با مشکل مواجه‌اند این در حالی است که دو سد بزرگ استان گیلان سد سپیدرود و سد آیت‌الله بهجت در شهرستان رودبار قرار دارند اما «محدودیت منابع آب» و «عدم صدور مجوز آب» از عواملی است که مانع توسعه باغات زیتون می‌شود.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، «زیتون» در ایران با نام «رودبار» عجین شده است بطوری که در اغلب نقاط ایران که محصول زیتون به فروش می‌رسد، نام رودبار هم در کنار آن به چشم می‌خورد.

رودبار منطقه‌ای کوهستانی در جنوب استان گیلان و در کرانه سپیدرود همیشه جاری قرار دارد که پوشیده از درختان همیشه سبز زیتون است به گونه‌ای که امروزه نیز ریشه‌های قوی و منشعب زیتون در جای جای این شهر نفوذ کرده و از مناطق سخت و صعب العبور گرفته تا کوچه‌ها و منازل مردم رودبار، زیتون یک مهمان مقدس است.

88 درصد اقتصاد شهرستان رودبار بر پایه کشاورزی و به خصوص کشت زیتون می‌چرخد، برهمین اساس از سال 1374 طرح توسعه باغ‌های زیتون در این شهرستان ارائه شد اما طبق بررسی‌های انجام شده روند اجرای این طرح در شهرستان رودبار مطلوب نیست و حتی عده‌ای از کشاور ز ان در آبیاری باغ‌های زیتون با مشکل مواجه‌اند این در حالی است که دو سد بزرگ استان گیلان سد سپیدرود و سد آیت‌الله بهجت در شهرستان رودبار قرار دارند.

«اسماعیل میرغضنفری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: زیتون میوه قسم خورده‌ای در قرآن کریم است، این درخت بی‌خزان موهبتی الهی بوده که شهرستان رودبار از آن برخوردار است، در سال 1374 دستورالعمل واگذاری زمین در قالب طرح توسعه باغ‌های زیتون با واگذاری زمین ابلاغ شد و از سال 76 هم اجرایی شد اما به دو علت عمده «محدودیت منابع آب» و «عدم صدور مجوز آب» برای زمین‌هایی که در قالب طرح «طوبی» واگذار شده بود، نتوانستیم به هدف‌گذاری که بیش از 10 هزار هکتار بود، دست یابیم و از همین‌رو کمتر از 50 درصد هدفگذاری مذکور محقق شد.

فرماندار شهرستان رودبار افزود: در شهرستان بیش از 8600 هکتار باغات زیتون داریم که 2000 هکتار شامل باغ‌های سنتی و مابقی هم در قالب طرح جدید و صنعتی است.

وی ادامه داد: عمده‌ترین علتی که تاکنون موفق نشدیم به هدفگذاری برسیم همین محدودیت منابع آب بود که سازمان آب منطقه‌ای و به طریق اولی وزارت نیرو ایجاد کرده است، استان گیلان علیرغم این‌که پربارش است اما در شهرستان رودبار با محدودیت منابع آب مواجه هستیم، باید این محدودیت حداقل برای شهرستان رودبار برداشته شود، چون با وجود این‌که این محدودیت برای استان همجوار هم وجود دارد اما آن‌ها برای آبیاری باغات خود از سپیدرود برداشت می‌کنند.

میرغضنفری با بیان این‌که دقیقاً روبه‌روی نیروگاه شهید بهشتی در جمال آباد لوشان در حاشیه رودخانه سپیدرود برداشت غیرقانونی آب انجام می‌گیرد، اضافه کرد: مستندات برداشت غیرمجاز آب توسط استان همجوار به آب منطقه‌ای و استانداری ارائه شد و پیرو گزارشات ما استانداری محترم مکاتباتی را با استانداری قزوین داشت.

فرماندار شهرستان رودبار با اشاره به مجوز واگذاری زمین به کشاورزان، خاطرنشان کرد: یکی از الزامات طرح طوبی صدور مجوز واگذاری زمین است، هم‌اکنون بیش از 200 نفر از باغداران ما در بالادست سد سپیدرود در محدوده بین منجیل و لوشان منتظر صدور مجوز هستند که یا باید تکلیف این مردم را باوجود این‌که سال‌ها زمین واگذار شده اما هنوز اجرایی نشده، روشن کنیم یا باید تبصره‌ای در قوانین جاری ایجاد شود.

وی ادامه داد: دولت در ارتباط با آبیاری تحت فشار امسال تسهیلاتی را برای باغداران قائل شده،‌ اما منابع مالی به قدری محدود است که با وجود آبیاری تحت فشار و قطره‌ای چون منطقه‌ از آب و هوای خشکی برخوردار است، باز می‌طلبد که در سال‌های اولیه احداث حجم بیشتری از آب استفاده شود.

عالی‌ترین مقام دولت در شهرستان رودبار تصریح کرد: با توجه به وضعیت موجود و تشنگی باغات زیتون در شهرستان رودبار، انتظار داریم آب منطقه‌ای استان گزارشی از وضعیت آبی شهرستان رودبار به وزارت نیرو ارائه می‌کردند تا یک شرایط استثنایی را در نظر می‌گرفتند.

میرغضنفری در پاسخ به این پرسش « چرا با وجود دو سد بزرگ استان در شهرستان رودبار با کم آبی مواجه‌ایم؟»، افزود: سد سپیدرود که بخش عمده‌ای از جلگه گیلان از این سد مشروب می‌شود و همچنین سد آیت‌الله بهجت که بخش عمده‌ای از آب شرب استان را تامین می‌کند، هر دو در شهرستان رودبار قرار دارند اما حتی روستاهای در مسیر سد آیت‌الله بهجت از آب این سد برخوردار نمی‌شوند.

در ادامه لطفی، مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای گیلان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: وزارت نیرو از مخزن سد سپیدرود حدود یک میلیارد و 370 میلیون مترمکعب برای اراضی پایین دست جهت کشت برنج اختصاص داد.

وی افزود: وزارت نیرو طی جلسه‌ای با 8 استاندار استان‌هایی که از حوضه  آبریز سپیدرود برخوردار می‌شوند، هرگونه برداشت از حوضه آبی سد سپیدرود را ممنوع کرد.

لطفی گفت: فقط یک راه برای توسعه کشت زیتون در رودبار وجود دارد و این است که از میزان تخصیصی که به کشاورزان داده شده، از طریق آبیاری نوین استفاده کنند و غیر از این مقدرو نمی‌باشد زیرا 8 استان موظف شدند تا با حق آبه قدیم به زراعی ادامه دهند. با استان قزوین هم مکاتباتی در خصوص برداشت از حوضه آبی سپیدرود مکاتباتی انجام شد که آنان معتقدند مربوط به تخصیص قبلی است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان تصریح کرد: تنها راهی که ‌می‌توانیم به خواسته به حق کشاورزان رودباری عمل کنیم با بهره برداری از منابع پایین دست به مردم رودبار تخصیصات مدیریت شده‌ای را ارائه دهیم.

طرح طوبی از پروژه‌های ملی است که به افزایش سطح زیر کشت باغات کشور کمک می‌کند در صورت اجرای صحیح می‌تواند الگویی برای اصلاح و مدرن کردن باغات باغات باشد. واگذاری زمین دولتی، تسهیلات بانکی و یارانه‌هایی که به این طرح تعلق می‌گیرد مشفق خوبی برای رونق و پیشرفت طرح در راستای اهداف تعیین شده برای آن است. اجرای صحیح طرح طوبی باعث توسعه درختان مثمر یا به عبارت دیگر تقویت پوشش گیاهی آن هم از نوع اقتصادی و نیز تنوع زیستی می‌گردد. هدف این طرح در شهرستان رودبار توسعه کشت باغات زیتون است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.